Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Spis treści

  Rozstępy na skórze mogą występować w każdym miejscu, w każdym czasie i w różnej sytuacji. Na każdą z tych sytuacji medycyna estetyczna przygotowała rozwiązanie. Jeśli kiedykolwiek miałeś rozstępy – koniecznie poznaj te rozwiązania. Dla dobra Twojej skóry!

  Rozstępy i eksperyment z balonikiem

  Rozstępy są jak balonik. Wyobraź sobie w głowie taki eksperyment. Pompujesz balon do granic możliwości, a później spuszczasz z niego powietrze. Wyjmujesz kolejny balonik i porównujesz stary do nowego. Czy widzisz w swoich myślach różnicę w wyglądzie między nimi?

  Pewnie oczami wyobraźni zobaczyłeś, że zużyty balonik stał się rozciągnięty. Jeśli tak – bingo, masz rację. Z Twoją skórą może być zupełnie podobnie. Wtedy właśnie powstają rozstępy. O takie:

  rozstępy 1

  Źródło: https://www.emedihealth.com/fade-stretch-marks.html

  O ile dość prosto jest nam wyobrazić sobie eksperyment z balonikiem, to trochę trudniej opisać jest zachowanie skóry na różne okoliczności. Mając ten przykład w głowie, omówmy sobie jak powstają rozstępy.

  Rozstępy przyczyny

  Twoja skóra ma bardzo dobre możliwości rozciągania się. A to dlatego, że naprawdę takich właściwości potrzebuje. Wyobraź sobie wszystkie momenty w Twoim życiu, kiedy skóra musiała się rozciągnąć. Były to między innymi:

  • Dojrzewanie
  • Ciąża
  • Utrata wagi 😊
  • Przybranie na wadze ☹
  • Zmiana sylwetki (siłownia)

  Patrząc na powyższe przykłady, jedno jest pewne. Człowiek cały czas się zmienia, a skóra zmienia się wraz z nim. Dlaczego i kiedy więc powstają rozstępy?

  Twoja skóra składa się między innymi z włókien kolagenowych i elastynowych. Dzięki nim ma właściwości rozciągania. Jednak skóra może rozciągać się tylko do pewnego stopnia i w określonym tempie.

  Po pierwsze – stopień rozciągnięcia. Jest to uwarunkowane przede wszystkim genetycznie. Czyli, jeżeli Twoja mama lub babcia miała rozstępy na każdym kawałku ciała – to muszę Cię zmartwić. Prawdopodobnie masz predyspozycje, aby ten problem pojawiał się częściej u Ciebie. Z drugiej strony, są wśród nas osoby, które mimo ciągłych przemian nie widziały na swojej skórze nawet pół rozstępu. I tym z Was trochę zazdrościmy… 🙂

  Po drugie – tempo. Szybkość zmian, które zachodzą w naszym ciele ma kluczowe znaczenie jako czynnik poza genetyczny. Między innymi dlatego, że wbrew mojemu przykładowi, nasza skóra to nie jest balonik 🙂 Jeżeli wszystko dzieje się zbyt szybko, to włókna skóry przerywają się. Wtedy powstają małe blizny, które nazywamy rozstępami.

  Rostępy a styl życia

  Poza wymienionymi przemianami, które są sprzyjające w powstawaniu rozstępów, nie sposób nie wspomnieć o stylu życia. Jak w prawie każdym problemie estetycznym (i prawie każdym problemie zdrowotnym!) tryb życia MA znaczenie. Nie inaczej jest z rozstępami. Szukając przyczyn tego problemu zwróć więc uwagę na:

  • Aktywność fizyczną – czy regularnie ćwiczysz? Czy wprawiasz ciało w ruch? Czy rozciągasz się?
  • Nawilżenie skóry – czy pijesz odpowiednią ilość wody? Czy stosujesz balsamy do ciała?
  • Dietę – czy jesz produkty bogate witaminy i cynk? Czy nie masz niedoborów?

  Jak widzisz, przyczyn może być wiele. Problem jest tylko jeden – rozstępy. Skuteczne rozwiązanie? Proszę bardzo, czytaj dalej 🙂

  Rozstępy zabiegi

  Zanim przejdziemy do opisu zabiegów estetycznych na rozstępy, warto jednoznacznie powiedzieć sobie czym są rozstępy. Otóż, są to BLIZNY, które powstają w specyficzny sposób, który opisałam powyżej. Co z tego wynika?

  To, że rozprawienie się z bliznami to nie jest łatwa sprawa. Pisałam o tym niedawno w TYM ARTYKULE. Jeśli potraktujemy rozstępy jak blizny, to dochodzimy jeszcze do kolejnego wniosku. Czyli: do wyleczenia rozstępów potrzeba narzędzia dużego kalibru.

  Dlatego chcąc pozbyć się rozstępów absolutnie nie myślcie, że poradzicie sobie kremem z apteki. Chciałabym, żeby tak było, ale nie jest to możliwe. Taki krem może delikatnie wyrównać kolor między zdrowym, a chorym obszarem. Niestety, nie usunie już powstałych blizn.

