Botoks na bruksizm – jak wygląda leczenie bruksizmu? Zobacz zabieg

Botoks na bruksizm – jak wygląda leczenie bruksizmu? Zobacz zabieg

Spis treści

  Botoks na bruksizm – jak wygląda leczenie bruksizmu? Zobacz zabieg!

  Jeśli rozważasz botoks na bruksizm to MUSISZ przeczytać ten artykuł, dla własnego dobra. Dowiedz na czym polega leczenie bruksizmu żeby skutecznie pozbyć się tego problemu estetycznego u Ciebie.

  Jak wygląda leczenie bruksizmu?

  Botoks na bruksizm to podstawowa metoda leczenia tego problemu. Zabieg wykonywany jest w gabinetach medycyny estetycznej i stomatologicznych. Lekarz wstrzykuje botoks w mięśnie, które odpowiadają za zgrzytanie zębami. Zabieg jest krótki i bezbolesny. W tym artykule chcę Wam wyjaśnić jak powinno wyglądać leczenie bruksizmu (w domu i gabinecie) żeby efekty były jak najlepsze.

  leczenie bruksizmu botoks

  Leczenie bruksizmu wygląda mniej więcej tak 😉

  Co to jest bruksizm?

  Wróćmy do podstaw. Bruksizm to „formalna” nazwa na zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. Jeśli robisz to zbyt mocno, to cierpisz na bruksizm i Twoje zdrowie jest zagrożone. Możesz mieć objawy takie jak:

  • Szumy uszne
  • Częste bóle głowy i szczęki
  • Zawroty głowy
  • Ścieranie się zębów
  • „Kwadratowa” szczęka

  Oczywiście nie musisz mieć wszystkich tych objawów na raz. Ale uwierz mi – jeśli masz chociaż część z nich, to skutecznie obniża to jakość Twojego życia. W końcu z jakiegoś powodu czytasz ten właśnie artykuł, prawda? 😉

  Bruksizm jest za każdym razem, gdy mówimy o zbyt silnym zaciskaniu szczęk mimo naszej woli. Na szczęście botoks na bruksizm to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Opowiem Wam o nim trochę więcej, ale nie zapomnę także o metodach domowych i alternatywnych!

  Gdzie wstrzykuje się botoks na bruksizm?

  Botoks na bruksizm wstrzykujemy w żwacze. Bardziej szczegółowo – chodzi o mięśnie żwacze, które znajdują się w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego. Czyli te, które znajdują się na kącie żuchwy, na wysokości ucha.

  Botoks w żwacze to dosłownie 3 ukłucia igłą na każdą ze stron. Zabieg trwa dosłownie kilka minut i nie towarzyszy mu ból. Po zabiegu możesz wrócić do dnia codziennego, jak gdyby nigdy nic.

  Wstrzyknięcie botoksu spowoduje delikatne osłabienie tych mięśni. Wtedy zaciskanie szczęk tak mocno nie będzie możliwe. Działanie botoksu na bruksizm nie będzie dawało Ci żadnych „dziwnych” wrażeń, np. zbyt słabej szczęki. Ponieważ preparat zaczyna działać stopniowo (od trzeciego dnia po zabiegu), to nawet nie zauważysz kiedy zabieg przyniósł efekty. Zauważysz za to zmniejszenie, a nawet ustąpienie uciążliwych objawów. Fajnie, prawda? 🙂

  Wstrzyknięcie botoksu spowoduje delikatne osłabienie żwaczy. Wtedy zaciskanie szczęk tak mocno nie będzie możliwe.

  Jak sprawdzić czy masz bruksizm?

  Żeby sprawdzić czy masz bruksizm wykonaj te kroki po kolei:

  1. Zlokalizuj palcami mięsień żwacz po jednej stronie twarzy – znajduje się on na kącie żuchwy, mniej więcej pod uchem.
  2. Zaciśnij mocno zęby – poczujesz jak żwacz napina się. Popraw jeszcze palce żeby były na środku mięśnia.
  3. Zaciskaj i rozluźniaj mięśnie – sprawdź to zarówno po lewej, jak i prawej stronie twarzy.

