Wolumetria twarzy – dlaczego jej potrzebujesz?

Wolumetria twarzy – dlaczego jej potrzebujesz?

Spis treści

  Wolumetria twarzy – brzmi jak coś ciężkiego kalibru, prawda? Jeżeli jesteś w wieku 30+ to powinieneś przeczytać ten artykuł i dowiedzieć się co to znaczy i dlaczego warto się tym zainteresować już teraz.

  Kilkukrotnie pisałam na blogu o kwasie hialuronowym (na przykład tutaj i tutaj). To właśnie ten preparat będzie bohaterem dzisiejszego wpisu, choć w innym kontekście niż do tej pory. Skupimy się bowiem nie na preparacie, ale na problemie estetycznym.

  Wolumetria twarzy – wskazania do zabiegu

  Wyobraź sobie jabłko, które kupiłeś i zostawiłeś w misce na owoce. Na początku jest świeże, twarde i soczyste. Jeżeli jednak zapomnisz o nim na kilka dni i ponownie spojrzysz do miski na owoce, to zastaniesz tam zupełnie coś odwrotnego. Jabłko stanie się mniejsze w objętości, miękkie, pomarszczone. Niestety, podobnie jest z naszą twarzą.

  Pomiędzy kośćmi na Twojej twarzy, a skórą, znajduje się tkanka podskórna. To ona sprawia, że skóra nie wisi na kościach jak na szkielecie, a Twoje rysy są delikatne i miękkie. Mimo, że nie dzieje się to w kilka dni, to po 25 roku życia zaczyna się utrata objętości twarzy.

  Twoja tkanka podskórna zanika w skutek starzenia się. Czyli każdego dnia masz jej coraz mniej. To, jak szybko się to dzieje zależy od kilku rzeczy, m.in. od:

  • Twojego obecnego wieku – im jesteś starszy, tym szybciej przebiega ten proces
  • Genetyki – niektórzy tracą objętość szybciej, a niektórzy wolniej
  • Dbania o skórę – im lepiej dbasz o skórę, tym wolniej tracisz objętość
  • Sposobu życia – diety, snu, stresu, innych chorób itp. – to zawsze odgrywa dużą rolę i nie możemy o tym zapomnieć!

  Jednym słowem – młody wygląd twarzy zależy w dużym stopniu od ilości tkanki podskórnej na twarzy. Z resztą, popatrz na zdjęcie poniżej w kontekście tego, co właśnie przeczytałaś. Jest na nim mama i córka, co doskonale obrazuje przykład pełności twarzy w zależności od wieku 😉

  wolumetria twarzy 1

  Wolumetria twarzy – co to właściwie jest?

  A teraz wchodzi ona – „cała na biało” – wolumetria twarzy (ang. volume – objętość). To zabieg, który pozwala nam poradzić sobie skutecznie z problemem, o którym pisałam powyżej. Procedura jest nieco skomplikowana, dlatego czytajcie uważnie 😉

  W przeciwieństwie do zabiegów „lokalnych”, które opisywałam do tej pory na blogu, w przypadku wolumetria twarzy obejmuje (przynajmniej w teorii) całą twarzą naraz. To dlatego, że nie ma tylko jednego miejsca, które musimy naprawić. Chodzi właśnie o uzupełnienie ubytków całościowo, wszędzie.

  Ale jak to wszędzie?” – możesz zapytać. Spokojnie, jest w tym pewna logika, już wyjaśniam 😉

  Przede wszystkim, skóra zaczyna robić się obwisła przede wszystkim z powodu policzków. Ponieważ znajduje się tam najwięcej tkanki łącznej, a policzki są w górnej części twarzy, to ich opadanie powoduje te wszystkie problemy poniżej. Jak na przykład linie marionetki, bruzdy nosowo-wargowe, czy zmiana kształtu linii żuchwy.

  Dlatego wolumetria twarzy jako zabieg zaczyna się z reguły od analizy i ostrzykiwania właśnie policzków i okolicy kości jarzmowej kwasem hialuronowym. Ale na tym nie kończę!

  O bruzdach nosowo wargowych przygotowałam specjalny filmik na Youtube. Zobacz poniżej:

   

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Modelowanie żuchwy w ramach wolumetrii twarzy

  O wolumetrii twarzy możesz myśleć jako o dodaniu brakującej objętości – to już wiesz. A jak najlepiej dodać objętość? Na krawędziach! Kiedy dodaliśmy już objętości na kości jarzmowe, to idziemy dalej – w kierunku żuchwy i okolic ucha.

  Dodanie preparatu (kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia) na krawędź twarzy nazywamy właśnie modelowaniem żuchwy. Uzupełnienie ubytków w tych rejonach spowoduje podniesienie się obwisłej skóry z okolic podbródka i szczęki. Dzięki temu Twoja twarz z powrotem nabierze właściwych rysów – takich jak przed kilkoma laty. Wolumetria twarzy bardzo często uwzględnia właśnie modelowanie żuchwy.

