Worki pod oczami – domowe sposoby czy zabieg?

Worki pod oczami – domowe sposoby czy zabieg?

Spis treści

  Worki pod oczami są jak reklamy Media Expert. Chciałbyś, żeby zniknęły, a one cały czas się pojawiają. Ale żarty na bok – o ile nie mam wpływu na natarczywe reklamy w TV, to w tym artykule powiem Ci jak skutecznie rozwiązać ten problem. Domowe sposoby na worki pod oczami, a może zabieg estetyczny – co zadziała? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

  Czy jesteś pewien, że masz worki pod oczami?

  Po pierwsze i najważniejsze – czy jesteś pewien, że masz worki pod oczami? Jeśli od razu pomyślałeś: „TAK”, to zastanów się jeszcze przez chwilę i czytaj dalej.

  Workami pod oczami nazywamy często… każdy problem natury estetycznej, który pojawia się w okolicy oczu. Sińce pod oczami, opuchlizna pod okiem, zmarszczki pod oczami – wiele osób wrzuca to wszystko do jednego… worka 🙂 . Leczenie każdego z tych problemów jest jednak zupełnie inne!

  Dlatego poniżej przedstawiam na zdjęciach jak wygląda każdy z nich. Sprawdź teraz, do którego ze zdjęć najbardziej pasuje Twój problem:

  Jak wyglądają sińce pod oczami

  sińce pod oczami

  Cienie pod oczami są wtedy, gdy skóra pod oczami jest gładka. Czyli nie ma zmarszczek ani bruzd. I w drugą stronę – nie ma także opuchlizny i „poduszeczek” na tym obszarze.

  Jest za to sina, fioletowa skóra, która daje złudzenie optyczne, że pod okiem masz duże zagłębienie. Cienie pod oczami to nic innego jak przebijające się przez skórę naczynia krwionośne, które mają ten charakterystyczny kolor. Jeśli się pojawiają to naszym celem jest wzmocnić skórę w tej okolicy i sprawić żeby naczynia nie były tak widoczne.

  Jak wyglądają zmarszczki pod oczami

  zmarszczki pod oczami

  Zmarszczki pod oczami często mogą być mylone z cieniami pod oczami. To dlatego, że z daleka wyglądają bardzo podobnie. Jednak w tym przypadku mówimy o ubytkach w tkance podskórnej. Powodują one, że pod oczami tworzą się rowki (zagłębienia), które od razu dodają nam lat. Skóra w tej okolicy również staje się ciemniejsza – i to z dwóch powodów.

  Po pierwsze (tak jak w przypadku „zwykłych” cieni pod oczami) z powodu przebijających się naczyń krwionośnych.

  Po drugie, z powodu innego odbicia światła słonecznego na tym obszarze. Inaczej mówiąc, w okolicy dołka tworzy się „prawdziwy” cień, który jeszcze bardziej podkreśla problem w tej okolicy.

  Jak wyglądają worki pod oczami

  worki pod oczami

  Z workami pod oczami sprawa jest najtrudniejsza. To dlatego, że mówimy tutaj nie o bruzdach ani cieniach, a o „poduszeczkach” skóry, które zgromadziły się w tym obszarze.

  Sprawa jest o tyle skomplikowana, że przyczyn powstawania worków pod oczami jest sporo. Dodatkowo mogą one powodować także złudzenie cieni i sińców pod oczami. Ale nie martw się, w dalszej części artykułu rozwiążemy tą sprawę 🙂 .

  Worki pod oczami przyczyny

  Jakie są przyczyny worków pod oczami? Jest ich przynajmniej kilka.

  Przyczyna 1 – Wiek i obwisła skóra

  Wraz z wiekiem Twoja skóra staje się coraz luźniejsza i cieńsza. Już od 25 roku życia traci ona na swojej elastyczności – także w okolicach oczu. Na skutek grawitacji tkanka podskórna także przesuwa się ku dołowi.

  Dlatego wraz z wiekiem będziesz zauważać więcej skóry w tej okolicy. Mogą pojawiać się tam też fałdki (zmarszczki), które optycznie będą pogrubiać ten obszar. Z tego powodu pod oczami utworzą się niekorzystnie wyglądające wory.