  Jeśli w trakcie zaciskania szczęki, żwacze bardzo mocno napinają się i „odznaczają” pod palcami – to z dużym prawdopodobieństwem masz ten problem. Porównaj swoje wyniki z innym członkiem rodziny i sprawdź różnicę*

  *Najlepiej jeśli to nie będzie Twój krewny, ale np. mąż lub żona. Mając te same geny, cała rodzina może mieć bruksizm i takie porównanie nie będzie miało sensu 🙂 .

  Jeśli myśleliście, że do mierzenia bruksizmu w gabinecie medycznym jest jakieś specjalne urządzenie – to NIE 🙂 . U swoich Pacjentów sprawdzam to kilka razy dziennie. Da się to od razu wyczuć, oczywiście z pewnym doświadczeniem i grupą porównawczą.

  Dlatego jeśli nadal nie jesteś pewien czy masz bruksizm – to udaj się do lekarza medycyny estetycznej lub stomatologa, który bez problemu to ustali.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Leczenie bruksizmu – video z zabiegu

  Nagrałam CAŁY ZABIEG leczenia bruksizmu na video, które znajdziecie poniżej. Poznacie tam Sylwię, która zwróciła się do mnie po pomoc w tej sprawie:

  Bruksizm a kształt twarzy

  Bruksizm ma duży wpływ na kształt Twojej twarzy. Teraz uwaga – jeśli jesteś kobietą, to ten wpływ jest negatywny. Jeśli jesteś mężczyzną, to ten wpływ jest pozytywny. Jak to możliwe? Już tłumaczę 🙂

  Żwacze to mięśnie jak każde inne. Im bardziej są silne, tym są większe. Dlatego jeśli masz bruksizm to żwacze na Twojej twarzy będą większe, a twarz będzie bardziej kwadratowa.

  Taki efekt kwadratowej twarzy jest często pożądany przez mężczyzn, ale raczej nie przez kobiety. U facetów te „silne” i „toporne” rysy twarzy potrafią dodać uroku. U kobiet wręcz przeciwnie – szukamy łagodnych i smukłych linii.

  Botoks na bruksizm potrafi delikatnie wpłynąć na kształt twarzy i załagodzić te rysy. Ale spokojnie – nie jest to różnica, którą ktokolwiek zauważy. Powiem więcej: prawdopodobnie różnicy wizualnej na swojej twarzy bo botoksie prawdopodobnie nie zauważysz nawet Ty 🙂 .

  Ostatni etap leczenia – wizyta kontrolna [wideo]

  Dwa tygodnie po leczeniu bruksizmu botoksem spotykamy się ponownie na wizycie kontrolnej, żeby sprawdzić efekty i ew. dodać preparatu.

  Dlaczego stosując botoks na bruksizm nie podaję więcej preparatu od razu? Żwaczy nie możemy za bardzo osłabić. Po pierwsze dlatego, że musisz móc jeść i gryźć 😉 . Po drugie dlatego, że gdy zbyt mocno osłabimy żwacze, to aktywność w tym obszarze może nadmiernie przejąć mięsień skroniowy, a tego nie chcemy. Dobre dobranie dawki preparatu jest kluczowe, żeby botoks na bruksizm był udany.

  Zobaczcie wideo z wizyty kontrolnej u Sylwii:

  Efekty u Sylwii powinny utrzymywać się ok. 4-5 miesięcy. W przypadku bardzo silnych żwaczy (a tu zdecydowanie o tym mówimy), zalecam wykonywać botoks na bruksizm początkowo co 3 miesiące. Później, kiedy żwacze bardziej się osłabią, będziemy wydłużać te okresy.

  Jak radzić sobie z bruksizmem – sposoby alternatywne

  Botoks na bruksizm to niejedyna opcja na ten problem, choć powinna być filarem leczenia objawów. Są trzy dodatkowe sposoby na bruksizm, o których powinniście wiedzieć.

  1.      Fizjoterapia

  Fizjoterapia jest dobrą metodą rozluźnienia mięśni w okolicach żuchwy. Masaż jest wykonywany od zewnątrz i od wewnątrz twarzy i jest… bardzo nieprzyjemny.

