Leki światłouczulające – lista leków wrażliwych na światło

Leki światłouczulające – lista leków wrażliwych na światło

Spis treści

  Leki światłouczulające, leki światłoczułe, leki wrażliwe na światło… co to takiego i dlaczego jest dla Ciebie ważne? Opowiadam w tym artykule!

  Przeglądając na stronach internetowych zabiegi laserowe, wskazania do ich wykonania i przeciwwskazania, na pewno natknęliście się na sformułowanie “leki światłouczulające”. Bardzo często bez większego wyjaśnienia tego tematu. Sprawa jest jednak bardzo ważna w kontekście zabiegów estetycznych i tego, których NIE ROBIĆ.

  Leki światłouczulające – co to jest?

  Po pierwsze – leki światłouczulające to leki, które zwiększają naszą wrażliwość na światło słoneczne. A tym samym zwiększa się ryzyko na przykład wystąpienia poparzeń (rumień skóry, obrzęk, a nawet pęcherze) czy przebarwień.

  Dlatego jeśli w Twoim przypadku istnieje ryzyko, że bierzesz leki światłouczulające, sprawdź poniższą listę i moje wskazówki co robić żeby nie był to problem dla Ciebie. W innym przypadku jeśli o to nie zadbasz, może mieć miejsce jedna z reakcji, którą “zagroziłam” Ci powyżej 😉 .

  Co ważne, nie każdy rozwinie taką reakcję podczas stosowania leku. A nawet jeśli negatywna reakcja wystąpi – niekoniecznie będzie miało to miejsce po każdym z zabiegów. Na koniec – stopień nasilenia reakcji też może być różny. Dla uproszczenia – nie ma nigdy uniwersalnego pacjenta, uniwersalnego zabiegu i uniwersalnej reakcji organizmu po zabiegu.

  Jak dbać o skórę stosując leki światłouczulające?

  Warto też wiedzieć, że stosowanie na co dzień leków światłouczulających zwiększa tak samo ryzyko nieprawidłowych reakcji na promieniowanie UV, czyli na promieniowanie słoneczne, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Dlatego podczas stosowania leków z listy poniżej bardzo ważne jest stosowanie ochronnych filtrów przeciwsłonecznych codziennie, niezależnie od pory roku czy pogody. Wszystko dla własnego dobra i własnego zdrowia.

  Sprawa jest prosta – zanim wyjrzysz za okno, w zimę, lato i w każdej innej sytuacji o poranku nakładaj na skórę filtr UVA+UVB. Powinno się to robić zawsze dla młodości, jednak w przypadku przyjmowania leków światłouczulających tym bardziej.

  Lista leków światłouczulających

  W tym artykule chciałabym wam przybliżyć nazwy leków światłouczulających. Jest ich cała masa, na pewno w tym wykazie nie są ujęte wszystkie możliwe leki. UWAGA: większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji fototoksycznej jest podczas stosowania substancji napisanej pogrubiona czcionką.

  1. Zioła światłouczulające:

  • dziurawiec
  • arcydzięgiel
  • olejek bergamotowy
  • rumianek
  • nagietek
  • arnika

