Botoks – cena, efekty, opis zabiegu

Botoks – cena, efekty, opis zabiegu

Spis treści

  Ludzi możemy podzielić na dwie grupy. Tych, którzy stosują botoks i tych, którzy JESZCZE tego nie robią 😉 Myśląc o tych drugich, zdecydowałam się przygotować kompletny artykuł, gdzie znajdziesz wszystko na temat botoksu. Ceny, efekty, przeciwskazania i opinie. Zainteresowany?

  1.   Jak działa botoks

  Botoks to preparat, który ma za zadanie osłabić mięśnie mimiczne twarzy. Od razu zaznaczam, że nie chodzi o to, żeby „zamrozić” twarz i zrobić z Ciebie mumię. Słowem klucz jest „osłabić”, a nie „wyłączyć” – i tego się trzymamy 🙂

  Co mam na myśli? Chodzi o to, że każdy człowiek jest inny. Jedni mają delikatne mięśnie mimiczne i ich miny nie powodują, że skóra na twarzy marszczy się w każdą stronę. Takie osoby to prawdziwi szczęśliwcy – minie bardzo dużo czasu zanim pojawią się u nich pierwsze zmarszczki.

  Inni nie są takimi szczęśliwcami. Ich mimika jest tak mocna, że zmarszczki w spoczynku zaczynają się tworzyć już po 20 roku życia. Szczególnie w przypadku tej grupy warto pomyśleć o botoksie wcześniej niż później.

  Poza tym, nawet jeżeli Twoje mięśnie nie są tak silne, to prędzej czy później (30+, 40+) takie zmarszczki zaczną się pojawiać. Toksyna botulinowa może opóźnić ten proces, bez utraty naturalności.

  2.   Kiedy zacząć stosować botoks?

  Jak pewnie domyślasz się po poprzednim akapicie, nie da się określić wieku, w którym powinieneś pomyśleć o botoksie. A to dlatego, że nie zależy to od wieku, ale od Twojego konkretnego przypadku.

  Poza nielicznymi wyjątkami, odpowiem tak: jeśli masz mniej niż 25 lat, nie musisz nic robić. Jeśli masz więcej niż 25 lat – czytaj dalej 🙂

  Dlaczego 25? Ponieważ mniej więcej od tego czasu skóra przestaje produkować kolagen. Wtedy zaginanie się skóry zaczyna ją uszkadzać i powstają pierwsze zmarszczki.

  Im Twoje zmarszczki mimiczne są wyraźniejsze w spoczynku, a Tobie dalej od 25-tki, tym botoks da mniejsze rezultaty. Pamiętajmy, że jego działanie jest głównie profilaktyczne. Zapobiegamy przed powstawaniem nowych zmarszczek, a nie wygładzamy tych, które już powstały*

  *Mimo tego, co napisałam powyżej, w niewielkim stopniu rozluźnienie mięśni może spowodować, że zmarszczki nieco się wygładzą. Najprościej powiedzieć, że w zabiegu 90% to profilaktyka, 10% efekt wygładzenia istniejących zmarszczek.

  Dużo na temat botoksu wyjaśniam w dedykowanym filmiku na moim Youtube, zobacz:

   

  3.   Botoks – gdzie stosujemy, a gdzie nie

  Odpowiedź jest prosta – myśląc „botoks” możesz wyobrazić sobie górną część twarzy. A dokładniej: zmarszczki na czole (tzw. zmarszczki poprzeczne czoła), zmarszczkę między brwiami (tzw. lwia zmarszczka) oraz zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki).

  Preparat stosujemy tak, żeby osłabienie mięśni nie wyłączyło mimiki twarzy. Chodzi o to, żeby delikatnie osłabić te mięśnie. Pacjent będzie mógł robić te same miny, jednak skóra nie będzie zaginać się tak bardzo.

  Co ważne – z perspektywy Pacjenta – podanie botoksu NIE powoduje dziwnego czy nienaturalnego wrażenia. Czujesz się zupełnie normalnie, możesz robić te same miny, tylko skóra nie zagina się tak mocno. Wiem, bo sama go stosuję 🙂

  Aha, jeszcze jedno – botoksu nie podaje się w usta w celu ich powiększenia. Nie usuwamy nim także zmarszczek nosowo-wargowych.

  • Zbadam Twoją skórę sprawdzę czego jej potrzeba, żeby wyglądała lepiej

  • Ustalimy plan leczenia wybierzemy zabieg najlepszy dla Ciebie

  • Wykonamy zabieg jeśli zechcesz, po konsultacji od razu zrobimy zabieg

  Umawiam konsultację

  4.   Botoks – efekty [film]

  Efekty botoksu najlepiej pokazać na żywo. Poniżej znajdziecie dwa filmy, z Pacjentem u którego wykonywałam toksynę botulinową na zmarszczki poprzeczne czoła i lwią zmarszczkę.

