Ptoza oka po botoksie – co to jest i jak leczyć opadającą powiekę?

Ptoza oka po botoksie – co to jest i jak leczyć opadającą powiekę?

Spis treści

  Ptoza oka po botoksie, czyli opadająca powieka to jeden z najgroźniejszych skutków ubocznych po podaniu botoksu na czoło. Czym dokładnie jest ptoza oka i co zrobić gdy opada powieka?

  Ptoza oka co to jest?

  Ptoza oka po botoksie to mimowolne opadnięcie górnej powieki. Taka opadająca powieka potrafi w najgorszym wypadku ograniczyć widzenie, a zawsze jest problemem estetycznym. Ptoza może mieć różne przyczyny, ale u osób młodych najczęściej jest powikłaniem po botoksie.

  W tym artykule wyjaśniam dokładnie co zrobić, gdy ptoza po botoksie to obecnie Twój problem.

  Jak wygląda ptoza oka – zdjęcia

  Zobaczcie na kilka zdjęć jak może wyglądać ptoza oka po botoksie:

  ptoza po botoksie

  Ptoza oka po botoksie z reguły dotyczy tylko jednej powieki. Źródło: visionexpress.com

  ptoza oka po botoksie

  Ptoza oka po botoksie może być subtelna, ale nadal może bardzo przeszkadzać. Źródło: imo.es

  Ptoza oka objawy

  Główny objaw ptozy oka to mimowolne opadanie górnej powieki. Co ciekawe, po botoksie jeśli dochodzi już do tego problemu, to prawie zawsze dotyczy to tylko jednej powieki – lewej lub prawej. To dlatego, że bardzo mało prawdopodobne jest uzyskanie tego samego powikłania po obu stronach.

  Opadanie powieki zaczyna się najczęściej po kilku dniach po podaniu toksyny botulinowej. Mniej więcej od 3 dnia po zabiegu mogą pojawiać się pierwsze efekty osłabienia mięśni, a tym samym opadająca powieka.

  Ptoza oka po botoksie, jeśli już się wydarzy, często może problemem jedynie estetycznym. W cięższych przypadkach powieka może opadać tak bardzo, że będzie zasłaniać źrenicę i powodować problemy z widzeniem. Wtedy znacznie wpływa to także na sprawy zdrowotne i może powodować np. zapalenie spojówki z powodu niesprawnie działającej powieki.

  Objawy, jakie daje ptoza oka po botoksie mogą utrzymywać się w trakcie działania toksyny botulinowej, czyli nawet do 4-5 miesięcy, choć z reguły okres ten udaje się skrócić do kilku tygodni.

  Ptoza oka przyczyny

  Główną przyczyną dlaczego pojawia się ptoza oka po botoksie jest… podanie botoksu w czoło 😉 Mówiąc już całkiem na serio opadanie powieki po zabiegu może mieć przyczyny takie jak:

  • Nieprawidłowa technika wykonania zabiegu
  • Źle dobrana ilość jednostek botoksu do potrzeb Pacjenta
  • Słabej jakości, nieprzebadany preparat
  • Niestosowanie się Pacjenta do zaleceń po zabiegu
  • Zbyt częste wykonywanie zabiegów
  • Organizm Pacjenta

  ZAWSZE kiedy mówimy o ptozie oka po botoksie, to chodzi nam o porażenie (relaksację) mięśnia – dźwigacza powieki. Chodzi o sytuację, gdy podanie botoksu w czoło miało wpływ nie tylko na mięśnie czoła, ale właśnie (z wymienionych powodów) na mięśnie powieki.

   

  Czytając przyczyny tego problemu, które wymieniłam moglibyście dojść do wniosku, że jeśli jest ptoza po botoksie, to prawdopodobnie zawinił lekarz. Niekoniecznie jednak w tym musi być rzecz.

   

  Opadanie powieki po botoksie jest „standardowym” efektem ubocznym po podaniu toksyny botulinowej, szczególnie jeśli zabieg był wykonywany po raz pierwszy. Dlatego właśnie na zgodzie do wykonania zabiegu znajduje się informacja, że ptoza po botoksie może się zdarzyć.

   

  Ponieważ zabieg z botoksem na czoło przeprowadzamy na żywym organizmie – Pacjencie – to NIGDY nie jesteśmy w stanie na 100% przewidzieć efektów. Tym bardziej jeśli jest to pierwszy zabieg u tego Pacjenta.

