Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Spis treści

  Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna – ten temat najlepiej wyjaśnia moja historia rodzinna. “Medycyna estetyczna… czyli będziesz powiększać piersi?” – takie słowa usłyszałam, kiedy powiedziałam rodzinie o moich planach zawodowych. Z perspektywy lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Często podczas spotkań towarzyskich, pytana o to, co robię na co dzień, widzę, że odpowiedź “Jestem lekarzem medycyny estetycznej” nie jest do końca jasna i zrozumiała. Jedni mylą ją z chirurgią plastyczną, inni natomiast z kosmetologią.

  Prawda jest taka, że medycyna estetyczna plasuje się gdzieś w sferze pomiędzy tymi dwoma. Dzięki temu stanowi idealnie uzupełnienie i wypełnienie potrzeb każdego, w drodze do wyglądu, który go uszczęśliwia. Gdybym próbowała jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie “medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna”, moja odpowiedź brzmiałaby: chirurgia plastyczna jest bardziej inwazyjna. Sprawa jest jednak dużo bardziej zawiła. W dzisiejszym artykule chciałabym poszukać dla was zarówno podobieństw jak i różnic.

  Chirurgia estetyczna i rekonstrukcyjna

  Przede wszystkim chciałabym żebyśmy rozróżniali chirurgię plastyczną – estetyczną i rekonstrukcyjną. Najczęściej chirurgia plastyczna kojarzy nam się właśnie z tą częścią estetyczną. Warto jednak pamiętać o tym, że wiele z wykonywanych zabiegów plastycznych ma wskazania medyczne. Należą do nich między innymi leczenie trwałych skutków pourazowych obrażeń ciała, leczenie deformacji wynikających z wad wrodzonych czy leczenie pacjentów nowotworowych.

  Inwazyjność

  Atrybutem chirurgii plastycznej jest skalpel. Najlepszym przyjacielem skalpela jest znieczulenie – miejscowe ale bardzo często też ogólne. Tam gdzie jest skalpel, muszą być szwy. Sama obecność szwów definiuje resztę – czyli dłuższy czas rekonwalescencji i dochodzenia do siebie po zabiegu. W medycynie estetycznej tego nie ma. Atrybutem medycyny estetycznej jest igła. Igła co prawda również przerywa skórę, jednak uszkodzenie jest bardzo niewielkie, właściwie niedostrzegalne gołym okiem. Ślad po igle goi się w 100%. Chirurgia plastyczna może pozostawić drobne blizny po zabiegach, a to nie zawsze będzie przez nas akceptowalne.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Metody działania

  W medycynie estetycznej głównym założeniem jest poprawa wyglądu poprzez kondycjonowanie skóry – jej  stymulację, nawilżanie, czasem jej niewielkie uniesienie preparatami wypełniającymi, czy zmniejszenie widoczności zmarszczek poprzez osłabienie mięśni. Oceniając z dystansu – nie zmieniamy tak naprawdę wyglądu czy budowy pacjenta. Zabiegi chirurgii plastycznej charakteryzują się tym, że nasza anatomia jest zmieniana – na przykład powiększanie/pomniejszanie piersi, korekta kształtu nosa i lifting twarzy.

  Szybsze efekty – medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

  Dzięki temu, że chirurgia plastyczna korzysta z bardziej inwazyjnych metod, efekty zabiegów dostrzegalne są zaraz po zabiegu. Co prawda musimy odczekać te kilka(naście) dni rekonwalescencji, ale nawet obserwując obrzęk pozabiegowy widzimy jak wiele zmieniło się w naszym wyglądzie. Na przebudowę skóry i uzyskanie pełnię efektów po zabiegach medycyny estetycznej musimy niestety poczekać. Co prawda niektóre zabiegi dają efekty zauważalne od razu, jednak jest to często tylko połowa efektów przez nas spodziewanych.

  Obszar zabiegowy

  W chirurgii plastycznej rozmiar praktycznie nie ma znaczenia. Zabiegi wykonujemy na obszarach niezależnie od ich powierzchni. zabiegi medycyny estetycznej należą do tych drobniejszych. Zarówno jedni jak i drudzy specjaliście wykonują zabiegi redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak do chirurga plastycznego powinna zgłosić się osoba otyła, a do lekarza medycyny estetycznej osoba z drobnymi niedoskonałościami, która chce sobie pomóc w dochodzeniu do idealnej sylwetki.

  Trwałość – medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

  W medycynie estetycznej trudno jest o zabieg, którego efekty byłyby w stu procentach trwałe i których nie trzeba będzie powtórzyć w przyszłości. Taka sytuacja ma swoje plusy i minusy. Do plusów możemy zaliczyć to, że zawsze będziemy mogli coś zmienić, że możemy z czasem modyfikować to jak chcemy wyglądać. Minus jest oczywisty – dla podtrzymania upragnionego wyglądu musimy na zabiegi przychodzić regularnie. Chirurgia plastyczna daje efekt zdecydowanie trwalszy. Jedna korekta skrzywionej przegrody nosowej wystarczy nam na całe życie. O ile przez przypadek nie skrzywimy jej sobie po raz drugi 🙂

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Skuteczność

   Czytając powyższy akapit można wysnuć wniosek, że skoro chirurgia plastyczna daje nam trwalszy efekt, to jednocześnie jest skuteczniejsza. Nic bardziej mylnego. Obecnie medycyna estetyczna tak szybko się rozwija, że efekty zabiegowe są równie dobre, a leczenie równie skuteczne. Lifting twarzy może nie wyjdzie nam tak spektakularnie, jednak przy zastosowaniu odpowiednich metod, zadowolenie pacjenta będzie stu procentowe. Usuwanie zmian skórnych za pomocą odpowiednich urządzeń laserowych, będzie natomiast zarówno trwałe i skuteczne, niezależnie od tego czy zmianę usuniemy skalpelem czy mieczem świetlnym 😀

   Podsumowanie – medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

   Jak widzicie chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna mają ze sobą zarówno wiele wspólnego jak i odmiennego. Myślę, że obecnie te dwie dziedziny medycyny mocno się ze sobą przeplatają i stanowią swoje idealnie dopełnienie. Medycyna estetyczna nie mogłaby istnieć bez chirurgii plastycznej, a chirurgia plastyczna także potrzebuje medycyny estetycznej dla lepszych rezultatów.

   Niektórych efetów nie osiągniemy stosując tylko jedno czy drugie rozwiązanie. Czym byłby inwazyjny chirurgiczny lifting skóry bez wcześniejszego odpowiedniego nawilżenia i przygotowania skóry? Czy opadająca powieka oka wyglądałaby kiedykolwiek tak dobrze bez blefaroplastyki? Tego typu przykładów można mnożyć w nieskończoność. Ale lepiej wykorzystać ten czas na coś bardziej pożytecznego… 🙂

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Jest kilka rzeczy, których NIE MOŻESZ robić przed zabiegiem modelowania ust. Są też zalecenia przed powiększaniem ust, do których trzeba się stosować żeby zabieg był jak...

    26.04.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Jeśli zamierzasz zrobić sobie botoks, to z tego artykułu dowiesz się czego nie należy robić przed botoksem i jakie są zalecenia przed zabiegiem. Koniecznie przeczytaj!

    23.04.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Rozstępy na skórze mogą występować w każdym miejscu, w każdym czasie i w różnej sytuacji. Na każdą z tych sytuacji medycyna estetyczna przygotowała rozwiązanie. Jeśli...

    19.06.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Przed zabiegiem

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".