  W jakim wieku dokładnie się to dzieje? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo wiek to tylko liczba. Z resztą, zajrzyj także do przyczyny 3… 🙂

  Przyczyna 2 – Sen i styl życia

  Pamiętasz jak w szkole na biologii uczyłeś się, że człowiek składa się w 65% z wody? Jeśli nie, to właśnie teraz jest moment żeby sobie to przypomnieć!

  Twój styl życia ma ogromny wpływ nie tylko na sińce i worki pod oczami, ale także na Twój wygląd w ogóle. Jeżeli Twoja dieta jest niezbilansowana, masz dużą retencję wody w organizmie, czy po prostu jesteś zmęczony – to worki pod oczami będą rosnąć.

  Po pierwsze – dieta. Kiedy jesz niezdrowo, woda w nadmiarze gromadzi się w Twoim organizmie (np. na skutek dużych ilości sodu). Niedobór witamin z grupy K także może mieć na to wpływ. Wtedy w poduszeczkach pod oczami zbiera się więcej wody i… voila!

  Po drugie – używki. Papierosy, alkohol czy narkotyki pogarszają stan Twojej skóry. Osłabiają jej gęstość i powodują, że powstają cienie pod oczami. Widoczny cień powiększa wrażenie większych worków pod oczami. Jak widzisz, to wszystko się ze sobą łączy.

  Po trzecie – sen. Niedobory snu powodują opuchliznę wokół oczu. Taki obrzęk pod okiem dodatkowo wzmaga widoczność worów pod oczami. Dlatego właśnie dzień po ostrej imprezie wyglądasz gorzej (plus oczywiście używki).

  Czy w takim razie sen i styl życia jest NAJWAŻNIEJSZĄ przyczyną worów pod oczami? Nie jest. W moim odczuciu największe znaczenie mają przyczyny 3 i 4.

  Przyczyna 3 – Geny

  Wiek to tylko liczba, powiedziałam to już w tym artykule. To właśnie dlatego często widzisz starsze panie bez żadnych worków pod oczami, a Ty musisz się z nimi zmagać.

  Prawda jest brutalna. Geny często praktycznie w całości decydują czy będziemy mierzyli się z tym problemem. Jeśli nie miałeś szczęścia w tej „loterii”, to nawet pół godziny snu mniej czy jeden drink więcej może powodować u Ciebie ten problem.

  Jeśli należysz do tej grupy, to Twoim jedynym orężem jest skuteczna i sumienna profilaktyka, aby ograniczyć widoczność worków pod oczami. O sposobach na cienie i wory opowiadam poniżej.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Przyczyna 4 – Choroby i alergie

  Worki pod oczami mogą być powodowane także przez alergie i choroby. Na przykład: infekcje, reakcje na nowe leki czy środki chemiczne, choroby tarczycy, czy choroby oczu.

  Nie sposób omówić tutaj wszystkich możliwości jeśli chodzi o choroby i alergie. Jednak dobra wiadomość jest taka, że jeśli wory pod oczami pojawiły się z tego powodu, to najczęściej są także inne objawy. W przypadku alergii będzie to np. świąd czy szczypanie.

  W przypadku chorób i alergii najczęściej może spotkać Cię opuchlizna pod okiem. Taki obrzęk pod okiem jest bardzo popularnym skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Opuchnięcie pod okiem może być także rezultatem chorób, a nawet wynikać z nowych kosmetyków czy detergentów w Twoim domu.

  Dlatego jeśli wraz z pojawieniem się u Ciebie obrzęków pod oczami pojawiły się także inne symptomy – być może sprawa jest poważniejsza niż Ci się wydaje. W takiej sytuacji udaj się do swojego lekarza prowadzącego.

  W kontekście alergii zastanów się czy nie zmieniłeś ostatnio czegoś w swoim życiu, co mogło spowodować taką reakcję.

