Czego NIE NALEŻY robić przed botoksem – 4 Zakazy! Botoks zalecenia przed zabiegiem

Czego NIE NALEŻY robić przed botoksem – 4 Zakazy! Botoks zalecenia przed zabiegiem

Spis treści

  Jeśli zamierzasz zrobić sobie botoks, to z tego artykułu dowiesz się czego nie należy robić przed botoksem i jakie są zalecenia przed tym zabiegiem. Koniecznie przeczytaj!

  Czego nie należy robić przed botoksem

  Czego nie należy robić przed botoksem – na szczęście to tylko kilka rzeczy. Oto wskazówki czego unikać przed botoksem:

  1. Nie przychodź na zabieg kiedy jesteś chory, przeziębiony lub przyjmujesz antybiotyki
  2. Nie przyjmuj leków rozrzedzających krew (na 2 dni przed)
  3. Nie pij alkoholu przed zabiegiem z botoksem (na 2 dni przed)
  4. Nie nakładaj makijażu przed botoksem

  Czego nie należy robić przed botoksem

  Przede wszystkim, na botoks nie przychodzimy wtedy, gdy jesteśmy chorzy, przeziębieni i mamy jakieś stany zapalne – tak, nawet opryszczkę 🙂 . Nakłucia z preparatem i ingerencja w skórę zdecydowanie nie powinna mieć miejsca kiedy Twój organizm walczy z infekcją. Na zabieg z botoksem nie możesz przyjść także wtedy, gdy przyjmujesz antybiotyk (nawet jeśli czujesz się dobrze). Od antybioty

   

  Druga sprawa – jeśli nie musisz, na 2 dni przed botoksem nie przyjmuj leków rozrzedzających krew. Należą do nich np. aspiryna lub leki przeciwzakrzepowe (np. Acard, Polocard, Aspifox). Ich przyjmowanie zwiększa ryzyko powstania siniaków. Jeśli musisz je przyjmować – to nie jest przeciwwskazanie i w tym wypadku możesz przyjść na zabieg.

   

  Po trzecie – odstaw alkohol na dwa dni przed zabiegiem. Botoks po imprezie to nie jest dobry pomysł, bo organizm nie będzie tak dobrze się regenerował. Jest większa szansa na opuchliznę, siniaki i inne efekty uboczne.

   

  Ostatnia rzecz, głównie dla wygody podczas zabiegu – nie nakładaj makijażu na twarz przed zabiegiem z botoksem. Lekarz przed zabiegiem będzie chciał zbadać Twoją mimikę twarzy i to, jak silne są Twoje mięśnie. Poza tym, makijaż trzeba będzie zmyć na okoliczność zabiegu.

  Te 4 zakazy to nie są przeciwwskazania do botoksu. Przeciwwskazania to zupełnie inna para kaloszy, o których także opowiadam w tym artykule.

   

  Przeciwwskazania przed botoksem

  Przeciwwskazania przed botoksem to coś, co koniecznie musisz znać. Oto one:

  1. Niektóre choroby – Miastenia Gravis, zespół Lamberta-Eatona, SM
  2. Przyjmowanie leków z grupy aminoglikozydów
  3. Infekcje, opryszczka
  4. Stany zapalne w obrębie pola zabiegowego
  5. Choroba nowotworowa
  6. Ciąża i karmienie piersią

  Przeciwwskazania przed botoksem

  W dużym skrócie – jeśli jesteś zdrowy i żadne z tych przeciwwskazań przed botoksem nie dotyczy Ciebie, to na 99% będziesz mógł wykonać ten zabieg. Przed zabiegiem w gabinecie medycyny estetycznej na pewno wszystko to potwierdzisz z lekarzem, na przykład w formie ankiety zdrowotnej lub dodatkowych pytań. Możesz więc być spokojny, że udając się na wizytę wszystko to zostanie jeszcze potwierdzone w Twoim, konkretnym przypadku.

