Ile trzyma botoks? 3 rady żeby botoks trzymał dłużej!

Ile trzyma botoks? 3 rady żeby botoks trzymał dłużej!

Spis treści

  Ile trzyma botoks? 3 rady jak sprawić żeby botoks trzymał dłużej

  To, ile trzyma botoks w dużej mierze zależy od Ciebie. Dlatego z tego artykułu dowiesz się co ma wpływ na czas działania botoksu, a przede wszystkim – co zrobić żeby trzymał jak najdłużej.

  Ile trzyma botoks

  Botoks trzyma średnio 4-5 miesięcy, jednak bardzo dużo zależy od organizmu Pacjenta. Zdarza się, że botoks trzeba powtórzyć już po 3 miesiącach. Z drugiej strony, u wielu Pacjentów botoks trzyma nawet pół roku. W tym artykule dowiesz się co zrobić, żeby botoks działał jak najdłużej.

  Od czego zależy jak długo utrzymuje się botoks

  To, jak długo utrzymuje się botoks w organizmie zależy przede wszystkim od poniższych rzeczy:

  1. Od dawki – im większa dawka, tym dłużej możesz korzystać z efektów
  2. Od genów – ta sama dawka u dwóch różnych osób może zadziałać zupełnie inaczej
  3. Od stylu życia – to, jak żyjemy bardzo wpływa na to ile trzyma botoks
  4. Od stosowania się do zaleceń po zabiegu  – o tym więcej poniżej

  Omówmy teraz pokrótce wszystkie te 4 elementy.

  Czas działania botoksu a dawka

  To nie jest tak, że botoks albo „trzyma” albo „nie trzyma”. Z reguły jesteśmy w czymś pomiędzy. Co mam na myśli?

  Chodzi o to, że na przestrzeni tych standardowych 5 miesięcy działania preparatu, „książkowo” przez pierwszy tydzień lub dwa efektu nie będzie w ogóle. Przez kolejne 2-3 miesiące efekt będzie najmocniejszy. Później, przez kolejne 1,5-2 miesiące efekt botoksu będzie stopniowo malał. Do tego stopnia, że mniej więcej po 5 miesiącach od zabiegu będzie warto go powtórzyć.

  Dlatego sama nie jestem zwolenniczką tzw. baby botoksu, czyli podawania niewielkich ilości mocno rozpuszczonej toksyny botulinowej. Powód jest prosty – bardzo szybko dojdziemy do tej ostatniej fazy, gdzie po prostu zabieg nic nie da w kontekście walki ze zmarszczkami.

  Działanie botoksu nie jest liniowe. Nawet jeśli botoks nie trzyma na 100%, to nadal może przynosić korzystne efekty.

  Czas działania botoksu a geny

  Każdy z nas jest inny. To, ile trzyma botoks akurat u Ciebie zależy w OGROMNYM stopniu od Twoich genów. Do tego stopnia, że niektórzy z nas nie będą potrzebowali botoksu nigdy, a inni – mając nawet 20 lat!

  Dla utrzymywania się efektów botoksu ma znaczenie to, czy mamy z natury (genetycznie) silne mięśnie mimiczne. Jeśli robimy dużo zdziwionych min, mocno marszczymy czoło przy różnych okazjach – to botoks będzie trzymał krócej. A zabiegi będziemy musieli powtarzać częściej.

  Czas działania botoksu a zalecenia po zabiegu

  To, ile trzyma botoks możesz znacząco skrócić nie stosując się do zaleceń po zabiegu. A tego nie chcesz, prawda?

  Dlatego potraktuj poważnie najważniejsze zalecenia po zabiegu:

  1. Nie rozgrzewaj okolicy zabiegowej. Nie susz włosów ciepłym powietrzem przez 3 dni.
  2. Przez 3 dni unikaj aktywności fizycznej.
  3. Nie pij alkoholu przez 3 dni od zabiegu.

  Wiem z doświadczenia, że czasami Pacjenci traktują te zalecenia jako „wskazówki”, a nie jako coś, czego warto trzymać się na sztywno. Dlatego uprzedzam, że nie stosując się na 100% do tych zaleceń może okazać się, że botoks nie zadziała tak, jakie było zamierzenie lekarza.

