
Mam nadzieję, że ten wpis Ci się spodoba. Jeśli chcesz zarezerwować wizytę w Krakowie, kliknij tutaj

Zalecenia po Botoksie: Obalam Wszystkie 10 MITÓW!
Zrobiłam research i zebrałam WSZYSTKIE popularne zalecenia po botoksie, które zabiegowcy przekazują Pacjentom. W tym artykule w zrozumiały sposób powiem, które z nich to FAKTY, a które to MITY, które należy tu i teraz obalić!
W tym artykule:
- Przedstawię Wam popularne zalecenia po botoksie.
- Opowiem, które z nich mają sens, a które to MITY.
- Wyjaśnię dlaczego warto lub NIE warto stosować się do każdego z tych zaleceń.
Zalecenia po botoksie 1: Po zabiegu nie możesz ruszać czołem
Zalecenie numer 1: Po zabiegu nie możesz ruszać mięśniami czoła i robić min. To popularne zalecenie po botoksie, bo wiele osób obawia się, że botoks zmigruje – czyli przemieści się. A jaka jest prawda? Może Cię to zdziwić, ale jest dokładnie odwrotnie, bo ruszanie, praca czołem czy innymi mięśniami objętymi zabiegiem, po zabiegu z botoksem może przyśpieszyć efekty zabiegu!
To doskonale znany fakt, że toksyna botulinowa nie daje efektów od razu i trzeba poczekać kilka dni na pierwsze efekty. Pełne efekty zabieg daje po dwóch tygodniach. I teraz uwaga: poruszanie mięśniami czoła po zabiegu z botoksem na czoło przyspiesza to, kiedy pojawią się pierwsze efekty – i mam na to badania!
W tym badaniu wzięły udział 22 dorosłe kobiety ze zmarszczkami na czole, które zostały poddane zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej. Połowa z nich została poproszona o wykonywanie ćwiczeń mięśni twarzy przez cztery godziny po iniekcjach, a druga połowa ich nie wykonywała. Ćwiczenia obejmowały unoszenie czoła i marszczenie brwi w trzech seriach po 40 powtórzeń, oddzielonych 10-minutowymi przerwami.
Sześć miesięcy później, po ustąpieniu efektów botoksu, uczestniczki zostały ponownie poddane zabiegowi, ale tym razem role się odwróciły – kobiety, które wcześniej wykonywały ćwiczenia, miały ich unikać, a te, które wcześniej nie ćwiczyły, miały je wykonywać.
Zarówno naukowcy, jak i same uczestniczki ocenili, że botoks zaczynał działać szybciej gdy pacjentki wykonywały ćwiczenia twarzy po iniekcji. Średnio było to o jeden dzień szybciej – czyli NIEWIELE szybciej, ale jednak. Po dwóch tygodniach nie było już różnic w skuteczności zabiegu między obiema grupami. Nie zaobserwowano również różnic w czasie utrzymywania się działania botoksu przed jego ustąpieniem.
Dlaczego tak się dzieje? Botoks wiąże się z receptorami na komórkach nerwowych, aby rozluźnić mięśnie. Autorzy sugerują, że możliwe jest, że ćwiczenia przyspieszają ten proces wiązania.
Zalecenia po botoksie 2: Po botoksie nie możesz się schylać
Zalecenie numer 2: Po botoksie nie możesz się schylać. To chyba najpopularniejsze zalecenie po botoksie, które jest bardzo uciążliwe dla Pacjentów. Uciążliwe dlatego, że często ten zakaz pochylania się jest na 4 lub nawet 6 godzin od zabiegu. Mało tego, wiąże się z tym, że Pacjent nie może także położyć się po zabiegu w obawie o to, że toksyna przemieści się w organizmie.
