Słownik pojęć o medycynie estetycznej

Słownik pojęć o medycynie estetycznej

Spis treści

  W medycynie estetycznej (jak w każdej branży) używamy wielu pojęć, które mogą być niejasne dla kogoś, kto czyta na ten temat po raz pierwszy. Dlatego przygotowałam słowniczek najpopularniejszych słów z medycyny estetycznej! Tam, gdzie to było możliwe dodałam linki do moich artykułów z bloga, żebyś mógł zgłębić dany temat jeszcze bardziej :). Pogrubione słowo oznacza, że oddzielnie możesz je także znaleźć w słowniku lub jest linkiem do dedykowanego artykułu. Dobrej zabawy!

  1. 1 ml kwasu – najczęstsza „jednostka rozliczeniowa” w gabinetach medycyny estetycznej. Cena zabiegu najczęściej jest podawana właśnie za jeden mililitr. W większości tyle wystarczy żeby powiększyć usta albo wypełnić bruzdy nosowo wargowe.

  2. Biostymulator tkankowy – to preparaty, które nie wypełniają zmarszczek jak kwas hialuronowy, ale stymulują skórę do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny. Należą do nich na przykład hydroksyapatyt wapnia czy kwas polimlekowy.

  3. Blefaroplastyka (plastyka powiek) – zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usuwa nadmiar rozciągniętej skóry z powiek. W efekcie uzyskujemy młodszy wygląd i mniejsze ryzyko chorób oczu.

  4. Blizny – narosła tkanka bliznowata w obszarze rany. Tkanka ta odróżnia się od zdrowej skóry i daje niekorzystny wygląd. Blizny leczymy laserami lub kolagenem, starając się przebudować wygląd tkanki bliznowatej, żeby wyglądała lepiej.

  5. Botoks – formalnie toksyna botulinowa typu A. Jeden z najważniejszych preparatów w medycynie estetycznej, który sprawia, że mamy mniejsze szanse na zmarszczki mimiczne. Jest bezpieczny i stosowany w medycynie od ponad 50 lat.

  6. BOTOX – nazwa handlowa jednego z pierwszych preparatów z toksyną botulinową typu A. Często tym zwrotem określamy każdy taki preparat, nawet innych marek (np. Bocouture czy Azzalure. Dokładnie tak jak na buty sportowe wołamy „Adidasy” 🙂 .

  7. Bruksizm (zgrzytanie zębami) – jest wtedy, gdy mocno i mimowolnie zaciskamy szczęki, na przykład ze stresu lub w nocy. Prowadzi do uszkodzeń zębów, bólów głowy i kwadratowej szczęki. Leczony w gabinecie medycyny estetycznej przy pomocy botoksu.

  8. Bruzdy nosowo wargowe – linie (zmarszczki) idące od skrzydełek nosa, po skosie w kierunku obu stron ust. Powstają kiedy się starzejemy i opadają nam policzki na skutek ubytków w tkance podskórnej. Taki efekt możemy spowolnić przy użyciu kwasu hialuronowego lub biostymulatorów tkankowych.

  9. Chirurgia plastyczna – „większy kaliber” niż medycyna estetyczna. Działa się tutaj skalpelem, a nie igłami. Efekty są trwałe, ale zabiegi są dużo bardziej poważne i droższe. W wielu przypadkach jest dobrym rozwiązaniem na skutki starzenia się i nie należy się jej obawiać.

  10. Cienie pod oczami – inaczej sińce pod oczami, czyli ciemna skóra. często mylone z workami pod oczami lub zmarszczkami pod oczami. Kolor zawdzięcza przenikającym naczynkom krwionośnym. Cienie pod oczami możemy skutecznie zmniejszyć w gabinecie medycyny estetycznej.

  11. Drugi podbródek – potoczna nazwa na obwisłą skórę pod brodą, niekoniecznie związany z nadwagą. Daje niekorzystny efekt ciężkości twarzy. Redukowany przy pomocy zabiegu lipolizy iniekcyjnej lub nici liftingujących.

