Mam nadzieję, że ten wpis Ci się spodoba. Jeśli chcesz zarezerwować wizytę w Krakowie, kliknij tutaj
Glikacja i cząsteczki AGE: Jak Postarzają Wygląd Skóry? | Indeks Glikemiczny
Glikacja to proces, gdzie cząsteczki cukru przyczepiają się do białek i tłuszczy w organizmie. O tym, dlaczego to szkodliwe dla zdrowia i wyglądu skóry opowiadam w tym artykule.
WSZYSCY wiemy, że cukier nie jest dobry dla zdrowia. Dlatego dzisiaj NIE będę o tym mówić. Opiszę za to, jak cukier wpływa na widoczne STARZENIE SIĘ skóry. Informacje i badania, którymi z Wami się dzisiaj podzielę są SENSACYJNE i rzucają nowe światło na to, dlaczego się starzejemy.
Ten artykuł na moim blogu jest szczególnie ważny. Dlaczego?
Najczęściej mówię tutaj o zabiegach medycyny estetycznej. Ale tysiące złotych wydane na zabiegi niewiele dadzą, jeśli nasz styl życia jest do bani. Dlatego jeśli robisz lub zamierzasz robić zabiegi, przeczytaj najpierw co mam do powiedzenia na dzisiejszy temat.
I jeszcze jedno – przygotowanie tego artykułu zajęło mi bardzo dużo czasu, dlatego po przeczytaniu zostaw tutaj komentarz, będzie mi bardzo miło!
Indeks glikemiczny W PRAKTYCE
Od dziecka słyszałaś na pewno, żeby nie jeść słodkiego i wysoko przetworzonego jedzenia, bo „JEST NIEZDROWE”. Czy zastanawiałaś się kiedyś W JAKI SPOSÓB jest niezdrowe i o co tak naprawdę chodzi?
Wydaje mi się, że największa obawa w naszym społeczeństwie, kiedy jemy coś niezdrowego, jest taka, że nie ma tam witamin, błonnika czy mikroelementów. I że te deficyty spowodują u nas problemy zdrowotne. To prawda, ale cała sprawa ma jeszcze drugie dno…
Cokolwiek zjesz, Twój organizm będzie rozkładał to pożywienie na prostsze formy (cząsteczki), które będą dały się strawić. Mówiąc dokładniej, będzie to rozkładał m.in. na cukry proste – glukozę, fruktozę i galaktozę.
Wszystko, co zjadasz, powoduje wyrzuty insuliny, które, mówiąc w dużym uproszczeniu, dają nam energię do funkcjonowania. I właśnie tutaj przyda nam się pojęcie takie jak INDEKS GLIKEMICZNY.
-
Sprawdź dostępne terminy do mojego gabinetu w Krakowie
-
Zarezerwuj wizytę spotkaj się z doświadczonym lekarzem
-
Zadbaj mądrze o jakość skóry wspólnie ustalimy plan działania i wykonamy zabieg
Na pewno słyszałaś o Indeksie Glikemicznym. Być może wiesz, że warto jeść produkty o niskim Indeksie Glikemicznym. Ale ważne jest wiedzieć, o co tutaj tak naprawdę chodzi.
Indeks glikemiczny określa JAK SZYBKO organizm przekształca węglowodany w cukier i powoduje wzrost insuliny we krwi. Jeśli to, co jesz ma wysoki Indeks glikemiczny, to jedzenie SZYBKO przekształca się w cukier i powoduje gwałtowne wyrzuty insuliny do krwi.
Dlatego właśnie niebezpieczne jest nie tylko to, co jest po prostu SŁODKIE, ale także to, co jest wysoko przetworzone i co łatwo jest organizmowi zamienić w cukier. To bardzo ważne dla dalszej części artykułu.
Zobacz w tabeli jak bardzo może różnić się indeks glikemiczny w różnych typach pożywienia:
Jeśli więc jemy coś, co ma NISKI IG, to całe przekształcenie w cukier dzieje się wolniej, spokojniej, i nie ma takich wyrzutów insuliny do krwi.
GLIKACJA – co to takiego?