  To dlatego, że jest mocny i to po prostu boli. Ponadto, żeby fizjoterapia na bruksizm była skuteczna, musi być wykonywana regularnie, zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. W zabieganym życiu każdego z nas może to powodować „problemy logistyczne”, ale zdecydowanie warto.

  W porównaniu do botoksu, fizjoterapia jest metodą naturalną, która nie wymaga igieł. W krótkim terminie nie jest jednak tak skuteczna, ale zdecydowanie warto włączyć ją do leczenia bruksizmu.

  jak wygląda leczenie bruksizmu zabieg

  Fizjoterapia jest dobrą i naturalną metodą walki z bruksizmem, choć ma swoje minusy

  2.      Domowe sposoby na bruksizm

  Domowe sposoby na bruksizm to:

  1. Masaż – nie będzie to tak profesjonalne, jak wizyta u fizjoterapeuty, ale zdecydowanie warto. Masaż w domu ma tą przewagę, że możesz go wykonywać znacznie częściej – także… poza domem, np. w aucie 😉
  2. Ograniczenie stresu – łatwo powiedzieć, prawda? Główną przyczyną bruksizmu jest stres. Jeśli go ograniczysz, to także ten problem się zmniejszy.
  3. Przestań jeść twarde rzeczy – to BARDZO ważne. Jeśli żujesz gumę, lubisz przekąski (chipsy, orzechy) lub inne twarde jedzenie, to usunięcie go z diety zrobi ogromną różnicę. Stresu (prawdopodobnie) nie ograniczysz, ale możesz zrezygnować z twardych przekąsek!

  3.      Szyna relaksacyjna

  Szyna relaksacyjna także jest „domowym sposobem” na bruksizm. To nakładki na zęby, które sprawiają, że nie masz możliwości zaciskania szczęki. Stosuje się je w nocy podczas snu i wtedy potrafią dać ulgę zmęczonym mięśniom.

  Szynę relaksacyjną warto rozważyć szczególnie wtedy gdy zaciskanie szczęki przydarza Ci się najbardziej w nocy. Nie polegałabym jednak na szynie w 100%. To dlatego, że w ciągu dnia nie możemy w niej chodzić, a wtedy właśnie najczęściej dochodzi do mimowolnego zaciskania szczęki, np. ze stresu.

  Czy bruksizm można wyleczyć na NFZ?

  Jeśli zastanawiasz się czy botoks na bruksizm jest refundowany przez NFZ to mam dla Ciebie złą wiadomość. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową (botoksem) NIE jest refundowane przez NFZ.

  Ze swojej strony powiem, że niesłusznie. Bez leczenia bruksizmu możemy nabawić się dużych problemów zdrowotnych, na czele z paradontozą, zwyrodnieniem stawu skroniowo-żuchwowego czy nawet problemami z widzeniem. Mam nadzieję, że w przyszłości bruksizm będzie można wyleczyć w Polsce na NFZ.

  Ile kosztuje leczenie bruksizmu?

  Cena leczenia bruksizmu botoksem to przynajmniej kilkaset złotych. Koszt najczęściej zależy od ilości preparatu, który musimy użyć podczas zabiegu. Udając się do gabinetu musisz liczyć się z ceną od 800 zł do nawet 1200 zł za zabieg. W moim gabinecie cena za leczenie bruksizmu nie zależy od ilości jednostek i wynosi 900zł (stan na kwiecień 2022), a kontrola i dodanie preparatu są bezpłatne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

  Jeśli planujesz budżet i taki zabieg u siebie, pamiętaj także o wizycie kontrolnej i o tym, że być może będzie trzeba dodać preparatu. Większość gabinetów, gdzie płaci się za jednostkę botoksu, na kontroli także będzie doliczać za zabieg odpowiednią cenę. Tak więc na koszt zabiegu mogą składać się dwie wizyty w gabinecie.

  Leczenie bruksizmu kosztuje ok. 800-1200zł i może różnić się w zależności od miejsca i sposobu liczenia zużywanego preparatu.

  Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

  Dobra wiadomość jest taka, że botoks na bruksizm nie oznacza dużego ryzyka powikłań. Nawet jeśli się takie efekty uboczne się pojawią, to nie są one uciążliwe. Do powikłań przy prawidłowo wykonanym zabiegu należą bóle głowy i objawy grypopodobne (do 2 dni od zabiegu). Mogą pojawić się zasinienia i ból od nakłucia w miejscu, gdzie wchodziła igła.

  Właściwie… to tyle 🙂 . Leczenie bruksizmu botoksem jest bezpieczną metodą na uporanie się z objawami.

  Do jakiego lekarza na bruksizm?

  Masz dwie opcje do kogo udać się na leczenie bruksizmu botoksem:

  • Lekarz medycyny estetycznej – czyli gabinety, gdzie botoks leje się strumieniami 😉
  • Stomatolog – czyli specjalista, który często jako pierwszy mówi Ci, że masz bruksizm

  Niezależnie od specjalności, najlepiej jeśli udasz się do lekarza, któremu warto zaufać. Najgorsze to zniechęcić się do zabiegu dlatego, że zabieg nie był prawidłowo wykonany albo wizyta nie była udana.

  Czy botoks na bruksizm wyszczupla twarz?

  Tak, botoks na bruksizm może wyszczuplić twarz. Jeśli od zawsze miałeś problem z „kwardatową” twarzą, to prawdopodobnie dlatego, że żwacze były silnie zarysowane. Regularne stosowanie botoksu (przynajmniej kilka zabiegów) delikatnie zmniejszy te mięśnie i wysmukli Twoją twarz.

  Pamiętaj jednak, że na rysy twarzy ma wpływ więcej rzeczy niż tylko mięśnie – na przykład kości i cała żuchwa. Dlatego botoks na bruksizm przyniesie subtelne efekty wizualne. Najważniejsze jednak, że poradzi sobie z objawami, prawda? 🙂

  Botoks na bruksizm Kraków – gabinet doktor Moniki

  Botoks na bruksizm możesz zrobić w Krakowie w moim gabinecie, do którego serdecznie Cię zapraszam 🙂 Więcej informacji o tym zabiegu, w tym przeciwwskazania i zalecenia po zabiegu znajdziesz TUTAJ.

  Botoks na bruksizm opinie

  Chciałabym, żeby botoks na bruksizm był tak popularny jak plaster z opatrunkiem na skaleczenia. Opinie o tym zabiegu wśród moich Pacjentów są zdecydowanie pozytywne. Wszyscy zauważają (w różnym stopniu) zmniejszenie lub całkowite wygaszenie nieprzyjemnych objawów.

  Przeczytajcie opinię Sylwii o botoksie na bruksizm po pierwszym zabiegu:

  Jest lepiej, muszę powiedzieć, że jest lepiej. Z tego powodu, że ustąpiły mi takie ogólne objawi całego takiego napięcia szyi, nie mam bólów głowy, nie mam uczucia potwornego zmęczenia tej części twarzy. Natomiast nadal zdarza mi się zgrzytać zębami, nawet pogryzłam swoją szynę relaksacyjną. Więc jedna metoda leczenia tego bruksizmu mi odpadła. Ogólnie widzę, że wszystko idzie w dobrym kierunku żeby się pozbyć tego bruksizmu, to jest najważniejsze.

  Zanim ten problem całkowicie zniknie u Sylwii prawdopodobnie czekają nas kolejne wizyty co kilka miesięcy, ale najważniejsze, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Tego także i Wam życzę! <3

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Botoks na bruksizm – jak wygląda leczenie bruksizmu? Zobacz zabieg

  Oceń

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Podobno mężczyźni starzeją się ładniej niż kobiety. Jednak nawet u mężczyzn nie zawsze starszy równa się lepszy, a w tym wypadku – ładniejszy.Czasy kiedy mężczyzna...

    13.03.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Botoks czola skutki uboczne, czyli od botoksu głowa nie boli. A może jednak boli? Dowiedz się jakie możesz mieć skutki uboczne i działania niepożądane po...

    21.11.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Nadmierna potliwość przyczyny ma w naszym organizmie. Wszystkie z nich omówimy w tym artykule. Już teraz wiedz jedno. Nadmierne pocenie się jest dla Ciebie jak...

    15.11.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".