   

  Oczywiście ptoza po botoksie zdarza się niezwykle rzadko, jednak z całą pewnością nie można wykluczyć tego, że na pewno się nie pojawi.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Ptoza oka po botoksie vs opadanie brwi

  Ptoza oka jest bardzo często mylona z opadaniem brwi po botoksie. Łatwo pomylić te dwa problemy, bo w obu przypadkach są to niechciane objawy i występują na podobnym obszarze po podaniu botoksu na czoło.

   

  Opadanie brwi po botoksie charakteryzuje się uczuciem „ciężkiego czoła” i wynika z tego, że w ten obszar zostało podane za dużo toksyny względem potrzeb organizmu Pacjenta. Powoduje to za duże osłabienie tych mięśni na czole i opadanie skóry czoła.

   

  Ponieważ czoło znajduje się powyżej powiek, to jego opadanie ma także wpływ właśnie na opadanie powiek. W tym wypadku jednak praca mięśnia dźwigacza powiek jest prawidłowa, co jest kluczowe przy rozróżnieniu tych dwóch sytuacji. Opadnięcie czoła dotyczy obu stron, prawej i lewej.

   

  Ptoza leczenie

  Mam ZŁĄ wiadomość. Nie ma szybkiego sposobu na to, jak leczyć ptozę. Efektów botoksu (także tych niepożądanych) nie da się szybko odwrócić.

   

  Mam też DOBRĄ wiadomość. Nawet jeśli z nieprzyjemnymi objawami ptozy po botoksie nie zrobicie zupełnie nic, to z czasem wszystko wróci do normy i będziecie wyglądać/czuć się dokładnie tak, jak przed zabiegiem.

  ptoza oka leczenie

  Jak leczyć ptozę po botoksie – 3 kroki:

  1. Odczekaj pełne dwa tygodnie od zabiegu – botoks może „chwytać” nierówno, przez co możesz mieć wrażenie, że coś jest nie tak i masz objawy ptozy. Nie ma co panikować, tylko najlepiej poczekać do pełnego działania preparatu.
  2. Udaj się do lekarza, który wykonywał zabieg – jeśli po dwóch tygodniach nadal masz problem z opadaniem powieki, zwróć się do tego samego lekarza, który robił zabieg. Być może będzie mógł pomóc podając botoks w inne miejsce, a na pewno zarekomenduje Ci co konkretnie najlepiej robić w Twoim przypadku.
  3. Rozgrzewaj i ćwicz okolicę czoła – żeby osłabić działanie botoksu, możesz rozgrzewać okolicę zabiegową (np. suszarka do włosów, sauna). Możesz także kilka razy dziennie robić ćwiczenia przed lustrem i „zmuszać” osłabione mięśnie do pracy.

   

  Nie spodziewaj się jednak, że po kilku dniach ćwiczeń wszystko od razu wróci do normy. Ćwiczenia i rozgrzewanie tej okolicy faktycznie pomaga, jednak maksimum, co możesz „ugrać” to kilka dni z całego okresu działania preparatu. Czy mimo tego warto ćwiczyć i rozgrzewać? Absolutnie tak 🙂 .

  A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym co wolno, a czego nie po botoksie, to zajrzyj do TEGO artykułu.

  Ptoza oka po botoksie ile trwa

  Nie da się jednak powiedzieć, ile potrwa ptoza po botoksie akurat u Ciebie. Prawdopodobnie będzie to minimum kilka tygodni (6-8). Maksimum kilka miesięcy, w skrajnych przypadkach tyle, ile trwa działanie botoksu (4-5 miesięcy).

   

  Tak, wiem, że to długo. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że efekt działania botoksu nigdy nie jest skokowy. To znaczy, że nie ma tylko trybu „działa” lub „nie działa” 🙂 Możliwy jest też tryb „trochę działa”, który często wystarczy do tego, żeby ptoza po botoksie nie była wielkim problemem na co dzień.

  Czy po botoksie opadają powieki?

  Na koniec, po tym całym straszeniu, chciałabym powiedzieć, że po botoksie powieki opadają… rzadko. Jeśli zabieg jest wykonany poprawnie, preparatem dobrej jakości i przez doświadczonego lekarza, to szansę na ptozę i opadanie powieki są niezwykle małe.

   

  Co to dokładnie znaczy „niezwykle małe”? Moim zdaniem, to znaczy tyle, że ptozą nie warto się przejmować jeśli rozważasz botoks u siebie. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że coś takiego jest możliwe – bo jest.