  12. Fibryna bogatopłytkowa – substancja pozyskiwana z własnej krwi Pacjenta, bardzo gęsta i bogata w czynniki wzrostu. Doskonała do poprawy stanu skóry na niewielkim obszarze (np. blizny, okolica pod oczami). To substancja całkowicie naturalna, bez ryzyka alergii.

  13. Gabinet medycyny estetycznej – miejsce, w którym wiek to tylko liczba, a każdy problem estetyczny można poprawić. Możesz spotkać tam lekarzy i kosmetologów, którzy staną na głowie, żebyś wyglądał młodo i zdrowo.

  • Zbadam Twoją skórę sprawdzę czego jej potrzeba, żeby wyglądała lepiej

  • Ustalimy plan leczenia wybierzemy zabieg najlepszy dla Ciebie

  • Wykonamy zabieg jeśli zechcesz, po konsultacji od razu zrobimy zabieg

  Umawiam konsultację

  14. Hialuronidaza – substancja używana do rozpuszczania kwasu hialuronowego (na przykład z ust czy doliny łez). Używana kiedy kwas rozpuścić trzeba (powikłania) lub warto (poprawienie efektów poprzednich zabiegów).

  15. Hydroksyapatyt wapnia – biostymulator tkankowy, który podany w skórę „zmusza” ją do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny. Konkuruje z kwasem hialuronowym o miano najlepszego preparatu na zmarszczki i do wolumetrii twarzy. I nierzadko wygrywa!

  16. Kolagen – naturalny składnik skóry, który zaczynamy tracić już od 25 roku życia. Niezastąpiony w młodym wyglądzie i przy gojeniu się ran. W gabinecie medycyny estetycznej możemy podać go igłą w skórę, gdzie jest taka potrzeba.

  17. Konsultacja z medycyny estetycznej – spotkanie z lekarzem medycyny estetycznej, który zbada Twoją skórę i sprawdzi co można zrobić żeby wyglądała lepiej. To jak przegląd zębów u dentysty, tylko dla dobrego wyglądu 🙂 Konsultacja powinna poprzedzać każdy zabieg medycyny estetycznej.

  18. Kurze łapki oczy  zmarszczki idące promieniście od zewnętrznych kącików oczu. Najbardziej widoczne kiedy się śmiejemy, dlatego są nazywane zmarszczkami szczęścia. W niewielkiej ilości dają korzystny efekt dla twarzy. W gabinecie staramy się, żeby nie były zbyt głębokie.

  19. Kwas hialuronowy – najpopularniejszy wypełniacz w medycynie estetycznej. Substancja, która może wypełnić zmarszczki, nawilżyć skórę od środka i zastymulować ją do produkcji kolagenu. Używany do powiększania ust i usuwania zmarszczek.

  20. Kwas hialuronowy nieusieciowany – preparat, który szybko się wchłania i nie służy do wypełniania zmarszczek. Ma właściwości nawilżające. Składnik dobrych kosmetyków i preparatów do mezoterapii. Ważny element profilaktyki przeciwstarzeniowej.

  21. Kwas hialuronowy usieciowany – ten „właściwy” kwas hialuronowy, którym wypełnisz zmarszczki i powiększysz usta. Utrzymuje się w organizmie nawet do 12 miesięcy, dzięki czemu efekty są długotrwałe. Wspaniałe rozwiązanie przy wielu problemach estetycznych.

  22. Kwas polimlekowy – niepopularny (jeszcze) preparat, który jest biostymulatorem tkankowym. Szczególnie polecany osobom o szybkim metabolizmie i sportowcom. Odmładza skórę, stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny. Daje efekty nawet na dwa lata.

  23. Lekarz medycyny estetycznej – lekarz, który specjalizuje się w zabiegach z użyciem igieł i laserów. Botoks, kwas hialuronowy, biostymulatory, igły, lasery – to atrybuty lekarza medycyny estetycznej.

  24. Leki światłouczulające (leki wrażliwe na światło) – leki, których przyjmowanie powoduje, że stajesz się wrażliwy na promieniowane słoneczne. Przyjmując je nie możesz robić zabiegów laserowych.

