Wypełnianie kwasem hialuronowym – powikłania

Wypełnianie kwasem hialuronowym – powikłania

Spis treści

  Wypełnianie kwasem hialuronowym – jakie daje powikłania? Coraz chętniej sprawdzamy oferty zabiegowe gabinetów medycyny estetycznej. Zapytanie w Google o wypełnianie kwasem hialuronowym staje się popularniejsze z miesiąca na miesiąc.

  Nic dziwnego – celebrytki pokazują piękne efekty zabiegów na wybiegach i w mediach społecznościowych. Na dodatek dowiedziałyśmy się, że koleżanka z pracy wygląda lepiej, bo odkryła nowy salon i postanowiła go przetestować… 😉

  Na blogu pisałam niedawno o kwasie hialuronowym, wymieniając szereg zalet z jego stosowania. Nie zapominajmy o tym czytając dzisiejszy artykuł.

  Wszystko to brzmi wspaniale – mniejsze zmarszczki, promienna cera i lepsze samopoczucie. Jest także druga strona medalu – wypełnianie kwasem hialuronowym może powodować powikłania. Czy faktycznie jest się czego bać? Jak często w prawdziwym życiu zdarzają się efekty niepożądane?

  Takim zdarzeniom my – lekarze, umiemy zapobiegać – m.in. poprzez nieprzerwaną naukę, znajomość anatomii czy przestrzeganie sterylności podczas wykonywania zabiegów. Jednak każdy pacjent jest inny pod względem budowy anatomicznej i nigdy nie ma dwóch identycznych zabiegów. W trudnej sytuacji naszym zadaniem jest zdiagnozować powikłanie i jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

  Przejdźmy w końcu do konkretów 🙂

  Częste działania niepożądane

  Bezpośrednio po wykonanym zabiegu wypełnienia zmarszczek możesz zauważyć w miejscu podania zaczerwienienie, niewielki obrzęk i tkliwość skóry. Te dolegliwości powinny ustąpić samoistnie od kilku do kilkudziesięciu minut po zabiegu.

  Zdarza się, że wypełnianie kwasem hialuronowym spowoduje siniaki i krwiaki, co przełoży się na ból i uczucie napięcia skóry, które tak naprawdę powikłaniem ciężko nazwać. Jest to raczej niepożądany efekt naszej ingerencji w skórę – w końcu przerywamy jej ciągłość za pomocą igły i dodatkowo manipulujemy przy stworzonym otworze podając określoną substancję.

  Objawy te ustępują samoistnie po kilku dniach. Jednak uczucie bólu nie powinno być silne – jeśli podczas lub po zabiegu odczuwasz bardzo silny ból danej okolicy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg! Wczesna diagnoza problemu to podstawa w skutecznym leczeniu.

  • Zbadam Twoją skórę sprawdzę czego jej potrzeba, żeby wyglądała lepiej

  • Ustalimy plan leczenia wybierzemy zabieg najlepszy dla Ciebie

  • Wykonamy zabieg jeśli zechcesz, po konsultacji od razu zrobimy zabieg

  Umawiam konsultację

  W zakresie powikłań po wypełnianiu kwasem hialuronowym nagrałam także filmik na Youtube. Zobacz poniżej:

   

  Rzadziej występujące

  Czytałaś kiedyś ulotkę Ibupromu i tego, co może powodować w niezwykle rzadkich przypadkach? No właśnie 🙂 Poniższe zdarzenia związane z wypełnianiem kwasem hialuronowym występują znacznie, znacznie rzadziej, jednak mogą się wydarzyć przy niesprzyjających warunkach.

  Wypełnianie kwasem hialuronowym – reakcje alergiczne

  Do rzadziej występujących działań niepożądanych możemy zaliczyć wystąpienie reakcji alergicznej na podany produkt – dużo więcej przypadków zdarza się wtedy, gdy wypełniacz wzbogacony jest w środek znieczulający – lidokainę. Dlatego ważne jest, żebyście przed rozpoczęciem zabiegu zgłosili lekarzowi jeśli w przeszłości mieliście podejrzenie alergii na tą substancję (np. podczas zabiegów stomatologicznych ze znieczuleniem).

  Wypełnianie kwasem hialuronowym – zakażenia

  Wypełnianie kwasem hialuronowym może w wyjątkowych sytuacjach doprowadzić do infekcji – w tym przypadku ważna jest współpraca pacjenta i lekarza. Ten pierwszy powinien zadbać o to, żeby w dniu zabiegu być całkowicie zdrowym – i nie mówię tu tylko o przeziębieniu. Zadbane o zęby, zatoki i prawidłową odporność swojego organizmu zdecydowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji.