  Jak pozbyć się worków pod oczami

  Uwaga, będę walić prosto z mostu – pozbyć się worków pod oczami to wcale nie taka prosta sprawa jak możesz przeczytać na popularnych portalach. Jeśli problem jest widoczny i poważny, to niestety drobne zmiany w stylu życia czy przyjmowanie suplementów niewiele pomoże.

  Dlatego w tym artykule zależy mi, żebyś poznał co tak naprawdę przyniesie rezultaty. Ustalimy wiec jakie metody mogą zadziałać, a jakie raczej nie.

  Worki pod oczami domowe sposoby

  Brutalna prawda jest taka, że domowe sposoby na worki pod oczami są… przereklamowane. Co mam na myśli?

  Przede wszystkim to, że przeciętna osoba nie ma rażących zaniedbań jeśli chodzi o styl życia. Jeśli nie śpisz 3 godziny dziennie przez długi czas, nie jesteś nałogowcem i jesz „normalnie”, to wprowadzenie większej dawki warzyw niewiele na ten problem pomoże.

  Moim zdaniem, chcąc ograniczyć worki pod oczami w warunkach domowych możesz zrobić następujące rzeczy:

  1. Wzmacniaj skórę pod oczami – stosuj dedykowane kremy pod oczy z dobrym składem (np. takie, które mają w składzie wit.C, retinol czy hydrochinon). Dbaj o to, aby skóra w tym obszarze była dobrze nawilżona
  2. Uprawiaj sport – aktywność fizyczna ogólnie poprawi stan Twojej skóry. Obszar pod oczami także na tym skorzysta
  3. Wysypiaj się – jeżeli to możliwe. Jeśli nie możesz dołożyć ekstra godzin snu, zadbaj o jego jakość. Zaciemnij i schłodź pomieszczenie. Stwórz odpowiednie warunki do spania, żeby wykorzystać godziny, które masz
  4. Codziennie zmywaj makijaż. Jeśli jesteś kobietą, to brak demakijażu na koniec dnia naprawdę szkodzi Twojej skórze, która także potrzebuje odpoczynku. Robiąc demakijaż rób to delikatnie, a nie agresywnie – to także ma wpływ na szybkość degradacji skóry.

  WAŻNE: wspomniane domowe sposoby na worki pod oczami bez dwóch zdań pasują bardziej do profilaktyki, a nie leczenia problemu. Inaczej mówiąc: jeśli masz duży problem z sińcami pod oczami, te rzeczy nie pomogą bardzo. Ale jeśli chcesz, żeby problem nie pogłębiał się – to najlepsze, co możesz zrobić!

  PS. Warto wspomnieć tutaj o popularnych „kompresach z torebek herbaty” czy jedzeniu „specjalnych” warzyw na ten problem. Krótka piłka – prawdopodobnie nie przyniesie Ci to szybkich i znaczących efektów, jakich oczekujesz.

  A co przyniesie NAPRAWDĘ dobre rezultaty w krótkim terminie? Zabiegi medycyny estetycznej, o których opowiadam poniżej!

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Worki pod oczami zabiegi

   Medycyna estetyczna doskonale radzi sobie z problemem worków i cieni pod oczami. Na okolicę oczu jest przynajmniej kilka zabiegów, a ja opowiem Ci o najskuteczniejszych z nich.

   Jeśli na poważnie chcesz uporać się z workami pod oczami to właśnie zabiegi estetyczne (a nie domowe sposoby) powinny być dla Ciebie priorytetem. To dlatego, że dadzą one ZNACZNIE lepsze efekty w zdecydowanie krótszym czasie. O jakie konkretnie zabiegi chodzi?

   Zabieg 1 – mezoterapia pod oczy

   Mezoterapia jest na pewno znanym Ci zabiegiem. Tak – to ten popularny zabieg z dużą ilością nakłuć igłą. W przypadku okolicy oczu wygląda on jednak nieco inaczej.

