Bruksizm

Kategoria: Bruksizm

Spis treści

    Bruksizm – zgrzytanie zębami i bóle głowy

    Bruksizm (zgrzytanie zębami) to nie jest coś, o czym mówiło się kilkanaście lat temu. ALE: kilkanaście lat temu nie mówiło się też o smogu. Jedno i drugie to poważne problemy, choć na nieco inną skalę 😉

    Co to jest bruksizm? To nadmierna aktywność mięśni żwaczy, czyli tych odpowiadających za zaciskanie szczęk. Najprościej ten mięsień zlokalizować kiedy położysz dłoń w okolicy ucha i zaciśniesz mocno zęby. Na pewno po ich zaciśnięciu poczujesz ten mięsień.

    No dobrze, ale taki mięsień ma każdy z nas. Kiedy więc możemy powiedzieć, że jest to bruksizm?

    Wtedy, gdy mięsień żwacz jest przerośnięty. Dla mnie jako lekarza łatwo to stwierdzić, chociażby dlatego, że mam porównanie między poszczególnymi Pacjentami. Jeśli chcesz sprawdzić czy masz bruksizm, zwróć uwagę czy:

    • Mięsień bardzo „podnosi się” przy zaciskaniu szczęk
    • Masz kwadratową, mocno zarysowaną linię żuchwy
    • Często zaciskasz zęby lub zgrzytasz zębami

    Jeśli przynajmniej jedna z tych rzeczy została spełniona, to jest duża szansa, że cierpisz na bruksizm. Oczywiście, „kwadratowa żuchwa” sama w sobie to żaden problem. Taki rozwinięty mięsień daje nam jednak sygnał o tym, że często i zbyt mocno napinasz mięśnie w tej okolicy. A daje rezultaty takie jak.:

    • Uporczywe bóle głowy
    • Migreny
    • Ścieranie się zębów
    • Problemy ze zgryzem
    • Głośne zgrzytani zębami w nocy
    • Zmiany zwyrodnieniowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego
    • Szumy i piski uszne
    • Bóle kręgosłupa
    • Napięcie mięśniowe w obrębie szczęki
    • Pękanie szkliwa
    • Bóle karku
    • Nadwrażliwość zębów
    • Przeskakiwanie żuchwy
    • Ścieranie powierzchni zębów, mogące doprowadzić do pękania szkliwa!
    • Ból zębów

    Jak widzisz, bruksizm przyczyny ma w WIELU rzeczach. Wymienione sytuacje są nie tylko bolesne, ale także mają poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie bruksizm, to warto się tym zająć.

    Dlatego w tym wpisie chciałabym Wam opisać leczenie bruksizmu i to jak pozbyć się zgrzytania zębami. Zaczynajmy!

    Bruksizm przyczyny

    Są dwie główne przyczyny bruksizmu. Po pierwsze – stres. Napinanie mięśni i zaciskanie szczęk to dość naturalna reakcja obronna naszego organizmu. Reagujemy takim napięciem w sytuacjach zagrożenia, co z perspektywy organizmu jest całkiem normalne. Jednak nasz instynkt nie zawsze jest w stanie zrozumieć, że aktualnie żadne dzikie zwierzę nie chce nas pożreć 😉 . A chodzi raczej o sytuacje dnia codziennego.

    Nie zmienia to faktu, że stresujemy się coraz więcej i częściej. Wielu (naprawdę wielu!) z nas stresując się zaciska zęby. Robimy to często bez żadnej świadomości. Stres to także wysiłek fizyczny organizmu – na przykład na siłowni. Podnosząc ciężary lub chcąc przebiec ten jeden kilometr więcej, często ściskamy zęby i trwamy w takim dyskomforcie.

    Drugą przyczyną skąd bierze się bruksizm są uwarunkowania genetycznie. Często po rodzicach, poza kolorem oczu, dziedziczymy także te mniej oczywiste rzeczy. Na przykład, naturalnie mocno rozwinięty mięsień żwacz i kwadratową żuchwę. W przypadku mężczyzn to nawet dobra wiadomość, która nadaje im pięknych i męskich rysów twarzy 🙂 I wszystko jest w porządku, dopóki nie korzystamy z tego mięśnia zbyt mocno.

    W obu przypadkach, nadmierne zaciskanie szczęk możemy wyleczyć w gabinecie estetycznym.

    Leczenie bruksizmu botoksem

    Bruksizm wyleczysz przy pomocy botoksu. Toksyna botulinowa to doskonały preparat żeby przestać zbyt mocno zaciskać szczękę. Jak dokładnie działa?

    Podany przy pomocy igły w leczoną okolicę, osłabia działanie mięśnia. To znaczy, że kilka dni po zabiegu będziesz wykorzystywał moc swojego mięśnia w mniej niż 100%. To bardzo dobrze!

    Tak naprawdę, jeśli cierpisz na bruksizm, zbyt mocny mięsień tylko Ci przeszkadza. Dlatego rolą zabiegu z botoksem jest nadanie takiej siły, jaka jest potrzebna – i nie większej.

    Po zabiegu na pierwszy rzut oka nie poczujesz żadnej różnicy. Będziesz tak samo jadł czy mógł zaciskać szczękę, jednak siła idąca za tym będzie nieco mniejsza. Na tyle mniejsza, że nie będziesz ścierał zębów, hałasował czy doprowadzał się do regularnych bólów głowy. A o to warto walczyć!

    Bruksizm jednorazowo da się wyleczyć na ok. 5 miesięcy. Jeżeli w tym czasie oduczysz się niezdrowych nawyków zgrzytania zębami – tym lepiej. Leczenie bruksizmu botoksem można później ponawiać – jeśli tylko zechcesz. Dzięki temu będziesz mógł wręcz wydłużyć korzyści płynące z tego zabiegu. Korzyści takie jak: ograniczenie zgrzytania zębami, opanowane objawy bruksizmu, uniknięcie groźnych powikłań. Chyba już nie muszę przekonywać Cię więcej, prawda? 😉

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    12.10.2021 Norbert

    Polecam! Super lekarka, skuteczne zabiegi, pełen profesjonalizm i indywidualne podejście do pacjenta :)

    17.12.2021 KZ

    Dziekuje za wizyte. Wszystko dokladnie zostalo wyjasnione, Pani doktor jest bardzo mila, dba o dobro pacjenta, slucha, doradza i dobiera metode leczenia dopasowana do konkretnej osoby. Plusem jest tez to Pani doktor preferuje naturalne efekty a nie przesadzone! Ja oceniam 10/10 i polecam wszystkim tym, ktorzy chcieliby cos zrobic dla siebie ale nie do konca jeszcze wiedza z jakich zabiegow skorzystac.

    01.02.2022 JK

    Jestem bardzo zadowolona z przebiegu zabiegu. W ostatnim czasie wykonywałam u Pani Doktor zabieg z użyciem botoksu i efekt jest taki jak sobie wymarzyłam, a dzięki atmosferze, która panuje w gabinecie, czuję się bardzo wyluzowana. Pani Doktor bardzo dba o każdy szczegół w tym pięknym miejscu. Korzystam z usług Pani Doktor już długo i na pewno wrócę. Polecam bardzo!

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".