Mam nadzieję, że ten wpis Ci się spodoba. Jeśli chcesz zarezerwować wizytę w Krakowie, kliknij tutaj
Uśmiech Dziąsłowy (Gummy Smile): NIE TYLKO Botoks!
Większość ekspertów uważa, że uśmiech dziąsłowy (gummy smile) to mało istotny problem w medycynie estetycznej i nie warto poświęcać mu uwagi. Jednak większość ekspertów NIE MA uśmiechu dziąsłowego, czyli gummy smile na swojej twarzy.
Uśmiech dziąsłowy to problem, który może powodować wycofanie społeczne, obniżać pewność siebie i krępować osobę przez szczerym, pełnym uśmiechem. Dlatego w tym artykule zebrałam WSZYSTKIE informacje o tym, jak skutecznie poradzić sobie z gummy smile.
Uśmiech dziąsłowy (gummy smile): co to jest?
O gummy smile możemy mówić wtedy, gdy przy uśmiechaniu się Pacjent nadmiernie odsłania dziąsła. U większości ludzi podczas uśmiechu dziąsła górnej wargi w ogóle nie są widoczne, bo warga je przykrywa. Jeśli dziąsła odsłaniają się minimalnie, o 1-2mm to nadal jest to uznawane za normę i jeszcze nie jest to uśmiech dziąsłowy. Tym samym gdy uśmiechając się odsłaniamy większą powierzchnię dziąseł, czyli 3mm i więcej, to możemy mówić o gummy smile.
I jeśli teraz pomyślałaś sobie: “Ale Monika, czy naprawdę ludzie nie mają nic do roboty, niż przejmować się że uśmiech jest zbyt szeroki?” to mam dla Ciebie zaskakujące informacje.
Niejednokrotnie kiedy w przeszłości nagrywałam materiały na temat dziąsłowego uśmiechu, zawsze pojawiały się komentarze, że ludzie powariowali i sami wymyślają sobie problemy, bo jest im za dobrze w życiu. Jeśli też tak uważasz, to posłuchaj tego.
Gummy smile może powodować niską pewność siebie, wycofanie społeczne, obawę przed śmianiem się w głos i szczerym uśmiechem albo być po prostu krępujące. Jeden raz w moim gabinecie zdarzyło mi się przyjmować Pacjentkę, która z powodu dziąsłowego uśmiechu odrzuciła świetny awans w pracy, bo jej nowa pozycja wymagałaby większej ilości spotkań poza jej zespołem.
I tak, są osoby, które mają dziąsłowy uśmiech i W OGÓLE im to nie przeszkadza. I to świetnie dla nich. Jednak ten artykuł kieruję do osób, które chcą coś z tym zrobić. Szczególnie, że ŁATWO jest poradzić sobie z tym problemem. No właśnie, czy w ogóle można mówić na Gummy Smile, że to problem od strony medycznej? A może to tylko “fanaberia”? Okazuje się, że to pierwsze!
Posłuchajcie. Pomijając bardzo ważny aspekt psychologiczny posiadania uśmiechu, który niespecjalnie nam się podoba, gummy smile może być także problemem zdrowotnym. Nadmiernie eksponowane dziąsła mogą wysychać. Przy czym dziąsła powinny być cały czas wilgotne dla zachowania ich prawidłowych funkcji.
Czyli: wysychające dziąsła mogą prowadzić do stanów zapalnych. Więc w najgorszym wypadku możesz mieć nie tylko uśmiech, z którego jesteś niezadowolona, ale także szereg problemów periodontologicznych.
Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) przyczyny
Jaka jest w takim razie PRZYCZYNA tego, że masz dziąsłowy uśmiech? Być może teraz Cię zaskoczę, ale przyczyn dziąsłowego uśmiechu jest kilka. A dopóki nie rozpoznamy co jest przyczyną konkretnie u Ciebie to nawet nie warto zabierać się za leczenie!
PRZYCZYNA NUMER 1: Nadaktywne mięśnie mimiczne. Za unoszenie wargi górnej odpowiada specjalny mięsień o nazwie “dźwigacz wargi górnej”. Jeśli jest on genetycznie zbyt silny, to tam gdzie ktoś lekko się uśmiecha, osoba z gummy smile pokazuje całe dziąsła. Więc ta pierwsza przyczyna jest zdecydowanie genetyczna.
Mam tutaj dla Was ciekawostkę. Oprócz mięśnia dźwigacza wargi górnej, jest jeszcze drugi mięsień w tej okolicy: mięsień okrężny ust, który także może narobić sporo zamieszania. Praca tego mięśnia może zawijać usta podczas uśmiechu do środka, w kierunku dziąsła. Przez to usta robią się wąskie jak kreseczka, dając więcej przestrzeni dla dziąseł.
Najwięksi pechowcy w tym zakresie mają obie te przyczyny NA RAZ – czyli silny mięsień podnoszący wargę i zawijanie ust do środka przy uśmiechu. A to dopiero pierwsza przyczyna! Jaka jest druga?