   

  Co robić przed botoksem – Zalecenia przed botoksem

  Mam dla Was jeszcze trzy wskazówki, które bardzo przydają się do tego żeby pierwszy zabieg z botoksem przebiegł jak najlepiej. Gotowi?

  Po pierwsze – pij dużo wody

  Pracuję jako lekarz od lat i wiem, że Polacy nadal mają problem ze spożywaniem wystarczająco dużo wody w ciągu dnia. Nawet jeśli na co dzień nie odczuwają różnicy, to kiedy w grę wchodzą nakłucia i ryzyko siniaków – zdecydowanie warto dobrze nawodnić skórę od środka. Dlatego na dwa dni przed zabiegiem zacznij pić więcej wody.

   

  Po drugie – zrelaksuj się

  Jeśli stresujesz się przed zabiegiem z botoksem, to najgorsze co możesz robić to przeszukiwać Internet pod kątem bólu, skutków ubocznych czy zdjęć po nieudanych zabiegach z toksyną botulinową. Dlaczego tak twierdzę?

  Dlatego, że botoks to zabieg bardzo bezpieczny, a preparat jest niezwykle dobrze przebadany i stosowany od dziesiątek lat. W rękach dobrego specjalisty nic Ci nie grozi. A skoro o tym już mówimy…

  Relaks i spokój przed zabiegiem z botoksem ma duże znaczenie dla dobrego efektu i zadowolenia z zabiegu.

  Po trzecie – wybierz odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej

  Znajdź takiego lekarza medycyny estetycznej, z którym podczas wizyty będziesz czuć się dobrze. Pierwsza wizyta potrafi być stresująca, dlatego tak ważne dla Ciebie i efektów zabiegu jest pracować z lekarzem który Ci odpowiada. Piszę o tym więcej w TYM artykule.

   

  Czy przed botoksem można pić alkohol?

  Na minimum dwa dni przed botoksem nie powinno się pić alkoholu. Upośledzi to gojenie się ran od nakłuć, zwiększy ryzyko długo trwającej opuchlizny, a nawet pogorszy efekty samego zabiegu.

  Niekiedy słyszę o tzw. „Botox party”, gdzie kilka osób w ramach spotkania towarzyskiego umawia się na zrobienie zabiegu z botoksem. Jeśli dochodzi do tego alkohol przed botoksem to stanowczo to odradzam. Jednak pewnie można zrobić imprezę bez alkoholu – jeśli przy okazji jest to impreza w gabinecie medycyny estetycznej z dostępem do sterylnych warunków, to nie mam nic przeciwko 😉 .

  Na 3 dni po zabiegu z botoksem także odpuszczamy alkohol.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  SPRAWDŹ MOJĄ KSIĄŻKĘ

  Czy przed botoksem można pić kawę?

  Przed botoksem możesz pić kawę. Dowodem na to są setki kaw, które wypili moi Pacjenci czekając na swoją kolej w poczekalni 🙂 . Wiem jednak skąd wzięła się ta niepewność, że przed botoksem kawa to nie jest dobry pomysł. Chodzi o często mylone zabiegi z kwasem hialuronowym (szczególnie na usta), kiedy picie ciepłych napojów i kawy podrażnia okolicę zabiegową. W przypadku botoksu np. na czoło kawa nie jest problemem.

  Robiąc botoks na zmarszczki mimiczne przed zabiegiem możesz pić kawę.

  Antybiotyk przed botoksem

  Przed botoksem NIE powinieneś przyjmować antybiotyków. Mówiłam już o tym, że na zabieg nie możesz udać się wtedy gdy jesteś chory, bo jest to przeciwwskazanie. W takim ile czasu powinno upłynąć od końca przyjmowania antybiotyku to zabiegu z botoksem?

