Dolina łez na twarzy – dlaczego masz ją w młodym wieku?

Dolina łez na twarzy – dlaczego masz ją w młodym wieku?

Spis treści

  Dolina łez na twarzy to problem natury estetycznej, którego NIKT z nas nie chce mieć. Niestety, nie wybieramy gdzie będziemy starzeć się w pierwszej kolejności. Dlatego w tym wpisie zamierzam szczegółowo omówić wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym. Zapraszam!

  Dolina łez na twarzy – dlaczego masz ją w młodym wieku?

  Dolina łez w młodym wieku pojawia się z tych samych powodów, co u osób starszych. To bruzda idąca po skosie od kącika oka, która może powstać nawet u osób w wieku około 20 lat. Powstaje z powodu słabej jakości skóry w okolicy oka. W efekcie twarz wygląda na smutniejszą i zmęczoną. W tym artykule zebrałam dla Was informację jak usunąć dolinę łez w młodym wieku i zobaczycie efekty przed i po. 

  Dolina łez na twarzy to potoczna nazwa na ubytki w tkance podskórnej w okolicy podoczodołowej. Zanim opowiem dokładnie jak powstaje dolina łez, to spójrzcie na poniższe zdjęcie i zobaczcie jak wygląda dolina łez na twarzy:

  dolina łez zabieg

  Źródło: hthetweakmentsguide.com

   

  Jak powstaje dolina łez na twarzy? Tak jak wspomniałam wcześniej, chodzi o ubytki w tkance podskórnej. Ta „tkanka podskórna” to… tłuszcz, który u zdrowej i młodej osoby znajduje się pomiędzy skórą a kośćmi. Możesz wyobrazić sobie, że tkanka podskórna to taka „poduszka”, która pozwala miękko ułożyć Twoją skórę na kościach.

  Kiedy jesteśmy młodzi, tej tkanki podskórnej jest w organizmie wystarczająco dużo. Niestety, już od około 25 r.ż. pojawiają się pierwsze ubytki. W szczególności, na największe straty narażone są najdelikatniejsze okolice na naszej twarzy. Do tych delikatnych okolic należy właśnie skóra pod oczami, która z definicji jest cienka i wrażliwa. To tutaj w wielu przypadkach widać pierwsze oznaki starzenia się i ubywania tkanki podskórnej. I tak, moi Kochani, powstaje dolina łez na twarzy 🙁 .

  Już od około 25 roku życia pojawiają się pierwsze ubytki w tkance podskórnej, które powodują dolinę łez na twarzy.

  Dolina łez pod oczami a geny

  No dobrze – ale skoro wszyscy się starzejemy i wszyscy mamy te ubytki, to dlaczego TY masz dolinę łez pod oczami, a Twoja koleżanka NIE? Już odpowiadam.

  Jak zawsze w kontekście medycyny estetycznej, ogromną rolę odgrywają geny. Wspominałam na początku tego artykułu, że nie mamy wpływu jak się starzejemy. A za to JAK się starzejemy odpowiadają geny.

  Dlatego właśnie możesz iść ulicą i widzieć kogoś o 20 lat starszego, kto doliny łez pod oczami w ogóle nie ma. Przykład? Mój Mąż, który dolinę łez na twarzy zaczął mieć w wieku… 22 lat. To kolejny dowód na to, że starzenie się ma w nosie ile mamy lat 🙂 .

  Jeśli więc pomyślisz sobie „jestem za młody żeby robić zabiegi”, to niekoniecznie musi to być prawda.

  Dolina łez w młodym wieku – czy to normalne?

  Dolina łez w młodym wieku potrafi zasmucić. Z reguły to jeden z pierwszych problemów natury estetycznej, który pojawia się na twarzy. Dolinę łez w młodym wieku leczymy dokładnie tak samo jak w innych przypadkach, czyli np. wypełnieniem kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem. Wiek Pacjenta nie ma tu dużego znaczenia gdy. problem się pojawia. 