Miałam nawet kilka razy w swoim gabinecie taką sytuację, że Pacjentka umawiała się na wizytę, ale zależało jej na godzinie najpóźniej 17:00, bo o 23:00 chciała się bezpiecznie położyć spać, bo następnego dnia miała wstać do pracy na rano 🙂
I teraz do meritum – ten zakaz to fakt czy mit? Do wszystkich osób, które nie schylały się po swoim zabiegu z botoksem jednoznacznie odpowiadam: To. Jest. MIT. I mam na to dwa proste wytłumaczenia.
Po pierwsze, jeśli obawiacie się, że toksyna przemieści się jeśli pochylicie głowę lub się położycie, to można to łatwo obalić na chłopski rozum. No bo jeśli toksyna po podaniu w mięśnie miałaby przemieszczać się w organizmie (czyli migrować) to migrowałaby W DÓŁ. Czyli właśnie wtedy gdy Pacjent po zabiegu trzyma głowę prosto i jest spionizowany, toksyna siłą grawitacji wędrowałaby ku dołowi i na przykład porażała powieki czy nawet uśmiech. Logiczne prawda?
I teraz, jeśli ten sam Pacjent dla odmiany położyłby się na takim łóżku do masażu to WŁAŚNIE WTEDY toksyna by NIE migrowała góra-dół, bo siła grawitacji nie mogłaby jej tak przesunąć. Zmierzam do tego, że gdyby botoks tak łatwo przemieszczał się po podaniu w mięśnie to spionizowana pozycja Pacjenta byłaby prawdopodobnie najgorsza ze wszystkich, a nie najlepsza jak sugerowałoby to zalecenie po botoksie.
Pora na bardziej naukowe wyjaśnienie. Kiedy lekarz podaje botoks w mięsień, to toksyna zaczyna działać w pęcherzykach synaptycznych od razu, a cały proces porażenia mięśni trwa dosłownie kilka minut. Czyli, zanim zdążysz zapłacić za wizytę, to wszystko co miało się zadziać – się zadziało. To fakt, że efekty w lustrze zobaczysz dopiero za kilka dni, ale botoks zrobił swoją robotę od razu na chwilę po podaniu.
No właśnie, czy skoro botoks działa tak szybko to czy po zabiegu możesz robić dosłownie wszystko? Niekoniecznie – i o tym jest kolejne zalecenie po botoksie.
Zalecenia po botoksie 3: Po botoksie nie możesz pić alkoholu
Zalecenie 3: Po botoksie nie możesz pić alkoholu. Jeśli byłaś kiedyś w moim gabinecie na zabiegu to jestem pewna, że słyszałaś to z moich ust. To dlatego, że to zalecenie po botoksie jest PRAWDZIWE, a po botoksie nie wolno pić alkoholu.
Jednak nie zostawię Cię tylko z taką suchą informacją – zajrzyjmy krok głębiej i sprawdźmy dlaczego lekarze zalecają odstawienie alkoholu, co mogłoby się stać gdyby wypić alkohol po zabiegu oraz jak długo powinno się nie pić po zabiegu.
Odpowiem najpierw na pytanie co stałoby się gdyby po zabiegu wypić alkohol, na przykład w dniu zabiegu? Jedyna słuszna odpowiedź to: nie ma badań na ten temat, ale spodziewam się, że prawdopodobnie NIC by się nie stało i efekt na twarzy byłby taki sam, jak gdybyś nie piła.
Jest jednak tutaj kilka wielkich ALE. Po pierwsze, ten zwrot “prawdopodobnie” z moich ust wynika z tego, że nie ma badań naukowych, które jednoznacznie informowałyby o efektach zabiegu po spożyciu alkoholu. Nie ma takich badań, bo żaden naukowiec nie zdecydował się tego sprawdzić. Więc obserwacje jednej osoby (czyli np. mnie) nie są wystarczające żeby potwierdzić lub obalić tę tezę.
Po drugie, efekty to nie wszystko. Bo nawet jeśli toksyna zadziałałaby na mięśnie tak, jak ma zadziałać, to po spożyciu alkoholu mogłyby stać się różne nieprzewidziane reakcje organizmu. Dla przykładu, możliwa byłaby zwiększona opuchlizna, dłuższe gojenie się po zabiegu i wzmożenie innych efektów ubocznych po botoksie, które mogą się zdarzyć – na przykład objawów grypopodobnych po zabiegu.