  Jedynym skutecznym kierunkiem leczenia jest sięgnięcie po zabiegi medycyny estetycznej.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Rozstępy jak się pozbyć

  Niekwestionowanym liderem w skutecznym leczeniu rozstępów jest laser frakcyjny. Wiązka takiego lasera, skierowana na leczoną okolice, powoduje jej… uszkodzenia. Ale spokojnie, to tylko niewielkie uszkodzenia w strukturze, które tak naprawdę są bardzo KORZYSTNE dla skóry i leczenia blizn.

  Chodzi o to, że w tej sytuacji skóra jest motywowana do dalszej odbudowy i regeneracji zniszczonych rozstępami tkanek. To jest tak, jak przy ćwiczeniach na siłowni. Mięśnie męczą się i delikatnie uszkadzają, po to, żebyś za jakiś czas był w lepszej formie 🙂 Proste, prawda?

  Aby Twoje leczenie z laserem frakcyjnym było skuteczne powinieneś zrobić dwie rzeczy:

  1. Po pierwsze, udaj się do gabinetu kiedy rozstępy są jeszcze świeże. Bardzo łatwo to rozpoznać. Świeże rozstępy to takie, które powstały w ostatnich kilku miesiącach. Rozpoznasz je po czerwonym kolorze, który różni się od zdrowej skóry w okolicy. Z takimi świeżymi rozstępami (bliznami) laser poradzi sobie zdecydowanie lepiej.

  Sprawdź na zdjęciu poniżej jak wyglądają świeże, a jak starsze rozstępy i porównaj je ze swoimi zmianami:

  • Po drugie, przygotuj się na serię zabiegów. Zawsze powtarzam, że w życiu do dobrych rzeczy dochodzimy przez długi czas, a złe dzieją się same i szybko 🙂 Nie inaczej jest w przypadku rozstępów. Na szczęście tak jak możemy osiągnąć dobre rzeczy w życiu, tak samo możemy uporać się z rozstępami! Powinieneś przygotować się na serię min. 3 zabiegów. Będziemy na bieżąco obserwować postępy i już po drugim zabiegu będziemy wiedzieli czy trzy wystarczą.

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Jak wygląda zabieg laserowy na rozstępy?

   Sam zabieg z laserem nie jest długi. Trwa około 20 minut (w zależności od leczonego obszaru). Podczas samego zabiegu możesz odczuwać lekki dyskomfort, czyli pieczenie i ciepło w obszarze zabiegowym. Szybko jednak powinno to ustąpić. Po samym zabiegu możliwe jest lekkie zaczerwienienie skóry i niewielkie „kropki” – strupki pochodzące od wiązki lasera. Z czasem jednak zaczerwienie ustąpi.

   To, co dzieje się dalej z Twoją skórą to odbudowa złuszczonego naskórka. Otóż w trakcie zabiegu z laserem frakcyjnym nie tylko wnikamy wiązką głęboko w skórę, ale także pozbywamy się naskórka. Można więc powiedzieć, że dostajesz peeling laserowy w cenie 😉 Odbudowa takiego naskórka potrwa kilka dni. Więc po około tygodniu Twoja skóra powinna wrócić do zupełnie korzystnego wyglądu, jak gdyby nic się nie stało. Być może już po pierwszym zabiegu zauważysz poprawę.

   Kolejny zabieg najlepiej wykonać w odstępie ok. 4 tygodni. Taki odstęp zależy od sposobu terapii, którą ustalisz ze swoim lekarzem medycyny estetycznej. Cena jednego zabiegu to ok. 500zł.

   Popatrzcie na efekty zabiegów na rozstępy z laserami:

   rozstępy 2

   Źródło: https://wsfamilymedicine.com/services/laser-stretch-mark-removal.php

   Terapia z osoczem – czy warto?

   Powiedzieliśmy już sobie, że rozstępy to takie blizny. Jeśli uważnie czytacie moje artykuły, to wiecie już, że doskonałym rozwiązaniem przy leczeniu blizn jest osocze bogatopłytkowe. Czy to znaczy, że osocze nada się także do leczenia rozstępów?

   Moja odpowiedź brzmi: TAK. Warunek jest jeden. Żeby zabieg z osoczem przyniósł tak wspaniałe rezultaty, ważne jest żeby leczyć rozstępy wtedy, gdy są jeszcze świeże. Wtedy skuteczność zabiegu będzie większa. Więcej o zabiegu z osoczem pisałam TUTAJ.

   Osocze daje wspaniałe rezultaty i jest najlepszym wyborem dla alergików. To dlatego, że używamy preparatu, który jest odfiltrowany z krwi Pacjenta. Podajemy mu więc tylko to, co pozyskaliśmy bezpośrednio od niego kilka minut wcześniej. Takie odwirowane osocze jest bogate w czynniki wzrostu. To one tworzą z Twojej skóry – superskórę 😉 Dlatego tak dobrze radzą sobie w leczeniu blizn i rozstępów.

