Czy grudki po kwasie hialuronowym znikną same? Te 3 momenty mają znaczenie

Czy grudki po kwasie hialuronowym znikną same? Te 3 momenty mają znaczenie

Spis treści

  Grudki po kwasie hialuronowym są tak niefajne, że potrafią zabrać Pacjentkom radość z zabiegu po powiększaniu ust. Czy grudka po kwasie hialuronowym zniknie sama? Jak masować grudki po kwasie hialuronowym? Wszystkiego dowiecie się w tym wpisie, zapraszam!

  Grudki po kwasie hialuronowym – czym są?

  Grudki po powiększaniu ust to potoczna nazwa na wszelkiego rodzaju zgrubienia i stwardnienia tkanek na ustach, które Pacjentka wyczuwa po zabiegu. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że usta są miękkie i gładkie – co nie zawsze ma miejsce po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym.

  Dlaczego tak się dzieje? Niedawno omawiałam na blogu metodę Russian Lips, gdzie opowiadałam jak wiele nakłuć potrzeba do wykonania zabiegu. Każde jedno nakłucie to ryzyko siniaka i powiększenie obrzęku po zabiegu.

  Dodatkowo, usta są obszarem dobrze unaczynionym. Dużo łatwiej tutaj o siniaki i obrzęki niż np. przy wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym.

  No dobrze, ale dlaczego o tym teraz mówię? 🙂

  Dlatego, że wielu Pacjentów uważa, że grudki po kwasie hialuronowym to obszary, gdzie tego kwasu było podane za dużo i zrobiło się tam zbyt gęsto. Prawda jest jednak zupełnie inna.

  Kwas hialuronowy ma konsystencję żelu (zobaczcie na mój filmik poniżej). Nie ma możliwości żeby kwas podany w skórę „ubił się” i zrobił się twardszy.

  Czym więc NIE SĄ grudki po kwasie hialuronowym? Kwasem hialuronowym 🙂 A czym  grudki po kwasie hialuronowym?

  Najczęściej to siniaki i obrzęki, które powstają podczas licznych nakłuć. Mogą to być też mikro stany zapalne, które powstają w organizmie jako reakcja „obronna”, o czym opowiem w dalszej części artykułu. Wyjaśnię Wam też czy grudki po kwasie hialuronowym znikną same, czy jednak musisz działać.

  Masz grudki po powiększaniu ust? Oto co musisz zrobić

  grudki po powiększaniu ust

  Grudki po kwasie hialuronowym czasami są widoczne, a czasami tylko wyczuwalne.

  Masz grudki po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Oto, co musisz zrobić. Po pierwsze – nie panikuj. Wiesz już, że grudki mogą oznaczać wiele rzeczy i niekoniecznie są powikłaniem po zabiegu.

  W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie ile czasu upłynęło od zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym. Poniżej znajdziesz instrukcje na 3 różne sytuacje: do 3 dni od zabiegu, do 14 dni od zabiegu i powyżej 14 dni.

  Do 3 dni od zabiegu

  Na razie nie musisz się martwić. Do trzech dni po zabiegu niewiele możemy powiedzieć na temat grudek. To dlatego, że w tym czasie okolica ust jest BARDZO podrażniona. Niezależnie czy nakłuć było kilka czy kilkadziesiąt.

  To, co wyczuwasz palcami lub językiem jako grudka po kwasie hialuronowym, z dużym prawdopodobieństwem może być siniakiem lub obrzękiem od nakłucia. Pewna część ust może być twardsza i to zupełnie normalne w tym czasie.

  Pewnie Cię to zdziwi, ale przez pierwsze 3 dni od zabiegu czasami lepiej nawet… nie patrzeć w lustro 🙂 Wiem, ze to właściwie niemożliwe, ale chcę podkreślić jedno. Wszelkie nierówności i grudki w tym okresie mogą się zdarzyć i być wyczuwalne*.

  *Wiem, że zdjęcia z Instagrama „zaraz po” zabiegu wprowadzają często dużo zamieszania. Mimo, że Internet jest przepełniony pięknymi (a nawet pomalowanymi!) ustami na 3 minuty po zabiegu, to z reguły wygląda to inaczej. W prawdziwym świecie są grudki, zaczerwieniony obszar wokół ust, tkliwość (usta bolą przy dotyku). A wszystkie te „wrażenia” są zależne po prostu od organizmu Pacjenta.