  25. Lifting – uniesienie tkanek, które opadają na skutek starzenia się (np. lifting twarzy). Lifting może być przy pomocy skalpela (chirurgiczny) lub igły (wypełniacze i biostymulatory).

  26. Lipoliza iniekcyjna – zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej tam, gdzie jest jej zbyt dużo (np. w okolicy drugiego podbródka). Wykonywany igłą w serii kilku zabiegów.

  27. Lipotransfer – zabieg polegający na uzupełnieniu ubytków w tkance podskórnej przy pomocy własnego tłuszczu. Czyli: bierzemy tłuszcz z jednego miejsca i podajemy go np. w bruzdy nosowo-wargowe czy pod oczy. Jego zaletą jest wykorzystanie naturalnych substancji, bepozśrednio od Pacjenta.

  28. Lwia zmarszczka  – zmarszczka pomiędzy brwiami, która jest szczególnie widoczna kiedy robimy zezłoszczoną minę. U osób starszych lub tych z silnymi mięśniami mimicznymi, lwia zmarszczka może być widoczna cały czas.

  29. Martwica – najpoważniejszy efekt uboczny po nieprawidłowym podaniu kwasu hialuronowego. Pojawia się wyłącznie wtedy, gdy nie zareagowano na czas na komplikacje po zabiegu. Oznacza obumarcie skóry i ma konsekwencje dla zdrowia i wyglądu.

  30. Medycyna estetyczna – gałąź medycyny zajmująca się poprawą wyglądu człowieka (anti-aging). Wspaniała dziedzina, która ma na celu sprawić, żeby świat był nieco piękniejszy 🙂 .

  31. Mezoterapia – zabieg polegający na podawaniu niewielkiej ilości preparatu igłą w skórę w niewielkich odstępach. W mezoterapii działa podawany preparat, a także same nakłucia, które są dobrym stymulantem dla skóry. Nawilża i odżywia twarz, dłonie i szyję.

  32. Migrena – powracające bóle głowy o bardzo silnym natężeniu, często poprzedzone aurą migrenową. W wielu przypadkach migrenę można ograniczyć lub usunąć przy pomocy botoksu.

  33. Nadmierna potliwość (nadpotliwość) – jest wtedy, gdy pocimy się dużo więcej, niż potrzebuje tego nasz organizm. Utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie i odbiera pewność siebie. Skutecznie leczona przy pomocy botoksu.

  34. Nici gładkie – nici podawane w skórę, które rozpuszczając się w ciągu kilku tygodni uwalniają odżywczy preparat i stymulują skórę od środka. Nie dają efektu liftingu, ale działają jak odżywka dla skóry.

  35. Nici haczykowe (nici liftingujące) – nici, które poza efektem odżywczym dają także efekt liftingu twarzy. Zabieg daje naturalne efekty i jest szczególnie wskazany na dużych obszarach (np. opadające policzki, drugi podbródek).

   Pobierz darmowy poradnik

   12 kroków do młodego wyglądu

   Poradnik-monika

   36. Opadające powieki – sytuacja, kiedy nadmiar skóry powiek sprawia, że oko mimowolnie przymyka się. Problem jest najczęściej spowodowany starzeniem się i rozciąganiem skóry i można go naprawić przy pomocy plastyki powiek (blefaroplastyki).

   37. Opuchlizna, obrzęk – najmniej poważny „efekt uboczny” podczas zabiegów z igłami. Pojawia się po nakłuciach i jest naturalną reakcją organizmu na naruszenie ciągłości tkanek. Ustępuje w ciągu kilku-kilkunastu dni od zabiegu.

   38. Osocze bogatopłytkowe – naturalny składnik krwi, który możemy oddzielić i podać w okolicę, która tego wymaga. Bogate w czynniki wzrostu, ma właściwości odżywcze dla skóry, poprawiając jej kondycję. Całkowicie naturalne.

   39. Peeling laserowy – najbardziej dokładna i profesjonalna forma peelingu. Wykonywana w gabinetach medycyny estetycznej przez lekarzy i kosmetologów. Może mieć różną moc, w zależności od leczonego problemu.

