Co to są rozstępy i od czego są rozstępy?

Co to są rozstępy i od czego są rozstępy?

Spis treści

  Co to są rozstępy? Dlaczego wszyscy myślą że to nic wielkiego? Tak naprawdę to poważna sprawa, której nie wyleczysz maścią. W tym artykule dowiesz się od czego są rozstępy i co można z nimi zrobić.

  Co to są rozstępy

  Rozstępy to… blizny. Mają one specyficzny kształt (mówi się o nim „wrzecionowaty”) i wyglądają czasami jak warkocze albo pręgi. Od „zwykłych” blizn różnią się tym jak powstają, o czym opowiem za chwilę.

  Popatrz na te zdjęcia:

  rozstępy 2 (1)

  Źródło: www.parents.com

  rozstępy 1 (1)

  Źródło: www.healthgrades.com

   

  Rozstępy mogą być:

   Czerwone, co znaczy że są jeszcze świeże i powstały niedawno (do ok. 6 miesięcy). Wtedy są bardziej widoczne

   Białe, co znaczy że są już starsze (powyżej 6 miesięcy). Wyglądają wtedy bardziej jednolicie ze skórą naokoło, jednak nadal znacznie się odróżniają.

  Rozstępy najczęściej mogą zrobić się na: piersiach, udach, plecach, pośladkach i brzuchu.

  Niech nie zmyli Cię fakt, że rozstępy nie wyglądają tak dramatycznie jak np. blizny po skaleczeniu czy poparzeniu. Tak samo jak te gorsze blizny, rozstępy nie zagoją się same i nie znikną z czasem. Usunięcie ich jest naprawdę trudne, choć robiąc właściwe rzeczy możesz znacznie poprawić swoje szanse 🙂 . Jak? Odpowiadam w dalszej części artykułu!

  Od czego są rozstępy?

  Od czego są rozstępy – jednym słowem od ZMIAN. Co to dokładnie znaczy?

  Wyobraź sobie, że Twoja skóra jest jak… guma do żucia. Może się ona rozciągać, ale jeśli będziesz ciągnąć i ciągnąć, to prędzej czy później pęknie. Dokładnie tak jest z Twoją skórą.

  A będąc bardziej precyzyjną – z Twoją skórą nie do końca tak jest. Bo Twoja skóra to NIE JEST guma do żucia.

  Skoro tak, to pomyśl sobie o wszystkich sytuacjach, kiedy dokładnie tak ją (chcąc-nie chcąc) traktujesz. Inaczej mówiąc – od czego są rozstępy:

  1. Od ciąży – wtedy najczęściej masz rozstępy na brzuchu i udach
  2. Od szybkiego wzrostu wagi – brzuch, uda, pośladki, plecy, piersi (wszystko)
  3. Od… siłowni, czyli szybkiego wzrostu masy mięśniowej – plecy, ramiona
  4. Od dorastania – kiedy rośniemy, skóra może nie nadążać za tym wzrostem

  To cztery główne powody. Czy widzisz już co je łączy?

  Jedna cecha łączy te wszystkie rzeczy – ZMIANA. To znaczy, że za każdym razem kiedy Twoje ciało mocno się zmienia, to jest ryzyko rozstępów.

  Czy wiesz jeszcze od czego są rozstępy? Życie nie jest sprawiedliwe i niektórym o ten problem łatwiej, a niektórym trudniej. Już wyjaśniam…

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Dlaczego jedni nawet nie wiedzą co to rozstępy, a inni dostają ich bardzo łatwo?

  Niektórzy zachodzą w ciążę, ćwiczą na siłowni, zmieniają wagę i nawet nie wiedzą co to są rozstępy. Inni zjedzą dwa pączki i liczą blizny w lustrze… 😉

  Mówiąc już bardziej poważnie. W rozdziale powyżej wymieniałam przyczyny rozstępów, ale to, czy one w ogóle się pojawią (i jak bardzo) zależy w dużej mierze od organizmu. Każdy z nas jest inny – mniej lub bardziej podatny na ten problem.

