Łysienie androgenowe – ratujcie swoje mieszki włosowe!
Łysienie androgenowe jest jak reklama serka Danio. Wyobraź sobie, że Twoje włosy to taki Mały Głód. A serek Danio to androgeny. W reklamie serek niszczył Głód. W życiu androgeny niszczą Twoje włosy. Proste, prawda? 🙂
Androgeny to „męskie” hormony, które występują również u kobiet. Ponieważ mężczyźni mają ich znacznie więcej to łysienie androgenowe dotyka częściej facetów (70%) niż kobiet (30%). W obu przypadkach jednak jest to częsty i poważny problem, na który powinniśmy zareagować.
Androgeny wchodzą w reakcję z mieszkami włosowymi. Kiedy tego hormonu jest zbyt dużo w naszym organizmie, to nasze mieszki są atakowane. Wtedy pojawia się wzmożone wypadanie włosów, niż jesteśmy w stanie odbudować. Dlatego objawem łysienia androgenowego jest przerzedzanie się ich w strategicznych miejscach na głowie.
Te „strategiczne miejsca” to w przypadku mężczyzn zakola (czoło, skronie) i czubek głowy. W przypadku kobiet włosy robią się coraz rzadsze na środku głowy.
Ten rodzaj łysienia to najczęstsza przyczyna utraty włosów. Dla ustalenia procesu leczenia ważne jest żebyście poznali przyczyny łysienia androgenowego.
Łysienie androgenowe przyczyny
Jak już wiesz, za wypadanie włosów w tym problemie odpowiadają męskie hormony – androgeny. Teraz uwaga: te same androgeny STYMULUJĄ wzrost włosów! Niestety, chodzi o dwa różne miejsca. Podczas okresu dojrzewania, te hormony odgrywają ważną rolę żeby przekształcić chłopca w mężczyznę. Dodają męskiego wyglądu, wzmacniają libido i właśnie powodują owłosienie – NA TWARZY. A z drugiej strony osłabiają włosy na głowie. Gdyby tak mogło być odwrotnie, prawda?…
Proces łysienia wygląda następująco. Androgeny znajdują się zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, ale w różnej ilości. Włosy na głowie nie lubią kontaktu z androgenami. Wtedy mieszki włosowe osłabiają się. Słabe mieszki oznaczają, że każdy kolejny włos, który wyprodukuje Twój organizm będzie słabszy. W rezultacie będzie łatwo i szybko wypadać, a Ty zobaczysz w lustrze pierwsze zakola.
Łysienie androgenowe kobiet ma podobne przyczyny. U kobiet nie zobaczymy jednak zakoli, a łysienie na środku głowy (na przedziałku).
Pamiętajcie, że przyczyna łysienia u Was może leżeć gdzieś indziej. Dlatego zawsze warto wykonać badania, które jasno określą przyczynę problemu w Twoim przypadku.
Leczenie łysienia androgenowego
Zabiegi, które możesz rozważyć jeśli cierpisz na łysienie androgenowe to:
- Mezoterapia skóry głowy
- Osocze bogatopłytkowe
- Laser frakcyjny
Leczenie łysienia androgenowego powinno skupić się na wzmocnieniu skóry głowy. Chodzi o to, żeby Twoje mieszki włosowe dostały jak najwięcej substancji odżywczych. Te substancje pochodzą właśnie ze skóry głowy. Jeśli jednak skóra nie jest ukrwiona i jest w złej jakości, to mieszki nie dostaną swojego „pożywienia”. Dlatego, chcąc wzmocnić włosy, powinniśmy postawić właśnie na skórę głowy.
Mezoterapia skóry głowy – to pierwszy sposób jak możemy ograniczyć androgenowe wypadanie włosów. Mezoterapia w leczeniu łysienia androgenowego działa na dwa sposoby. Po pierwsze, działają same nakłucia igłą. Mechanicznie stymulują one skórę głowy do poprawy krążenia. A większe krążenie to większy przepływ substancji odżywczych. Po drugie, działa sam podawany preparat. Przy problemie łysienia stosujemy specjalne preparaty, które mają skład dedykowany dla rozwiązania tego problemu. Działa to jak odżywka do włosów, ale większego kalibru 😉
Osocze bogatopłytkowe – jest podobne do mezoterapii jeśli chodzi o nakłucia, ale różni się preparatem. O ile w przypadku mezoterapii podawaliśmy „odżywkę”, to tutaj będziemy podawać właśnie osocze bogatopłytkowe. Osocze to składnik Twojej krwi. No właśnie – TWOJEJ. Podczas zabiegu najpierw pobierzemy od Ciebie niewielką ilość krwi –procedura wygląda zupełnie tak samo jak pobieranie krwi do badań laboratoryjnych. Później taką krew specjalnie odwirujemy żeby uzyskać osocze. Takie osocze ma dużo tzw. czynników wzrostu, które są bardzo dobre dla wzmocnienia skóry głowy. Następnie, wieloma nakłuciami, podamy to osocze w skórę na Twojej głowie.
Laser frakcyjny to trzecia metoda na walkę z łysieniem androgenowym. Laser w medycynie estetycznej to urządzenie wielozadaniowe. Odpowiednio ustawiona wiązka lasera nabiera specjalnych właściwości, odpowiednich dla leczenia tego problemu. Będzie ona stymulować skórę głowy i włosów żeby były mocniejsze. A mocniejsze włosy to wolniejsze ich wypadanie, większa gęstość i poprawa Twojego nastroju 🙂 .
Zabiegi, o których wspominam należy wykonywać w serii. Najlepiej jest je zacząć, gdy problem jest jeszcze niewielkiej skali albo nawet zadziałać przed. Kiedy w skórze nie ma już cebulek włosów – jest zdecydowanie za późno. Nie zbudujemy czegoś z niczego. Łysienie androgenowe to niełatwy problem do wyleczenia. Z tego powodu warto rozważyć POŁĄCZENIE wymienionych metod. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykonywać wymienione zabiegi na zmianę. Nie będzie to „za dużo” dla Twojej skóry, ponieważ metody jej stymulacji są zupełnie różne.
Taka terapia łączona może przynieść znacznie lepsze efekty niż pojedyncze zabiegi. Jeśli jednak masz w tym kierunku ograniczenia (czas, finanse) to warto zrobić wybrane zabiegi niż nie robić ich w ogóle. Jeśli zareagujesz zbyt późno, to prędzej czy później doprowadzi do całkowitego wyłysienia. Wtedy jedyną możliwością na powrót fryzury będzie bardziej kosztowny i problematyczny przeszczep włosów.