Po trzecie, spożycie alkoholu dla każdego znaczy co innego. Dla jednej osoby będzie to dosłownie lampka wina. Dla innych wyjście na imprezę, balowanie do rana i spożycie ilości ekstremalnych. Im większa ilość procentów wypitych w dniu zabiegu tym większe ryzyko, że coś pójdzie nie tak.
Podsumowując, w dniu zabiegu lepiej jest trzymać się tego zalecenia po botoksie i NIE pić w ogóle alkoholu. Następnego dnia już można. Toksyna botulinowa jest lekiem i tak należy ją traktować.
Zalecenia po botoksie 4: Nie nakładaj makijażu po zabiegu
Zalecenie 4: Nie nakładaj makijażu po zabiegu. Ten punkt będzie krótki, a zalecenie że nie można korzystać z makijażu to MIT. Rozumiem jednak dlaczego jest ono często przekazywane Pacjentom.
Ogólnie mówiąc, od razu po zabiegu możesz nałożyć makijaż i nie wpłynie to ani na efekty, ani na możliwe powikłania po botoksie (pod jednym warunkiem). Nałożenie makijażu po zabiegu ogólnie mówiąc często “ratuje” sytuacje dla Pacjentów, którzy po zabiegu mają jeszcze wrócić do pracy albo mają ważne spotkania i nie chcą mieć widocznych zaczerwienień na skórze.
Makijaż jako taki nie jest szkodliwy ani groźny. To, co mogłoby być groźne i na co uczulam to brak zachowania higieny. Czyli korzystanie z kosmetyków lub aplikatorów które nie były dezynfekowane. Jeśli natomiast po zabiegu korzystasz z nowych kosmetyków, do ich nakładania używasz swoich czystych, umytych dłoni, a nie używanego wcześniej pędzla czy gąbeczki, to nie ma tutaj zagrożenia.
Ogólnie po zabiegu z toksyną botulinową ślady na skórze są bardzo minimalne i sprowadzają się do lekkiego zaczerwienienia. Natomiast dla własnej wygody warto wiedzieć, że makijaż jest możliwy i dopuszczalny, a jego stosowanie nie wpłynie na efekty botoksu.
Zalecenia po botoksie 5: Nierówności i asymetrie po botoksie mogą się zdarzyć
Zalecenie 5: Nierówności i asymetrie po botoksie mogą się zdarzyć. To nie jest typowe zalecenie po botoksie, ale żałuję, że tak mało Pacjentów jest informowanych o tym zaraz po zabiegu. Myślę, że dzięki temu mogliby uniknąć wielu niepotrzebnych stresów.
Chodzi o to, że jeśli na kilka dni po zabiegu widzisz efekt, ale jest on nierówny albo nie taki jak chciałaś to naprawdę nie ma się jeszcze czym martwić. Najważniejsze zdanie, które warto zapamiętać z tego artykułu jest takie, że botoks działa nieliniowo. To znaczy, że kiedy efekty dopiero się zaczynają to w jednym miejscu może chwilowo zadziałać mocniej, a w drugim – słabiej. I to jest zupełnie normalne!
Rozumiem jednak, że w oczach Pacjenta może pojawić się dodatkowy stres jeśli na przykład na tydzień po zabiegu coś nie jest do końca tak, jak powinno być. Pamiętajmy, że toksyna botulinowa daje pełne efekty po 14 dniach od podania. Pełne efekty to też RÓWNE efekty. Dopiero po 14 dniach mamy już pewność, że w każdym punkcie podania botoks zadziałał tak, jak zaplanował lekarz.