  Rozstępy pojawią się ŁATWIEJ jeśli:

  1. Masz predyspozycje genetyczne – jeśli w Twojej rodzinie ten problem jest popularny i np. zmagają się z nim Twoi rodzice czy rodzeństwo, to prawdopodobnie Twoja skóra jest mniej rozciągliwa i łatwiej o jej pękanie.
  2. Twoja skóra jest sucha – dotyczy to nawilżania od zewnątrz (nie stosujesz kremów lub balsamów do ciała), ale nawilżanie OD WEWNĄTRZ jest równie ważne (pijesz za mało wody)
  3. Jesteś starszy – im skóra jest starsza, tym trudniej jej się rozciągnąć. Czasami o tym co to są rozstępy dowiadujesz się dopiero po czterdziestce 🙂

  Jednym słowem – o rozstępy łatwo kiedy stan Twojej skóry jest niezbyt dobry. A z tym akurat możesz wiele zrobić (bo z genami to już nie za bardzo…).

  Jak nie dostać rozstępów?

  Mało kto o tym pisze, ale nawet jeśli nie wygrałaś w loterii genetycznej w tej kwestii, to naprawdę przed rozstępami można się zabezpieczyć. Uda Ci się to, jeśli będziesz robić dokładnie odwrotne rzeczy niż te, o których napisałam powyżej 🙂 .

  Szczególnie, że powstawanie rozstępów możesz… przewidzieć! Na przykład, kiedy jesteś w drugim miesiącu ciąży, możesz spodziewać się że niebawem ten problem może dotyczyć Ciebie. Albo wtedy kiedy jesteś na masie na siłowni. Albo kiedy jesteś na masie… bez siłowni.

  Oto, co możesz zrobić: nawilżaj skórę balsamami i codziennie pij dużo wody. Nie jest to odkrycie Ameryki, ale DZIAŁA. I jeśli w natłoku codziennych obowiązków o tym nie zapomnisz, to nawet nie dowiesz się co to są rozstępy.

  Niestety, podejrzewam jednak że czytasz ten artykuł nie po to żeby dowiedzieć się jak NIE DOSTAĆ rozstępów, ale raczej usunąć te, które już MASZ. Jeśli mam rację – czytaj dalej.

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Jak usunąć rozstępy?

   Jeśli przyszedłeś tutaj żeby dowiedzieć się jaką maść na rozstępy wybrać, to teraz się zawiedziesz 😀 .

   Przykro mi, ale nie polecę maści na rozstępy. Dlatego, że maści na rozstępy nie działają. Jak wspomniałam wcześniej, rozstępy to nic innego jak blizny. A kiedy np. skaleczysz się i masz starą ranę, to pewnie intuicyjnie czujesz, że posmarowanie tego miejsca nie spowoduje, że blizny magicznie znikną.

   A wiesz DLACZEGO nie znikną?

   Dlatego, że skóra w miejscu blizny to nie jest „zwykła” skóra. Pytając co to są rozstępy dochodzimy do wniosku, że to coś innego – czyli tkanka bliznowata, która tworzy się tam, gdzie rana.

   To ważne rozróżnienie, ponieważ różni się ona w swojej strukturze od zwykłych tkanek skóry. To znaczy, że NIGDY nie uda się zmienić tkanki bliznowatej w skórę. To po prostu nie możliwe.

   Ale nie poddawaj się jeszcze! Możemy zrobić coś, co dla Ciebie ten problem po prostu rozwiąże. W medycynie estetycznej możemy postarać się, żeby tkanka bliznowata zaczęła WYGLĄDAĆ tak jak skóra naokoło. Zasadniczo, to wystarczy żebyś pożegnał się z problemem i zapomniał na zawsze co to są rozstępy 🙂 .

   Najlepsze zabiegi na rozstępy

   Są trzy sposoby, dzięki którym możesz pozbyć się rozstępów, albo przynajmniej zredukować ich widoczność. Dodam jednak, że nie stanie się to od razu i za jednym zabiegiem. W każdej z tych metod musisz liczyć się z serią minimum trzech zabiegów. Albo nawet więcej, jeśli rozstępy są duże.

   Lepsze jednak 3 albo 5 zabiegów niż życie z rozstępami, prawda?

   Sposób 1 – laser frakcyjny

   Laser frakcyjny to niejako „naturalny” kierunek jeśli chodzi o leczenie blizn, w tym także rozstępów.

   Laser frakcyjny (np. erbowo-yagowy albo CO2) to specjalne urządzenie, które pozwala wpłynąć na głęboką skórę bez nakłuć, igieł i cięć. Zasada jego działania jest prosta. Lekarz na wizycie dobiera odpowiednią długość fali (światła) takiego lasera. Dzięki temu światło dochodzi głęboko w skórę, ale nie niszczy zewnętrznych warstw. Trochę takie „przenikanie przez ściany” 🙂 .