   Zabieg polega na tym, że lekarz podaje igłą pod oczy specjalny rozjaśniający preparat. Robi on dla Twojej skóry dwie rzeczy:

   1. Wzmacnia ją i nawilża od środka. Pełen wartości odżywczych powoduje, że skóra pod oczami staje się mocniejsza. To rozjaśnia całą okolicę i powoduje, że ew. worki pod oczami wyglądają na mniejsze
   2. Rozjaśnia skórę. Na początku artykułu mówiłam, że siny kolor związany jest z naczynkami krwionośnymi. Zawarta w preparacie witamina C powoduje, że naczynka rozjaśniają się, a Twoje cienie pod oczami znikają

   Zobacz jak wygląda zabieg na cienie pod oczami na filmiku poniżej.

    

   Zabieg 2 – kwas hialuronowy

   Wypełnienie kwasem hialuronowym będzie wskazane tam, gdzie cienie i worki pod oczami powstały z powodu ubytków w tkance podskórnej. Czyli jeśli pod oczami masz zagłębienia (rowki), to te ubytki można uzupełnić kwasem.

   Efekt? Skóra będzie gładsza i młodsza. Będzie także stymulowana do naturalnej produkcji kolagenu, dlatego problem zostanie ograniczony na przyszłość.

   Zabieg 3 – plastyka powiek dolnych (blefaroplastyka)

   Jak usunąć worki pod oczami raz a dobrze? Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka, to najbardziej skuteczny i adekwatny zabieg w większości przypadków jeśli chodz o worki pod oczami. Możesz myśleć o tym w ten sposób:

   1. Cienie pod oczami – mezoterapia
   2. Bruzdy i zmarszczki pod oczami – kwas hialuronowy
   3. Worki pod oczami – blefaroplastyka

   Plastyka powiek polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru skóry pod oczami. Zabieg jest prosty i szybki. Chirurg znieczula Cię miejscowo, następnie skalpelem wycina nadmiar tkanki w tej okolicy i zakłada specjalne szwy.

   W efekcie, po ok. 14 dniach rekonwalescencji, możesz cieszyć się brakiem worów pod oczami. Co więcej, rozwiązanie to jest na zawsze – nie jest czasowe i nie trzeba go powtarzać co kilka miesięcy. Jest kilkukrotnie droższy niż powyższe zabiegi, ale w przypadku worków (a nie cieni czy bruzd) jest jedynym kierunkiem leczenia.

   Co na worki pod oczami – podsumowanie

   W tym artykule starałam się na każdym kroku podkreślić różnicę pomiędzy sińcami, bruzdami i workami pod oczami. Mam nadzieję, że teraz już dokładnie wiesz jak usunąć worki pod oczami.

   W moim gabinecie mam najczęściej do czynienia z Pacjentami, którzy zmagają się właśnie z sińcami pod oczami i bruzdami. Wtedy z powodzeniem stosujemy zabiegi mezoterapii czy kwasu hialuronowego. Jednak tam, gdzie jest taka potrzeba (worki), bez wahania kieruję Pacjentów na zabieg blefaroplastyki.

   Podsumowując, zależało mi, żeby w tym artykule podkreślić, że nie wszystkie (a w szczególności domowe) metody radzą sobie z workami pod oczami. Wniosek jest jeden – jeśli chcesz jasnej, równej i gładkiej skóry pod oczami, skieruj się do specjalisty medycyny estetycznej w swoim mieście. Buziaki!

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Worki pod oczami – domowe sposoby czy zabieg?

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Sandi / 08.09.2023 14:18:36

     Na metabolizm komórkowy i usuwanie wody z organizmu które są w diecie można poczytać w artykule Jerzego Lutomskiego i Jana Hasika “Fitoterapia w urologii” 🙂 Bardzo dobrze je mieć na talerzu. Jeżeli chodzi o składniki aktywne na skórę to polecam w sumie to co już prędzej podawano wspominając o Garisell. Sama go nie posiadam, ale składniki wyglądają bardzo dobrze.

    • jagoddzia / 07.08.2023 14:42:16

     gdzies sa badania na temat tego ze takie warzywa w ogole dzialaja? chodzi mi o skladniki w diecie ale tez i o te ktore masz w kosmetykach..