  Mimo, że preparat jest rozprowadzany po dość sporym obszarze (ucho – kąt żuchwy – broda) to wszystko to możemy załatwić jednym nakłuciem. To dlatego, że taki zabieg można wykonać przy pomocy kaniuli, czyli tępo zakończonej rurki która łatwo się zgina i dociera w różne rejony twarzy.

  Dlatego wolumetria twarzy nie jest bolesna ani nie trwa długo. W skali bólu 1-5, wolumetria twarzy w mojej ocenie to na 2/5, a czasowo do 20 minut 😉 .

  Wolumetria twarzy – jak działa? Zanim przejdziemy dalej, zerknij na efekty zabiegu poniżej:

  wolumetria twarzy 2

  Źródło: Dr Darren McKeown, https://www.drdarrenmckeown.com/volumetric-facelift/

  Kiedy należy wykonać ten zabieg?

  Wolumetria twarzy nie zna się na liczbach 😉 . Wiem, że najlepiej gdybym podała Ci tutaj dokładny wiek, kiedy powinieneś zainteresować się zabiegiem wolumetrii twarzy i modelowania żuchwy. Domyślasz się pewnie, że to niemożliwe. Ale nie zostawię Cię tylko z tą zdawkową informacją 😉

  Przede wszystkim, wolumetrię lepiej zrobić wcześniej niż później. Wracając do przykładu z jabłkiem – wolisz zjeść świeże i twarde, prawda? 😉 Przekładając to na wygląd – dużo łatwiej jest uzupełnić tylko trochę objętości, niż odrabiać bardzo duże straty.

  Jeśli regularnie chodzisz do lekarza medycyny estetycznej np. na botoks lub mezoterapię, to na pewno nie ominie Cię moment, w którym będzie warto zrobić ten zabieg. Jeśli natomiast nigdy nie byłeś w gabinecie – przyjmij okres 30 roku życia jako moment, w którym warto sprawdzić czy to już czy jeszcze 😉

  Warto reagować wcześniej tym bardziej, że podany preparat nie tylko uzupełni objętość, ale także zastymuluje skórę do odnowy. Czyli „zmotywuje” ją do tego, żeby produkowała więcej kolagenu naturalnie. Dlatego kolejne ubytki w tkance podskórnej będą przebiegać po prostu wolniej.

  A co jeśli na przykład przekroczyłaś już czterdziestkę lub pięćdziesiątkę i właśnie czytasz ten artykuł? Nie martw się – to, że coś jest trudniejsze, to nie znaczy, że niewykonalne. Często w sytuacjach dużej utraty objętości rozważa się podanie nie 1ml, ale np. 2ml preparatu w skórę.

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Preparaty wykorzystywane do modelowania żuchwy i wolumetrii twarzy

   Wolumetria twarzy i modelowanie żuchwy to zabiegi, które kojarzymy przede wszystkim z wypełniaczem – kwasem hialuronowym. Jeżeli uważnie czytacie mojego bloga, to wiecie też, że jest wobec niego ciekawa alternatywa, czyli hydroksyapatyt wapnia.

   O różnicach między hydroksyapatytem wapnia a kwasem hialuronowym pisałam TUTAJ. W skrócie – młodszym osobom, które mają mniejsze ubytki w tkance, proponuję często właśnie hydroksyapatyt. Nie ma on tak mocnych właściwości wypełniających, ale silniej stymuluje skórę do samodzielnej pracy. To bardziej korzystne w przypadku, gdy skóra jest jeszcze silna.

   Po kwas hialuronowy sięgamy częściej tam, gdzie ubytki są większe lub gdy chcemy podkreślić i uwydatnić cechy osobowe Pacjenta. Na przykład delikatnie wysmuklić brodę czy właśnie żuchwę.

   Nie martwcie się jednak – w dobrym gabinecie estetycznym to nie Wy musicie podejmować tą decyzję. Najlepiej zrobicie słuchając doświadczonego lekarza, który zaproponuje Wam odpowiedni preparat na ten problem estetyczny.

   Wolumetria twarzy – efekty

   Efekty, na które możesz liczyć po tym zabiegu to:

   • Poprawa owalu twarzy
   • Uwydatnienie kości policzkowych
   • Usunięcie zmarszczek spowodowanych utratą tkanki łącznej
   • Lepsze napięcie skóry
   • Podkreślenie żuchwy i poprawa jej konturu
   • Wzmocnienie skóry od środka
   wolumetria twarzy 3

   Źródło: Dr Darren McKeown, https://www.drdarrenmckeown.com/volumetric-facelift/

   Efekty po wolumetrii twarzy i modelowaniu żuchwy będą utrzymywać się do ok. roku w przypadku kwasu hialuronowego i nawet do 1,5 roku w przypadku hydroksyapatytu wapnia. Co więcej, preparaty te będą stymulowały skórę do działania nawet dodatkowo nawet do pół roku po tym jak efekt wypełnienia minie.

