Lekarz medycyny estetycznej – kto to? Jak zostałam lekarzem medycyny estetycznej?

Lekarz medycyny estetycznej – kto to? Jak zostałam lekarzem medycyny estetycznej?

Spis treści

  Lekarz medycyny estetycznej to coraz popularniejsza profesja. Problem w tym, że nie zawsze wiadomo co to w ogóle znaczy. Ponieważ tak się składa, że jestem lekarzem medycyny estetycznej, to chętnie Wam to wszystko wyjaśnię 🙂 .

  Lekarz medycyny estetycznej, dermatolog, kosmetolog, kosmetyczka, chirurg plastyczny, lingeristka. To wszystkie zawody w branży beauty, na które możesz trafić, szukając rozwiązania na swój problem.

  Problem polega na tym, że wiele spośród tych zawodów przeplata się ze sobą. Dermatolodzy zajmują się medycyną estetyczną, chirurg plastyczny podaje botoks, a kosmetolog pomaga z chorobami skóry.

  Dzisiaj jednak skupimy się na lekarzu medycyny estetycznej. Chciałabym się z Wami podzielić informacjami kim jest taki specjalista, oraz dlaczego jest potrzebny dla pięknego wyglądu równie bardzo jak wszystkie inne wymienione zawody 🙂

  Lekarz medycyny estetycznej to nie jest specjalizacja

  Nawet nie wiecie ile razy odkąd prowadzę bloga dostałam komentarz albo maila ze słowami „lekarz medycyny estetycznej to nie jest specjalizacja!!”. Odpowiadam – wiem 🙂 .

  Już tłumaczę. Formalnie, „lekarz medycyny estetycznej” nie figuruje na wykazie specjalizacji lekarskich. Czyli tej pozycji nie znajdziesz obok dermatologa, kardiologa czy lekarza rodzinnego. Dygresja: mogę się założyć, że prędzej niż później tam trafi.

  To znaczy, że jeśli ktoś (w tym ja) mówi o sobie, że jest lekarzem estetycznym, to znaczy, że tym się zajmuje, ale nie ukończył w tym zakresie specjalizacji. Z prostego powodu – bo się nie da!

  Dlatego szukając lekarza medycyny estetycznej w Google albo na Znanym Lekarzu bardzo często widać w opisach także „drugą” specjalizację, jak np. dentysta, lekarz rodzinny, dermatolog czy chirurg.

  Przy okazji właśnie te cztery powyższe przykłady to najczęstsze przypadki, które ja obserwuję. To znaczy lekarzy, którzy w ramach innej specjalizacji zaczynają się zajmować medycyną estetyczną. Jeśli i Wy natkniecie się na takie „podwójne” specjalizacje, to już teraz wiecie że to normalne i ma swoje powody.

  Jakie zabiegi robi lekarz medycyny estetycznej?

  Lekarz medycyny estetycznej zajmuje się zabiegami, które mają poprawić Twój wygląd. Do takiego lekarza udasz się po to, żeby:

  • Usunąć zmarszczki przy pomocy kwasu hialuronowego
  • Zrobić sobie botoks
  • Powiększyć usta
  • Zrobić mezoterapię albo zabieg z osoczem bogatopłytkowym
  • Usunąć przebarwienia, zredukować trądzik i rozstępy przy pomocy laserów
  • Ograniczyć nadmierne pocenie się, migreny czy zgrzytanie zębami
  • Poprawić stan włosów

  Jak widzicie, lista rzeczy, które wykonuje taki lekarz jest dość szeroka. Dlatego moja praca jest bardzo ciekawa i nigdy się nie nudzę 🙂 .

  Już teraz możecie dostrzec jak wiele spośród rzeczy, które wykonuje lekarz estetyczny przeplata się z innymi profesjami. Na przykład redukcja trądziku zahacza o sprawy dermatologiczne, a poprawa stanu włosów – o pracę trychologa.

  Najprościej jest powiedzieć, że lekarz medycyny estetycznej pracuje z igłami i laserami. Ale nic nie jest proste, uwierzcie mi i czytajcie dalej 😉 .

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Jakich zabiegów nie robi lekarz estetyczny?

  I tak płynnie przechodzimy do tego, czego NIE ROBI lekarz medycyny estetycznej.

  Po pierwsze, w jego pracy nie ma skalpela (to robota chirurga plastycznego) ani kosmetyków i urządzeń kosmetologicznych (zajmuje się tym kosmetolog). Nie robi także makijażu permanentnego (to wykonuje lingeristka).

  Dużo trudniej jest oddzielić pracę lekarza medycyny estetycznej od pracy dermatologa. To zdecydowanie dwie różne profesje.

  Dzień lekarza estetycznego wygląda zupełnie inaczej niż dzień dermatologa 🙂 . Często lubię mówić na filmikach i do Pacjentów o tym, że lekarz medycyny estetycznej leczy ludzi… zdrowych. To oczywiście skrót myślowy, ale tak najprościej oddzielimy jego pracę od pracy dermatologa.

  Dermatolog jest formalnie specjalizacją. Żeby taką specjalizację ukończyć należy poznać choroby skóry na wylot i spędzić lata w szpitalu, lecząc wiele różnych przypadków. Nawiązując do mojego przykładu, zdecydowanie mogę powiedzieć, że dermatolog na co dzień leczy ludzi… chorych. SZOK! 😉

  Czy lekarz medycyny estetycznej powinien być dermatologiem?

