Naczyniak

Kategoria: Naczynka

Naczyniak
Spis treści

  Naczyniak opis problemu

  Naczyniak to łagodna zmiana nowotworowa. Nie zagraża ona Twojemu zdrowiu. Za to ładnemu wyglądowi – już tak 🙂 . Naczyniak może mieć różny rozmiar i kształt, jednak często podobny jest do pieprzyka, ale koloru czerwonego.

  Skąd się biorą naczyniaki? Wyobraź sobie naczynko krwionośne, które przypomina rurkę. Przez taką rurkę przepływa krew do różnych miejsc w Twoim ciele. Ścianki tego naczynka mają różne warstwy. Ta najbardziej wewnętrzna warstwa (śródbłonkowa) ma już kontakt z transportowaną krwią.

  Właśnie ze śródbłonka wywodzi się problem. W punkcie styku krwi i tkanki dochodzi do różnych reakcji chemicznych. W ramach takich niepożądanych reakcji i poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych może utworzyć się właśnie zmiana nowotworowa, którą nazywamy naczyniakiem.

  Naczyniaki są więc „drobnym” defektem w sieci rozwiniętych naczyń krwionośnych. Dobra wiadomość jest taka, że naczyniak jest łatwy do rozpoznania. W gabinecie medycyny estetycznej od razu kwalifikujemy zmiany określając te, które wymagają leczenia. To „wygodny” wyjątek od reguły, kiedy większość zmian (np. pieprzyki, znamiona) musi być przebadana przez dermatologa.

  Naczyniak limfatyczny to zmiana, która nie jest niebezpieczna – no chyba, że dla Twojego wyglądu 😉 . Naczyniaki mogą pojawić się w różnym wieku, także wśród dzieci i niemowląt. Jeśli ten problem pojawia się w bardzo młodym wieku, to jest duże prawdopodobieństwo, że zniknie samodzielnie. W przypadku dorosłych nie ma już takiego luksusu 🙂 .

  Objawy naczyniaki mają najczęściej tylko wizualne. To znaczy, że stanowią problem estetyczny, ale nie wymagają leczenia. W większości naczyniaki można spotkać w okolicach głowy, także na twarzy. Standardowo osiągają kilka milimetrów średnicy – czyli nie są bardzo duże. Oczywiście są przypadki naczyniaków dużo, dużo większych.

  Przy leczeniu naczyniaków udaj się do lekarza medycyny estetycznej (w połączeniu z zabiegiem), lub do lekarza rodzinnego albo dermatologa.

  Naczyniaki powierzchowne przyczyny

  Ponieważ naczyniak należy do grupy zmian nowotworowych o łagodnym przebiegu, to przyczyna ich powstawania to mutacja genetyczna.

  Rodzaje naczyniaków możemy grupować na różne sposoby. Najczęściej wyróżniamy:

  • Naczyniaki pierwotne i nabyte – czyli takie, które mamy od urodzenia i takie, które pojawiają się na naszej skórze już później
  • Naczyniak jamisty – naczyniak jamisty jest większy w rozmiarze, co może z tego powodu doprowadzić do pewnych komplikacji jeśli nie są leczone
  • Naczyniak rubinowy – najczęściej pojawiające się u dorosłych, mają mocno czerwony kolor (stąd nazwa)
  • Naczyniak płaski – czyli najbardziej standardowe w wyglądzie, niewypukłe, w kształcie plamy
  • Naczyniak gwiaździsty – dotyczy kobiet i dzieci, a omija mężczyzn. Naczyniak gwiaździsty jest potocznie nazywany „pajączkiem”

  Jak widzisz, rodzajów naczyniaków jest kilka, ale po rozpoznaniu przez lekarza medycyny estetycznej większość z nich możemy usunąć podczas zabiegu. Jakie są metody leczenia naczyniaków?

  Naczyniak jamisty usuwanie laserem

  Jak zdradziłam w tytule tego akapitu, naczyniak może zostać potraktowany laserem. A konkretnie – laserem frakcyjnym nieablacyjnym. Z nazwy tego urządzenia wynika to, w jaki sposób działa.

