Mam nadzieję, że ten wpis Ci się spodoba. Jeśli chcesz zarezerwować wizytę w Krakowie, kliknij tutaj
Serum z Witaminą C: Jak wybrać NAJLEPSZE? Gotowy RANKING 12 Produktów!
Wybrałam 12 kosmetyków z witaminą C i stworzyłam konkretny RANKING z produktami, które warto kupić i tymi, które są popularne, ale TOTALNIE nieopłacalne!
Przeanalizowałam składy INCI tych kosmetyków, ceny, a także pokazuję ich mocne i słabe strony. A do tego podpowiadam, jak szukać najlepszego serum z witaminą C dla siebie!
Problemy z serum z witaminą C
Co przychodzi Ci na myśl, kiedy powiem hasło: „Witamina Młodości”? Jeśli jak większość pomyślałaś o witaminie E albo witaminie D, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Witamina C stosowana w kosmetykach jest BARDZO popularna i robi się nawet popularniejsza. To dlatego, że mnóstwo badań wskazuje na sukcesy w jej stosowaniu jako składnik kosmetyków. Konsumenci – czyli WY – coraz lepiej rozumiecie, że dobra pielęgnacja zaczyna i kończy się w domu.
Jednak UWAGA. Duża popularność i dużo innowacji w tym zakresie przynoszą dla Was wiele problemów:
1. Jaki kosmetyk z witaminą C wybrać?
2. Czy warto płacić więcej?
3. Czy jest różnica między tańszą a droższą formą witaminy C?
Dzisiaj biorę to wszystko na warsztat w tym MEGA artykule, który jest kompendium wiedzy o witaminie C. W pierwszej części wpisu opowiem Wam co jest ważne w kosmetykach z witaminą C i na co zwracać uwagę podczas ich wybierania.
Pierwszą część potraktujcie jako wstęp do najważniejszego – czyli do wielkiego rankingu serum do twarzy z witaminą C. Jeśli więc interesują Was tylko polecajki konkretnych produktów – to przejdźcie do kolejnego rozdziału.
Aby jednak dobrze zrozumieć dlaczego wybrane przeze mnie kosmetyki mają takie miejsce w rankingu, a nie inne, potrzebne jest zrozumienie, kiedy witamina C zadziała na Twojej skórze, a kiedy nie. Gotowi? To zaczynamy!
Co to jest serum z witaminą C?
Witamina C to potężny przeciwutleniacz. Dzięki niej możemy skutecznie zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Czyli witamina C w kosmetykach chroni przed szybszym starzeniem się. Przygotowałam cały film o tym, jak działają przeciwutleniacze – link znajdziecie na samym dole artykułu. Artykuł znajdziecie TUTAJ.
Witamina C to nie tylko ochrona. Ten składnik aktywny rozjaśnia przebarwienia, takie jak plamy starcze i przebarwienia potrądzikowe, ale także pomaga w hamowaniu produkcji melaniny, co prowadzi do jaśniejszego i bardziej wyrównanego kolorytu skóry.
Serum z witaminą C jest idealne dla osób chcących działać prewencyjnie, w niwelowaniu pierwszych oznak starzenia się skóry, ponieważ:
- Redukuje widoczność zmarszczek: Dzięki poprawie elastyczności skóry.
- Wyrównuje koloryt: Rozjaśnia przebarwienia i nadaje skórze jednolity wygląd.
- Dodaje blasku: Idealne dla osób z matowym kolorytem skóry.
Z całą pewnością uważam, że KAŻDY powinien mieć w swojej codziennej pielęgnacji serum z witaminą C i że to ważny element przemyślanego dbania o skórę w domu.
Uważam, że każdy powinien mieć w swojej pielęgnacji serum z witaminą C.