  • Zbadam Twoją skórę sprawdzę czego jej potrzeba, żeby wyglądała lepiej

  • Ustalimy plan leczenia wybierzemy zabieg najlepszy dla Ciebie

  • Wykonamy zabieg jeśli zechcesz, po konsultacji od razu zrobimy zabieg

  Umawiam konsultację

  Do 14 dni po zabiegu

  Jeśli minęło więcej niż 3 dni, a mniej niż 14 dni od zabiegu powiększania ust, to… nadal nie musisz się martwić 🙂

  Jak wspomniałam powyżej, gojenie się obrzęków i grudek naprawdę może sporo potrwać. Swoim Pacjentom zawsze mówię żeby uzbroili się w cierpliwość i zaznaczyli w kalendarzu datę 2 tygodnie od zabiegu. Wtedy też umawiam się na bezpłatną kontrolę żeby ocenić efekty zabiegu. Wcześniej… nie ma to sensu.

  Siniaki i mocniejsze obrzęki mogą spokojnie utrzymywać się do 14 dni, nawet jeśli na zewnątrz nie są widoczne. Jeśli więc jesteś np. tydzień po zabiegu i nadal wyczuwasz grudki, to daj sobie jeszcze chwilę.

  Powyżej 14 dni od zabiegu – czy grudki po kwasie hialuronowym znikną same?

  Czy grudki po kwasie hialuronowym znikną same? Odpowiadam: TAK, powinny zniknąć same w ciągu 14 dni od zabiegu. A co jeśli tak się nie stanie?

  Istnieje możliwość, że w Twoich ustach są stwardnienia, które nie są ani siniakiem, ani obrzękiem. Pewni tej sytuacji możemy być dopiero dwa tygodnie po zabiegu powiększania ust.

  Grudka po kwasie hialuronowym może w tej sytuacji być stanem zapalnym po podaniu preparatu. W szczególności wtedy gdy preparat był niskiej jakości (tani) i np. nie był dopuszczony do obrotu (brak certyfikatu europejskiego CE 2292).

  Kiedy kwas hialuronowy nie jest odpowiednio „oczyszczony” (słaba jakość) to rośnie ryzyko powikłań i stanów zapalnych. Oczywiście nie jest to regułą, ale szansa na pewno jest większa. Tym bardziej, że w dużej części na reakcję na dany preparat ma wpływ także organizm Pacjenta.

  Inaczej mówiąc – niektórzy będą mieli większe tendencje do grudek po powiększaniu ust, a inni nie.

  Dlatego jeśli jesteś już po tym okresie i grudki po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nadal się utrzymują, to warto DZIAŁAĆ.

  Po pierwsze, udaj się na kontrolę do lekarza, który wykonywał ten zabieg. Z pewnością będzie on wiedział jak zareagować, jeżeli grudki po kwasie hialuronowym się pojawiły.

  Czego możesz spodziewać się na takim spotkaniu? Na przykład tego, że lekarz te grudki… wyciśnie. Takie mikro stany zapalne często najłatwiej jest usunąć właśnie w ten sposób. Jest to normalne i profesjonalne postępowanie i nie musisz się tym martwić. Później ewentualne ubytki będziecie mogli z powrotem uzupełnić kwasem – nie wcześniej jednak niż 2 tygodnie po zabiegu.

  Drugą możliwością kiedy pojawią się grudki jest rozpuszczenie kwasu hialuronowego specjalnym preparatem – hialuronidazą. Taki zabieg również wykonuje lekarz w gabinecie i tego też nie musisz się obawiać. Ze szczegółami pisałam o tym TUTAJ.

  Jak masować grudki po kwasie hialuronowym

  Na tym etapie artykułu domyślasz się pewnie, że właściwie to… nie ma czego masować 🙂 Cała ta sprawa z masowaniem ust wzięła się stąd, że podczas wykonywania zabiegu lekarz może właśnie masować Twoje usta.

  Nie robi tego jednak po to, żeby masować grudki po kwasie hialuronowym, ale upewnić się, że preparat jest równo rozłożony i równo podany.