To bardzo ważne, żeby wyrzuty cukru do krwi były jak najwolniejsze. Uwaga – nie dotyczy to tylko osób chorych na cukrzycę, ale nas wszystkich! Dlaczego?
W organizmie ma miejsce proces glikacji. Glikacja to proces, gdzie cząsteczki cukru, który powstał z pożywienia, przyczepiają się do białek i tłuszczy w organizmie. Czyli cukier reaguje z białkami w organizmie.
Glikacja to proces, gdzie cząsteczki cukru przyczepiają się do białek i tłuszczy w organizmie.
To bardzo niefajna sytuacja. Powstaje wtedy szkodliwa cząsteczka nazywana AGE (Advanced Glycation End Products). Glikacja to łączenie się z białkami oraz tłuszczami, ale w dalszej części skupimy się na białkach, ponieważ to one są związane ze starzeniem się skóry.
Wydaje mi się, że AGE, czyli z angielskiego „wiek” to nie jest przypadek, ale o tym za chwilę 😉 Im mocniejsze i częstsze wyrzuty insuliny, tym więcej złych cząsteczek AGE pojawia się w naszym organizmie.
Ale dlaczego to coś złego, że cukier łączy się z białkami w organizmie?
-
Sprawdź dostępne terminy do mojego gabinetu w Krakowie
-
Zarezerwuj wizytę spotkaj się z doświadczonym lekarzem
-
Zadbaj mądrze o jakość skóry wspólnie ustalimy plan działania i wykonamy zabieg
Chodzi o to, że nasz organizm składa się z białek. Kiedy cząsteczka cukru przyczepi się do białka, powoduje jego uszkodzenie. Na przykład, poważnym problemem jest, kiedy cząsteczki cukru łączą się z hemoglobiną, czyli czerwonymi krwinkami, które sa składnikiem krwi.
Kiedy cząsteczka cukru przyczepi się do białka, powoduje jego uszkodzenie
Hemoglobina transportuje krew do organizmu poprzez tętnice. Kiedy cukier przykleja się do hemoglobiny, to sprawia, że jest ona nieaktywna! To znaczy, że krew wykonuje gorszą pracę w dostarczaniu tlenu. Może prowadzić to do niedotlenienia komórek i zmian martwiczych. W przypadku cukrzyków, takie problemy naczyniowe mogą doprowadzić nawet do amputacji kończyn i szeregu innych schorzeń na tle naczyniowym.
Problemy zdrowotne spowodowane gwałtownymi wyrzutami insuliny wykraczają jednak poza kwestie naczyniowe i wpływają źle tak naprawdę na cały organizm.
To, w jaki sposób od strony chemicznej, a przede wszystkim JAK SZYBKO powstają cząsteczki AGEs możesz zobaczyć na tym zdjęciu. Co ciekawe, nie dzieje się to od razu, ale na przestrzeni tygodni! Pierwsze 3 fazy są odwracalne, ale o tym jak to zrobić opowiem później, dlatego oglądaj do końca.
Oto zdjęcie z badań, które mówi jak cukier i wyrzuty insuliny mogą powodować choroby organizmu i negatywnie wpływają na zdrowie. Badania pokazuja, że cząsteczki AGE i glikacja przyczyniają się do naprawdę ogromnej ilości chorób i problemów zdrowotnych. Są jednak badania, które w niektórych przypadkach kontrastują z poniższym, o czym dowiecie się dokładnie z artykułu źródłowego (źródło pod zdjęciem).
Glikacja w skórze – kolagen i starzenie się
Glikacja jest BARDZO powiązana także ze skórą i ze starzeniem się. Tak jak ściana w domu jest zbudowana z cegieł, tak skóra jest zbudowana z małych cegiełek – białek kolagenu. Jeśli oglądasz mnie już jakiś czas to wiesz, że dla zachowania dobrego wyglądu powinniśmy robić wszystko, żeby kolagenu w skórze było jak najwięcej.
