Wypełnianie kwasem hialuronowym – powikłania

Wypełnianie kwasem hialuronowym – powikłania

Spis treści

  Wypełnianie kwasem hialuronowym – jakie daje powikłania? Coraz chętniej sprawdzamy oferty zabiegowe gabinetów medycyny estetycznej. Zapytanie w Google o wypełnianie kwasem hialuronowym staje się popularniejsze z miesiąca na miesiąc.

  Nic dziwnego – celebrytki pokazują piękne efekty zabiegów na wybiegach i w mediach społecznościowych. Na dodatek dowiedziałyśmy się, że koleżanka z pracy wygląda lepiej, bo odkryła nowy salon i postanowiła go przetestować… 😉

  Na blogu pisałam niedawno o kwasie hialuronowym, wymieniając szereg zalet z jego stosowania. Nie zapominajmy o tym czytając dzisiejszy artykuł.

  Wszystko to brzmi wspaniale – mniejsze zmarszczki, promienna cera i lepsze samopoczucie. Jest także druga strona medalu – wypełnianie kwasem hialuronowym może powodować powikłania. Czy faktycznie jest się czego bać? Jak często w prawdziwym życiu zdarzają się efekty niepożądane?

  Takim zdarzeniom my – lekarze, umiemy zapobiegać – m.in. poprzez nieprzerwaną naukę, znajomość anatomii czy przestrzeganie sterylności podczas wykonywania zabiegów. Jednak każdy pacjent jest inny pod względem budowy anatomicznej i nigdy nie ma dwóch identycznych zabiegów. W trudnej sytuacji naszym zadaniem jest zdiagnozować powikłanie i jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

  Przejdźmy w końcu do konkretów 🙂

  Częste działania niepożądane

  Bezpośrednio po wykonanym zabiegu wypełnienia zmarszczek możesz zauważyć w miejscu podania zaczerwienienie, niewielki obrzęk i tkliwość skóry. Te dolegliwości powinny ustąpić samoistnie od kilku do kilkudziesięciu minut po zabiegu.

  Zdarza się, że wypełnianie kwasem hialuronowym spowoduje siniaki i krwiaki, co przełoży się na ból i uczucie napięcia skóry, które tak naprawdę powikłaniem ciężko nazwać. Jest to raczej niepożądany efekt naszej ingerencji w skórę – w końcu przerywamy jej ciągłość za pomocą igły i dodatkowo manipulujemy przy stworzonym otworze podając określoną substancję.

  Objawy te ustępują samoistnie po kilku dniach. Jednak uczucie bólu nie powinno być silne – jeśli podczas lub po zabiegu odczuwasz bardzo silny ból danej okolicy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg! Wczesna diagnoza problemu to podstawa w skutecznym leczeniu.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  W zakresie powikłań po wypełnianiu kwasem hialuronowym nagrałam także filmik na Youtube. Zobacz poniżej:

   

  Rzadziej występujące

  Czytałaś kiedyś ulotkę Ibupromu i tego, co może powodować w niezwykle rzadkich przypadkach? No właśnie 🙂 Poniższe zdarzenia związane z wypełnianiem kwasem hialuronowym występują znacznie, znacznie rzadziej, jednak mogą się wydarzyć przy niesprzyjających warunkach.

  Wypełnianie kwasem hialuronowym – reakcje alergiczne

  Do rzadziej występujących działań niepożądanych możemy zaliczyć wystąpienie reakcji alergicznej na podany produkt – dużo więcej przypadków zdarza się wtedy, gdy wypełniacz wzbogacony jest w środek znieczulający – lidokainę. Dlatego ważne jest, żebyście przed rozpoczęciem zabiegu zgłosili lekarzowi jeśli w przeszłości mieliście podejrzenie alergii na tą substancję (np. podczas zabiegów stomatologicznych ze znieczuleniem).