  O ile dolina łez na twarzy w młodym wieku może się zdarzyć u Ciebie, to prawdopodobnie nie oznacza to, że coś Ci dolega. Powiem tak – jeśli wraz z pojawieniem się doliny łez w młodym wieku nie dostrzegasz innych objawów zdrowotnych, to prawdopodobnie chodzi tylko o wygląd, a nie o inne problemy zdrowotne.

  Z mojego doświadczenia wiem, że ubytki w tkance pod oczami mogą się zdarzyć nawet dwudziestolatkom. U osób w wieku ok. 30 lat to normalne. Tym bardziej u jeszcze starszych.

  Dolina łez w młodym wieku może zdarzyć się nawet dwudziestolatkom.

  Nie zmienia to faktu, że wiele osób pyta mnie, czy np. cienie pod oczami czy sińce pod oczami nie oznaczają jakiejś choroby. Co mogę powiedzieć… prawdopodobnie nie, ale niczego nie można wykluczyć czytając jedynie wpis na blogu 🙂 Więc jeśli poza zmianą w wyglądzie niepokoi Cię coś jeszcze – udaj się do swojego lekarza rodzinnego.

  • Zbadam Twoją skórę sprawdzę czego jej potrzeba, żeby wyglądała lepiej

  • Ustalimy plan leczenia wybierzemy zabieg najlepszy dla Ciebie

  • Wykonamy zabieg jeśli zechcesz, po konsultacji od razu zrobimy zabieg

  Umawiam konsultację

  Dolina łez na twarzy jak zlikwidować

  Dolina łez na twarzy – mamy trzy możliwości jeśli chodzi o zabieg. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, które omawiam poniżej.

  Opcja 1 – Mezoterapia na cienie pod oczami

  Mezoterapia może pomóc na okolicę oka, ale nie wypełni doliny łez na twarzy.

  Zauważyłeś, że napisałam „mezoterapia na CIENIE pod oczami”, a nie na dolinę łez? To nie jest pomyłka 🙂 .

  Chodzi o to, że postrzeganie problemu estetycznego przez samych siebie w lustrze jest często… skomplikowane. Ciężko nam samodzielnie ustalić czy mamy problem z cieniami pod oczami, workami pod oczami czy to właśnie dolina łez na twarzy. Sprawa nie zawsze jest oczywista i dopóki nie skonsultujesz się z lekarzem medycyny estetycznej, to nie możesz być na 100% pewien o problemie.

  Doskonałym przykładem jest rozróżnienie czy to dolina łez na twarzy czy cienie pod oczami. Niekiedy może wydawać się, że problemem jest ubytek w tkance podskórnej, a okazuje się, że tego ubytku nie ma, ale są sińce.

  Poza tym, nawet gdy ubytki są, to sińce mogą być większym problemem niż ubytki. Skomplikowane, prawda? 🙂

  Spokojnie, od tego masz lekarza! Na ten moment wiedz jedno – mezoterapia na cienie pod oczami MOŻE pomóc z Twoim problemem. To zabieg, który pozwala wzmocnić i nawilżyć skórę od środka. Nie uzupełni on ubytków w tkance podskórnej, ale ogólnie mówiąc sprawi, że okolica pod okiem będzie wyglądała lepiej. Skóra będzie mocniejsza, cienie pod oczami będą mniejsze.

  Mezoterapia na cienie pod oczami to z pewnością zabieg „najmniejszego kalibru” spośród moich trzech propozycji. To jest plus. A minusy? Z pewnością to, że nie wypełni doliny łez. Poza tym, trochę szczypie 🙂

  A co jeśli faktycznie dolina łez na twarzy i ubytki to Twój poważny problem? Zajrzyj do opcji 2 i 3 🙂

  Opcja 2 – Dolina łez kwas hialuronowy

  Wypełnienie kwasem hialuronowym to popularny zabieg na dolinę łez na twarzy. Ważne żeby był wykonany dobrej jakości preparatem.

  Oczywiście w ramach dostępnych opcji nie mogło zabraknąć kwasu hialuronowego. Od razu zdradzę, że to mój preferowany kandydat do leczenia tego problemu.