   Podsumowanie

   Wolumetria twarzy to zabieg potrzebny, ciekawy i złożony. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie odwrócicie wzroku kiedy przeczytacie o czymś tak z pozoru poważnym jak „modelowanie twarzy” 😉 W ostateczności, na koniec dnia, medycyna estetyczna to poprawa tych drobnych rzeczy, które naprawdę robią różnicę w wyglądzie i wreszcie w jakości życia.

   A jeśli jesteście jeszcze nie do końca przekonani, lub macie pytania odnośnie tego zabiegu – piszcie w komentarzach! Bardzo chętnie podyskutuję i wszystko wyjaśnię 😉 Dziękuję, że jesteście!

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Wolumetria twarzy – dlaczego jej potrzebujesz?

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Ola / 12.04.2023 19:07:25

     Dzień dobry. Mam 40 lat i pierwszy raz poddałam się zabiegowi z kwasem . Zabieg był wykonany przwz lekarza ze specjalnością stomatologiczną w warszawskiej klinice.Ja mam pytanie odnośnie kwasu w kości policzkowe. 3 tyg temu miałam powiększane usta, wypełnione bruzdy nosowo -wargowe i troszkę kwasu w kości policzkowe ( kwas maili defense i volume. Łącznie ok 1,5ml) Byłam już na wizycie kontrolnej i pani doktor powiedziała,że wszystko jest dobrze , natomiast martwi mnie ucisk w prawym policzku ,uczucie takiego rozciągania,rozpierania,nacisku,które pojawią się i znika ,jednego dnia jest innego nie. Ma ono minąć po miesiącu od zabiegu … Ja natomiast obawiam się ,że może tam się robić biofilm lub jakiś stan zapalny. W czerwcu równo 3 miesiące po zabiegu będę poza Polską . Czytałam kilka prac i artykułów ,że ok 3 miesiące po zabiegu mogą pojawić się późne skutki uboczne. Jak ja mogę im zapobiec ? Jakie antybiotyki wykupić,leki jeśli zaczną się komplikacje a ja nie będę w stanie z dnia na dzień przylecieć do Polski … Czy to uczucie które teraz mam może zwiastować tworzenie się biofilmu ,ropnia lub infekcji ? Proszę o odpowiedź . Ola

     • Monika Łyżwa / 13.04.2023 09:02:25

      Pani Olu, dziękuję za komentarz. Najważniejsze, że udała się Pani na wizytę kontrolną i lekarz miał okazję to obejrzeć. Faktycznie uczucie to może minąć samo z czasem – tak jak mówił lekarz. Jeśli jednak cokolwiek zmieniałoby się nie na lepsze, to zdecydowanie zachęcam do ciągłego kontaktu z lekarzem i ponownej kontroli. W zakresie powikłań to na szczęście nie jest tak, że 3 miesiące na sztywno zwiastują problemy. Większa część powikłań dzieje się niedługo po podaniu preparatu. Myślę, że obecna sytuacja nie musi zwiększać ryzyka powikłań po długim czasie, które wymieniała Pani w swoim komentarzu. Dlatego przede wszystkim obserwacja i kontakt z zabiegowcem są tutaj kluczowe. Pozdrowienia! 🙂

    • Bogumiła / 09.06.2022 18:56:20

     Witam, chciałabym dowiedzieć się ,czy przy pełniejszym kształcie twarzy wolumetria nie spowoduje ,że twarz zrobi się po prostu za bardzo ” pyzata ” ?????Tak sugeruje lekarz . Dodam ,że mam 56 lat i od 6 lat korzystam z zabiegów medycyny estetycznej ( nici z haczykami , kwas hialuronowy , botoks ). Proszę o info.

     • Monika Łyżwa / 09.06.2022 19:03:07

      Pani Bogumiło, trudno mi odpowiedzieć na to pytanie nie znając kontekstu Pacjenta (Pani), ale postaram się 🙂 Zasadniczo wolumetria twarzy ZAWSZE dodaje objętości. W skórę podawany jest preparat, który zostaje tam na długo. Wiele zależy od tego, czy Pani twarz ma ubytki w tkance podskórnej, które wymagają uzupełnienia. Jeśli są takie braki, to kwas hialuronowy (odpowiednio podany) będzie jak znalazł. W każdej sytuacji jednak warto odnieść to do swojej, konkretnej sytuacji, na żywo z lekarzem. Myślę, że najlepiej jak Pani zwróci się do swojego lekarza z tymi wątpliwościami, żeby upewnić się do czego zmierzacie w tym planie leczenia. Pozdrowienia!

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    NucleoFILL to zabieg który warto znać, bo jest duża szansa, że go potrzebujesz. O tym dlaczego sądzę, że NucleoFILL jest jednym z ciekawszych rozwiązań w...

    19.04.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Żeby pokazać Wam kiedy i jakich efektów możecie się spodziewać po zabiegach estetycznych - przygotowałam specjalne wykresy :) Pokazuję na nich jak bardzo jesteście zadowoleni...

    16.07.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Część II pełnej relacji z zabiegu Pani Asi już przed Wami! Od razu po peelingu laserowym wykonaliśmy zabieg FIBRYNY bogatopłytkowej. To taki wampirzy lifting na...

    08.01.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".