Ile trzyma botoks? 3 rady żeby botoks trzymał dłużej!

Ile trzyma botoks? 3 rady żeby botoks trzymał dłużej!

Spis treści

  Ile trzyma botoks? 3 rady jak sprawić żeby botoks trzymał dłużej

  To, ile trzyma botoks w dużej mierze zależy od Ciebie. Dlatego z tego artykułu dowiesz się co ma wpływ na czas działania botoksu, a przede wszystkim – co zrobić żeby trzymał jak najdłużej.

  Ile trzyma botoks

  Botoks trzyma średnio 4-5 miesięcy, jednak bardzo dużo zależy od organizmu Pacjenta. Zdarza się, że botoks trzeba powtórzyć już po 3 miesiącach. Z drugiej strony, u wielu Pacjentów botoks trzyma nawet pół roku. W tym artykule dowiesz się co zrobić, żeby botoks działał jak najdłużej.

  Od czego zależy jak długo utrzymuje się botoks

  To, jak długo utrzymuje się botoks w organizmie zależy przede wszystkim od poniższych rzeczy:

  1. Od dawki – im większa dawka, tym dłużej możesz korzystać z efektów
  2. Od genów – ta sama dawka u dwóch różnych osób może zadziałać zupełnie inaczej
  3. Od stylu życia – to, jak żyjemy bardzo wpływa na to ile trzyma botoks
  4. Od stosowania się do zaleceń po zabiegu  – o tym więcej poniżej

  Omówmy teraz pokrótce wszystkie te 4 elementy.

  Czas działania botoksu a dawka

  To nie jest tak, że botoks albo „trzyma” albo „nie trzyma”. Z reguły jesteśmy w czymś pomiędzy. Co mam na myśli?

  Chodzi o to, że na przestrzeni tych standardowych 5 miesięcy działania preparatu, „książkowo” przez pierwszy tydzień lub dwa efektu nie będzie w ogóle. Przez kolejne 2-3 miesiące efekt będzie najmocniejszy. Później, przez kolejne 1,5-2 miesiące efekt botoksu będzie stopniowo malał. Do tego stopnia, że mniej więcej po 5 miesiącach od zabiegu będzie warto go powtórzyć.

  Dlatego sama nie jestem zwolenniczką tzw. baby botoksu, czyli podawania niewielkich ilości mocno rozpuszczonej toksyny botulinowej. Powód jest prosty – bardzo szybko dojdziemy do tej ostatniej fazy, gdzie po prostu zabieg nic nie da w kontekście walki ze zmarszczkami.

  Działanie botoksu nie jest liniowe. Nawet jeśli botoks nie trzyma na 100%, to nadal może przynosić korzystne efekty.

  Czas działania botoksu a geny

  Każdy z nas jest inny. To, ile trzyma botoks akurat u Ciebie zależy w OGROMNYM stopniu od Twoich genów. Do tego stopnia, że niektórzy z nas nie będą potrzebowali botoksu nigdy, a inni – mając nawet 20 lat!

  Dla utrzymywania się efektów botoksu ma znaczenie to, czy mamy z natury (genetycznie) silne mięśnie mimiczne. Jeśli robimy dużo zdziwionych min, mocno marszczymy czoło przy różnych okazjach – to botoks będzie trzymał krócej. A zabiegi będziemy musieli powtarzać częściej.

  Czas działania botoksu a zalecenia po zabiegu

  To, ile trzyma botoks możesz znacząco skrócić nie stosując się do zaleceń po zabiegu. A tego nie chcesz, prawda?

  Dlatego potraktuj poważnie najważniejsze zalecenia po zabiegu:

  1. Nie rozgrzewaj okolicy zabiegowej. Nie susz włosów ciepłym powietrzem przez 3 dni.
  2. Przez 3 dni unikaj aktywności fizycznej.
  3. Nie pij alkoholu przez 3 dni od zabiegu.

  Wiem z doświadczenia, że czasami Pacjenci traktują te zalecenia jako „wskazówki”, a nie jako coś, czego warto trzymać się na sztywno. Dlatego uprzedzam, że nie stosując się na 100% do tych zaleceń może okazać się, że botoks nie zadziała tak, jakie było zamierzenie lekarza.

  Zaleceń po botoksie nie ma wiele, ale życie pokazuje, że wcale nie tak łatwo się ich trzymać. A od tego w dużej mierze zależy ile trzyma botoks.

  Czas działania botoksu a styl życia

  U osób aktywnych fizycznie botoks będzie trzymał się krócej. Także w przypadku gdy dużo się opalasz, chodzisz do sauny lub solarium, efekty będą skrócone. To drugi najważniejszy czynnik (po genach).