  Moim Pacjentom sugeruję zawsze żeby odczekać minimum tydzień. Antybiotyki robią niezłe zamieszanie w organizmie i to zamieszanie nie kończy się wraz z wzięciem ostatniej tabletki leku. Dlatego najlepiej jest odczekać te kilka dni. Ale spokojnie – dla zmarszczek kilka dni to jest nic 😉 .

   

  Czy można ćwiczyć przed botoksem?

  Przed botoksem możesz ćwiczyć (nawet ciężko), biegać i uprawiać sport. Powiem więcej – zalecam to zrobić przed zabiegiem z botoksem, bo po zabiegu nie będziesz mógł ćwiczyć!

  Od momentu podania botoksu musi upłynąć minimum 3 dni zanim będziesz mógł ćwiczyć, pójść na siłownię czy wykonywać inną ciężką aktywność fizyczną. Inaczej botoks nie zadziała tak jak chcesz. Pisałam o tym więcej w TYM artykule.

   

  Czy przed botoksem można iść na solarium?

  Przed botoksem można iść na solarium, nie jest to przeciwwskazanie do zabiegu. Mimo tego, nie zalecam prosto po wyjściu z solarium skierować się do gabinetu, ale dać skórze się zregenerować.

  Nie ma natomiast problemu z tym, żeby np. dzień czy dwa dni wcześniej przed zabiegiem z botoksem pójść na solarium.

   

  Czy można się opalać przed botoksem?

  Czy można opalać się przed botoksem – tak, można. Nie opalamy się jednak po botoksie. I to najlepiej wcale, bo ekspozycja na słońce się jest największą przyczyną starzenia się skóry, zaraz po… upływie czasu 😉 .

  Jeśli jednak musisz wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych (zarówno przed botoksem jak i po botoksie) to koniecznie stosuj mocne kremy z filtrem UVA i UVB.

   

  Jakich leków nie można brać przed botoksem?

  Przed botoksem nie powinno się brać następujących leków:

  1. Antybiotyków – to zdecydowane przeciwwskazanie do zabiegu
  2. Leków z grupy aminoglikozydów – ich przykłady znajdziesz TUTAJ
  3. Leków rozrzedzających krew (jeśli nie musisz) – bo zwiększają ryzyko siniaków

   

  Od czasu zakończenia przyjmowania antybiotyków do botoksu powinno upłynąć minimum 7 dni. Jeśli przyjmujesz regularnie leki na choroby przewlekłe, koniecznie poinformuj o tym lekarza przed zabiegiem. Każdy Pacjent jest inny i nie sposób przewidzieć wszystkich przypadków w jednym artykule 😉 .

   

  Czy opryszczka jest przeciwwskazaniem do botoksu?

  Opryszczka jest przeciwwskazaniem do botoksu. Jeśli masz opryszczkę (lub niedawno ją miałeś) to nie możesz wykonać u siebie tego zabiegu. Dlaczego?

  Wiem, że wydaje się to nieintuicyjne (opryszczka to usta, a botoks to np. czoło). Chodzi jednak o przeciwwskazanie związane z infekcjami. Opryszczka jest infekcją, z którą musi poradzić sobie Twój organizm przed zabiegiem. Od końca opryszczki do zrobienia sobie botoksu powinien upłynąć minimum tydzień.

  Od końca opryszczki do zrobienia sobie botoksu powinien upłynąć minimum tydzień.

  Kiedy botoks po laserze

  Od razu po zabiegach laserowych na twarz nie możesz wykonać botoksu. Kiedy botoks po laserze – zachowaj minimum 7 dni odstępu między tymi zabiegami. Mam jednak dobrą informację – dotyczy to jedynie sytuacji gdzie laserem działaliśmy na okolicę, którą teraz chcemy ostrzyknąć botoksem.

  Na przykład – jeśli robiłeś laser na okolicę oka, to nie ma przeciwwskazań do tego, żeby podać botoks np. na kąciki ust. To dwa różne obszary i wtedy te zabiegi się nie wykluczają. Dlatego zastanów się gdzie był robiony laser i czy w to samo miejsce będziesz miał robiony botoks. Jeśli nie wiesz – po prostu zapytaj swojego lekarza.