   Światło lasera, które dociera głęboko w skórę następnie powoduje mikrouszkodzenia. To DOBRA rzecz, bo kiedy takie uszkodzenia się pojawiają to skóra dostaje sygnał pt. „muszę się naprawiać!”. Wtedy produkuje odżywczy kolagen, a ponieważ cały proces ma miejsce w obszarze blizny, to jej wygląd pojawia się.

   Fajnie, no pewnie, że fajnie!

   Sposób 2 – zabieg z kolagenem

   Z powyższego akapitu wiesz, że kolagen jest potrzebny żeby wyleczyć blizny. Skoro tak, to taki kolagen można też podać z zewnątrz, ze strzykawki. I to naprawdę bardzo fajnie działa!

   O tym zabiegu możesz myśleć jak o „suplemencie diety” na Twoją bliznę. To znaczy, że zasilasz ją dodatkowo w bardzo potrzebny w tej sytuacji kolagen. Dzięki temu jest jej łatwiej dojść do siebie i wszyscy są szczęsliwi.

   Sposób 3 – osocze bogatopłytkowe

   Trzecia opcja (wcale nie najgorsza!) to zabieg z osoczem bogatopłytkowym. Polega on na tym, że na początku lekarz pobiera od Ciebie trochę krwi, z której oddziela jeden jej składnik – osocze. Jak pewnie wiesz, osocze jest bardzo „dobre”, to znaczy ma tzw. czynniki wzrostu i pomaga skórze w odżywieniu.

   Tak więc podczas zabiegu naszą rolą jest przemieścić życiodajne osocze z miejsca A (krew) do miejsca B (blizna). Co więcej, ten zabieg jest w 100% naturalny, bo leczysz się tylko tym, co jest w Tobie. Tak bardzo naturalny, że nie ma przeciwwskazań, żeby robić ten zabieg na przykład podczas karmienia piersią.

   Sposób 4* – COMBO

   Omawiając zabiegi na blizny jest jeszcze jeden „supersposób”, dedykowany osobom, którym ani czas, ani koszty nie staną na przeszkodzie w zredukowaniu blizn. Chodzi o robienie WSZYSTKICH tych zabiegów na zmianę w tym samym czasie.

   Wiem, wiem… powiecie: „a to nie za dużo?” albo „czy aby na pewno nie będziemy przesadzać?”. Odpowiadam: NIE.

   To dlatego, że wszystkie te 3 zabiegi stymulują skórę na różne sposoby. To tak, jak byś chciał mieć dobry dzień i zrobił 3 różne rzeczy w tym celu: spotkał się z przyjaciółmi, posprzątał mieszkanie i poćwiczył. 3 różne rzeczy, a stymulują Twój nastrój jednocześnie na różne sposoby 🙂

   Co to są rozstępy i od czego są rozstępy – podsumowanie

   Na koniec jeszcze jedna informacja, która pomoże Ci w tym aby łatwiej odnieść sukces z tym problemem. Działaj JAK NAJSZYBCIEJ.

   Najlepiej jeszcze wtedy, gdy rozstępy są świeże (czerwone). Dzięki temu prawdopodobieństwo ich dużego zredukowania jest całkiem spore. Jeśli jednak rozstępy są już białe, to nie rezygnuj – i tak warto!

   Mam nadzieję, że teraz wiesz już doskonale co to są rozstępy i od czego są rozstępy. A także, że wiesz jak się z nimi uporać. Na pewno jest to problem „wagi ciężkiej”, ale zdecydowanie do rozwiązania! Buziaki <3

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Co to są rozstępy i od czego są rozstępy?

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Jeśli zastanawiasz się czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, to dobrze trafiłeś. Są zakazy, których musimy BEZWZGLĘDNIE się trzymać.

    04.02.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Podobno mężczyźni starzeją się ładniej niż kobiety. Jednak nawet u mężczyzn nie zawsze starszy równa się lepszy, a w tym wypadku – ładniejszy.Czasy kiedy mężczyzna...

    13.03.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej cieszy się największą popularnością wśród zabiegów medycyny estetycznej. Dlaczego zatem botoks, z jednej strony tak bardzo lubiany, ma tak złą...

    24.03.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".