  Czy to znaczy, że zalecam Ci żeby po botoksie zmniejszyć aktywność fizyczną? Absolutnie nie! Już teraz powiem, że zabiegi medycyny estetycznej powinny być dopasowane do Ciebie, a nie odwrotnie 🙂

  Moje rady jak wydłużyć działanie botoksu

  Przygotowałam dla Was 3 rady jak możecie wydłużyć działanie botoksu. Możecie zdziwić się ile trzyma botoks, jeśli zastosujecie te rady po kolejnym zabiegu 🙂 .

  Ile trzyma botoks moje rady

  Rada 1 – Nie chodź do sauny

  Po pierwsze: unikaj sauny, solarium, opalania i nagrzewania okolicy nie tylko po samym zabiegu, ale cały czas. Temperatura potrafi osłabić działanie toksyny botulinowej. Najmocniej ma ona wpływ zaraz po zabiegu (stąd reguła 3 dni), jednak regularne chodzenie do sauny będzie osłabiać działanie preparatu.

   

  Rada 2 – Nie suplementuj witamin z grupy B

  Po drugie: nie suplementuj witamin z grupy B. Przyjmowanie tej witaminy w dużych dawkach sprawi, że botoks będzie trzymał krócej. To dlatego, że witamina B wspiera odbudowę połączeń nerwowo-mięśniowych. Dokładnie tych, które wcześniej osłabialiśmy toksyną botulinową… 😉 .

   

  Pamiętaj jednak, że są rzeczy ważniejsze niż to, ile trzyma botoks. Na przykład – zdrowie. Jeśli więc masz inne wskazania do stosowania witaminy B lub jej niedobory, to działaj w zgodzie ze zdrowiem i… po prostu częściej przychodź na botoks 🙂 .

   

  Rada 3 – Stosuj się do zaleceń po zabiegu

  Po trzecie: sumiennie stosuj się do zaleceń po zabiegu. O tym, jak trudno czasami przez 3 dni unikać fitnessu sama wiem najlepiej 😉 Czasami z rozgrzewaniem okolicy łatwo nam się zapomnieć – na przykład wychodząc na duże słońce lub po prostu włączając mocniej suszarkę.

   

  Dlatego przez pierwsze 3 dni zalecam patrzenie sobie na ręce na każdym kroku!

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Czy botoks może zadziałać inaczej w zależności od miejsca podania?

  Tak, botoks może zadziałać inaczej w różnych miejscach na twarzy. Na przykład – botoks może trzymać dłużej na lwiej zmarszczce, ale szybko przestać trzymać na zmarszczkach poprzecznych czoła.

   

  To dlatego, że na różnych obszarach twarzy nasze mięśnie mimiczne mogą mieć różną siłę. Tam, gdzie mięśnie mimiczne są silniejsze, botoks przestanie trzymać szybciej. Po kilku miesiącach od zabiegu możesz móc np. swobodnie robić zdziwioną minę, ale nadal nie móc mocno pokazać, że się złościsz.

   

  Podając botoks pracujemy na organizmach żywych, więc efekt zabiegu zawsze jest wypadkową preparatu, techniki i organizmu Pacjenta.

   

  Ile trzyma botoks za pierwszym razem?

  Pytając ile trzyma botoks, często zastanawiacie się, czy za pierwszym razem botoks trzyma krócej. Odpowiedź brzmi: TAK.

  Zakładając, że podajemy taką samą ilość botoksu za pierwszym i za drugim razem, bardziej prawdopodobne jest że za pierwszym razem będzie się on trzymał krócej. Dlatego, że mięśnie będą jeszcze bardzo mocne i łatwiej będzie im wrócić do mimiki sprzed zabiegu.

  Jest jeszcze wątek psychologiczny. Otóż po kilku zabiegach z botoksem po prostu „oduczamy” się robić pewnych min z taką ekspresją. To dobra zmiana, bowiem sami dla siebie działamy jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa!

  Botoks a sauna. Czy po botoksie można korzystać z solarium?

  Zarówno sauna, botoks jak i opalanie na naturalnym słońcu skróci działanie botoksu. Jeśli chcesz żeby zabieg dawał efekty jak najdłużej, to unikaj takich sytuacji. Jednak po trzech dniach od zabiegu spokojnie możesz to robić.

  Ja sama stosuję botoks na swojej twarzy i regularnie chodzę do sauny 🙂 . Nawet jeśli botoks będzie trzymał się trochę krócej, to nie mam z tym problemu.

