Bruksizm u mężczyzn (zgrzytanie zębami)

Kategoria: Strefa mężczyzny

Spis treści

  Zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów u mężczyzn

  Pamiętasz film Matrix? Morfeusz proponował Neo dwie pigułki, niebieską i czerwoną. Ja to samo zaoferuję Tobie:

  1. Niebieska pigułka – kwadratowa szczęka i silny mięsień szczęki
  2. Czerwona pigułka – Brak bólów głowy, problemów z zębami, napięcia karków i szumów w uszach

  Którą opcję wybierzesz? 🙂

  Już tłumaczę o co mi chodzi. Bruksizm to fachowa nazwa na zgrzytanie zębami i nadmierne zaciskanie szczęk. Z pozoru brzmi to jak błaha sprawa, jednak jest zupełnie odwrotnie. Jeśli zaciskasz zbyt mocno zęby, to może to u Ciebie powodować następujące objawy:

  • Ścieranie się zębów
  • Napięciowe bóle głowy
  • Zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego
  • Bóle szyi, karku
  • Zmęczenie, dyskomfort
  • Szumy uszne
  • Nadwrażliwość zębów
  • Wkurzenie partnerki, że hałasujesz szczęką podczas snu 😉

  Te wszystkie objawy mogą pochodzić właśnie od zbyt mocnego zaciskania szczęki. Chociaż „zbyt mocnego” to niedopowiedzenie. Mając tą przypadłość możesz zaciskać zęby nawet 7 RAZY MOCNIEJ niż gdybyś jadł coś twardego.

  Bruksizm (zgrzytanie zębami) to problem popularny wśród mężczyzn. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z konsekwencji i z tego, ile komfortu życiowego to odbiera. Dlatego w tym wpisie wszystko wyjaśnię i zaproponuję leczenie 🙂 .

  Przyczyny bruksizmu u mężczyzn

  Bruksizm bierze się u Ciebie stąd, że mięsień szczęki (mięsień żwacz) jest zbyt silny. Tak, mówię Ci to będąc świadoma, że wolałbyś mieć silny biceps, a nie jakiś „żwacz” 😉 .

  Kiedy ten mięsień pracuje zbyt mocno, to prowadzi do zbyt dużych napięć w obrębie głowy i szczęki – stąd wszystkie wymienione objawy. A z jakiego powodu mięsień żwacz jest u Ciebie taki silny? Przyczyny bruksizmu są następujące:

  • Przewlekły stres – kiedy często się stresujemy i mamy odruch ściskania szczęk, to przy okazji „trenujemy” mięsień żwacz. Dokładnie jak na siłowni.
  • Uwarunkowania genetyczne – wielu mężczyzn ma od urodzenia predyspozycje, żeby mięśnie szczęki były silne
  • Wysiłek fizyczny i odruchy – często kiedy np. ćwiczymy na siłowni to przy największym wysiłku zaciskamy zęby
  • Źle dopasowane plomby – powodujące u mężczyzn nieprawidłowy zgryz
  • Problemy ze zgryzem
  • Żucie gumy
  • Narkotyki, kofeina, używki

  Jak widzisz, przyczyn jest całkiem sporo. To dlatego wszędzie w koło widzisz mężczyzn z kwadratowymi szczękami. Niekoniecznie wszyscy z nich mają bruksizm, jednak to może być niezła wskazówka. No właśnie – a jak upewnić się czy Ty masz bruksizm?

  Mówiąc szczerze, najlepiej sprawdzić to u lekarza medycyny estetycznej lub stomatologa. To dlatego, że te osoby wiedzą kiedy mięsień jest zbyt mocny, mając porównanie do wielu innych Pacjentów. Myślę jednak, że dużo możesz wywnioskować na podstawie objawów, które wypisałam.

  Leczenie bruksizmu u mężczyzn

  Jak wygląda leczenie bruksizmu u mężczyzn? Żeby zlikwidować zgrzytanie zębami warto spojrzeć najpierw na przyczyny. Jeśli np. stres lub wada zgryzu są przyczyną u Ciebie, to warto spróbować te przyczyny ograniczyć. Leczeniem objawów zaciskania szczęk zajmujemy się w gabinetach estetycznych przy pomocy… botoksu.

  Tak, dokładnie tego samego botoksu, który jest używany do redukcji zmarszczek 🙂 . Cechą tego preparatu jest osłabienie połączeń nerwowo-mięśniowych. Czyli po botoksie mięsień szczęki będzie dostawał słabszy impuls do działania. Tym samym – będzie zaciskał się mniej.

  Oczywiście nie na tyle, żebyś nie mógł pogryźć schabowego 😉 . Lekarz dobiera taką ilość preparatu, żebyś nie czuł różnicy w życiu codziennym – poza zlikwidowaniem uciążliwych objawów.

  Sam zabieg z botoksem jest bardzo krótki i trwa tylko kilka minut. Po badaniu z lekarzem, podajemy igłą preparat w mięśnie szczęki. Zaraz po zabiegu nie poczujesz żadnej różnicy, bowiem pierwsze efekty pojawią się po ok. 3 dniach. Pełne efekty – po dwóch tygodniach. Rezultaty zabiegu będą utrzymywać się ok. 4-5 miesięcy.

  Być może należysz do grupy mężczyzn, która nadal nie wierzy, że bruksizm istnieje. Zapewniam Cię, że bóle głowy, nadwrażliwość zębów, ścieranie się powierzchni zębów i wszystkie inne dolegliwości są CAŁKOWICIE realne.

  Podsumowując, zaciskanie szczęk u mężczyzn to nie jest problem oczywisty. Nie każdy go dostrzega, ale może on tam być i skutecznie wpływać na naszą jakość życia. Dlatego jeśli dostrzegasz objawy u siebie, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej! Buziaki 🙂 .

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  29.09.2021 Szymon

  Doktor Monika to profesjonalistka pod każdym względem. W prosty i rzeczowy sposób odpowiedziala na moje pytania i rozwiała wątpliwości, a przede wszystkich doradziła odpowiedni zabieg. Wszystko w bardzo milej atmosferze. Duzy plus za dostępność i szybki konktat przez FB. Gorąco polecam!

  08.01.2022 Agata

  Polecam Panią Monikę za jej pełen profesjonalizm, wiedzę i ogromne serce, zabieg przeprowadzony bezboleśnie z super efektem!! Jak dla mnie Pani Monika najlepsza!! Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia ponownie. Pozdrawiam

  20.12.2021 Alicja

  Bardzo polecam, dr Monika to profesjonalistka z ogromną wiedzą, wszystko dokładnie wytłumaczy i odpowie na każde pytanie. Dodatkiem do tego wszystkiego jest piękny gabinet w którym panuje przyjazna atmosfera

  Dołącz do mojego WYZWANIA!

  "5 Dni Do Lepszej Skóry"

  Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".