  Wypełnianie kwasem hialuronowym – zakażenia

  Wypełnianie kwasem hialuronowym może w wyjątkowych sytuacjach doprowadzić do infekcji – w tym przypadku ważna jest współpraca pacjenta i lekarza. Ten pierwszy powinien zadbać o to, żeby w dniu zabiegu być całkowicie zdrowym – i nie mówię tu tylko o przeziębieniu. Zadbane o zęby, zatoki i prawidłową odporność swojego organizmu zdecydowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji.

  Po stronie lekarza natomiast stoi wybranie odpowiedniego wypełniacza – czyli takiego o największej czystości mikrobiologicznej. Wykorzystywany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy produkowany jest przez bakterie, z których musi zostać później oczyszczony. Markowe produkty, z których korzystają lekarze medycyny estetycznej zapewniają takie bezpieczeństwo.

  Zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym, w szczególności wykonywanych w okolicy ust, może spowodować pojawienie się opryszczki. Dlatego jeśli wiesz, że masz skłonności do występowania opryszczek – koniecznie poinformuj lekarza przed zabiegiem, żeby zalecić odpowiednie leczenie profilaktyczne, aby usta były piękne od razu po wyjściu z gabinetu 🙂

   KUP MOJĄ NOWĄ KSIĄŻKĘ

   Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty!
   Dostępny jest Audiobook, Ebook oraz wersja tradycyjna

   Poradnik-monika

   Wypełnianie kwasem hialuronowym – niedokrwienie

   Zdecydowanie najgroźniejszym powikłaniem zabiegowym w przypadku usieciowanego kwasu hialuronowego jest niedokrwienie tkanek, skutkujące martwicą tkanek danego obszaru. Do martwicy skóry może dojść na skutek dostania się kwasu hialuronowego do naczynia krwionośnego.

   Kwas hialuronowy jest żelem, a światło naczynia krwionośnego jest bardzo małe, przez co podany żel może zablokować całe to naczynie, nie pozwalając na przepływ krwi. Każde naczynie pełni swoją funkcję i dostarcza krew do określonego miejsca. Na skutek takiego niedokrwienia może dojść do martwicy skóry w danym obszarze. W ekstremalnie sporadycznych przypadkach, gdy zablokowane zostanie naczynie łączące się z tętnicą oczną, może nawet dojść do utraty wzroku.

   Podanie kwasu hialuronowego w naczynie krwionośne zdarza się najczęściej, gdy zabieg wykonują niewykwalifikowane osoby, nieznające anatomii człowieka. W przypadku możliwości wystąpienia zablokowania naczynia ważna jest przede wszystkim trafna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. Odpowiednio wczesna reakcja zahamuje możliwość powstania martwicy. Dlatego tak ważne jest, żeby wypełnienie kwasem hialuronowym robili wykwalifikowani specjaliści.

   Wypełnianie kwasem hialuronowym – czy jest się czego bać?

   Żeby trochę Was uspokoić – to nie jest tak, że cała okolica twarzy to wielka czerwona mina, a lekarz to saper z igłą w ręku. Kwas hialuronowy to bezpieczny wypełniacz. Ryzyko zmienia się w zależności od ostrzykiwanej okolicy. Najmniej bezpieczne okolice do wypełnień to gładzizna (miejsce pomiędzy brwiami), okolica nosa i oka.

   Do tych okolic nawet lekarze podchodzą ze szczególnym respektem. Pozostałe okolice jak usta, policzki, dolina łez niosą mniejsze ryzyko powikłań. Podkreślam, że opisane mniej i bardziej bezpieczne okolice do ostrzyknięć dotyczą wyłącznie kwasu hialuronowego – przy innych zabiegach (botoks, mezoterapia) jest zupełnie inaczej.

   Wypełnianie kwasem hialuronowym to bezpieczny i skuteczny zabieg, jeżeli jest przeprowadzony przez specjalistę w odpowiednich warunkach. Przy tych założeniach ryzyko wystąpienia powikłań jest ekstremalnie niskie i zdecydowanie takich zabiegów nie należy się obawiać.