  Dochodzimy do ciekawego wątku – czy lekarz medycyny estetycznej powinien być dermatologiem? Moim zdaniem: może, ale wcale nie musi.

  Powiem więcej, światowe autorytety z medycyny estetycznej, w które wpatruję się jak w obrazek, całkiem rzadko są dermatologami. To żadna statystyka (bo autorytetów nie mam tak dużo), ale dowodzi jednego. Żeby być doskonałym w dziedzinie medycyny estetycznej wcale nie trzeba być dermatologiem.

  Czy można? Absolutnie tak! Z pewnością osobom, które spędziły lata w szpitalu robiąc specjalizację z dermatologii łatwiej jest stawiać pierwsze kroki w medycynie estetycznej. Jednak moim zdaniem w zakresie zabiegów, które wymieniłam powyżej, to jakiej formalnie ktoś jest specjalizacji ma marginalne znaczenie.

  FUN FACT: Wiecie kto ma bardzo „wygodną” ścieżkę do medycyny estetycznej w pierwszych latach? Myślę, że nawet wygodniejszą niż dermatolodzy! Chodzi o… dentystów. Z reguły to osoby o dobrze wyrobionych zdolnościach manualnych, znający anatomię twarzy od podszewki. Pewnie dlatego tak wielu z nich praktykuje także medycynę estetyczną.

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Jak zostałam lekarzem medycyny estetycznej?

   Pod koniec tego artykułu chciałabym powiedzieć dwa słowa o sobie, skoro wywołałam cały ten wątek 🙂

   Zostałam lekarzem medycyny estetycznej z premedytacją. Wszystko zaczęło się od tego, że jeszcze na studiach medycznych zdałam sobie sprawę, że ja też będę się starzeć i kiedyś dobiegnę do trzydziestki. Wiem, wiem…, to śmieszne (szczególnie teraz…), ale wizja bycia w tak „zaawansowanym” wieku to była pierwsza rzecz, która zachęciła mnie do tego żeby dowiedzieć się, co z tym można zrobić.

   Może się zdziwicie, ale na studiach lekarskich wcale niewiele mówi się o medycynie estetycznej. Z pewnością nie jest to popularna ścieżka kariery. Spośród całego roku (ponad 300 osób) na UJ wiedziałam o dosłownie kilku przypadkach osób, które są mocno zainteresowane medycyną estetyczną.

   Jako specjalizację po studiach wybrałam… medycynę rodzinną. Z perspektywy czasu i przebytej całej tej drogi mogę powiedzieć, że nie mogłam wybrać lepiej. Z dwóch powodów:

   Po pierwsze dlatego, że od samego początku miałam czas żeby szkolić się faktycznie z medycyny estetycznej. Czyli studia podyplomowe z medycyny estetycznej dla lekarzy i szkolenia dodatkowe weekend w weekend przez sporo ponad dwa lata zanim przyjęłam pierwszego Pacjenta.

   Po drugie dlatego, że mogłam nauczyć się pracować z Pacjentami i służyć im swoją wiedzą w przychodni. Podejrzewam, że pracując w szpitalu dynamika jest nieco inna. W medycynie rodzinnej jednak ten kontakt i znajomość z lekarzem odgrywa większą rolę i także jest czynnikiem wspierającym leczenie. No i w szpitalu nie mogłabym przyjąć 60 Pacjentów jednego dnia #rekord.

   Podsumowując, jestem niesamowicie wdzięczna za to, gdzie teraz jestem jeśli chodzi o medycynę estetyczną. Moja droga zawodowa była do tej pory naprawdę bogata we wspaniałe przeżycia. Pokochałam medycynę estetyczną z wzajemnością 🙂 .

   Lekarz medycyny estetycznej – dlaczego warto go odwiedzić?

   Podsumowując, nigdy nie będzie tak, że lekarza medycyny estetycznej będziesz MUSIAŁ koniecznie odwiedzić. Zawsze to będzie Twój wybór, a jak nigdy nie przyjdziesz na konsultację, to świat się nie zawali.

   Mimo tego, że w swojej pracy codziennie nie ratuję życia, to jestem przekonana, że dbanie o wygląd z pomocą lekarza medycyny estetycznej (i innych specjalistów) jest niesamowicie ważne. W końcu obok spełnienia podstawowych potrzeb, w życiu chodzi o coś więcej. I właśnie to „więcej” my – specjaliści z branży beauty – jak najbardziej możemy Ci zaoferować 🙂 .

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Lekarz medycyny estetycznej – kto to? Jak zostałam lekarzem medycyny estetycznej?

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Dostałam niedawno komentarz na Znanym Lekarzu o treści: „…jest bardzo naturalnym lekarzem, co spowodowało że zaufałam jej bardziej”. Zrobiło mi się bardzo miło, a przy...

    26.06.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Inne

    Przeglądając na stronach internetowych zabiegi laserowe, wskazania do ich wykonania i przeciwwskazania, na pewno natknęliście się na sformułowanie "leki światłouczulające". Bardzo często bez zbędnego wyjaśnienia...

    22.01.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Inne

    Cześć Kochani! Mam dla Was coś zupełnie innego niż zwykle. W formie vloga pokazuję jak wygląda wizyta w gabinecie i procedura peelingu laserowego Fotona. Wszystko...

    02.01.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Inne

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".