   Popatrzcie na efekty, które daje osocze:

   rozstępy 3

   Źródło: https://www.desilvamedical.com/services/plasma-fibroblast-non-surgical-skin-tightening

   Rozstępy i terapia kolagenem

   Alternatywą dla osocza bogatopłytkowego i laserów medycznych jest jeszcze kolagen. Gdyby wybór spośród tylko dwóch opcji był zbyt prosty, prawda?… 🙂

   Spokojnie, powiem Wam najpierw dwa słowa o kolagenie, a później wyjaśnię jak najlepiej wybrać zabieg dla siebie.

   Kolagen to substancja, która w Twojej skórze odpowiada za jędrność, siłę i młodość. Kiedy dzieje się sytuacja nadzwyczajna, jak na przykład powstaje rozstęp, to kolagen jest substancją której potrzebujesz najbardziej.

   Dlatego w medycynie estetycznej nauczyliśmy się wykorzystywać te właściwości kolagenu. Kiedy powstała blizna podajemy taki kolagen (ten sam, który masz w skórze) dodatkowo w leczony obszar. Dzięki temu skóra dostaje z zewnątrz tyle kolagenu ile potrzebuje. W efekcie Twoje rozstępy zagoją się szybciej i są mniej widoczne. I właśnie o to chodzi!

   Najlepsza metoda – terapia łączona

   Z reguły podczas konsultacji ustalamy z Pacjentem jaką metodę wybrać spośród tych trzech dostępnych. Dużo zależy od zaawansowania problemu i tego czy rozstępy są świeże, czy nie. Dlatego, w sprawie konkretnego wyboru zabiegu po prostu najlepiej zaufać lekarzowi. Widział on już dziesiątki takich przypadków, więc będzie najlepiej wiedział co zadziała.

   A wiecie, co najlepiej zadziała w KAŻDYM przypadku? Terapia łączona!

   Terapia łączona to wykonywanie kilku zabiegów (np. laserów, kolagenu i osocza) na zmianę. Nie jest problemem połączenie dwóch, a nawet trzech podejść, jeśli przypadek jest uzasadniony. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zrobiłeś WSZYSTKO, co w Twojej mocy aby rozwiązać ten problem.

   Laser frakcyjny, kolagen i osocze stymulują skórę na różne sposoby i wzajemnie ze sobą nie kolidują. Wykonywane w ramach terapii łączonej powinny przynieść lepsze rezultaty niż np. sam laser.

   Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów

   No dobrze, wiesz już jakie zabiegi wybrać kiedy rozstępy powstały. Ale skoro masz już jakieś, to pewnie będziesz mieć więcej w przyszłości, prawda? Niestety – prawda. Dlatego poznaj metody zapobiegawcze na rozstępy:

   • Nawilżaj skórę – dzięki odpowiedniemu nawilżeniu Twoja skóra poprawi swoją elastyczność. Stosuj balsamy do ciała, szczególnie w miejscach podatnych na rozstępy. Takie miejsca to tam, gdzie masz już pierwsze blizny. A w przypadku ciąży – oczywiście brzuch.
   • Uprawiaj sport – ćwiczenia fizyczne i rozciąganie to doskonały sposób żeby wzmocnić jakość i elastyczność skóry. Jeśli nie będziesz szybko dążył do kulturystycznej masy mięśniowej, to ćwiczenia na rozstępy tylko pomogą 😉 . Jeśli jednak intensywnie ćwiczysz, wróć do pkt. 1 i nawilżaj!
   • Popraw dietę – spożywaj więcej witamin i produktów bogatych w cynk. Jeśli masz ciągłe niedobory to rozważ suplementację z lekarzem rodzinnym. Generalnie, dobra dieta jest… dobra na wszystko. Co to jest dobra dieta? W skrócie – warzywa, warzywa, warzywa 🙂
   • Nawadniaj się – jeśli Twoja skóra jest na co dzień sucha, a Ty pijesz wodę tylko w kawie, to nie mam dobrych wiadomości. Twój cel to 60ml płynów na kilogram masy ciała dziennie. CODZIENNIE.

   Podsumowanie

   Zmiana stylu życia, o ile bardzo wskazana, nie rozwiąże jednak dwóch rzeczy. Po pierwsze, nie poprawi Twoich uwarunkowań genetycznych. Po drugie, nie wyleczy już powstałych rozstępów. Dlatego weź sprawy w swoje ręce jeśli chodzi o profilaktykę. A w przypadku leczenia problemów – zapraszam do gabinetu medycyny estetycznej w Krakowie 🙂

    

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Rozstępy – jak się ich pozbyć?

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Na blogu pisałam niedawno o kwasie hialuronowym, wymieniając szereg zalet z jego stosowania. Nie zapominajmy o tym czytając dzisiejszy artykuł. Wszystko to brzmi wspaniale -...

    05.05.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Hialuronidaza przed i po, czyli dlaczego hialuronidaza to takie CTRL+Z dla zabiegów z kwasem hialuronowym? Dowiedz się jak działa hialuronidaza i jakie daje efekty z...

    06.01.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    NIE WIERZĘ, że jest ktoś, kto będzie czytał ten artykuł i nie ma ani jednej blizny. Niektórzy z Was mają ją w takim miejscu lub...

    22.05.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".