Jeśli nie stosujesz witaminy C, to zrób sobie prosty test. Wymienię teraz kilka problemów skórnych, a Ty odpowiedz sobie na pytanie, czy któryś z nich dotyczy Ciebie:
- Utrata blasku
- Poszarzały odcień skóry
- Nierównomierny koloryt, przebarwienia
- Naczynka i zaczerwienienia
- Utratę elastyczności skóry
- Pierwsze oznaki starzenia się skóry
Kosmetyki z witaminą C sprawdzą się idealnie, kiedy na naszej skórze zauważamy którykolwiek z wymienionych problemów.
Przy regularnym stosowaniu stosowanie serum z witaminą C widoczne efekty przychodzą już po 4-6 tygodniach.
Jednak UWAGA – najgorsze, co możesz zrobić to kupić w ciemno dowolny produkt z witaminą C w drogerii i liczyć, że realnie pomożesz sobie z tymi sprawami. Nie jest to takie proste i wymaga przemyślanych wyborów.
Druga najgorsza rzecz, którą możesz zrobić to liczyć, że gdy kupisz cokolwiek, to nie zrobi Ci krzywdy! Niestety, witamina C wybrana nieprawidłowo może prowadzić do:
- Podrażnień skóry, co szczególnie zależy od formy witaminy C i zbyt wysokiego stężęnia
- Nadmiernego złuszczania się skóry – gdy pH kosmetyku jest zbyt niskie albo użyta forma witaminy C jest zła
- Nietolerancji – wszędzie tam, gdzie skóra wrażliwa dostanie niewłaściwy kosmetyk
Na szczęście masz mnie i ten artykuł! Wyjaśnię Ci teraz co MUSISZ wiedzieć zanim będziesz stosować serum z witaminą C, żeby nie mieć tych problemów, a mieć jak najwięcej korzyści!
Serum z witaminą C: to musisz wiedzieć
Są 2 zasady, które trzeba znać stosując witaminę C w swojej pielęgnacji.
- Po pierwsze: Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Jeśli skóra jest nadreaktywna, trądzikowa lub skłonna do niedoskonałości, to najwyższe możliwe stężenie taniej witaminy nie będzie dobrym wyborem
- Po drugie: Kosmetyki z witaminą C są zasadniczo rekomendowane każdemu, ale jest wielkie ALE. Kosmetyk to przecież nie tylko sama witamina C! Musimy znać i rozumieć całą formulację składu i to, czy to kosmetyk dobry dla naszych potrzeb.
Czyli, wiesz już, że trzeba wybrać dobrą FORMĘ witaminy C w kosmetyku. I tutaj zdradzę Wam sekret, że jest to prawdziwe pole minowe.
Formy witaminy w serum z witaminą C
Jest kilka znanych form witaminy C, które znajdziecie w składach kosmetyków. Omówię je teraz żebyście znali różnicę, wady i zalety kiedy będę omawiać konkretne produkty w rankingu kosmeyków.
Poza tym, stworzyłam tutaj swój „wewnętrzny ranking”, która forma witaminy C jest najbardziej preferowana i ogólnie mówiąc – najlepsza. Będę więc omawiać je od najgorszej do najlepszej.
Kwas askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid)
To najpopularniejsza forma witaminy C. Kwas l-askorbinowy, czyli witamina C jest związkiem o charakterze hydrofilowym, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Działa bardzo szybko, nadając skórze efekt rozświetlenia zaraz po nałożeniu.
Serum z kwasem askorbinowym polecane jest do stosowania przed ważnymi wyjściami, na których skóra musi prezentować się zdrowo i promiennie jest to tak zwany „efekt bankietowy”.
Jednak uwaga, kwas askorbinowy ma wiele minusów, które jeśli zignorujesz – to Twoja skóra może cierpieć.
Po pierwsze: witamina ta nie jest trwała i stabilna w roztworze wodnym, dlatego należy zapewnić odpowiednie warunki gwarantujące jej efektywność.
