Migrena: botoks to najlepszy sposób

Migrena: botoks to najlepszy sposób

Spis treści

  Migrena to problem, który jak nic innego potrafi popsuć jakość naszego życia. Dziwi mnie, że botoks na migrenę to cały czas niepopularne rozwiązanie. Szczególnie, że jest najbardziej skuteczne! Dowiedz się jak wyleczyć migreny botoksem – zaczynajmy!

  Migrena – przypadek z życia

  Mam w swojej rodzinie kuzynkę (40+), która cierpi na migreny od dziecka. Trudno dokładnie wskazać kiedy i od czego się zaczęło. Właściwie odkąd pamięta, około raz w miesiącu (czasem dwa) dostaje ataku migreny.

  Akurat u niej wygląda to tak, że na kilka godzin przed dotyka ją tzw. aura migrenowa. Już wtedy spodziewa się, że niedługo się zacznie. To o tyle „dobra” zapowiedź, bo może np. przestać prowadzić auto, albo wziąć pierwsze mocne środki przeciwbólowe…

  Sam atak trwa kilka godzin, kiedy leży i cierpi. Kolejnego dnia również nie jest dobrze – twierdzi, że czuje jak gdyby jej mózg był napuchnięty i niewiele może zrobić ze swoim dniem.

  Najgorsze jest to, że nigdy nie wiadomo kiedy migrena Cię dopadnie. W pracy? Na wakacjach? W podróży? Dla migreny nie ma barier.

  Migrena botoks najlepszym rozwiązaniem

  Toksynę botulinową (o której pisałam TUTAJ i TUTAJ) kojarzymy z reguły ze zmarszczkami i ich leczeniem. Jednak to preparat o dużej skali zastosowań. Przy okazji – najskuteczniejszy na migreny.

  Dlaczego mówię z takim przekonaniem? Polskie Towarzystwo Bólów Głowy i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy uznały botoks za jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny przewlekłej.

  Wydaje mi się, że botoks na migreny nie jest tak popularny jak inne metody z dwóch powodów:

  • Dość nowa procedura – o ile zmarszczki botoksem leczy się od dawna, to migrena i botoks idą ze sobą w parze dopiero od kilku lat
  • Złe skojarzenia – w społeczeństwie są ludzie, którzy słysząc „botoks” łączą go z największymi tragediami świata. Mam nadzieję, że czytając tego bloga wiecie już, że zupełnie niesłusznie 🙂
  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Botoks na migreny – jak działa?

  Omówmy teraz działanie botoksu w kontekście migren. Wyobraź sobie, że na Twojej głowie znajduje się sieć połączeń nerwowych. To zakończenia tzw. nerwu trójdzielnego, który pokrywa znaczną część Twojej głowy.

  To właśnie ten nerw ma za zadanie wysyłać sygnały bólu kiedy coś jest nie tak – na przykład gdy masz migrenę. Żeby jednak taki sygnał powstał, potrzebne jest uwolnienie tzw. mediatorów stanu zapalnego, czyli cząsteczek, które „informują” nerw o problemie.

  Tylko gdy mediatory dadzą sygnał nerwowi trójdzielnemu, to Ty poczujesz migrenowy ból głowy.

  Botoks działa w ten sposób, że blokuje uwalnianie mediatorów. Dzięki temu takie sygnały nie docierają w ogóle do nerwu trójdzielnego. W rezultacie wtedy gdy „powinna” się pojawić migrena – nic się nie dzieje. Brzmi zachęcająco, prawda? 😉

  Migrena a zwykły ból głowy

  Mówiąc o leczeniu migreny botoksem, chciałabym wspomnieć o tym jak toksyna botulinowa może pomóc na zwykły ból głowy.

  Nie każdy z nas ma tak straszne migreny jak moja kuzynka. Dla sporej części społeczeństwa ból głowy pojawiający się raz na kilka dni to norma. Co wtedy robimy? Ibuprom z reguły załatwia sprawę. Czy tak musi być zawsze, do końca życia?

  Absolutnie nie. Terapia botoksem jest warta rozważenia także gdy często po prostu boli nas głowa. Przyczyn migren i bólów głowy jest bardzo wiele i nie sposób wszystkich wymienić. Jedną z popularniejszych jest ból głowy spowodowany napięciem mięśni wokół głowy i szyi.

  Zaskoczeni? A nie powinniście 😉 Dlatego, że opisując jakiś czas temu problem bruksizmu (artykuł TUTAJ) pisałam o tym, że zaciskanie szczęk może powodować bóle głowy. Inicjatorem może być także napięcie w innych obszarach – szyi, karku, czoła, lwiej zmarszczki.