   

  Czy można robić botoks podczas przeziębienia?

  Botoksu stanowczo nie można robić podczas przeziębienia. Nie tylko rośnie wtedy ryzyko samego zabiegu, ale także nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak przeziębienie wpłynie na efekty po zabiegu.

  Dlatego lepiej odczekać (min. tydzień), skoro alternatywą jest w najlepszym przypadku wyrzucenie pieniędzy w błoto (gdy zabieg nie zadziała jak trzeba), a w najgorszym – efekty uboczne, które przeciągają się w czasie.

  Inna sprawa jest taka, że nie zawsze lekarz jest pewien czy takie przeziębienie aktualnie masz. Organizm cały czas „pracuje” i zawsze jest możliwość, że masz przeziębienie, ale nie czujesz żadnych objawów. W takim przypadku botoks robimy… bo po prostu nie ma widocznych przeciwwskazań.

   

  Czy można robić botoks w ciąży i w trakcie karmienia piersią?

  Botoksu nie można robić w ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Jeśli się tego domyślałaś, to gratulacje – ale jestem prawie pewna, że nie domyślasz się dlaczego 😉 .

  Zabiegów z botoksem nie robimy w ciąży dlatego, że… nikt nie zbadał szkodliwości tego zabiegu na ciężarnych kobietach. Dlatego ciąża i karmienie piersią jest przeciwwskazaniem, choć tak naprawdę nie jest przebadane jak te rzeczy na siebie wpływają.

  Jedno jest pewne – będąc w ciąży nie warto ryzykować sobie dodatkowych wrażeń związanych z zabiegami z botoksem. Każdy zabieg medyczny (nawet drobny botoks) jest ingerencją w organizm człowieka. A jeśli w organizmie człowieka aktualnie przebywa inny organizm, to lepiej to ryzyko ograniczać 😉

   

  Co PO botoksie? Zalecenia po zabiegu

  W tym artykule szczegółowo omówiliśmy wszystkie zalecenia przed zabiegiem z botoksem. Mam nadzieję, że zapamiętasz 4 rzeczy, których nie robić przed botoksem, czyli:

  1. Nie rób zabiegu gdy jesteś przeziębiony
  2. Uważaj na leki rozrzedzające krew
  3. Nie pij alkoholu
  4. Przyjdź na zabieg bez makijażu

  Plus oczywiście wszystkie przeciwwskazania, które wykluczają Cię (na chwilę lub na stałe) z tego zabiegu.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się co robić PO botoksie i jak zadbać o jak najlepsze efekty zabiegu, to zajrzyj do TEGO artykułu, gdzie zebrałam wszystkie ważne informacje na ten temat.

   

  Botoks Kraków

  Zabieg z botoksem możesz wykonać także w moim gabinecie w Krakowie. Rezerwacji dokonasz TUTAJ. Wyprzedzając Twoje pytanie – tak, na żywo porozmawiamy o tym wszystkim w szczegółach, żebyś był w 100% pewien co robić przed i po botoksie 😉

  Jeśli chcesz zobaczyć jak wykonuję taki zabieg w gabinecie, to zajrzyj do filmiku na YouTube:

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Czego NIE NALEŻY robić przed botoksem – 4 Zakazy! Botoks zalecenia przed zabiegiem

  Oceń

   Sprawdź moją książkę i wyglądaj lepiej!
   "W Drodze Do Młodego Wyglądu. Porady Doktor Moniki"
   Poradnik-monika

    

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Anna / 26.03.2023 09:19:45

     4 dni temu miałam robiony botoks na czoło i lwią zmarszczkę. Tego dnia czułam się dobrze, niestety następnego dnia wyszła mi opryszka na wardze, a dwa dni później wyszło przeziebienie. Czy mogę z tego powodu mieć jakieś komplikacje, nie wiedziałam, że mogę być chora. A teraz trochę się martwię, że to może mieć negatywny wpływ na działanie botoksu..