Czyli, jeśli nie jest przechowywana w ciemnym opakowaniu, a najlepiej w lodówce i nie jest zużyta stosunkowo szybko, to przestaje działać. Jeśli Twoje serum z kwasem askorbinowym zżółkło – to właśnie to sygnał, że witamina C się rozpadła.
Jak szybko trzeba byłoby zużyć taki kosmetyk? Nawet w ciągu 2 tygodni, co jest średnio realne.
Poza tym, witamina C w postaci kwasu askorbinowego musi mieć wysokie stężenie, a to skłania do podrażnień. Po trzecie, kosmetyki z jej zawartością mają niskie pH (mniejsze niż 3,5), a to kolejny czynnik podrażniający.
Ogólnie mówiąc, jeśli masz wrażliwą lub trądzikową skórę – unikaj kwasu askorbinowego, bo raczej zaszkodzi niż pomoże.
Witamina C MAP (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate)
Stabilniejszą formą związku rozpuszczalnego w wodzie jest jej fosforan magnezu, czyli MAP. Niestety, wzrost trwałości w tym przypadku łączy się niestety ze spadkiem aktywności antyoksydacyjnej.
Ma to również i dobre strony, dzięki temu witamina działa mniej drażniąco od innych jej form i dlatego polecana jest do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień.
Dodatkowo forma ta jest stabilna w pH neutralnym do lekko kwaśnego, więc to zaleta względem kwasu askorbinowego.
Dodatkowo Witamina C MAP działa antybakteryjnie, dzięki czemu stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych.
Jednak ta forma nie ma wpływu na syntezę kolagenu i ma słabą przenikalność.
Witamina C SAP (INCI: Sodium Ascorbyl Phosphate)
Witamina C SAP to sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowego. Dzięki swojej budowie – sól- witamina łatwo przenika przez skórne bariery lipidowe.
W skórze bardzo szybko przekształca się do kwasu askorbinowego, dzięki czemu nie wykazuje tak silnego działania drażniącego. Jest to bardzo stabilna forma witaminy C, a zarazem bardzo dobrze przyswajalna.
Witamina C SAP jest trwała w roztworach obojętnych oraz zasadowych. Witamina C SAP posiada bardzo zbliżone właściwości do witaminy C MAP, działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia przebarwienia, chroni włókna kolagenowe. Jest jednak cecha która ją odróżnia od soli magnezowej.
Przy stężeniu około 1-2% wykazuje działanie antybakteryjne. Z tego też powodu polecana jest do pielęgnacji cery trądzikowej. Efektywne stężenie to od 1 do 10%
Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)
Witamina C w postaci glukozydu askorbylu jest połączeniem kwasu askorbinowego z cząsteczkami glukozy powstałymi w wyniku rozpadu skrobi. Po naniesieniu na skórę wnika w głębsze jej warstwy, gdzie pod wpływem enzymów powoli ulega rozpadowi uwalniając wolną formę witaminy C.
Glukozyd askorbylu chroni włókna kolagenowe przed procesami destrukcji oraz bierze udział w syntezie nowych. Ta forma witaminy C cechuje się wyjątkową zdolnością do przenikania w głębsze warstwy naskórka. Dzięki temu, idealnie sprawdza się do pielęgnacji cery dojrzałej z licznymi przebarwieniami.
Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate)
Ta forma dobrze się wchłania. To ester z kwasem askorbinowym, który jest rozpuszczalną w olejach formą witaminy C. Jest to bardzo dobra i stabilna forma witaminy C, którą znajdziecie w dobrej jakości kosmetykach.
Związek ten współdziała z witaminą E, z którą tworzy układ zapobiegający niekontrolowanym procesom utleniania w komórkach. Dzięki hydrofobowym właściwościom witamina ta, nie działa tylko na powierzchni skóry, ewentualnie w wodnych przedziałach naskórka, ale przenika w głębsze jej warstwy.
Dzięki temu wykazuje ona bardzo silne właściwości depigmentacyjne, oddziaływując na syntezę barwnika- melaniny. Wpływa na proces tworzenia oraz pozwala zachować prawidłową strukturę kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Bardzo dobrze sprawdza się w kosmetykach będących emulsją.