  Zaleceń po botoksie nie ma wiele, ale życie pokazuje, że wcale nie tak łatwo się ich trzymać. A od tego w dużej mierze zależy ile trzyma botoks.

  Czas działania botoksu a styl życia

  U osób aktywnych fizycznie botoks będzie trzymał się krócej. Także w przypadku gdy dużo się opalasz, chodzisz do sauny lub solarium, efekty będą skrócone. To drugi najważniejszy czynnik (po genach).

  Czy to znaczy, że zalecam Ci żeby po botoksie zmniejszyć aktywność fizyczną? Absolutnie nie! Już teraz powiem, że zabiegi medycyny estetycznej powinny być dopasowane do Ciebie, a nie odwrotnie 🙂

  Moje rady jak wydłużyć działanie botoksu

  Przygotowałam dla Was 3 rady jak możecie wydłużyć działanie botoksu. Możecie zdziwić się ile trzyma botoks, jeśli zastosujecie te rady po kolejnym zabiegu 🙂 .

  Ile trzyma botoks moje rady

  Rada 1 – Nie chodź do sauny

  Po pierwsze: unikaj sauny, solarium, opalania i nagrzewania okolicy nie tylko po samym zabiegu, ale cały czas. Temperatura potrafi osłabić działanie toksyny botulinowej. Najmocniej ma ona wpływ zaraz po zabiegu (stąd reguła 3 dni), jednak regularne chodzenie do sauny będzie osłabiać działanie preparatu.

   

  Rada 2 – Nie suplementuj witamin z grupy B

  Po drugie: nie suplementuj witamin z grupy B. Przyjmowanie tej witaminy w dużych dawkach sprawi, że botoks będzie trzymał krócej. To dlatego, że witamina B wspiera odbudowę połączeń nerwowo-mięśniowych. Dokładnie tych, które wcześniej osłabialiśmy toksyną botulinową… 😉 .

   

  Pamiętaj jednak, że są rzeczy ważniejsze niż to, ile trzyma botoks. Na przykład – zdrowie. Jeśli więc masz inne wskazania do stosowania witaminy B lub jej niedobory, to działaj w zgodzie ze zdrowiem i… po prostu częściej przychodź na botoks 🙂 .

   

  Rada 3 – Stosuj się do zaleceń po zabiegu

  Po trzecie: sumiennie stosuj się do zaleceń po zabiegu. O tym, jak trudno czasami przez 3 dni unikać fitnessu sama wiem najlepiej 😉 Czasami z rozgrzewaniem okolicy łatwo nam się zapomnieć – na przykład wychodząc na duże słońce lub po prostu włączając mocniej suszarkę.

   

  Dlatego przez pierwsze 3 dni zalecam patrzenie sobie na ręce na każdym kroku!

  • Zbadam Twoją skórę sprawdzę czego jej potrzeba, żeby wyglądała lepiej

  • Ustalimy plan leczenia wybierzemy zabieg najlepszy dla Ciebie

  • Wykonamy zabieg jeśli zechcesz, po konsultacji od razu zrobimy zabieg

  Umawiam konsultację

  Czy botoks może zadziałać inaczej w zależności od miejsca podania?

  Tak, botoks może zadziałać inaczej w różnych miejscach na twarzy. Na przykład – botoks może trzymać dłużej na lwiej zmarszczce, ale szybko przestać trzymać na zmarszczkach poprzecznych czoła.

   

  To dlatego, że na różnych obszarach twarzy nasze mięśnie mimiczne mogą mieć różną siłę. Tam, gdzie mięśnie mimiczne są silniejsze, botoks przestanie trzymać szybciej. Po kilku miesiącach od zabiegu możesz móc np. swobodnie robić zdziwioną minę, ale nadal nie móc mocno pokazać, że się złościsz.

   

  Podając botoks pracujemy na organizmach żywych, więc efekt zabiegu zawsze jest wypadkową preparatu, techniki i organizmu Pacjenta.

   

  Ile trzyma botoks za pierwszym razem?

