Czarny pieprzyk

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Czarny pieprzyk
Spis treści

  Czarny pieprzyk a objawy czerniaka

  Czarny pieprzyk nie jest czerniakiem, ale czerniak złośliwy może wyglądać jak czarny pieprzyk. Skomplikowane? Może trochę, ale dzisiaj wszystko Wam wyjaśnię 🙂 . Jeśli zmagacie się z problemem pieprzyka na twarzy to wiedzcie to: prawidłowe rozpoznanie jaka to zmiana jest kluczowe.

  Niezależnie czy czarny pieprzyk znajduje się na Twojej twarzy czy gdzieś indziej, zawsze jest tak samo szkodliwy. Takie zmiany na skórze mogą być bardziej lub mniej ryzykowne. Często te „gorsze” zmiany można rozpoznać po:

  • Rozmiarze – im czarny pieprzyk większy, tym gorzej
  • Symetryczności – jeśli kształt jest regularny, to dobrze. Jeśli są asymetryczne wymiary, to źle
  • Krawędziach – krawędzie ostre i nieregularne to nie jest dobry znak
  • Zmianie w czasie – jeżeli czarny pieprzyk rośnie lub zmienia kształt to problem
  • Pieczeniu, swędzeniu, sączeniu się ze zmiany, bólu – to wszystko ma znaczenie

  Jak widzisz, czynników, które trzeba wziąć pod uwagę jest wiele. Od razu to powiem – samodzielnie, w warunkach domowych NIE DA się jednoznacznie określić, czy czarny pieprzyk u Ciebie jest groźny, czy nie.

  Żeby być pewnym i odróżnić czerniaka od „zwykłego” pieprzyka, należy udać się do dermatologa na ocenę zmian skórnych. Zdecydowanie polecam zrobić to w każdym przypadku, kiedy zauważyliśmy u siebie pieprzyk czarny. Lepiej dmuchać na zimne, prawda? Prawda 🙂 .

  Zanim przejdziemy do tego, co powoduje u nas powstawanie zmian barwnikowych tego typu, to chciałabym skomentować kolor. Jeśli pieprzyk jest czarny, to niekoniecznie znaczy, że jest mniej lub bardziej groźny. Takie zmiany mogą mieć różne kolory, np. brązowy, czarny, czerwony, jasny czy nawet niebieski! Dopóki jednak nie nastąpi badanie pieprzyka przez specjalistę (dermatoskopia), to nie da się powiedzieć za wiele.

  Właśnie podczas tego badania dermatoskopem, lekarz będzie miał szansę określić czy czarny pieprzyk u Ciebie to czerniak. Jak wspomniałam na początku tego wpisu, nie każdy pieprzyk tego koloru będzie czerniakiem – to oczywiste. Jednak na pierwszy (i drugi) rzut oka czerniak może przybierać postać czarnego pieprzyka i złośliwych nowotworów.

  Podczas wizyty w gabinecie uda się odróżnić czerniaka, ustalić co to za zmiana i czy można ją usunąć.

  Czarny pieprzyk – dlaczego masz znamiona barwnikowe?

  Zanim przejdziemy do metod usuwania czarnego pieprzyka, powiedzmy sobie jasno jak taka zmiana powstaje. Najczęstszą przyczyną jest promieniowanie ultrafioletowe. Tak, to właśnie Słońce, które tak uwielbiamy, tworzy tyle problemów…

  A dokładniej, to nie Słońce tworzy problemy, tylko brak profilaktyki z naszej strony. Na swoim blogu często powtarzam, że stosowanie kremów z filtrem UV to najlepsze, co można zrobić dla pielęgnacji skóry. Jeśli nie jest ona chroniona, to ryzyko powstawania pieprzyków rośnie ogromnie. Przy okazji starzejemy się szybciej.

  Myśląc o fotoprotekcji, zwróćcie proszę uwagę, żeby chronić nie tylko skórę na twarzy. Choroby skóry spowodowane słońcem mogą ujawnić się np. na szyi, rękach czy małżowinach usznych. Odpowiedz sobie z ręką na sercu kiedy ostatni raz smarowałaś od Słońca uszy 🙂 . Nie mogę powiedzieć, że ja robię to codziennie, ale świadomość sprawy naprawdę ma znaczenie. Używaj więc kremu z filtrem codziennie, przez cały rok.