     • Monika Łyżwa / 26.03.2023 10:39:14

      Dzień dobry Pani Aniu 🙂 Dziękuję za komentarz. Takie rzeczy mogą się zdarzyć, ponieważ życie toczy się dalej. Komplikacje nie powinny mieć miejsca, jednak infekcje mogą wpłynąć na efekty zabiegu, np. zmniejszając je. Mogą, ale nie muszą 🙂 Pozdrowienia!

    • Agnieszka / 10.03.2023 22:21:58

     Witam, proszę o informacje czy chorując na przewlekłe zapalenie zatok z polipami można wykonać zabieg toksyną botulinową?

     • Monika Łyżwa / 11.03.2023 09:12:46

      Dzień dobry Pani Agnieszko 🙂 Tak, można. Pozdrowienia!

    • Dorota / 23.02.2023 17:12:11

     Dzień dobry, tydzień temu miałam zabieg botoksu na czoło (poziome i lwią), kiedy mogę się poddać zabiegowi oczyszczania twarzy? mam na myśli wodorowe oczyszczanie, czy są jakieś przeciwskazania?

     • Monika Łyżwa / 24.02.2023 03:38:37

      Pani Doroto, tydzień po zabiegu jest absolutnie w porządku 🙂 Pozdrowienia!

    • Weronika / 24.11.2022 00:17:49

     Witam. Poddałam się tydzień temu zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej. Od wczoraj biorę antybiotyk , który posiada klindamycynę. Czy powinnam stosować ten antybiotyk ? Czy po botoksie jest to bezpieczne? Biorąc pod uwagę fakt , że klindamycyna hamuje przewodnictwo nerwowo mięśniowe.

     • Monika Łyżwa / 27.11.2022 15:10:07

      Pani Weroniko, stosowanie antybiotyku po botoksie jest bezpieczne, może jednak nieco osłabić działanie zabiegu z toksyną. Jednak jeśli w grę wchodzą kwestie zdrowotne, to botoksem bym się nie przejmowała i stosowała antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza 🙂 Pozdrowienia!

    • Jola / 14.09.2022 08:26:00

     Witam a czy laser biostymulujący stosowany tylko punktowo na staw tez jest przeciwskazaniem ? Nie mogę po dniu wykonać botoksu? Jaki to ma wpływ ? A czy konflikt naczyniowo – nerwowy tez wyklucza podanie toksyny ?

     • Monika Łyżwa / 14.09.2022 15:50:01

      Pani Jolu, laser biostymulujący na staw nie jest przeciwwskazaniem do botoksu, można wykonywać oba te zabiegi nawet w tym samym dniu. Jeśli chodzi o konflikt nerwowo naczyniowy to wszystko zależy od tego, gdzie on się znajduje. Jeśli dotyczy okolicy z zabiegu z botoksem, to wtedy takiego zabiegu nie wykonujemy. Jeśli jakiegoś innego obszaru to prawdopodobnie nie jest to przeciwwskazaniem. Pozdrowienia!

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Dzisiejszy wpis jest dedykowany tym osobom, które uważają, że medycyna estetyczna nie jest dla nich. A także dla wszystkich, którzy pytają czy warto udać się...

    20.11.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Powiększanie ust - czy jestem przeciwna? Nic bardziej mylnego :) Na pierwszy rzut oka może Wam się wydawać, że w tym artykule zniechęcam Was do...

    13.05.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    "Medycyna estetyczna... czyli będziesz powiększać piersi?" - takie słowa usłyszałam, kiedy powiedziałam rodzinie o moich planach zawodowych. Z perspektywy lat niewiele się w tej kwestii...

    27.11.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Sprawdź moją książkę i wyglądaj lepiej!

    "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

    Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

    Dziękuję.

    Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".