  Pytając ile trzyma botoks, często zastanawiacie się, czy za pierwszym razem botoks trzyma krócej. Odpowiedź brzmi: TAK.

  Zakładając, że podajemy taką samą ilość botoksu za pierwszym i za drugim razem, bardziej prawdopodobne jest że za pierwszym razem będzie się on trzymał krócej. Dlatego, że mięśnie będą jeszcze bardzo mocne i łatwiej będzie im wrócić do mimiki sprzed zabiegu.

  Jest jeszcze wątek psychologiczny. Otóż po kilku zabiegach z botoksem po prostu „oduczamy” się robić pewnych min z taką ekspresją. To dobra zmiana, bowiem sami dla siebie działamy jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa!

  Botoks a sauna. Czy po botoksie można korzystać z solarium?

  Zarówno sauna, botoks jak i opalanie na naturalnym słońcu skróci działanie botoksu. Jeśli chcesz żeby zabieg dawał efekty jak najdłużej, to unikaj takich sytuacji. Jednak po trzech dniach od zabiegu spokojnie możesz to robić.

  Ja sama stosuję botoks na swojej twarzy i regularnie chodzę do sauny 🙂 . Nawet jeśli botoks będzie trzymał się trochę krócej, to nie mam z tym problemu.

  Czy picie alkoholu skróci działanie botoksu?

  Picie alkoholu NIE skróci działania botoksu. Zaskoczeni? 🙂 Alkohol należy odstawić po zabiegu z innych powodów. Chodzi o zdolności regeneracji organizmu po nakłuciach.

  Zabieg podania botoksu wiąże się z nakłuciami i zwiększonym ryzykiem infekcji. Musimy dać wygoić się tym (nawet niewielkim) nakłuciom. Dlatego nie należy pić alkoholu przez 3 dni, choć nie ma on wpływu na to ile trzyma botoks.

  Botoks ile się nie kłaść – mit czy prawda?

  To MIT że po botoksie musisz się nie kłaść. Po powrocie do domu po zabiegu z botoksem możesz od razu położyć się spać lub pochylić głowę. Nie dojdzie do migracji preparatu na inne mięśnie. Dlatego nie uwzględniłam tego punktu jako zalecenie po zabiegu.

  Pochylając głowę nie rób tego jednak za szybko i wiele razy pod rząd, bo to już aktywność fizyczna… 😉

  Pochylanie głowy czy leżenie nie wpłynie niekorzystnie na to ile trzyma botoks.

  Wniosek – dostosuj zabiegi do Ciebie, a nie odwrotnie

  Ile trzyma botoks – czy wiesz jaka jest puenta tego artykułu? Oto ona: przestrzegaj wskazań po zabiegu i żyj swoim życiem. U każdego z nas botoks może trzymać inny czas, ale nie warto zmieniać swojego stylu życia tylko po to, żeby dostać +2 tygodnie do efektów zabiegu.

  Czyli gdy tylko miną 3 dni od zabiegu spokojnie wracajcie na siłownię, do saun czy aktywności fizycznej. Mam nadzieję, że teraz wiecie już, że to ile trzyma botoks tak naprawdę nie jest najważniejsze.

  Więcej o botoksie dowiesz się z tego filmiku na YouTube:

   

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Ile trzyma botoks? 3 rady żeby botoks trzymał dłużej!

  Oceń

   Pobierz darmowy poradnik
   12 kroków do młodego wyglądu
   Poradnik-monika

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Zalecenia po kwasie hialuronowym, które znajduję w różnych miejscach w Internecie często są zupełnie nieprawdziwe. „Unikaj gwałtownych ruchów głową” albo „nie lataj samolotem” to tylko...

    03.11.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Ptoza oka po botoksie, czyli opadająca powieka to jeden z najgroźniejszych skutków ubocznych po podaniu botoksu na czoło. Czym dokładnie jest ptoza oka i co...

    02.06.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Jeśli zastanawiasz się czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, to dobrze trafiłeś. Są zakazy, których musimy BEZWZGLĘDNIE się trzymać.

    04.02.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Pobierz darmowy poradnik

    12 kroków do młodego wyglądu

    Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".