Efektywne działanie wykazuje już w stężeniu od 1 do 3%.
Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-O-Ethyl Ascorbic Acid)
To składnik aktywny nowej generacji. Witamina C w postaci etylowanego kwasu askorbinowego to jedna z najstabilniejszych i najskuteczniejszych form tej witaminy i mój absolutny ulubieniec.
Co ciekawe, nie ulega ona tak jak jej poprzedniczki, czyli SAP i MAP przekształceniu w skórze, tylko wykorzystywana jest od razu w takiej formie, w jakiej została naniesiona na skórę. Czyli działa to, co podajemy bezpośrednio z kosmetyków.
Witamina C eterowa posiada zalety kwasu askorbinowego, czyli rozjaśnia przebarwienia, chroni i bierze udział w syntezie nowych włókien kolagenowych, jest silnym antyoksydantem oraz poprawia stan naczyń krwionośnych. Pozbawiona jest natomiast jej wad, czyli nietrwałości w roztworach oraz konieczności stosowania bardzo kwaśnego pH.
Dzięki temu witamina C w formie etylowej polecana jest do pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Efektywne stężenie wykazuje już od 5%.
Serum z witaminą C: Ranking Produktów
Jak widzicie, dostępnych form witaminy C jest wiele. Jednak im lepsza forma, tym zalet z korzystania z takiego kosmetyku jest więcej, a wady – znikają. Jest jednak minus takiego podejścia – za wysoką jakością idzie także wyższa cena.
Teraz kiedy już wiesz, co jest dobre, a co nie do końca – przejdźmy do analizy konkretnych popularnych kosmetyków i wyboru najlepszych!
Według raportu SPATE i GRANT INDUSTRIES w samych stanach zjednoczonych, co miesiąc zapytanie „witamina C” jest wpisywane w wyszukiwarkę ponad 700 TYSIĘCY razy.
Ja zrobiłam podobnie – żeby znaleźć najpopularniejsze sera z witaminą C, które prawdopodobnie także WY znacie i stosujecie – wyszukałam popularne produkty, o których dużo się mówi w Internecie. A później, wraz ze wsparciem technologa kosmetyków, zrobiliśmy dogłębną analizę tych produktów oraz ich składów INCI.
Na tej podstawie powstał ranking 12 produktów. Każdy produkt będę omawiać kryteriami takimi jak: forma użytej witaminy C, stężenie witaminy C w kosmetyku, dodatkowe składniki aktywne, cena, a także zawartość takich substancji, których NIE CHCEMY w kosmetyku. Gotowi?
Miejsce 13
Nazwa serum z witaminą C:
Pure Vitamin C10, marka: La Roche-Posay.
Cena:
Cena: 170zł za 30ml
Forma:
Forma witaminy C to kwas askorbinowy.
Stężenie deklarowane:
Nie wiadomo. Mimo, że w nazwie jest C10 to nie koniecznie musi być stężenie 10% – nigdzie indziej nie ma tej deklaracji. Być może to forma zabawy z nazewnictwem przez producenta, żeby coś zasugerować…
Inne składniki aktywne:
Kwas salicylowy, Adenozyna, Kwas hialuronowy. Analizując skład INCI i kolejność występowania, te składniki są raczej w śladowych ilościach, o niewielkim wpływie na skórę.
Komentarz:
Ponadto: Alkohol bardzo wysoko w składzie, Parfum – czyli dodana kompozycja zapachowa, Bardzo wysoko wodorotlenek potasu – pH jest wyższe przez co skuteczność witaminy C niższa, za to mniejsze podrażenienie.
Ogólnie mówiąc: kosmetyk zawiera dużo „zapychaczy”, ale dających duży komfort stosowania.