  2. Leki światłouczulające:

  • leki przeciwdepresyjne: klomipramina,  izokarboksazyd, maprotilina, mirtazapina, sertalina, wenlafaksyna, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne: amitryptylina, doksepina, klomipramina, nortryptylina
  • leki przeciwhistaminowe: cetyryzyna, cyproheptadyna, dimenhydrinat, difenhydramina, hydroksyzyna, loratadyna, terfenadyna, klemastyna
  • leki przeciwdrobnoustrojowe: azytromycyna, griseofulwina, kwas nalidyksowy , chinolony, sulfasalazyna, sulfonamidy , tetracykliny
  • leki przeciwpasożytnicze: bitionol, chlorochina, meflochina, pamoinian pyrwinium, chinina
  • leki przeciwpsychotyczne: chlorprotiksen, haloperidol, fenotiazyny, risperidon, tiotiksen
  • Chemioterapeutyki przeciwnowotworowe: dakarbazyna, fluorouracyl, metotreksat, prokarbazyna, winblastyna
  • leki sercowo-naczyniowe: Inhibitory ACE, amiodaron, diltiazem, dizopiramid, losartan, lowastatyna, nifedypina,  prawastyna, chinidyna, simwastatyna, sotalol
  • Diuretyki: acetazolamid, amilorid, furosemid, metolazon, tiazydy
  • Leki hipoglikemizujące: sulfonylomocznik
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne: ibuprofen, naproksen, ketoprofen
  • Inne: benzokaina nadtlenek benzoilu, dosutne środki antykoncepcyjne, olejki eteryczne: olejek bergamotowy, olejek cytronowy, olejek lawendowy, olejek sandałowy, olejek cedrowy, olejek piżmowy, psoraleny, tretinoina
  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy Twój lek ma substancje aktywne, które wymieniłam powyżej, to zajrzyj na stronę Medycyna Praktyczna TUTAJ. Możesz tam wpisać nazwę “firmową” swojego leku i sprawdzić jakie ma substancje aktywne oraz czy jest to lek światłoczuły.

  Leki światłouczulające a lasery

  I co, czy Twój lek znajduje się na powyższej liście? Jeśli nie, to masz z głowy 🙂 Jeśli tak, to mam dla Ciebie jeszcze jedną informację – uważaj na lasery w gabinetach medycznych i kosmetologicznych.

  Ponieważ lasery i promieniowanie słoneczne mają ze sobą wiele wspólnego, to przyjmowanie leków światłouczulających jest ZAWSZE przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów laserowych. Czyli wszelkiego rodzaju peelingi laserowe, zamykanie naczynek, usuwanie pieprzyków i zabiegi upiększające odłóż sobie na później, kiedy leków wrażliwych na światło nie będzie już w Twoim organizmie.

  Powyższy wykaz został przygotowany przez Jerome’a I. Levine’a, M.S., R.Ph. z Urzędu ds. Żywności i Leków USA (FDA) pod tytułem „Medications That Increase Sensitivity To Light: A 1990 Listing”

  Przy okazji, jeśli rozważałeś zabieg medycyny estetycznej dla poprawy wyglądu swojej skóry, ale leki światłouczulające pokrzyżowały Ci plany, rozważ alternatywy. Jedną z nich może być mezoterapia igłowa, którą pokazuję na filmiku poniżej. Zapraszam:

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Leki światłouczulające – lista leków wrażliwych na światło

  Oceń

   Podobał Ci się ten artykuł?


   Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

   Komentarze
   • Słownik / 14.09.2023 09:20:32

    Ale błąd się wkradł 😀 “dosutne środki antykoncepcyjne” 😀

    • Monika Łyżwa / 22.09.2023 14:53:29

     🙂

   Dodaj komentarz

   Może Ci się spodobać także

   Masaż Kobido stał się bardzo popularny, ale niewiele mówi się o jego efektach. Dlatego w tym wpisie dowiesz się na jakie NAPRAWDĘ efekty możesz liczyć, robiąc...

   18.09.2023 Monika Łyżwa

   Kategoria: Przed zabiegiem

   W tym wpisie znajdziecie przeciwskazania do korzystania z najpopularniejszych zabiegów estetycznych. To rzecz, o której moim zdaniem mówi się zbyt mało, a medycyna estetyczna to,...

   08.01.2021 Monika Łyżwa

   Kategoria: Przed zabiegiem

   Jaka jest cena za osocze bogatopłytkowe? Okazuje się, że trzeba się bardzo namęczyć aby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje ostrzykiwanie osoczem. Wszystko wyjaśniam Wam w...

   15.04.2022 Monika Łyżwa

   Kategoria: Przed zabiegiem

   Dołącz do mojego WYZWANIA!

   "5 Dni Do Lepszej Skóry"

   Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

    Dziękuję.

    Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".