Zalecenia po botoksie 6: Nie masuj miejsc, gdzie były robione nakłucia, bo przemieścisz botoks
Zalecenie 6: Nie masuj miejsc, gdzie były robione nakłucia, bo przemieścisz botoks. Często można spotkać takie zalecenie, o czym mówią moi pierwszorazowi Pacjenci, którzy mieli już kiedyś wykonywany ten zabieg. Ale zdziwicie się kiedy powiem, że w gabinetach można spotkać także dokładnie ODWROTNĄ wersję tego zalecenia po botoksie. Czyli Pacjentowi zaleca się MASOWAĆ miejsca, gdzie była podana toksyna!
Jaka jest prawda? Co jest mitem a co jest faktem? Tak naprawdę ani jedno ani drugie nie jest do końca słuszne. Ale od początku. Zaraz po zabiegu w miejscach nakłuć na czole będziecie mieli niewielkie wypukłe guzki. To dlatego, że podawany był tam płyn z toksyną botulinową i to spowodowało chwilowe wybrzuszenia w tkankach.
Z punktu drugiego tego artykułu wiecie już, że toksyna botulinowa robi swoją robotę bardzo szybko, znacznie szybciej niż sądzi niejeden Pacjent czy zabiegowiec. Czy w takim razie trzeba uważać z masowaniem żeby nie przemieścić botoksu? Odpowiadam: Tak, lepiej jest nie masować tych guzków i zostawić je w spokoju. Jednak NIE z powodu ryzyka migracji preparatu, ale zachowania zasad higieny.
A w drugą stronę? Czyli, co z osobami którzy dostają zalecenia po botoksie o tym, żeby MASOWAĆ miejsca nakłuć, bo toksyna botulinowa lepiej zadziała? Według autorów TEGO artykułu naukowego nie ma dowodów na to, żeby masowanie okolicy pozabiegowej dawało jakiekolwiek dodatkowe korzyści.
Skoro więc nie są znane korzyści masowania, a ryzyko niezachowania antyseptyki wzrasta gdy robimy masaż – to jednoznacznie możemy obalić to zalecenie pozabiegowe.
Zalecenia po botoksie 7: Nie korzystaj z sauny, basenu i solarium przez 3 dni po zabiegu
Zalecenie 7: Nie korzystaj z sauny i solarium przez 3 dni po zabiegu. To będzie krótki punkt, bo nie trzeba przytaczać badań naukowych aby uzasadnić jego sens. Obiekty publiczne takie jak solarium, sauna czy baseny nie sprzyjają gojeniu się skóry po zabiegu i zdecydowanie odradzam korzystanie z nich przez pierwsze 3 dni.
Po pierwsze dlatego, że nakłucia mogą się trudniej goić i do organizmu może wdać się infekcja. Po drugie dlatego, że rozgrzewanie tkanek po zabiegu może doprowadzić do nieplanowanych symptomów i na przykład opuchlizny w miejscu nakłuć.
To zalecenie jest pewnym środkiem ostrożności i nie jest tak, że gdybyś przez przypadek zapomniała o tym, żeby nie iść na basen wieczorem w dniu zabiegu z botoksem to efekty byłyby gorsze. Ale nie warto ryzykować konsekwencji i stresu po Twojej stronie gdyby organizm zareagował w nieprzewidziany sposób.
Zalecenia po botoksie 8: Unikaj sportu w dniu zabiegu
Podobnie jest z kolejnym zaleceniem. Zalecenie 8: Unikaj sportu w dniu zabiegu. To zalecenie jest absolutnie słuszne z podobnych powodów jak poprzednie. Dokładnie moim Pacjentom po zabiegu mówię o tym, żeby unikać “intensywnego wysiłku fizycznego w dniu zabiegu”.
Jak rozumiem “intensywny wysiłek fizyczny”? Ogólnie mówiąc, wszystkie aktywności gdzie miałabyś się spocić nie są wskazane w dniu zabiegu. Czyli bieganie, siłownia, crossfit, basen – odpadają. Możesz iść na spacer, jeździć spokojnie na rowerze (np. do pracy), iść na zakupy i normalnie funkcjonować.