  Zmarszczka poprzeczna czoła

  Na filmiku dzień po dniu od zabiegu Pacjent robi sobie zdjęcie ze zdziwioną miną. Za każdym razem stara się maksymalnie zdziwić. Zobaczcie ten filmik i zwróćcie uwagę na dwie ważne cechy botoksu:

  • Efekty nie pojawiają się od razu. Jak widzicie na nagraniu, lekkie efekty było widać od trzeciego dnia, ale prawdziwy efekt pojawił się dopiero siódmego dnia.
  • Miny można cały czas robić (brwi się unoszą), ale skóra nie zagina się tak mocno jak na początku.

   

  Lwia zmarszczka

  W przypadku drugiego filmiku chodziło o profilaktykę przed powstawaniem zmarszczki między brwiami (tzw. lwiej zmarszczki). Dzień po dniu Pacjent robił złowrogą minę. Tutaj także ostateczny efekt nastąpił dopiero po 7 dniach. To dość długo, bowiem regułą jest pełny efekt od 3 dnia do nawet dwóch tygodni.

  Efekty zabiegu z botoksem utrzymują się średnio od 3 miesięcy do nawet pół roku. Jako średnią przyjęłabym 4 miesiące.

   

  Botoks – opinie

  Poza zdjęciami, Pacjenta z filmików poprosiłam także o krótki komentarz w zakresie wykonywanego zabiegu. Najlepiej bowiem, jeśli takimi doświadczeniami dzieli się sam Pacjent 😉 Przeczytajcie:

  „To już kolejny raz kiedy robię botoks. Przed pierwszym razem miałem trochę stresu ponieważ nie wiedziałem czy to dla mnie. Szczególnie, że jestem mężczyzną, a zawsze takie zabiegi były domeną kobiet. Wcześniej dużo czytałem na ten temat i miałem ochotę spróbować.

  Sam zabieg lekko szczypał, ale całość to było tylko kilka minut. Po wyjściu z gabinetu nie poczułem absolutnie żadnej różnicy. Trwało to kilka dni zanim cokolwiek zobaczyłem w lustrze. No właśnie – zobaczyłem. Gdyby nie to, to nawet nie wiedziałbym, że coś się zmieniło. Nadal mogę robić te miny co wcześniej, ale trochę mniej. Drugi i kolejne razy stały się bardziej rutynowe, ale od samego początku do dziś jestem bardzo zadowolony z efektów i tego, że się odważyłem spróbować.”

  Mimo zalet tego zabiegu może być tak, że nie każdemu może on odpowiadać – i nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak jest ktoś, kto myślał o tym, ale nie chce spróbować bo obawia się, że będzie musiał robić później botoks w nieskończoność – uspokajam. Jeśli nie chcesz zrobić sobie drugiego (czy każdego kolejnego) zabiegu z toksyną botulinową, wcale nie musisz. Nic nie „opadnie”, ani nie będzie z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji dla wyglądu. Poza zmarszczkami, oczywiście 😉

  6.   Botoks – ceny

  Tutaj sprawa jest prosta. Z reguły w gabinetach estetycznych płaci się za jednostkę preparatu. Dwa najpopularniejsze to Bocouture (ok. 35zł/j.) i Azzalure (ok. 10zł/j.). Mimo różnicy w cenie za jedną jednostkę obu tych marek, Bocoutur cenowo wychodzi na to samo. A to dlatego, że jednostka jednostce nierówna 😉 Jeśli więc w Twoim gabinecie staniesz przed wyborem, to wiedz, że obie te marki przyniosą te same efekty przy tej samej, wysokiej jakości produktu.

  W moim gabinecie wygląda to nieco inaczej. Mam stałe ceny, które tutaj pokażę żeby łatwiej było Ci złapać rząd wielkości ile kosztują takie zabiegi. Ceny prezentują się następująco:

  • Zmarszczki poprzeczne czoła: 400zł
  • Lwia zmarszczka: 600zł
  • Kurze łapki: 600zł
  • Bruksizm: 900zł
  • Broda / dziąsłowy uśmiech / kąciki ust: 200zł
  • Nadpotliwość: 1800zł (dłonie, pachy lub stopy)

  Pełny cennik z mojego gabinetu znajdziesz TUTAJ.

  Na koniec ważna informacja. Jak już wiesz, na efekty botoksu musisz poczekać kilka dni. Nierzadko jest potrzeba dodać preparatu po tym okresie, żeby efekt był jak najlepszy. Warto więc dopytać wcześniej czy Twój gabinet zrobi to za darmo, czy będziesz musiał dopłacać.