  Jak wygląda leczenie naczyniaków powierzchownych laserem? Laser nieablacyjny ma za zadanie wniknąć głęboko w skórę, bez usuwania naskórka. Zależy nam, żeby przy pomocy strumienia lasera wpłynąć na stan naczyniaka. Ponieważ naczyniak to zmiana na… naczynku, to żeby go usunąć wykorzystujemy podobną logikę jak np. przy zamykaniu naczynek u osoby z rumieniem. Czyli:

  Strumień lasera dociera głęboko w skórę do chorego miejsca (naczynka). Ponieważ zostały dobrane specjalne parametry (długość fali) to laser pracuje na zadanej głębokości – odpowiedniej żeby dostać się do zmiany. Docierając tam, od razu reaguje z wodą w naczynku, błyskawicznie ją odparowując. To powoduje szereg procesów w organizmie, prowadzących do zaniku naczynka.

  Kiedy naczynko przestaje być „karmione” przepływającą przez niego krwią, to problem zostaje rozwiązany. Oczywiście nie od razu. Po pierwsze, dla skutecznej terapii trzeba wykonać kilka takich zabiegów laserowych. Po drugie, kiedy naczynko zostaje zamknięte to musimy poczekać kilkanaście dni, aż organizm je wchłonie.

  Naczyniaki narządów wewnętrznych i naczyniaki wątroby

  Naczyniaki narządów wewnętrznych to temat zupełnie oddzielny od tego, co poruszałam w tym wpisie. To już nie problem estetyczny, ale typowo zdrowotny. Mimo, że sposób jego powstawania jest podobny do tego, co opisywałam tutaj. Kiedy pojawi się naczyniak narządów wewnętrznych to konsekwencje i leczenie są zupełnie inne niż te opisane tutaj. W takich przypadkach zgłoś się do chirurga naczyniowego.

  Naczyniak – podsumowanie

  Podsumowując, naczyniak to problem, który wygląda groźniej niż jest w rzeczywistości. O ile z reguły nie zagraża naszemu zdrowiu, to zdecydowanie zagraża pięknemu wyglądowi 🙂 . Dlatego warto umówić się na konsultację z medycyny estetycznej i sprawdzić jak laser działa na Twoim ciele. Buziaki!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  01.02.2022 JK

  Jestem bardzo zadowolona z przebiegu zabiegu. W ostatnim czasie wykonywałam u Pani Doktor zabieg z użyciem botoksu i efekt jest taki jak sobie wymarzyłam, a dzięki atmosferze, która panuje w gabinecie, czuję się bardzo wyluzowana. Pani Doktor bardzo dba o każdy szczegół w tym pięknym miejscu. Korzystam z usług Pani Doktor już długo i na pewno wrócę. Polecam bardzo!

  21.05.2021 Gosia

  Bardzo polecam! Pani doktor wszystko wytłumaczyła, była bardzo miła i pomocna, a przy tym konkretna, natomiast sam zabieg trwał moment i był mało bolesny, teraz czekamy na efekty ;)

  26.09.2021 Agnieszka

  To była moja pierwsza wizyta u lekarza medycyny estetycznej i pierwsza styczność z botoksem. Planowałam zrobić botoks lwiej zmarszczki. Pani doktor wszystko wyjaśniła. Odpowiadała na moje dodatkowe pytania cierpliwie i z uśmiechem. Ostatecznie miałam robiony botoks lwiej zmarszczki + czoło. Warto rozumieć, że czasem zabieg na całe czoło ma sens, żeby efekt był lepszy. Doktor Monika mi to logicznie wyjaśniła :). Sam zabieg przebiegł bardzo sprawnie. Pierwsze efekty zaczęły się pojawiać od 3 dnia po zabiegu. Dla osób, które rozważają botoks, polecam Dr Monikę!

  Dołącz do mojego WYZWANIA!

  "5 Dni Do Lepszej Skóry"

  Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".