  Powiem więcej – masowanie ust podczas zabiegu nie jest koniecznością. Niektórzy to robią, a niektórzy nie (choć akurat ja tak robię).

  Popatrz na to jeszcze z innej strony. Wiesz już, że twarde usta po kwasie hialuronowym i grudki to najczęściej obrzęki i siniaki. Skoro tak, to MASOWANIE tych miejsc tylko pogorszy sprawę i wydłuży okres dojścia do siebie, prawda?

  Dla przykładu, kiedy uderzysz się o szafkę nogą i masz siniaka, to nie starasz się go mocno rozmasować, ale zostawiasz swoją biedną nogę w spokoju 🙂 .

  Grudka po kwasie hialuronowym a powikłania

  Uwaga, teraz będzie najważniejsze. Jeśli preparat jest nieprawidłowo podany, a grudkom towarzyszą inne objawy, to mogło dojść do powikłań po zabiegu z kwasem hialuronowym.

  Tak więc, jeśli poza wyczuwalną grudką masz inne objawy – np. ciągły ból (nie tylko przy dotyku), gorączkę, pieczenie, zasinienie, zmianę koloru ust lub jakiekolwiek inne dziwne symptomy – NIE CZEKAJ. Skontaktuj się z osobą, która wykonywała zabieg i przedstaw swoje objawy.

  Takie sytuacje są BARDZO rzadkie, ale się zdarzają. Dlatego w mojej opinii zawsze lepiej spotkać się i potwierdzić sobie, że wszystko jest w porządku, niż zignorować istotne objawy.

  Grudki po kwasie hialuronowym – czy znikną same?

  Podsumowując, w zdecydowanej większości przypadków grudki po kwasie hialuronowym znikną same i nie musisz nic robić w tym kierunku. W szczególności masowanie grudek po kwasie hialuronowym nie jest dobrym pomysłem. Wystarczy tylko… czekać.

  Czasami jednak to właśnie ta cierpliwość zaraz po zabiegu jest najtrudniejsza 🙂 Dlatego mam nadzieję, że jeśli właśnie teraz masz twarde usta po kwasie hialuronowym to dasz sobie te 14 dni na rekonwalescencję.

  A później, już przez długie miesiące, będziesz mogła cieszyć się pięknymi i pełnymi ustami! 🙂

  Jeśli jednak jest taka potrzeba, kwas hialuronowy z ust można rozpuścić przy pomocy hialuronidazy.

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o grudkach po kwasie to zajrzyj do mojego filmiku na YouTube:

   

   Pobierz darmowy poradnik
   12 kroków do młodego wyglądu
   Poradnik-monika

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Czy grudki po kwasie hialuronowym znikną same? Te 3 momenty mają znaczenie

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Agnieszka / 08.09.2022 13:12:17

     Dzisiaj wlasnie mijaja 2 tygodnie od kiedy zrobilam sobie usta, wyczuwam pare grudek w dolnej i gornej wardze i zaczynam sie martwic czy to zjedzie, czy mam pisac do lekarza ? Pomocy 🙁

     • Monika Łyżwa / 08.09.2022 16:52:50

      Pani Agnieszko, tak, na pewno warto zobaczyć się z lekarzem na kontroli 🙂 Pozdrowienia!

    • Kamila / 25.02.2022 21:15:08

     Bardzo świetny artykuł rozwiał wszystkie moje wątpliwości

     • Monika Łyżwa / 26.02.2022 10:16:44

      Pani Kamilo, bardzo dziękuję za przeczytanie i za dobrą energię 🙂 Pozdrawiam, Monika

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Jeśli zastanawiasz się czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, to dobrze trafiłeś. Są zakazy, których musimy BEZWZGLĘDNIE się trzymać.

    04.02.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Na blogu pisałam niedawno o kwasie hialuronowym, wymieniając szereg zalet z jego stosowania. Nie zapominajmy o tym czytając dzisiejszy artykuł. Wszystko to brzmi wspaniale -...

    05.05.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Jest 5 sytuacji kiedy powinno się wykonać rozpuszczanie ust po zabiegu z kwasem hialuronowym. W tym wpisie opisuję dlaczego i w jakich sytuacjach warto rozpuścić...

    30.07.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Pobierz darmowy poradnik

    12 kroków do młodego wyglądu

    Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".