   40. Pieprzyki – zmiany skórne, które powstają najczęściej z powodu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Wymagają badania u dermatologa, aby potwierdzić charakter zmian. W wielu przypadkach możliwe do usunięcia laserem w gabinecie medycyny estetycznej.

   41. Powiększanie ust  zabieg, podczas którego lekarz podaje kwas hialuronowy w ustach, żeby poprawić ich kształt i sprawić żeby były większe, pełniejsze i bardziej symetryczne. Wykonywany na szeroką skalę, przy użyciu wielu różnych technik, np. Russian Lips.

   42. Powikłania – wszelkie sytuacje niepożądane, które zachodzą podczas zabiegów medycznych. W medycynie estetycznej najłagodniejszym powikłaniem jest np. siniak lub obrzęk, a najpoważniejszym – martwica tkanek.

   43. Przebarwienia – sytuacja, gdy pewne miejsca na skórze mają inny kolor niż otaczający je obszar. Powstają na przykład od promieniowania słonecznego, ale także chorób czy alergii.

   44. Przeciwwskazania – sytuacje, kiedy nie możemy wykonać danego zabiegu medycyny estetycznej. Najpopularniejsze z nich, dla większości zabiegów to np. opryszczka, infekcje skóry czy ciąża. Przed zabiegiem, w trakcie konsultacji, Pacjent zawsze jest informowany o przeciwwskazaniach do zabiegu.

   45. Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – zabieg polegający na usunięciu kwasu hialuronowego z miejsca, w którym był wcześniej podawany. Wykonywany przy pomocy specjalnego preparatu – hialuronidazy. Ma miejsce wtedy, gdy jest taka konieczność (powikłania) lub wola Pacjenta.

   46. Rozpuszczanie ust – usuwanie kwasu hialuronowego z ust po ich wypełnianiu. Zabieg trwa kilkanaście minut i przywraca rozmiar ust do tego sprzed zabiegu. Dwa tygodnie po rozpuszczaniu ust można je ponownie wypełnić kwasem hialuronowym.

   47. Rozstępy – wrzecionowate blizny (czerwone lub w kolorze skóry), które powstają wtedy, gdy ciało się zmienia (ciąża, wzrost wagi, przyrost masy mięśniowej). Leczone przy pomocy laserów medycznych, podobnie jak inne blizny.

   48. Rumień – zaczerwienienie skóry, najczęściej na policzkach, które powstaje w wyniku czynników zewnętrznych (np. ciepło, alkohol). Nieleczony może przerodzić się w przewlekłą formę, czyli trądzik różowaty.

   49. Russian Lips (modelowanie ust na płasko)– technika powiększania ust kwasem hialuronowym, polegająca na wykonywaniu dużej ilości nakłuć i podawaniu niewielkich depozytów preparatu. Nadaje ustom charakterystyczny kształt serca i jest obecnie bardzo popularna.

   50. Siniak po zabiegu – możliwe powikłanie podczas wykonywania zabiegu estetycznego z nakłuciami. Powstanie siniaka zawsze należy wziąć pod uwagę jako „ryzyko”, kiedy udajemy się na zabieg do gabinetu.

   51. Starzenie się skóry – proces, który rozpoczyna się ok. 25 roku życia. Sprawia, że skóra staje się słabsza, bardziej rozciągnięta i mniej elastyczna. Ze starzeniem się skóry skutecznie walczymy w gabinetach medycyny estetycznej.

   53. Tatuaż (usuwanie tatuażu) – zabieg polegający na rozbiciu cząsteczek pigmentu w skórze na tak drobne, żeby organizm mógł je wchłonąć. Wykonywany przy pomocy lasera, w serii przynajmniej kilku zabiegów. Nie działa na wszystkie kolory tatuażu.

   54. Tkanka podskórna – tkanka tłuszczowa, która znajduje się między skórą a koścmi. Nadaje ona kształt twarzy, a jej ubytki powodują efekt obwisłej skóry i starzenia się. Ubytki w tkance podskórnej uzupełniamy wypełniaczami, np. kwasem hialuronowym.