  Po stronie lekarza natomiast stoi wybranie odpowiedniego wypełniacza – czyli takiego o największej czystości mikrobiologicznej. Wykorzystywany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy produkowany jest przez bakterie, z których musi zostać później oczyszczony. Markowe produkty, z których korzystają lekarze medycyny estetycznej zapewniają takie bezpieczeństwo.

  Zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym, w szczególności wykonywanych w okolicy ust, może spowodować pojawienie się opryszczki. Dlatego jeśli wiesz, że masz skłonności do występowania opryszczek – koniecznie poinformuj lekarza przed zabiegiem, żeby zalecić odpowiednie leczenie profilaktyczne, aby usta były piękne od razu po wyjściu z gabinetu 🙂

   Pobierz darmowy poradnik

   12 kroków do młodego wyglądu

   Poradnik-monika

   Wypełnianie kwasem hialuronowym – niedokrwienie

   Zdecydowanie najgroźniejszym powikłaniem zabiegowym w przypadku usieciowanego kwasu hialuronowego jest niedokrwienie tkanek, skutkujące martwicą tkanek danego obszaru. Do martwicy skóry może dojść na skutek dostania się kwasu hialuronowego do naczynia krwionośnego.

   Kwas hialuronowy jest żelem, a światło naczynia krwionośnego jest bardzo małe, przez co podany żel może zablokować całe to naczynie, nie pozwalając na przepływ krwi. Każde naczynie pełni swoją funkcję i dostarcza krew do określonego miejsca. Na skutek takiego niedokrwienia może dojść do martwicy skóry w danym obszarze. W ekstremalnie sporadycznych przypadkach, gdy zablokowane zostanie naczynie łączące się z tętnicą oczną, może nawet dojść do utraty wzroku.

   Podanie kwasu hialuronowego w naczynie krwionośne zdarza się najczęściej, gdy zabieg wykonują niewykwalifikowane osoby, nieznające anatomii człowieka. W przypadku możliwości wystąpienia zablokowania naczynia ważna jest przede wszystkim trafna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. Odpowiednio wczesna reakcja zahamuje możliwość powstania martwicy. Dlatego tak ważne jest, żeby wypełnienie kwasem hialuronowym robili wykwalifikowani specjaliści.

   Wypełnianie kwasem hialuronowym – czy jest się czego bać?

   Żeby trochę Was uspokoić – to nie jest tak, że cała okolica twarzy to wielka czerwona mina, a lekarz to saper z igłą w ręku. Kwas hialuronowy to bezpieczny wypełniacz. Ryzyko zmienia się w zależności od ostrzykiwanej okolicy. Najmniej bezpieczne okolice do wypełnień to gładzizna (miejsce pomiędzy brwiami), okolica nosa i oka.

   Do tych okolic nawet lekarze podchodzą ze szczególnym respektem. Pozostałe okolice jak usta, policzki, dolina łez niosą mniejsze ryzyko powikłań. Podkreślam, że opisane mniej i bardziej bezpieczne okolice do ostrzyknięć dotyczą wyłącznie kwasu hialuronowego – przy innych zabiegach (botoks, mezoterapia) jest zupełnie inaczej.

   Wypełnianie kwasem hialuronowym to bezpieczny i skuteczny zabieg, jeżeli jest przeprowadzony przez specjalistę w odpowiednich warunkach. Przy tych założeniach ryzyko wystąpienia powikłań jest ekstremalnie niskie i zdecydowanie takich zabiegów nie należy się obawiać.

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Jest 5 sytuacji kiedy powinno się wykonać rozpuszczanie ust po zabiegu z kwasem hialuronowym. W tym wpisie opisuję dlaczego i w jakich sytuacjach warto rozpuścić...

    30.07.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Gdybyś zapytał mnie jaki jeden preparat medycyny estetycznej zabrałabym na bezludną wyspę, to byłaby to fibryna bogatopłytkowa :) . O tym dlaczego uważam, że fibryna...

    13.03.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Czerwone, duże, mięsiste, zmysłowe... jakim przymiotnikiem opiszesz swoje idealne, wymarzone usta? Jakie one by nie były, starzeją się wszystkie. Wraz z wiekiem kontur czerwieni wargowej...

    02.10.2020 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Pobierz darmowy poradnik

    12 kroków do młodego wyglądu

    Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".