PRZYCZYNA NUMER 2: Nadmiar tkanki dziąsłowej i przerost dziąseł. Druga przyczyna gummy smile jest typowo dentystyczna. Każdy z nas jest inny i to jest piękne. Ta różnorodność objawia się nawet w tym, że niektórzy z nas mają więcej tkanki dziąsłowej niż inni.
Jednak uwaga. Akurat przerost dziąseł najczęściej towarzyszy przewlekłym stanom zapalnym, które mogą wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Może także być wynikiem przyjmowania niektórych leków, np tych na padaczkę, immunosupresyjnych czy na choroby krążenia.
Sprawdź dostępne terminy
do mojego gabinetu
w Krakowie
Zarezerwuj wizytę
spotkaj się
z doświadczonym lekarzem
Zadbaj mądrze o jakość skóry
wspólnie ustalimy plan działania
i wykonamy zabieg
ZAREZERWUJ WIZYTĘ
Przerostu dziąseł, jeśli kiedyś nie miał miejsca a teraz się pojawił nie należy lekceważyć! To dlatego, że może to być także objaw poważnych chorób przewlekłych takich jak białaczka, choroby zapalne jelit czy zaburzenia hormonalne. To bardzo ważne, żeby po zauważeniu takiego problemu u siebie koniecznie udać się do specjalisty celem wykonania diagnostyki.
PRZYCZYNA NUMER 3: Krótkie zęby. Jeśli masz krótkie zęby to nawet jeśli warga górna nie podnosi się za mocno, to wizualnie możemy mieć wrażenie, że dziąsła dominują podczas uśmiechu.
Co ciekawe, możemy sami doprowadzić do tego, że będziemy mieć krótkie zęby u siebie. W jaki sposób? W sytuacji kiedy cierpimy na bruksizm i nie jest on odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i leczony. Dochodzi wtedy do starcia zębów, a tym samym skrócenia ich wysokości.
PRZYCZYNA 4: Wysokie wędzidełko wargi górnej. Najczęściej słyszymy o wędzidełku języka, które często musi być podcinane u dzieci – dla lepszego rozwoju jamy ustnej oraz poprawnej wymowy.
W przypadku uśmiechu dziąsłowego mamy do czynienia ze zbyt długim wędzidełkiem wargi górnej. Jest to fałd błony śluzowej łączący dziąsło z wargą górną. Co ciekawe, najczęściej u dzieci zwraca się uwagę na zbyt krótkie wędzidełko, które sprawia problemy od małego przy karmieniu piersią i odruchu ssania i ogranicza funkcję wargi górnej. Jeśli jest ono zbyt długie to mało kto zwraca na to uwagę – a może to być przyczyna uśmiechu dziąsłowego.
PRZYCZYNA 5: Mała objętość wargi górnej – w takim przypadku to nie dziąsła są problemem, ani też nie zęby, a warga górna, która nie ma na tyle objętości, żeby zasłonić dziąsła podczas uśmiechu.
PRZYCZYNA 6: Nadmierny wzrost kości szczęki. To w zdecydowanej większości jest problemem genetyczny. Czasem jednak może być wynikiem zaburzeń endokrynologicznych, jak na przykład akromegalia lub gigantyzm.
Uff! Przebrnęliśmy przez wszystkie przyczyny gummy smile i teraz już będzie z górki! Jeśli jednak ktoś kiedyś mówił Wam, że gummy smile ma jedną przyczynę to wyślijcie mu ten artykuł 🙂
Dlatego teraz opowiem Wam to, co najważniejsze – czyli jak poradzić sobie z gummy smile!
Uśmiech dziąsłowy (gummy smile): sposoby i leczenie
Jak pewnie się domyślacie, nie ma JEDNEJ metody na to, żeby poradzić sobie ze wszystkimi sześcioma przyczynami gummy smile na raz. Jednak dobra wiadomość jest taka, że jeśli wiemy co powoduje u nas uśmiech dziąsłowy, to na każdą przyczynę mam rozwiązanie.
Zacznę od pierwszej i najpopularniejszej przyczyny czyli nadaktywnych mięśni wargi górnej i mięśnia okrężnego ust. Tutaj szybkim i mało inwazyjnym rozwiązaniem jest toksyna botulinowa, czyli popularny botoks. Ten preparat osłabi działanie mięśni mimicznych w taki sposób, że podczas uśmiechania się warga górna nie będzie unosić się tak wysoko i dziąsła nie będą się tak mocno odsłaniać.
Zabieg na uśmiech dziąsłowy z botoksem wykonasz w gabinecie medycyny estetycznej. Jest on stosunkowo tani i bardzo szybki, bo trwa tylko kilka minut. Minusem jest to, że efekty zabiegu znikają po kilku miesiącach, więc dla redukcji gummy smile zabieg trzeba powtarzać. Z drugiej strony, czasowe efekty to także PLUS, bo możesz na pewien czas sprawdzić jak będziesz czuła się z nowym uśmiechem bez pokazywania dziąseł.