  W przeciwieństwie do mezoterapii, kwas hialuronowy to wypełniacz. Jest on miękkim żelem, który podany w skórę pod oczami może uzupełnić ubytki w tkankach, które powstały u Ciebie wraz z wiekiem. Poza tym, nawilży i wzmocni skórę od środka. Potrzebny jest tylko jeden zabieg żeby na długo cieszyć się dobrymi efektami i likwidacją doliny łez. Na jak długo?

  No właśnie – czas utrzymywania się kwasu hialuronowego pod oczami to zarówno plus, jak i minus. Jeśli wiesz cokolwiek na temat kwasu hialuronowego, to słyszałeś pewnie, że utrzymuje się on w organizmie do około roku. To prawda… za wyjątkiem obszaru wokół oczu!

  Kwas hialuronowy na dolinę łez może utrzymywać się w skórze nawet 10 LAT. To dobrze i niedobrze. Dobrze, jeśli zabieg był wykonany poprawnie, a użyty preparat jest najwyższej jakości. Wtedy ten zabieg absolutnie ma sens i korzyści przewyższają minusy.

  Z drugiej strony, niejednokrotnie widziałam źle podany kwas hialuronowy w tą okolicę, który powodował komplikacje. Oczywiście z tym także da się poradzić, ale lepiej nie przysparzać sobie niepotrzebnych kłopotów. Z resztą, sam zabieg wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym to nie jest „kaszka z mlekiem”.

  Podsumowując – czy dolina łez na twarzy warto wypełniać kwasem hialuronowym – moim zdaniem jak najbardziej TAK, warto to rozważyć, dbając o jak najwyższą jakość zabiegu i specjalistę, który go będzie wykonywał.

  Opcja 3 – Lipotransfer

  Lipotransfer to trzecia i najbardziej naturalna opcja, aby dolina łez na twarzy nie była Twoim problemem.

  Użyłam słowa „wypełnienia”, ponieważ zabieg pozwala uzupełnić ubytki w tkance podskórnej przy pomocy własnego tłuszczu. Ten tłuszcz jest pozyskiwany z organizmu Pacjenta z miejsc gdzie jest go sporo, np. z ud albo z boczków.

  Jak pamiętacie z początku artykułu, ta „tkanka podskórna” to właśnie w dużej mierze tłuszcz. Dlatego niewątpliwą zaletą lipotransferu jest użycie podobnej substancji do wypełnienia ubytków. Co więcej, pochodzi ona prosto od Pacjenta, co minimalizuje np. ryzyko alergii.

  Możesz teraz zapytać: „Skoro lipotransfer jest taki świetny, to w takim razie jest najlepszą opcją?”. Odpowiadam: niekoniecznie. I tak przechodzimy do minusów lipotransferu pod oczy…

  Przede wszystkim – zabieg jest dużo bardziej skomplikowany. O ile na mezoterapię czy na kwas hialuronowy możesz przyjść nawet w przerwie lunchowej w pracy, to lipotransfer ma trochę większy kaliber.

  To dlatego, że zabieg ma dwie części. Zanim tłuszcz będzie podany pod oczy, to najpierw musi zostać pobrany. A pobieranie tłuszczu z organizmu niesie ze sobą dodatkowe ryzyka. To także ingerencja w inny obszar na Twoim ciele, dłuższy czas gojenia, więcej bólu.

  Nie zmienia to faktu, że w wielu przypadkach lipotransfer jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jedna zasada nigdy się nie przedawni – to wszystko zależy od sytuacji Pacjenta.

  Lipotransfer jest zabiegiem skomplikowanym, ale w wielu przypadkach jest warty do rozważenia, aby dolina łez na twarzy przestała Cię wkurzać.

  Dolina łez przed i po efekty [zdjęcia]

  Popatrzcie teraz na efekty przed i po wypełnienia doliny łez:

  wypełnienie doliny łez

  Źródło: www.bostoneyelids.com

  wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym

  Źródło: maticlinic.com oraz thetweakmentsguide.com

  Widać różnicę, prawda? Oczywiście na zdjęcia przed i po należy wziąć pewną poprawkę (pisałam o tym w TYM wpisie), jednak z pewnością widać kierunek i to, czego można oczekiwać od zabiegu.