   

  Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda zabieg na zmarszczki mimiczne na czole, to zajrzyj do mojego filmiku na YouTube:

   

  Co zrobić z opadającą powieką po botoksie – podsumowanie

  Podsumowując, z opadającą powieką po botoksie niewiele da się zrobić. Przede wszystkim warto nie panikować i spokojnie poczekać do pełnych dwóch tygodni od zabiegu. Później, jeśli problem występuje nadal, zwrócić się do osoby, która wykonywała zabieg.

   

  Jeśli faktycznie ptoza oka po botoksie ma miejsce, to najlepszym rozwiązaniem będzie rozgrzewanie okolicy zabiegowej oraz ćwiczenia. I najważniejsze – cierpliwość, o którą w takiej sytuacji niezwykle trudno 🙂 . Powodzenia!

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Ptoza oka po botoksie – co to jest i jak leczyć opadającą powiekę?

  Oceń

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Iwona / 21.05.2024 13:30:13

     Robilam botoks w kwietniu ale rano jak sie budze mam strasznie spuchniete powieki gorne I wrazenie ze wszystko jak by mnie ciagnelo I czuje ciezar

    • Aga / 07.05.2024 08:42:28

     Dzień dobry, botoks wykonywany 1 raz na lwią zmarszczkę w kwietniu 2022. Powieka się nie podniosła. Wyraźnie mniejsze czucie po prawej stronie okilicy brwi, czy to możliwe że botoks tak długo trzyma? Dotykając i masując mięsień (pod brwią, wewnętrzną stroną czuję ucisk/bol)

     • Monika Łyżwa / 15.05.2024 13:55:52

      Pani Ago, nie jest możliwe, żeby efekty toksyny botulinowej dalej utrzymywały się po takim czasie. Pozdrowienia! ????

    • Iwona / 05.05.2024 11:17:04

     28 kwietna robilam botoks czola I lwia zmarczke ale zauwazyla ze po obu stronach w kacikach oka opadla mi lekko powieka czy jeszeli botoks zejdzie wroci wszystko na swoje miejsce dziekuje

     • Monika Łyżwa / 15.05.2024 13:57:22

      Pani Iwono, tak, efekty zabiegu są całkowicie odwracalne. Pozdrowienia! ????

    • Iwona / 03.05.2024 18:22:54

     6 dni temu robilam botoks czola I lwia zmarszczke ale po obu sronach w kacikach oka mam jak by opadniete przez co moje oczy zrobily sie brzydkie czy to zejdzie z czasem i beda wygladaly jak przed

     • Monika Łyżwa / 15.05.2024 13:58:54

      Pani Iwono, efekty tokstyny botulinowej są całkowicie odwracalne. Pozdrowienia! ????

    • Iwona / 03.05.2024 17:57:45

     Robilam 6 dni temu botoks czola oraz lwia zmarszczke ale bo obu Stronach w kaciku oka mam opuchnieta powieke wyglada jak by byla opadnieta czy to zejdzie po jakims czasie

     • Monika Łyżwa / 15.05.2024 13:59:01

      Pani Iwono, efekty tokstyny botulinowej są całkowicie odwracalne. Pozdrowienia! ????

    • Aga / 20.02.2024 19:09:08

     Też muszę napisać, że drugi raz miałam podany tzw baby botox na czoło i lwią zmarszczkę i oczy mi się zmniejszyły, górne powieki są opuchnięte, jestem podłamana. Chyba zrezygnuję z botoxu. Pocieszające jest to, że poprzednio po 2 miesiącach botox puścił całkowicie. Więc mam nadzieję, że może za miesiąc będę miała swoje oczy z powrotem.
     Szkoda…

    • Dorota / 03.02.2024 09:39:04

     Witam dwa tyg temu robiłam botoks lwia zmarszczka i został podana również w okolice brwi czy mogę zrobić po tym czasie laminacje brwi? Proszę o odpowiedź

     • Monika Łyżwa / 08.02.2024 13:22:31

      Pani Doroto, tak, można 🙂 Pozdrowienia!

    • Ania / 11.11.2023 16:51:46

     Dzien dobry. Czy tydzien po botoksie w lwia zmarszczke moze pojawic sie mgła w jednym oku?