Miejsce 12
Nazwa serum z witaminą C:
Silnie odmładzające serum przeciwzmarszczkowe z witaminą C, marka: Eveline Cosmetics
Cena:
Cena: ok. 27zł za 18ml.
Forma witaminy C:
Kwas askorbinowy
Glukozyd askorbylu
Tetroizopalmitynian askorbylu
Stężenie deklarowane:
20%
Inne składniki aktywne – jest ich bardzo wiele:
- Wyciąg z owoców dzikiej róży
- Wyciąg z aceroli
- Wodny roztwór z kwiatów gorzkiej pomarańczy
- Sól sodowa kwasu hialuronowego
- Octan tokoferylu, czyli pochodna witaminy E
- Aminokwasy z kolagenu
- Dipeptyd
- Tripeptyd i tetrapeptyd kwasu palmitynowego
Komentarz:
Stężenie deklarowane to 20%, ale całego kompleksu zawartego w formule. Czyli, nie wiadomo ile I jakiej jest witaminy w tym kosmetyku. Sądząc po cenie, jedyną możliwością jest wysoka zawartość kwasu askorbinowego. Ilość składników aktywnych robi wrażenie, jednak znając renomę tej marki tych składników aktywnych nie brałabym pod uwagę w zakresie faktycznego działania na skórę.
Miejsce 11
Nazwa serum z witaminą C:
Vitamin C Super Serum na Przebarwienia 3.5% 30ml, marka: Garnier
Cena: Cena: 28zł za 30ml.
Forma: Forma witaminy C to 3-O-Ethyl Ascorbic Acid.
Stężenie deklarowane: brak informacji
Inne składniki aktywne: Niacynamid, Kwas sulfonowy, hialuronian sodu, adenozyna, Fenyletylowy rezorcynol, Tokoferol, Octan tokoferylu, Kwas salicylowy
Komentarz: Alkohol bardzo wysoko w składzie, Parfum, czyli kompozycja zapachowa z bardzo dużą ilością alergenów. To składniki, które są potencjalnie niepożądane
W tym kosmetyku tak naprawdę nie wiadomo czego ile jest. Główny składnik działający to HYDROXYETHYLPIPERAZINE ETHANE SULFONIC ACID, ale też nie wiadomo, ile go jest i na pewno jest tańszy od witaminy C.
Miejsce 10
Nazwa serum z witaminą C:
Serum z witaminą C 15% nawilżenie i rozświetlenie, marka: Basic Lab
Cena: Cena: 89.9zł za 30ml.
Forma: Forma witaminy C to kwas askorbinowy
Stężenie deklarowane: Stężenie deklarowane witaminy C to 15%
Inne składniki aktywne: Tokoferol, Hialuronian sodu, Pantenol, Kwas ferulowy
Komentarz:
To serum do twarzy z powszechnym kwasem askorbinowym o dość wysokim stężeniu.
Z racji niskiego pH (poniżej 3,4) w pierwszych dniach kuracji może wystąpić uczucie mrowienia i zaczerwienienie. W takim wypadku, gdyby to wystąpiło warto jest stosować produkt co 2-3 dni. Raczej nie jest to produkt dla osób o skórze wrażliwej lub trądzikowej.
Miejsce 9
Nazwa serum z witaminą C:
10% Vitamin C Self-Activating, marka: ZO Skin Health
Cena: 490zł za 50ml,
Forma: Forma witaminy C to tetropalmitynian askorbylu i kwas askorbinowy
Stężenie deklarowane: 10%
Dodatkowe składniki aktywne: Skwalan, Witamina E, Koenzym Q10
Komentarz:
Kwas askorbinowy rozpuszczalny jest w wodzie, a w składzie tego kosmetyku nie ma ani grama – więc najprawdopodobniej witamina C jest tam zawieszona w formie kryształków i aktywuje się dopiero w kontakcie z potem na skórze – bardzo nietypowa koncepcja co nie wyklucza działania.