   Psst! Jeśli podobał Ci się ten artykuł polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

   5
   Oceń ten artykuł

   Oceń: Wypełnianie kwasem hialuronowym – powikłania

   Oceń

    Podobał Ci się ten artykuł?


    Jeśli tak, to podaj swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Twoje dane są ze mną bezpieczne.

    Komentarze
    • Aga / 11.05.2024 11:28:16

     Pani Moniko! Bardzo proszę o pomoc. Na początku 11.2023 mialam zabieg z uzyciem kwasu w okolicę bruzdy nosowej, minęło pół roku od zabiegu i w tym miejscu zrobilo mi się wzdłuż tej bruzdy zgrubienie, ktore jest tkliwe, przy ucisku bolesne.( tak jakbym była świeżo po zabiegu).
     Sluchalam Pani nagrania dotyczące uzycia hialuronidazy, czy w tym wypadku jest to migracja czy biofilm. Bo nie umiem tego ocenić i czy wymaga to natychmiastowej reakcji z mojej strony.
     Dziękuję bardzo
     Sluchalam Pani

     • Monika Łyżwa / 15.05.2024 13:51:28

      Pani Ago, najlepiej zgłosić się na kontrolę do profesjonalisty, który oceni tą zmianę. Pozdrowienia! ????

    • Patrycja / 03.11.2022 21:56:13

     Pani Doktor prosze o rade. Minął miesiąc od powiększenia ust a ja nadal czuje „ciągniecie” ( napewno nie jest tak mocne jak zaraz po zabiegu ) na dolnej wardze przy „dziubku” oraz suche usta czy to normalne ?

     • Monika Łyżwa / 07.11.2022 11:46:14

      Pani Patrycjo, po miesiącu takie wrażenia nie należą do oczekiwanych. Warto zwrócić się do lekarza, który wykonywał zabieg, żeby ocenił sytuację na żywo w Pani kontekście. Zawsze jest możliwość rozpuszczenia kwasu hialuronidazą. Pozdrowienia i powodzenia!

    • Katarzyna / 11.06.2022 14:16:10

     Witam !
     Miałam wprowadzony kwas hialuronowy w policzki i po 3 dniach zauważyłam kulkę (gulkę),która jest wyczuwalna pod palcami. Czy jest to groźne powinnam poczekać do 2 tygodni?Odczuwam delikatny ból w tym miejscu.

     • Monika Łyżwa / 12.06.2022 11:25:47

      Pani Kasiu, po 3 dniach od zabiegu grudka może być po prostu siniakiem. Najlepiej jest poczkać do dwóch tygodni na kontrolę i wtedy pokazać się lekarzowi, który wykonywał zabieg. Jeśli jednak są jakieś objawy, które Panią niepokoją, na przykład narastający ból bez dotykania, zmiana koloru skóry czy cokolwiek innego, to warto zgłosić się do tej osoby już wcześniej.

    Dodaj komentarz

    Może Ci się spodobać także

    Hydroksyapatyt wapnia omawiałam już kiedyś TUTAJ. Był to jednak wpis typowo informacyjny, gdzie wyjaśniałam zasady działania tego preparatu. Teraz, kiedy ten zabieg jest już Wam...

    12.03.2021 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Jaki biostymulator tkankowy wybrać? Który jest najlepszy dla Ciebie? Spróbuję pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule. Jak? Poprzez PORÓWNANIE biostymulatorów tkankowych!

    21.05.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Powiększanie ust nieudane to rzadko poruszany temat w branży medycyny estetycznej. Nikt nie chce publicznie rozgłaszać i pokazywać nieudanego powiększenia ust.

    31.01.2022 Monika Łyżwa

    Kategoria: Opisy zabiegów estetycznych

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

     Dziękuję.

     Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".