   55. Trądzik – przewlekła choroba skóry, spowodowana nadaktywnością gruczołów łojowych. W gabinecie medycyny estetycznej skutecznie leczony laserem. Nieleczony trądzik powoduje powstawanie trudnych do usunięcia blizn.

   56. Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) – sytuacja, kiedy podczas uśmiechu góra warga unosi się i za bardzo odsłania dziąsła. Możliwy do wyleczenia przy pomocy botoksu podanego w mięsień dźwigacz wargi górnej.

   57. Wampirzy lifting – inaczej zabieg z osoczem bogatopłytkowym. Odżywia skórę przy pomocy preparatu pochodzącego wyłącznie od Pacjenta. W 100% naturalny i bezpieczny.

   58. Wolumetria twarzy – zabieg polegający na przywróceniu naturalnych rysów twarzy Pacjenta, które zostały utracone na skutek starzenia się. Do zabiegu wykorzystywany jest np. kwas hialuronowy lub biostymulatory tkankowe (np. hydroksyapatyt wapnia).

   59. Worki pod oczami – często mylone z cieniami pod oczami. To nagromadzenie skóry lub wody w obszarze pod oczami, powodujące niekorzystny i zmęczony wygląd. Ich leczenie jest uzależnione od tego, co spowodowało problem (np. obwisła skóra, alergia).

   60. Wypadanie włosów – mająca wiele przyczyn sytuacja, kiedy więcej włosów tracimy niż tworzymy. Leczone w gabinetach trychologicznych, a także medycyny estetycznej przy pomocy mezoterapii skóry głowy.

   61. Wypełniacz – preparat służący do wypełnienia ubytków w tkance podskórnej. Najpopularniejsze z nich to: usieciowany kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy.

   62. Zabieg medycyny estetycznej – procedura dobrana do potrzeb i wymagań Pacjenta, która ma rozwiązać problem estetyczny (np. zmarszczki, małe usta, zły stan skóry). Najczęściej wykonywany przy użyciu igieł lub laserów.

   63. Zmarszczki marionetki – zmarszczki idące od kącików ust ku dołowi. Najczęściej powstałe w wyniku zmian zachodzących powyżej tego obszaru (np. opadających policzków). Dają się ograniczyć lub usunąć przy pomocy wypełniaczy i wolumetrii twarzy.

   64. Zmarszczki mimiczne – zmarszczki, które powstają od nadmiernej mimiki twarzy, czyli wtedy gdy robimy miny. Można je ograniczyć przy pomocy botoksu. Są to m.in. zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka, kurze łapki czy królicze zmarszczki.

   65. Zmarszczki palacza  zmarszczki idące promieniście wokół ust. Nie dotyczą wyłącznie osób palących. Możliwe do zredukowania przy pomocy kwasu hialuronowego i/lub botoksu.

   66. Zmarszczki poprzeczne czoła  zmarszczki idące w poprzek czoła, które nasilają się kiedy robimy zdziwioną minę. U osób starszych i o silnych mięśniach mimicznych widoczne także w spoczynku. Dają się ograniczyć przy pomocy botoksu.

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Kochani, dzisiejszy wpis jest dla mnie bardzo ważny.Jako lekarz medycyny estetycznej zawodowo zajmuje się utrzymaniem młodego i zdrowego wyglądu u moich Pacjentów. Wiem jednak, że...

    16.07.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Inne

    Na blogu pisałam niedawno o kwasie hialuronowym, wymieniając szereg zalet z jego stosowania. Nie zapominajmy o tym czytając dzisiejszy artykuł. Wszystko to brzmi wspaniale -...

    05.05.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Inne

    Medycyna estetyczna Kraków – jak wybierzesz SWÓJ gabinet? W tym wpisie opowiem Ci dlaczego szukając gabinetu medycyny estetycznej warto przyjść akurat do mnie. I zrobię...

    24.10.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Inne

    Pobierz darmowy poradnik

    12 kroków do młodego wyglądu

    Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".