   Pobierz darmowy poradnik

   12 kroków do młodego wyglądu

   Poradnik-monika

   7.   Botoks – przeciwskazania i komplikacje

   Przed umówieniem się na zabieg z botoksem sprawdź, czy któreś z tych przeciwwskazań dotyczy Ciebie. Możemy podzielić je na dwie grupy – ogólne (dot. wszystkich zabiegów estetycznych) i typowe dla botoksu. Popatrz poniżej:

   Przeciwwskazania ogólne:

   • uczulenie na substancję w preparacie, który zamierzamy podać
   • aktywna choroba infekcyjna (tak, nawet zwykłe przeziębienie)
   • opryszczka!
   • stany zapalne w obrębie pola zabiegowego (np. uszkodzenie skóry)
   • choroba nowotworowa – w przypadku osób, które przeszły nowotwór nadal należy powiedzieć o tym lekarzowi, bo nie każdy zabieg będzie dało się wykonać

   Botoks – przeciwwskazania:

   • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego – czyli Miastenia Gravis i zespół Lamberta-Eatona
   • stosowanie niektórych leków (wymagana przerwa min 1 tydzień)

   -antybiotyki tj. aminoglikozydy (np. streptomycyna, neomycyna, gentamycyna, amikacyna), tetracykllina, spektynomycyna, penicylamina,

   -cyklosporyna

   Botoks – komplikacje

   Jeśli chodzi o ewentualne komplikacje, to nie musisz się obawiać. Najgorszym co może się stać, to opadnięcie brwi lub „nierówny” efekt. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy zabieg nie został wykonany poprawnie lub gdy doszło do tzw. migracji preparatu.

   Tutaj chciałabym wspomnieć o regulacjach prawnych. Zgodnie z polskim prawem, toksyna botulinowa jest preparatem medycznym. Oznacza to, że może być kupowany i podawany wyłącznie przez lekarzy. Sama jestem sprawdzana na 10 sposobów zanim złożę zamówienie na ten preparat w nowym miejscu 😉

   W każdym razie, bardzo Was proszę – dbajcie o to, żeby takie zabiegi wykonywał dla Was doświadczony lekarz. Nawet jeśli będzie to nieco droższe, to warto dopłacić dla spokojnego snu i zwiększenia zadowolenia z efektów. Jest to cały czas zabieg medyczny – dlatego trzeba traktować go z odpowiednim szacunkiem.

   8.   Inne zastosowania botoksu

   Botoks może pomóc Ci na sposoby, które daleko wykraczają poza leczenie zmarszczek. Główne problemy, które nie są związane ze zmarszczkami, ale należą do kompetencji lekarzy estetycznej to:

   Leczenie nadpotliwości botoksem

   Botoks to skuteczny sposób, który zlikwiduje pocenie się w newralgicznych okolicach, takich jak dłonie, pachy, czy stopy. Podzielę się tutaj opinią jednego z Pacjentów, który miał problem z poceniem się. Powiedział mi, że na rynku są mniej i bardziej skuteczne blockery i inne środki na ten problem. Jednak nic nie dało mu tyle pewności siebie w każdej sytuacji, co botoks. Pozostałe metody, prędzej czy później, zawodziły. Na pewno zależy to od konkretnej osoby, lecz botoks można zakwalifikować jako rozwiązanie większego kalibru 😉

   Botoks – zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk

   Toksyną botulinową leczymy także tzw. bruksizm, czyli nadmierną aktywność mięśni-żwacz. Jeśli ktoś za mocno zaciska szczękę, to uszkadza swoje zęby, a także generuje u siebie niepotrzebne bóle głowy. Podając botoks w te mięśnie delikatnie je osłabiamy, likwidując skutecznie problem.

   Botoks na migreny

   Nadmierne napięcie w obrębie głowy może powodować migreny. Wielokrotnie miałam do czynienia z Pacjentami, którzy sceptycznie podchodzili do koncepcji rozwiązania problemu migren botoksem. „Nic mi nie pomaga, próbowałam już wszystkiego” – słyszałam. Często jednak to zabieg z botoksem był ulgą dla tych osób. Oczywiście bóle migrenowe to problem skomplikowany, a napięcie mięśniowe może być tylko jednym z wielu powodów tego problemu. Jednak – nie przekonasz się dopóki nie spróbujesz.

   9.   Botoks – czy warto?

   Jeśli dokładnie przeczytałeś ten artykuł to prawdopodobnie znasz odpowiedź. A brzmi ona: jeśli chcesz rozwiązać problem, który daje się rozwiązać tą metodą, to jak najbardziej tak.

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Powiększanie ust nieudane to rzadko poruszany temat w branży medycyny estetycznej. Nikt nie chce publicznie rozgłaszać i pokazywać nieudanego powiększenia ust.

    31.01.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Lipotransfer (lipofilling) to niesamowicie ciekawy zabieg estetyczny, o którym nie pisałam do tej pory na blogu. Nie mogę doczekać się, żeby podzielić się z Wami...

    06.11.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Słownik pojęć o medycynie estetycznej - dowiedz się co oznaczają najpopularniejsze zwroty. Bądź przygotowany przed wizytą w gabinecie medycyny estetycznej!

    27.10.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Pobierz darmowy poradnik

    12 kroków do młodego wyglądu

    Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".