  Moi Pacjenci, którzy robią sobie botoks na zmarszczki często wspominają, że rzadziej boli ich głowa. To właśnie dlatego, że obszar wokół głowy jest po zabiegu bardziej rozluźniony – a to dobrze!

  Migrena – jak wygląda zabieg i leczenie botoksem?

  Przed zabiegiem staramy się ustalić jakie jest ognisko bólu. Ponieważ każdy Pacjent jest inny, to doświadczenia z migreną też mogą być różne. Jedni mogą czuć szczególne napięcie np. przy skroniach, podczas gdy inni będą odczuwali ból z tyłu głowy. Jeszcze inni nie będą w stanie dokładnie tego sprecyzować.

  W zależności gdzie leży ognisko bólu i jak odpowiada Pacjent, następnie planujemy gdzie podamy toksynę. Popularne regiony, które będziemy rozważać do ostrzyknięcia to m.in.:

  • Czoło
  • Skronie
  • Potylica
  • Okolice żuchwy
  • Kark

  Sam zabieg potrwa kilkanaście minut.

  Efekty leczenia migreny botoksem

  Efekty zabiegu pojawią się do 14 dni i będą utrzymywały się do ok. 5 miesięcy. Terapia jest skuteczna nawet w 4 na 5 przypadków. Kiedy preparat zacznie działać możesz spodziewać się:

  • Osłabienia lub nawet całkowitego usunięcia bólów głowy
  • Uczucia „lekkości głowy” ze względu na zmniejszone napięcie – to częste wrażenie Pacjentów
  • Ubocznego (ale jakże dobrego!) efektu przeciwzmarszczkowego 😉

  A przede wszystkim – spokoju ducha, że ten natarczywy problem nie zetnie Cię z nóg na dzień lub dwa. Tym samym, możesz odczuć większą pewność siebie i mniej stresu – to zawsze jedna rzecz mniej do przejmowania się.

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Migrena i botoks – przeciwwskazania

   Przeciwwskazania do leczenia migreny botoksem są następujące:

   • Ciąża i karmienie piersią
   • Uczulenie na składniki preparatu
   • Infekcje
   • Choroba nowotworowa
   • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego – czyli Miastenia Gravis i zespół Lamberta-Eatona
   • stosowanie niektórych leków (wymagana przerwa min 1 tydzień)

   – antybiotyki tj. aminoglikozydy (np. streptomycyna, neomycyna, gentamycyna, amikacyna), tetracykllina, spektynomycyna, penicylamina,

   – cyklosporyna

   Kiedy botoks NIE wyleczy migreny?

   Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której musisz wiedzieć. Leczenie migreny botoksem to leczenie objawowe. Zdarza się, że regularne bóle głowy mają swoją jasno określoną przyczynę i należą do objawów innego problemu w Twoim organizmie.

   Dlatego, jeśli bóle głowy pojawiły się u Ciebie niedawno, są wyjątkowo silne albo regularne to możliwe, że w Twoim organizmie dzieje się coś więcej. Warto zawsze to sprawdzić konsultując się z neurologiem i wykonując zalecone badania.

   Jeśli jednak, jak moja kuzynka, bóle głowy i migreny to Twoja rzecz – botoks jest doskonałym rozwiązaniem.

   Podsumowanie

   Chciałabym, żeby terapia botoksem na migreny była czymś dużo bardziej popularnym. Marzy mi się, że na imprezie będę mogła podsłyszeć jednym uchem rozmowę w stylu:

   „-Miałam te bóle głowy i strasznie mi dokuczały…

   – I co zrobiłaś?

   – Poszłam na botoks i od tego czasu nic mnie nie boli”

   Bo każdy z nas zasługuje na wysoką jakość życia. A jeśli od tego dzieli nas jeden krótki zabieg – to moim zdaniem warto spróbować.

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Migrena: botoks to najlepszy sposób

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Przed Toba najważniejszy, najpiękniejszy dzień w Twoim życiu – dzień ślubu... Ach, nie! Przecież to miał być post dla mężczyzn 😊 Większość Panów odbiera dzień...

    04.06.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Dzisiejszy wpis jest dedykowany tym osobom, które uważają, że medycyna estetyczna nie jest dla nich. A także dla wszystkich, którzy pytają czy warto udać się...

    20.11.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Zdziwisz się, ale problem z rumieniem, a konkretniej ze złym funkcjonowaniem naczyń żylnych ma ok. 50% kobiet i 30% mężczyzn. Co więcej, taki rumień to...

    27.05.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".