  Wypełnianie doliny łez kwasem – komplikacje

  Omówmy teraz jakie mogą być komplikacje po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym. Kwas to z pewnością najpopularniejszy zabieg na tą okolicę i warto znać wszystkie ryzyka.

  Możliwe komplikacje to:

  1. Siniaki i grudki – to najlżejsze „komplikacje” po podaniu kwasu hialuronowego w okolicę doliny łez. Siniaki znikną same w ciągu kilkunastu dni. Grudki (jeśli się pojawią), można wycisnąć lub rozpuścić. Zarówno siniaki jak i grudki nie zagrażają zdrowiu Pacjenta. Więcej o grudkach pisałam TUTAJ.

   

  1. Biofilm – to typowy (choć niekoniecznie popularny) dla obszaru doliny łez rodzaj nadkażenia obszaru zabiegowego. Biofilm może powstać w każdej chwili kiedy kwas hialuronowy znajduje się tam, gdzie dolina łez na twarzy. Iskrą zapłonową do powstania biofilmu są infekcje organizmu Pacjenta. Dobrze wykonany zabieg i wysokiej jakości preparat minimalizuje to ryzyko, ale nigdy go nie eliminuje do zera.

   

  1. Niedokrwienie i martwica tkanek – to niezwykle rzadka i można powiedzieć „ekstremalna” komplikacja po wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym. Jeśli preparat został podany do naczynia krwionośnego, to może zatkać to naczynie i doprowadzić do niedokrwienia. W sytuacji nieprawidłowego podania kwasu hialuronowego należy niezwłocznie zareagować i rozpuścić preparat hialuronidazą. Odpowiednia i szybka reakcja na niedokrwienie wyłączy możliwość poważniejszych komplikacji, czyli martwicy.

  Jeśli ten akapit o komplikacjach trochę Cię wystraszył – to dobrze. Mimo, że straszenie nie było moim celem, to zależy mi, żebyś zrozumiał jak ważne jest wykonywać zabiegi pod okiem profesjonalisty, z użyciem wyłącznie preparatów najwyższej jakości. Wtedy ryzyko powikłań i efektów niepożądanych jest ograniczone do minimum i spokojnie można decydować się na zabiegi z kwasem hialuronowym.

  Szczegółowo o powikłaniach po kwasie hialuronowym opowiadam w moim filmiku na YouTube, który możesz odtworzyć poniżej:

  Dolina łez na twarzy – kaniula czy igła?

  Nierzadko jestem pytana czy do wypełniania doliny łez używa się igły czy kaniuli. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą czym jest kaniula, już wyjaśniam.

  Kaniula to alternatywa dla igły, która jest także moim wyborem przy tym zabiegu. To giętka „rurka”, która jest tępo zakończona. Nie jest tak ostra i nie jest tak sztywna jak igła. Jeśli chodzi o wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym, to te cechy (giętkość, tępe zakończenie) zdecydowanie są PLUSAMI kaniuli.

  Ze względu na swoją budowę, kaniula „ślizga” się po naczynkach krwionośnych i nie doprowadza do ich uszkodzenia. A to oznacza mniejsze ryzyko siniaków i (teoretycznie) mniejsze ryzyko komplikacji. A praktycznie?

  Praktycznie – to wszystko zależy od lekarza, który wykonuje zabieg. Jako lekarze mamy swoje preferencje i nie jest tak, że kaniula jest zawsze lepsza od igły i odwrotnie. Sposób wykonania zabiegu medycyny estetycznej zawsze zależy w pierwszej kolejności od sytuacji Pacjenta. Jeśli więc Twój lekarz wykonuje wypełnianie doliny łez igłą, to naprawdę nie masz się czym martwić 🙂 .

  Dolina łez na twarzy cena – ile musisz zapłacić?

  Zabieg na dolinę łez przy użyciu kwasu hialuronowego kosztuje ok. 1300-1500zł za 1 ml preparatu (tyle z reguły wystarcza). Cena za lipotransfer pod oczy to ok. 2000-3000zł. Cena za mezoterapię pod oczy to ok. 400-500zł za zabieg, przy czym najlepiej jest wykonać min. 3 takie zabiegi. 