     • Monika Łyżwa / 13.11.2023 07:25:03

      Pani Aniu, nie jest to coś, co wiązałabym z zabiegiem z toksyną botulinową. Pozdrowienia! 🙂

    • Dorota / 21.10.2023 09:09:13

     Pani Doktor – 11 dni temu robiłam botoks na lwią zmarszczkę oraz delikatnie na okolice oczu. Wczoraj (czyli w 10dniu) zauważyłam ze mam opadnietą lewą powiekę. Jestem po za PL a moj lekarz na odległość powiedział „ze mu smutno” i ewentualnie mogę robić masaże czoła i pokazać się po powrocie. Jestem bardzo przestraszona i zniesmaczona reakcją lekarza. Czy jest cis jeszcze co Pani zdaniem mogę zrobic aby wspomóc powrót do normalnego wyglądu? Jestem jeszcze 3 tygodnie w miejscu gdzie nie mam opcji skorzystania z lekarza. Z resztą nie zrobię więcej botoksu.
     Będę wdzięczna za pomoc.

     • Monika Łyżwa / 05.11.2023 08:06:40

      Pani Doroto, niestety jedyną sensowną opcją po zabiegu jest kontakt i wizyta u lekarza, który go wykonywał. Taka osoba najlepiej wie co i jak zostało podane i w razie czego może pomóc. Rozumiem trudną sytuację, ale myślę że lepiej jest próbować ponawiać kontakt z lekarzem, który wykonywał zabieg niż szukać pomocy gdzieś indziej. Pozdrowienia i powodzenia!

    • Agnieszka / 02.10.2023 10:22:53

     Dzień dobry miałam robiony botoks na czoło i kurze łapki trzy dni temu. Kolejnego dnia po zabiegu pojawiły się worki pod oczami najprawdopodobniej zastuj limfy na kontrol idę
     za dwa tygodnie co robić w takieh sytuacji masować czy nie i po jakim czasie worki znikną.

     • Monika Łyżwa / 06.10.2023 18:10:19

      Dzień dobry Pani Agnieszko, w takiej sytuacji najlepiej zostawić ten obszar i nie masować go specjalnie. Lepiej jest zgłosić to lekarzowi, który wykonywał zabieg i wspólnie ustalić plan działania. Pozdrowienia i powodzenia!

    • klaudia / 05.05.2023 08:40:47

     Pani Agnieszko 🙂

     Botox mialam zrobiny okolo 2 tyg temu. Mialam podany w okolice oka ‘ kurze lapki ‘ – super efekt -poraz pierwszy raz zdecydowalam sie takze na ‘ podniesienie opadajacej powieki’ – uniesienie brwi .Pani dala troche botoksu wlasnie w czolo. ( nad brwiami ) Jedno oko, widze ze jakby sie ‘otworzylo’ natomiast drugie..hmm mam wrazenie ze powieka opada jeszcze bardziej niez przed 🙁 Czy to mozliwe, ze juz tak zostanie ? czy mozeliwe ze pojawila sie potoza po podaniu botoksu nad brwiami ? POzdrawiam

    • Agnieszka / 01.01.2023 04:52:20

     Witam.
     Mialam botoks robiony w maju 2022, opadla mi powieka lewego oka. Mamy poczatek roku 2023 a moje lewe oko jest wyraznie mniejsze od prawego i powieka nie wrocila calkiem na swoje miejsce. Czy to sie jeszcze ma szanse zmienic czy po takim czasie nie ma juz nadziei? Dodam ze brew nadal ciezko podnosi mi sie do gory. Prawa brew dzwiga sie bez problemu. Pozdrawiam

     • Monika Łyżwa / 01.01.2023 07:58:25

      Pani Agnieszko, dziękuję za komentarz. Tak, w teorii ma szansę się to nadal zmienić ponieważ botoks może nadal trzymać. Warto porównać swoje zdjęcia sprzed zabiegu tak żeby sprawdzić jak powieki wyglądały wcześniej. W razie wątpliwości warto zwrócić się do lekarza, który wykonywał zabieg żeby ustalić ewentualne dalsze kroki. Pozdrowienia i szczęśliwego Nowego Roku 🙂

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Zabieg powiększania ust masz już za sobą. To nie znaczy jednak, że możesz od razu tylko cieszyć się nowym wyglądem. Przez chwilę jeszcze sporo na...

    02.07.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Cześć Kochani! Miło mi poinformować, że napisałam książkę o medycynie estetycznej! W tym wpisie dowiesz się DLACZEGO to książka dla Ciebie.

    08.07.2023 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    To, ile trzyma botoks w dużej mierze zależy od Ciebie. Dlatego z tego artykułu dowiesz się co ma wpływ na czas działania botoksu, a przede...

    09.04.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Po zabiegu

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".