  Pozostałe przyczyny (znacznie mniej popularne) to pieprzyki wrodzone i choroby. Jeśli masz pieprzyk od urodzenia i nie zmienił się w kształcie ani kolorze – to prawdopodobnie nic więcej się już z nim nie stanie. W przypadku chorób, które prowadzą do zmian na skórze są także inne objawy. Podejrzewam więc, że zdajesz sobie z nich sprawę.

  Przejdźmy zatem do tego, jak pieprzyk czarny może zostać usunięty z Twojego ciała 🙂 .

  Pieprzyk czarny – laserowe usuwanie pieprzyków

  Pieprzyk czarny i inne znamiona barwnikowe można usunąć, jeśli tylko dermatolog po badaniu na to zezwoli. Czasami, ze względu na charakter zmiany, odradza się ingerowania w tkankę. Jeśli tak będzie w Twoim przypadku, to musisz się z tym pogodzić i postarać się, żeby pieprzyk czarny stał się Twoim przyjacielem 🙂 .

  Jeśli jednak dermatolog nie będzie widział przeciwwskazań do usunięcia pieprzyka, to masz dwie możliwości. Obie warto skonsultować z lekarzem na tej samej wizycie.

  1. Laser frakcyjny – czarny pieprzyk bardzo często może być usunięty nieinwazyjną metodą laserową. Zasada działania jest prosta. Wiązka lasera ma odpowiednio dobrane parametry i precyzję, żeby usunąć zmianę, ale nie zniszczyć skóry naokoło i nie zrobić blizny. Dzięki temu zabieg jest bardzo szybki, nie jest bolesny oraz nie ma szwów i ryzyka blizn. Wpływ na zdrową powierzchnię skóry jest
  2. Metoda chirurgiczna – czasami jest jedyną możliwą (np. dlatego, że zmiana jest „trudna” lub duża). W tej sytuacji lekarz korzysta ze skalpela i wycina cały czarny pieprzyk z niewielkim fragmentem zdrowej tkanki. Robi tak dlatego, żeby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się zmiany. Po takim zabiegu często wykonuje się badanie histopatologiczne, kiedy ustala się na 100% czym była zmiana na skórze. Metoda chirurgiczna boli bardziej, ma szwy i krew, ale czasami jest niezastąpiona. Warto jednak zapytać lekarza o mniej inwazyjną metodę laserową.

  Podsumowując, wiesz już, że samemu nie da się ustalić jak wygląda czerniak w porównaniu do pieprzyka w Twojej sytuacji. Dobra wiadomość jest taka, że czarny pieprzyk wcale nie musi oznaczać najgorszego. Jednak żeby spać spokojnie absolutnie kluczowe jest zbadanie go u dermatologa. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto wybrać mniej inwazyjne zabiegi z użyciem lasera, takie jak laserowe usuwanie pieprzyków. Buziaki! 🙂

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Czarny pieprzyk

  Oceń

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  21.12.2021 PW

  Pani Moniką jest bardzo otwartą, miłą i profesjonalną osobą! Wstęp do zabiegu to krótka rozmowa podczas której otrzyma się wszystkie informacje oraz odpowiedzi na swoje pytania :) Piękny gabinet i świetna atmosfera :) Miejsce do którego chce się wrócić z uśmiechem na twarzy :)

  26.09.2021 Gabriela

  Pierwszy raz miałam przyjemność wizyty w klinice medycyny estetycznej, właśnie u Pani dr Moniki, która jest profesjonalistką pełną pasji, podczas konsultacji wyjaśniła bardzo dokładnie, jaki będzie najlepszy zabieg dla mojego problemu, opowiedziała o ewentualnych efektach ubocznych i przeciwwskazaniach, a do tego dbała o mój komfort podczas zabiegu, który przeszedł całkowicie bezboleśnie i przyjemnie :) Na pewno to nie moja ostatnia wizyta u Doktor Moniki :)

  06.11.2021 Gabriela

  Pani Doktor Monika godna polecenia! Przed zabiegiem wszystko szczegółowo i zrozumiale wytłumaczyła, a sam zabieg przeszedł bezstresowo i w przyjaznej atmosferze:)

  Sprawdź moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".