  Cena zabiegu wypełnienia doliny łez może być bardzo różna. Na cenę mają wpływ m.in.:

  1. Preparat wykorzystywany do zabiegu – droższy preparat to wyższa cena. Mam jednak nadzieję, że wiesz już, że na tym nie warto oszczędzać.
  2. Renoma gabinetu i lekarza
  3. Miasto, w którym jest gabinet – większe miasta jak Kraków czy Warszawa będą miały wyższe ceny.

  Wskazówka cenowa ode mnie: wybierając rodzaj zabiegu nie sugerujcie się ceną. Jeśli np. lipotransfer okaże się dla Was najlepszą opcją, to nie wybieracie mezoterapii tylko dlatego, że jest tańsza.

  Druga wskazówka – cena zabiegu może (ale nie musi) świadczyć o jakości preparatu i gabinetu. Odróbcie pracę domową sprawdzając co za tą cenę dostajecie.

  Wybierając zabieg medycyny estetycznej na dolinę łez na twarzy, nie warto sugerować się ceną, a jakością preparatu.

  Dolina łez kwas hialuronowy – czy to jedyna opcja?

  Jeśli szukałeś już jakiś informacji o tym problemie, to pewnie znalazłeś, że wyniki wyszukiwania takie jak „dolina łez kwas hialuronowy” są jak papużki nierozłączki 🙂 Czy wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym to zdecydowanie nie jest jedyna opcja! Jeśli podczas wizyty w gabinecie okaże się, że lepiej jest zrobić coś innego, to warto się dostosować do sugestii specjalisty 🙂

  Wiesz już, że każdy preparat ma swoje plusy i minusy. Kwas hialuronowy na dolinę łez z pewnością jest najpopularniejszy, ale nie zawsze najlepszy.

  Dolina łez na twarzy opinie i podsumowanie

  Dolina łez na twarzy – jaka jest moja opinia? Czy warto rozważać taki zabieg u siebie, czy lepiej nie ryzykować i odpuścić?

  Moim zdaniem – zdecydowanie warto to rozważyć. Wielokrotnie widziałam radość na twarzach moich Pacjentów po takim zabiegu. Poprawa okolicy oka daje naprawdę dobre rezultaty w poprawie wyglądu całej twarzy. Inaczej mówiąc: często poprawiają jedną, pozornie niewielką rzecz, wyglądamy lepiej całościowo.

  Widzicie jednak, ze wypełnienie doliny łez to temat, który ma wiele wątków i zależności. W tym artykule chciałam wyłożyć „kawę na ławę” i opisać wszystko to, co ważne przy tym problemie estetycznym. Jeśli po przeczytaniu całości (dziękuję za to!) czujesz się trochę przytłoczony ilością informacji – to nie martw się!

  Tak naprawdę, Twoją rolą żeby dolina łez na twarzy nie była Twoim problemem to znaleźć odpowiedniego specjalistę, któremu zdecydujesz się zaufać. I tego właśnie Ci życzę 🙂 .

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   Podobał Ci się ten artykuł?

   Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

   Komentarze

   Dodaj komentarz

   Może Ci się spodobać także

   Powiększanie ust nieudane to rzadko poruszany temat w branży medycyny estetycznej. Nikt nie chce publicznie rozgłaszać i pokazywać nieudanego powiększenia ust.

   31.01.2022 Monika Łyżwa

   Kategoria: Problemy estetyczne

   „Wolumetria twarzy” brzmi jak coś ciężkiego kalibru, prawda? Jeżeli jesteś w wieku 30+ to powinieneś przeczytać ten artykuł i dowiedzieć się co to znaczy i...

   21.05.2021 Monika Łyżwa

   Kategoria: Problemy estetyczne

   Zależy mi, żeby medycyna estetyczna była jak najbliżej Was.Często zadaję sobie pytanie: "co zrobić, żeby skrócić dystans między lekarzem w gabinecie, a Wami?" Dlatego wpadłam...

   08.04.2021 Monika Łyżwa

   Kategoria: Problemy estetyczne

   Pobierz darmowy poradnik

   12 kroków do młodego wyglądu

   Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

    Dziękuję.

    Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".