Nadmiar cukru w organizmie powoduje proces glikacji, czyli łączenia cukrów z białkami. Ten proces glikacji dotyczy nie tylko hemoglobiny z poprzedniego przykładu, ale także KOLAGENU. Kolagen to białko, które jest SZCZEGÓLNIE narażone na glikację, ponieważ ta sama cząsteczka kolagenu jest w organizmie długo w porównaniu do innych białek – okres półtrwania kolagenu to aż 15 LAT!!
Czyli, cząsteczka cukru przyczepia się do białka kolagenowego i powoduje, że przestaje ono działać tak, jak do tej pory. Jest bardziej sztywna i krucha, ma inny ładunek energetyczny i nie wchodzi w reakcje z innymi komórkami tak, jak do tej pory. To prowadzi do zmniejszenia jędrności i elastyczności skóry, wolniejszego gojenia się ran i pogorszenia jakości skóry.
Kiedy cukier przyczepi się do kolagenu, prowadzi do utraty elastyczności i zwiększenia sztywności tego białka i w konsekwencji – do utraty elastyczności skóry. To z kolei powoduje przyśpieszone STARZENIE SIĘ.
Glikacja prowadzi do przyśpieszonego starzenia się.
Glikacja powoduje także powstawanie wolnych rodników i stres oksydacyjny oraz stany zapalne.
Co ciekawe, kolagen na pewno kojarzycie ze skórą, jako główny jej budulec. Ale kolagen występuje także w całym organizmie, np. w żyłach i tętnicach. Więc pogorszenie jakości kolagenu wpływa nie tylko na jakość skóry, ale np. na układ krwionośny w organizmie.
Kiedy dojdzie do procesu glikacji, czyli gdy nadmiar cukru powiąże się z cząsteczkami w skórze, to utrudniony jest proces usuwania „starego” kolagenu z krwi i zastępowania go nowym. Czyli ten zglikowany kolagen zaburza zamianę starego kolagenu na nowy. Glikacja także zamianę kolaegnu typu III we włókna kolagenu typu I-go.
-
Sprawdź dostępne terminy do mojego gabinetu w Krakowie
-
Zarezerwuj wizytę spotkaj się z doświadczonym lekarzem
-
Zadbaj mądrze o jakość skóry wspólnie ustalimy plan działania i wykonamy zabieg
Jak szybko glikacja NISZCZY skórę?
Dobra i jednocześnie ZŁA wiadomość jest taka, że glikacja nie przekłada się na widoczne zmiany „na zewnątrz” bardzo szybko.
To dobra wiadomość dlatego, że prawdopodobnie jeden pączek zjedzony w Tłusty Czwartek albo pół blachy sernika nie postarzy Cię tu i teraz.
Zła wiadomość jest taka, że ponieważ trudno nam zaobserwować takie zmiany od razu, to łatwo na co dzień nam przeoczyć, że słodkie i przetworzone jedzenie bardzo wpływa na zdrowie i wygląd.
Nie dzieje się to tu i teraz w widoczny sposób (nie od razu jak zjesz deser), dlatego łatwo to przeoczyć. Co nie zmienia faktu, że jeśli mamy zły styl życia i dietę o wysokim IG, to prawdopodobnie najpierw zobaczymy to na zewnątrz na skórze, zanim będzie to szkodliwe dla zdrowia i życia.
Zła dieta najpierw pokaże się na skórze, zanim będzie szkodliwa dla zdrowia.
Co ciekawe, jeśli Twoja dieta jest zła, to prawdopodobnie prędzej zobaczysz to w lustrze, niż poczujesz efekty zdrowotne, na przykład związane z zatkaniem tętnic. Dlaczego?
Nasz organizm nie jest taki głupi, żeby nie radzić sobie z żadnym wyrzutem insuliny do krwi. Pamiętajcie, że niszczące są GWAŁTOWNE i DUŻE wyrzuty insuliny, ale przecież z każdym zjadanym pokarmem taki proces mniej lub bardziej zachodzi. Czyli: glikacja w małym stopniu to coś normalnego!
Kiedy dochodzi do wyrzutu insuliny, to organizm musi COŚ zrobić z nadmiarem glukozy. Inaczej mówiąc glikacja zdarza się regularnie w naszym organizmie, dlatego jest on na ten proces PRZYGOTOWANY.