  Czy picie alkoholu skróci działanie botoksu?

  Picie alkoholu NIE skróci działania botoksu. Zaskoczeni? 🙂 Alkohol należy odstawić po zabiegu z innych powodów. Chodzi o zdolności regeneracji organizmu po nakłuciach.

  Zabieg podania botoksu wiąże się z nakłuciami i zwiększonym ryzykiem infekcji. Musimy dać wygoić się tym (nawet niewielkim) nakłuciom. Dlatego nie należy pić alkoholu przez 3 dni, choć nie ma on wpływu na to ile trzyma botoks.

  Botoks ile się nie kłaść – mit czy prawda?

  To MIT że po botoksie musisz się nie kłaść. Po powrocie do domu po zabiegu z botoksem możesz od razu położyć się spać lub pochylić głowę. Nie dojdzie do migracji preparatu na inne mięśnie. Dlatego nie uwzględniłam tego punktu jako zalecenie po zabiegu.

  Pochylając głowę nie rób tego jednak za szybko i wiele razy pod rząd, bo to już aktywność fizyczna… 😉

  Pochylanie głowy czy leżenie nie wpłynie niekorzystnie na to ile trzyma botoks.

  Wniosek – dostosuj zabiegi do Ciebie, a nie odwrotnie

  Ile trzyma botoks – czy wiesz jaka jest puenta tego artykułu? Oto ona: przestrzegaj wskazań po zabiegu i żyj swoim życiem. U każdego z nas botoks może trzymać inny czas, ale nie warto zmieniać swojego stylu życia tylko po to, żeby dostać +2 tygodnie do efektów zabiegu.

  Czyli gdy tylko miną 3 dni od zabiegu spokojnie wracajcie na siłownię, do saun czy aktywności fizycznej. Mam nadzieję, że teraz wiecie już, że to ile trzyma botoks tak naprawdę nie jest najważniejsze.

  Więcej o botoksie dowiesz się z tego filmiku na YouTube:

   

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Ile trzyma botoks? 3 rady żeby botoks trzymał dłużej!

  Oceń

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Joanna / 10.02.2024 19:28:36

     Czy botoks na kurze łapki można powtórzyć po 3 miesiacach? Efekt po dwóch razach bardzo mały. Między tymi dwoma razami było pół roku przerwy. Teraz myslę aby powtórzyć zabieg po 3 miesicach. Czy nie jest to niebezpieczne?

     • Monika Łyżwa / 20.02.2024 11:22:07

      Pani Joanno, tak, można – minimalny okres odstępu między zabiegami z toksyną to właśnie 3 miesiące. Pozdrowienia!

    • magdalena / 11.01.2024 11:38:37

     witam, czytałam że po podaniu botksu zdazaja sie przypadki utraty wzroku- slepota. Ribilam botox wczoraj i sie zdenerwowalm , lekarz nic nie mowil na te tamat. Czy to jest parawda ?

     • Monika Łyżwa / 22.01.2024 18:33:55

      Pani Magdo, nie jest to prawda. Pozdrowienia! 🙂

    • Kasia / 24.11.2023 22:26:38

     Dzień dobry, czy znieczulenie ogólne będzie wpływało na botoks, czy są jakiekolwiek restrykcje czasowe co do wykonywania zabiegu z użyciem toksyny przed operacją ze znieczuleniem? Spotkałam się z informacją ( ale w pojedynczych źródłach), że znieczulenie znosi efekt botoksu.
     Z góry dziękuję za pomoc.

     • Monika Łyżwa / 28.11.2023 13:20:03

      Pani Kasiu, znieczulenie nie znosi efektu botoksu i nie ma wpływu na operację 🙂 Pozdrowienia!

    • Olga / 17.11.2023 23:41:41

     Dzień dobry! Czy stosowanie detoxu na bazie machy, chlorelli i spiruliny może powodować osłabienie/zmniejszenie trwałości botoxu? Dziękuję!

     • Monika Łyżwa / 22.11.2023 08:47:28

      Pani Olgo, nie ma takiego ryzyka 🙂 Pozdrowienia!

    • Ula / 13.10.2023 11:36:06

     A czy po botoksie można stososwac laser ipl do leczenia trądziku?

     • Monika Łyżwa / 30.12.2023 12:27:54

      Pani Ulo, tak, można. Jeśli to inne okolice to można od razu, a jeśli te same to należy zachować min. 3 dni odstępu 🙂

    • Jaga / 27.09.2023 10:26:26

     Czy witamina B zawarta w kosmetykach (np. serum) i stosowana na skórę też może osłabić działanie botoksu?