Nie polecam jednak większego wysiłku w dniu zabiegu, bo pocenie się i narażanie organizmu na dodatkowy stres fizyczny nie sprzyja gojeniu się tkanek. Tak, mówimy tutaj tylko o kilku nakłuciach, ale oprócz tego do organizmu została podana toksyna, coś się zadziało i z tego powodu lepiej jest odpuścić.
Natomiast podobnie jak w poprzednim punkcie, jeśli Ci się zapomni, dobiegniesz do autobusu i się trochę zmachasz, to nic się nie stanie – ani dla efektów ani dla Ciebie.
Tutaj często pojawia się pytanie o sytuację gdy na zewnątrz jest lipiec i 35 stopni i pocenie się jest gwarantowane. Czy to ma wpływ na zabieg? Nie, nie ma. Zabiegi medycyny estetycznej są wykonywane w każdych szerokościach geograficznych, także np. w Los Angeles i Arabii Saudyjskiej gdzie zawsze świeci słońce i jest ciepło. I tam także te zabiegi się udają 🙂
Zalecenia po botoksie 9: Nie lataj samolotem w dniu zabiegu
Zalecenie 9: Nie lataj samolotem w dniu zabiegu. Żeby odpowiedzieć Wam czy jest ono słuszne, mam historię z mojego życia. Wylatywałam na weekend za granicę, a ponieważ pracuję dużo w swoim gabinecie, to w dzień wylotu pracowałam do wczesnego popołudnia.
Ponieważ jednak zarówno ja, jak i doktor Andrea która pracuje razem ze mną w gabinecie skończyłyśmy swoją pracę trochę wcześniej, to miałyśmy kilka wolnych minut do zagospodarowania. A co robi dwóch lekarzy medycyny estetycznej gdy się nudzą? Oczywiście – botoks 🙂 .
Więc doktor Andrea zrobiła mi botoks na lwią zmarszczkę, kąciki ust i mięśnie szyi – czyli mój standardowy pakiet. Pamiętam, że jeszcze z fotela medycznego zamawiałam taksówkę na lotnisko, żeby się nie spóźnić.
Oczywiście niedługo później byłam w samolocie, lot się odbył, a mi się nic nie stało. Wszystko było super także pod kątem efektów.
Czy więc nie można latać samolotem w dniu zabiegu? Można. Bez problemu. Ten mit o nielataniu wziął się stąd, że rzekoma różnica ciśnień mogłaby przemieścić botoks, co absolutnie nie jest prawdą, jak już na pewno do tej pory wiecie.
Ponieważ często odwiedzają mnie Pacjenci spoza Krakowa i po wizycie kierują się prosto na lotnisko w kierunku domu, to mam absolutną pewność, że loty samolotem nie są przeszkodą dla powodzenia zabiegów estetycznych.
Zalecenia po botoksie 10: Botoks zostaje w organizmie na zawsze i trafia do mózgu
Zalecenie 10: Botoks zostaje w organizmie na zawsze i trafia do mózgu. Przyznaję, że nie są to typowe zalecenia po botoksie, ale raczej opinia, którą bardzo często można spotkać w Internecie. No bo skoro wykonujemy botoks co kilka miesięcy np. przez 20 lat, to toksyna gromadzi się w organizmie, prawda?
No właśnie. Nagrałam bardzo precyzyjny film, w którym krok po kroku opisuję co dzieje się z toksyną botulinową od podania do organizmu do samego końca. To ważna wiedza, którą warto mieć w głowie zanim wykonasz zabieg u siebie. Dlatego już teraz kliknij w miniaturę filmu, aby zaspokoić swoją ciekawość! Dziękuję za dzisiejszy artykuł i do zobaczenia w kolejnym!
A jeśli jeszcze mnie nie obserwujesz, a ten wpis Cię zaciekawił, to zajrzyj na mój Instagram TUTAJ.
Oceń: Zalecenia po Botoksie: Obalam Wszystkie 10 MITÓW!