Jak pamiętacie sprzed kilku minut, w wyniku glikacji w organizmie pojawiają się złe cząsteczki AGE (Advanced Glycation End Products). W organizmie znajdują się jednak specjalne receptory RAGE, czyli „Receptors for AGE Products”. Te receptory RAGE próbują zneutralizować i pozbyć AGE na tyle, na ile to możliwe – poprzez oksydację i tworzenie stanów zapalnych, o których mówiłam przed chwilą.
Glikacja: efekty na skórze
Najważniejsze jest to, że te receptory (RAGE – Receptors for AGE products) znajdują się w SKÓRZE. A konkretnie – w skórze właściwej. To znaczy, że efekty wyrzutów insuliny będziemy widzieć na skórze dość szybko. Dlatego prawdopodobnie szybciej ZOBACZYMY skutki złej diety w lustrze niż poczujemy je, np. w problemach kardiologicznych.
Pamiętajcie, że organizm nie jest dostosowany i nie radzi sobie z częstymi i regularnymi wyrzutami insuliny do krwi. Nasze organizmy nie są zaprojektowane do tego, żeby w ten sposób funkcjonować, stąd wiele efektów ubocznych takiej diety – także w jakości skóry
Dlatego właśnie, kiedy widzisz u siebie lub u kogoś bliskiego szarą, matową i brzydką skórę, to bardzo prawdopodobne, że jakość diety u tej osoby pozostawia wiele do życzenia. Nadmiar cukru utrudnia także odpowiednie nawodnienie komórek skóry, co tylko dopełnia tragicznego obrazu.
Dieta o wysokim indeksie glikemicznym zwiększa także produkcję sebum, skóra staje się bardziej tłusta i oleista, a pory się zaytkają.
Dzienne limity AGE dla człowieka
Okej, wiecie już, że kiedy cukrów jest zbyt dużo, to w organizmie pojawiają się cząsteczki AGE, które psują białka i tłuszcze w organizmie. Okazuje się, że da się POLICZYĆ ile AGE jest w jedzeniu, które spożywamy.
Ogólna rekomendacja jest taka, żeby nie przekraczać 15 000 AGEs dziennie. Zobaczcie jednak jak bardzo różnią się wartości AGE w zależności od rodzaju jedzenia.
Wartości AGE, o których będę teraz mówić odnoszą się do 100g. Inaczej mówiąc – dosłownie do kilku kęsów! Od razu zdradzę Wam, że rozbieżności pomiędzy poszczególnymi pokarmami w zakresie ilości AGE są NIESAMOWITE.
Najlepiej jest oczywiście z warzywami i owocami. W takiej porcji zawartość AGE w marchewce to tylko 10, w pomidorze 23 itp. Idąc dalej, makaron ugotowany – ok. 100-200, Croissant – 1100, a chipsy 2800.
Pełną listę produktów z ilościami AGE w 100 gramach znajdziecie w badniach tutaj – źródło poniżej.
UWAGA – LICZBA AGE nie zależy tylko od produktu, ale także od sposobu przygotowania i obróbki! Smażenie, pieczenie, grillowanie i wędzenie zwiększa ilość cząsteczek AGE w tym samym produkcie.
Obróbka pożywienia ma wpływ na ilość cząsteczek AGE i glikację
Popatrzcie na przykład na wartości AGE dla fileta z kurczaka – informacja ze wspomnianych przed chwilą badań.
- Surowa pierś z kurczaka to 769 AGE
- Gotowana to 1210 AGE
- Smażona na patelni to 4900 AGE
- Pieczona w piekarniku to 8244 AGE
Jak ograniczyć glikację i starzeć się wolniej?
Zanim dam wskazówki o tym, jak obniżyć AGE gorąca prośba – przygotowanie tego artykułu zajęło mi bardzo dużo czasu, dlatego oceń ten artykuł na dole i zostaw komentarz, będzie mi bardzo miło!
Jak widzicie, dzienne wartości AGE, które spożywasz mogą rosnąć bardzo szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby OBNIŻYĆ AGE względem tego, jak to było do tej pory.