     • Monika Łyżwa / 30.09.2023 16:15:20

      Pani Jago, działanie na skórę nie przechodzi do mięśnia, więc nie 🙂 Pozdrowienia!

    • Joanno / 27.08.2023 01:41:23

     Pani Moniko, dwa dni po botoksie czoła mam mieć wykonane badanie rezonansu głowy z kontrastem. Czy jest to jakieś p/wskazanie?

     • Monika Łyżwa / 05.09.2023 08:53:10

      Pani Joanno, nie jest to przeciwwskazanie 🙂 Pozdrowienia!

    • Aga / 31.05.2023 18:30:34

     Witam Pani Moniko, mam 40 lat i jestem 10 dni po pierwszym botoksie /baby botoks/. Od 3 dni mam bardzo zblokowane poruszanie czołem i pojawiły się u mnie zmarszczki na powiekach górnych których wcześniej wogóle nie miałam. Czy taki efekt będzie mi już towarzyszył? Czy botoks sprawił, że skóra na powiekach zrobiła się bardziej wiotka czy może to jakieś powikłanie?

     • Monika Łyżwa / 01.06.2023 15:01:39

      Pani Ago, myślę że warto udać się na kontrole w miejscu, gdzie wykonywała Pani zabieg i porównać efekty przed i po. Trudno mi powiedzieć co jest przyczyną takich zmarszczek. Tak czy inaczej, efekt po toksynie botulinowej z pewnością będzie odwracalny. Pozdrowienia i powodzenia!

    • Monika / 16.05.2023 21:54:11

     Witam, jestem 4 dzien po Botoxie czola, lwiej zmarszczki i kurzych lapek, mam 43 lata. Dzisiaj zauważyłam, że mam juz tak zablokowane czolo, ze nie moge poruszyc brwiami( gora, dol), dalo to efekt lekko opuszczonych brwi. Lekarz, który wykonywal mi zabieg powiedzial, zebym sie nie martwila, bo moesnie przyzwyczajają się i finalny efekt bedzie po 2 tyg od zabiegu- czy to prawda, bo troche sie niepokoje( czytalam na forach, ze po 2 tyg efekt jest jeszcze silniejszy)?, bede wdzieczna za odlowiedz

     • Monika Łyżwa / 17.05.2023 08:53:41

      Pani Moniko, tak, to prawda – czekamy pełne dwa tygodnie do oceny efektów 🙂 Pozdrowienia!

    • Michał / 13.05.2023 20:42:08

     Bardzo proszę o informację po jakim czasie od podania toksyny można wykonać zabieg mezoterapii igłowej lub stymulatorów tkankowych, np. HA, PDRN? Co w przypadku zabiegu Retix C? Z góry dziękuję

     • Monika Łyżwa / 15.05.2023 17:43:48

      Panie Michale, najlepiej po dwóch tygodniach po zabiegu jeśli to ta sama okolica 🙂 Jeśli to różne okolice to nie ma ograniczeń. Pozdrowienia!

    • Ada / 13.04.2023 13:37:13

     Ile i jakie partie powinno być zrobione (głównie chodzi o zmarszczki mimiczne wokół oka), aby botoks trzymał i żeby pozostałe mięśnie nie “ciągnęły”.

     • Monika Łyżwa / 18.04.2023 09:09:37

      Pani Ado, jeśli chodzi o zmarszczki wokół oka to jest to jedna partia – można szukać po haśle “kurze łapki” ???? Można opracować wyłącznie tą partię w taki sposób, aby pozostałe mięśnie nie ciągnęły. Pozdrowienia!

    • Agata / 15.03.2023 08:25:09

     Czy po botoksie można robić peelingi kwasami? Czy kwas azelainowy osłabi działanie botoksu?

     • Monika Łyżwa / 18.03.2023 13:05:25

      Pani Agato, można robić peelingi już następnego dnia 🙂 Kwas azaleinowy nie osłabi działania preparatu. Pozdrowienia!

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Lipoliza iniekcyjna zalecenia po zabiegu, czyli co robić i czego nie robić żeby efekty lipolizy były jak najlepsze. Lipoliza należy do zabiegów mniej inwazyjnych i...

    09.01.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Zabieg powiększania ust masz już za sobą. To nie znaczy jednak, że możesz od razu tylko cieszyć się nowym wyglądem. Przez chwilę jeszcze sporo na...

    02.07.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Ptoza oka po botoksie, czyli opadająca powieka to jeden z najgroźniejszych skutków ubocznych po podaniu botoksu na czoło. Czym dokładnie jest ptoza oka i co...

    02.06.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".