    • Sandi / 24.07.2023 09:09:10

     KamaS, dobrze by było poszukać i jeść takie rzeczy, które pobudzających metabolizm komórkowy i usuwać nagromadzoną wodę z organizmu. Najlepiej spróbować takiego jedzonka jak: seler, ogórki, szpinak, pomidory czy zielona pietruszka.

    • KamaS / 27.06.2023 14:20:43

     @Sandi, a co omijać w diecie? Te składniki co wymienione są wyżej to jak one mają działać na skórę pod oczami?

    • aleksis / 22.05.2023 13:53:31

     jakie skladniki aktywne w sumie sie poleca nakladac na worki pod oczami by zauwazyc jakies efekty? co wy tam macie dokladnie u siebie w pielegnacji?

     • Monika Łyżwa / 24.05.2023 08:54:46

      Dzień dobry, warto rozważyć np. retinal, kwas hialuronowy, witaminę C 🙂 Pozdrowienia!

    • hannah / 03.04.2023 15:44:16

     sprawdziłam skład i… olej ze słodkich migdałów, skalan, niacynamid, stabilna forma witaminy C, kofeina, ekstrakt z arniki, z drożdży, z ruszczyka kolczastego, komórki macierzyste z jeżówki wąskolistnej itp. to mi bardzo pomaga. gdyby nie pomogło to… myślałabym o zabiegach, ale jest super. dzięki za polecenie, bo kupiłam, przetestowałam i oceniła.

    • patrycja biernat / 09.02.2023 15:25:53

     zdecydowałam się zamówić ten krem i mam nadzieję, że garisell realnie będzie działał, tak jak zapowiadacie.. zobaczymy jak te składniki będą miały realne przełożenie na usuwanie worków pod oczami.

    • anecznik / 12.12.2022 15:16:22

     olejek ze slodkich migdalow, skwalan, niacynamid, ruszczyk kolczasty, witamina c, kofeina, arnika, masło Cupuacu, masło shea, zielona herbata czy zielona kawa, bioferment z acerolii, komórki macierzyste z jeżówki wąskolistnej… wygląda on baaaaaaardzo ciekawie ^^

    • M. Lipska / 15.11.2022 21:01:30

     Dzieki tez za polecenia. Dzieki Wam dziewczyny moja skora pod oczami zaczyna sie robic ladniejsza. Te obrzeki zanikaja! ;*

    • Sandi / 01.06.2022 15:41:28

     Ja miałam to “szczęście”, że u mnie problem był objawem problemów z tarczycą i hormonami. Jak zaczęłam brać leki tak poprawiło mi się pod oczami. Wiadomo, że nie 100% z początku, ale jeszcze zaczęłam pić więcej wody, wyeliminowałam trochę żarełka z listy diety i zaczęło być lepiej. No i też zaczęłam myć oczy bez wacików tylko dłoniami. Później nakładałam garisell eye i masowałam się wałeczkiem jadeitowym z rossmanna i problem załatwiony 😀

     • Monika Łyżwa / 02.06.2022 08:38:09

      Dziękuję za ten komentarz! Dokładnie tak – worki pod oczami mogą mieć przyczyny typowo zdrowotne i być wskazówką, że coś innego dzieje się w organizmie. Dlatego jeśli pojawiły się one nagle, albo towarzyszą im inne objawy to warto zrobić badania. Fajnie, że u Pani już po wszystkim 🙂 Pozdrowienia!

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Powstanie siniaka trudno nazwać "powikłaniem po zabiegu estetycznym". Pracując z igłą zawsze istnieje ryzyko, że lekarz uszkodzi jakieś niewielkie naczynko napotkane na swojej drodze. Jednak,...

    13.08.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Czy kremy z filtrem są szkodliwe, czy bezpieczne? Czy powodują raka? Oto CAŁA PRAWDA o kremach SPF i UV - lekarz wyjaśnia!

    25.12.2023 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej cieszy się największą popularnością wśród zabiegów medycyny estetycznej. Dlaczego zatem botoks, z jednej strony tak bardzo lubiany, ma tak złą...

    24.03.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Problemy estetyczne

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".