Idźmy dalej. Jeśli masz uśmiech dziąsłowy z powodu nadmiaru tkanki dziąsłowej i przerostu dziąseł, to jedyną opcją jest wycięcie nadmiaru dziąseł, czyli gingiwektomia. Tym zabiegiem zajmują się stomatolodzy. W ostatnim czasie wzrosła dostępność nowoczesnych terapii laserowych, które ułatwiają Pacjentowi ten zabieg. Rekonwalescencja jest bardzo krótka, a efekt widoczny od razu po zabiegu.
Jeśli przyczyną gummy smile są krótkie zęby, to rozwiązań może być kilka i są one typowo stomatologiczne. Należy całościowo ocenić sytuację z Pacjentem w gabinecie i ustalić którą metodę zastosować dla najlepszego efektu. Jeśli sami starliśmy zęby, to koniecznie trzeba usunąć przyczynę, czyli bruksizm – i na to pomoże toksyna botulinowa, fizjoterapia lub szyna relaksacyjna albo połączenie wszystkich terapii na raz.
Kolejna przyczyna, którą omawialiśmy to wysokie wędzidełko wargi górnej. Tutaj mam dobrą wiadomość. Aby poradzić sobie w tej sytuacji wykonuje się prosty i szybki zabieg chirurgiczny u stomatologa lub chirurgia szczękowego. Efekty są na stałe, a czas rekonwalescencji jest krótki.
Sprawdź dostępne terminy
do mojego gabinetu
w Krakowie
Zarezerwuj wizytę
spotkaj się
z doświadczonym lekarzem
Zadbaj mądrze o jakość skóry
wspólnie ustalimy plan działania
i wykonamy zabieg
ZAREZERWUJ WIZYTĘ
Jeszcze przyjemniejszym rozwiązanie na uśmiech dziąsłowy jest wtedy, gdy przyczyną jest mała objętość wargi górnej. Najlepszym kierunkiem działania jest wtedy zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym. Jeśli wcześniej, przed modelowaniem, warga górna nie miała jak zasłonić dziąseł, to po modelowaniu będzie ona pełniejsza i uzyskamy ten efekt. A przy okazji, zwiększymy objętość ust, co nierzadko będzie dodatkową korzyścią estetyczną 🙂
Ostatnia przyczyna, czyli nadmierny wzrost kości szczęki to sprawa dla chirurga. Dla wąskiej grupy osób, u których to właśnie jest przyczyna gummy smile, wykonuje się zabieg tzw. osteoplastyki, który polega na usunięciu nadmiaru kości szczęki.
Jak w takim razie jednoznacznie ustalić co dolega konkretnie TOBIE? Nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty, który rzetelnie oceni Twoją indywidualną sytuację. Szczególnie, że w Twoim przypadku możesz mieć MIX różnych przyczyn. I to wszystko trzeba precyzyjnie rozpoznać.
Do kogo w takim razie udać się na taką konsultację? Zaczęłabym od konsultacji u doświadczonego lekarza medycyny estetycznej lub stomatologa, który holistycznie, całościowo popatrzy dlaczego masz uśmiech dziąsłowy. Zdecydowanie nie szukasz tutaj jednak zabiegowca, który tylko nakłuwa bez rozpoznania problemu – zwracam na to uwagę.
Omijałabym jednak stomatologów, którzy nie mają zacięcia do estetyki, a całe życie wypełniają ubytki. Chodzi o to, żeby Twój problem nie został zbagatelizowany. Na szczęście jest wielu wspaniałych stomatologów i stomatologów estetycznych, którzy w nowoczesny sposób przeprowadzą Cię przez proces ewentualnego leczenia.
Uśmiech dziąsłowy (gummy smile): czy WARTO go leczyć?
Mam nadzieję, że tym artykułem pokazałam Ci, że uśmiech dziąsłowy to nie jest kolejna fanaberia osób, które mają za dużo wolnego czasu. Gummy smile to problem nie tylko estetyczny, ale często zdrowotny.
Jeśli miałabyś zapamiętać jedną rzecz z tego artykułu, to chciałabym żeby to było to. Z gummy smile można sobie ŁATWO poradzić, o ile dobrze ustalimy przyczynę problemu. Moim zdaniem uśmiech dziąsłowy to także coś z czym WARTO sobie poradzić, jeśli jest dla nas uciążliwy.
Każdy z nas ma prawo do tego, aby czuć się ze sobą najlepiej jak to możliwe. Dlatego warto udać się do osoby, która zadba o Twój wygląd MĄDRZE. A jeśli nigdy wcześniej nie słyszałaś o botoksie, to nagrałam film gdzie w zrozumiały sposób opowiadam co botoks robi w organizmie i czy faktycznie jest ZAGROŻENIEM dla zdrowia i naturalności.
Dlatego koniecznie kliknij w film, który się tutaj wyświetla, żeby dostać całość rzetelnych informacji, które musisz poznać przed zabiegiem z botoksem.
A jeśli jeszcze mnie nie obserwujesz, a ten temat Cię zaciekawił, to zajrzyj na mój Instagram TUTAJ.
Oceń: Uśmiech Dziąsłowy (Gummy Smile): NIE TYLKO Botoks!