-
Sprawdź dostępne terminy do mojego gabinetu w Krakowie
-
Zarezerwuj wizytę spotkaj się z doświadczonym lekarzem
-
Zadbaj mądrze o jakość skóry wspólnie ustalimy plan działania i wykonamy zabieg
Od razu powiem, że w tej części nie będę mówić, żebyś nie zjadła już nigdy nic słodkiego i nie spojrzała już nigdy na plasterek bekonu. Myślę, że nie do końca o to chodzi. Zachęcam jednak, żebyś zrobiła kilka małych rzeczy, które mogą dać duże korzyści dla Twojego organizmu.
- Po pierwsze, zapoznaj się dokładnie z tabelą pokarmów z wartościami AGE. Dzięki temu będziesz wiedzieć co jest najgroźniejsze w Twojej obecnej diecie.
- Po drugie, kiedy przygotowujesz jedzenie, w szczególności takie, które ma dużo białka lub tłuszczu (np. tłuste mięso, jajka), zamiast pieczenia czy smażenia, rozważ gotowanie (w wodzie lub na parze), które nie zwiększa AGE w pożywieniu.
- Po trzecie, na pewno warto unikać: wysokich wyrzutów insuliny / cukru, które dzieją się, jeśli jemy przetworzone i słodkie produkty, takie jak: ciasto, słodycze, wysoko przetworzone jedzenie, gotowe przekąski. NIE unikajcie za to owoców, które mają bardzo dużo antyoksydantów, które to wspierają młodość
- Po czwarte, ćwiczenia – zmniejszają one „wartość glikacji”, działają przeciwzapalnie oraz hamują powstawanie wolnych rodników. Czyli spowalniają starzenie się i efekty wywołane glikacją
- Po piąte, błonnik – warto żeby go spożywać, bo spowalnia absorpcję cukru i powoduje, że nie mamy takich silnych wyrzutów insuliny. Błonnik znajdziesz: owoce, warzywa, orzechy, ziarna
- Po szóste, antyoksydanty. Dieta bogata w antyoksydanty, a także kosmetyki z tymi właściwościami (np. serum z wit C, resveratrol), zmniejszają efekty stresu oksydacyjnego spowodowanego glikacją.
- Po siódme, Indeks Glikemiczny – warto szukać produktów lub nawet diety o niskim IG. Należy do nich np. dieta Ketogeniczna, która może (ale wcale nie musi) być dobra dla Ciebie.
- Po ósme, post przerywany, czyli zyskująca ostatnio na popularności dieta IF (Intermitent Fasting), powoduje mniej wyrzutów insuliny w ciągu dnia, co jest korzystne w kontekście naszych rozważań.
- Po dziewiąte – możesz rozważyć suplementy antyoksydacyjne, które ograniczą skutki działania wolnych rodników. Suplementy przydatne w tej sytuacji to m.in. witamina B6, karnozyna, witamina C przyjmowana doustnie, czy ekstrakt z zielonej herbaty. Przed zakupem suplementów skonsultuj to ze swoim lekarzem.
Kochani, chciałabym Wam teraz powiedzieć, że AGE to jedyne szkodliwe rzeczy, które wpływają na starzenie się skóry. Niestety NIE jest to prawda. Znacznie bardziej szkodliwe dla skóry jest promieniowanie UV. Jeśli nie wiesz jeszcze WSZYSTKIEGO o promieniowaniu UV to ZAPOMNIJ na chwilę o tym co tutaj przeczytałaś.
Od raz koniecznie zobacz mój kolejny artykuł, w którym opowiadam jak mądrze korzystać ze słońca i ochronić się przed głównym czynnikiem, który nas postarza – kliknij TUTAJ i czytaj dalej! Oceń: Glikacja i cząsteczki AGE: Jak Postarzają Wygląd Skóry? | Indeks Glikemiczny
B / 12.08.2024 09:48:42
No genialny artykuł, z chęcią przeczytam więcej! Fajnie, że w końcu w polskiej przestrzeni “zdrowych” social mediów przebija się temat glikacji.