Nie można oszacować jednak potenciału drażniącego ani pH kosmetyku. Dodatkowo jest to produkt złuszcający zawierający olejek eteryczny cytrusowy co moze dodatkowo podrażniać.
Dodatkowo: W składzie są alergeny z olejku eterycznego pomarańczowego. CYCLOPENTASILOXANE – związek cykliczny D5 – niedługo wycofywany rozporządzeniem – potencjalnie rakotwórczy.
Wniosek: Zdecydowanie za drogi produkt jak na użyte tanie surowce.
Miejsce 8
Nazwa serum z witaminą C:
Light Your Skin – Serum z Witaminą C 20% i Kwasem Ferulowym, marka: SkinTRA
Cena: 41zł za 30ml,
Forma: Kwas askorbinowy
Stężenie deklarowane: 20%
Dodatkowe składniki aktywne: Pantenol, Kwas ferulowy, Tokoferol, Hialuronian sodu
Komentarz:
Wysokie stężenie niestabilnej formy kwasu askorbinowego oraz bardzo niskie pH 2.2 oznacza wysokie ryzyko podrażnień. Zdecydowanie nie dla osób z trudną skórą.
Miejsce 7
Nazwa serum z witaminą C:
Serum z witaminą C i antyoksydantami C-Tetra, marka: Medik8
Cena: 199zł,
Forma: Tetroizopalmitynian askorbylu
Stężenie deklarowane: 7%
Dodatkowe składniki aktywne: Olejek eteryczny z grapefruita, Olej jojoba, Witamina E
Komentarz:
Na minus na pewno olejek eteryczny w bardzo dużym stężeniu. Może uczulać. Możliwe jest także wystąpienie fotouczulenia w reakcji olejku eterycznego wystawionego na słońce.
Silikony D5 i D6 w składzie INCI – wkrótce przepisy wymuszą ich ograniczenie do 0,1%. W tym kosmetyku jest ich na pewno dużo więcej (pow. 7%). Na plus dodatkowe składniki aktywne oraz bardzo dobrej jakości forma witaminy C.
Miejsce 6
Nazwa serum z witaminą C:
Heyday serum z witaminą C do twarzy, marka: Resibo
Cena: Cena: 55zł za 30ml.
Forma: Formy to tetroizopalmitynian askorbylu 1,5%, witamina C etylowa 1,5% oraz Superox C 0,5%
Stężenie deklarowane: 3,5%
Inne składniki aktywne: Trehaloza, Olej z nasion jojoba, Olej z nasion bawełny, Masło z nasion mango, ekstrakt z alg, wyciąg ze śliwki kakadu, Olejek z owoców rokitnika
Komentarz:
Na minus kompozycja zapachowa z alergenami. Kolejny, nawet ważniejszy minus to Małe stężenia Witaminy C. Superox C – ten surowiec ma badania przy stężeniu 2%, więc w tym kosmetyku nie jest zapewnione stężenie deklarowane przez producenta.
Miejsce 5
Nazwa serum z witaminą C:
4% Rozjaśniające serum z ultrastabilną Witaminą C, marka: Bielenda
Cena: Cena: 58zł za 15ml.
Forma: Forma witaminy C to 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, czyli forma etylowa
Stężenie deklarowane: Stężenie deklarowane witaminy C to 4%
Inne składniki aktywne: Kwas ferulowy.
Komentarz:
W składzie występuje kompozycja zapachowa z alergenami. NA plus odpowiednie stężenie wit C, zgodne z badaniami ale w porównaniu do innych produktów, szczególnie z wyższej części rankingu – stężenie jest niskie. Prawie brak dodatkowych składników aktywnych, nawet w mniejszej ilośći.
Miejsce 4
Nazwa serum z witaminą C:
Serum TetraVIT C 10% Glow On, marka: Health Labs Care
Cena: Cena: 195zł za 30ml.
Forma: Forma witaminy C to tetroizopalmitynian askorbylu
Stężenie deklarowane: to 10%
Inne składniki aktywne: Ekstrakt z skórki pomarańczy, Ektoina, Octan zingeronu, Ekstrakt z kurkumy
Komentarz:
Jedyny minus to kompozycja zapachowa z alergenami w dużym stężeniu.
Miejsce 3
Nazwa serum z witaminą C:
Tetra C Serum, marka: Ph Doctor
Cena: Cena: 99zł za 30ml.
Forma: Forma witaminy C to tetroizopalmitynian askorbylu
Stężenie deklarowane: 3%
Inne składniki aktywne: Pozostałe składniki aktywne: Skwalan, Olej z otrąb ryżowych, Olej z orzechów makadamii, Ekstrakt z bulwy krokusa złocistego, Pantenol, Alantoina, Kwas hialuronowy, Hialuronian sodu, Tokoferol
Komentarz:
W składzie jest kompozycja zapachowa, innych minusów brak. Z plusów to bardzo dobra forma witaminy C, tetroizopalmitynian askorbylu, a także cena.
Miejsce 2
Nazwa serum z witaminą C:
Tranexamic C Serum, marka: Dermomedica
Cena: Cena: 336zł za 30ml.
Forma: Witamina C etylowa
Stężenie deklarowane: 10%
Inne składniki aktywne:
sh-Oligopeptide-1 3%, Kwas Traneksamowy 3%, Wyciąg ze złocienia, Wyciąg z portulaki pospolitej, Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, Hydrolyzed Beta-Glucan, Proteiny jedwabiu z oprzędu poczwarki jedwabnika
Komentarz:
Na plus brak niepotrzebnych kompozycji zapachowych. Na minus występowanie karbomeru, który jest mikroplastikiem. Nagrałam na ten temat ostatnio film, który znajdziesz na moim kanale.
Ponadto składnik sh-Oligopeptide-1 – najprawdopodobniej w produkcie użyto 3% roztworu a nie 3% czystej substancji jak można wyczytać z opisów. Poza tym na plus świetna etylowa forma witaminy C, która nie podrażnia oraz dużo substancji aktywnych w znaczącym stężeniu.
Moje serum do twarzy Doktor Monika
Na pewno zastanawiacie się jaki kosmetyk znalazł się na pierwszym miejscu w tym rankingu. Jednak zamiast pierwszego miejsca, pozwolę sobie wykorzystać tą ważną przestrzeń w artykule do tego, żeby zdradzić Wam pewien sekret, który trzymałam w tajemnicy przez ponad półtora roku.
Stworzyłam własny kosmetyk – serum do twarzy z witaminą C w formie etylowej Doktor Monika.
Skład kosmetyku jest mega bogaty i przemyślany i już teraz mogę Wam powiedzieć, że serum Doktor Monika jest wyjątkowe. To dlatego, że mądre dbanie o skórę zaczyna się w domu.
Po wszystkie informacje, co znajdziesz w moim serum z witaminą C zapraszam na stronę internetową kliknij TUTAJ. Dzisiaj także rusza przedsprzedaż tego kosmetyku w limitowanej serii. Dlatego już teraz koniecznie zajrzyj na stronę i sprawdź moje serum do twarzy.
PS. Ranking kosmetyków z miejscami 13-2 jest całkowicie rzetelny (choć subiektywny, bo mój). Wystarczy, że dodacie +1 i do każdego miejsca i wszystko się zgadza 🙂
- Medycyna estetyczna: 7 Lat BRUTALNIE SZCZEREJ Wiedzy Od Lekarza
- Jak nie dać się naciągnąć w gabinecie medycyny estetycznej?
- Analiza Składu INCI: Serum Doktor Monika sp. z o.o. 10% Witamina C
- Hydroksyapatyt Wapnia: WSZYSTKO Co Musisz Wiedzieć o Zabiegu!
- Serum z Witaminą C: Jak wybrać NAJLEPSZE? Gotowy RANKING 12 Produktów!