Naczyniak

Kategoria: Naczynka

Naczyniak
Spis treści

    Naczyniak opis problemu

    Naczyniak to łagodna zmiana nowotworowa. Nie zagraża ona Twojemu zdrowiu. Za to ładnemu wyglądowi – już tak 🙂 . Naczyniak może mieć różny rozmiar i kształt, jednak często podobny jest do pieprzyka, ale koloru czerwonego.

    Skąd się biorą naczyniaki? Wyobraź sobie naczynko krwionośne, które przypomina rurkę. Przez taką rurkę przepływa krew do różnych miejsc w Twoim ciele. Ścianki tego naczynka mają różne warstwy. Ta najbardziej wewnętrzna warstwa (śródbłonkowa) ma już kontakt z transportowaną krwią.

    Właśnie ze śródbłonka wywodzi się problem. W punkcie styku krwi i tkanki dochodzi do różnych reakcji chemicznych. W ramach takich niepożądanych reakcji i poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych może utworzyć się właśnie zmiana nowotworowa, którą nazywamy naczyniakiem.

    Naczyniaki są więc „drobnym” defektem w sieci rozwiniętych naczyń krwionośnych. Dobra wiadomość jest taka, że naczyniak jest łatwy do rozpoznania. W gabinecie medycyny estetycznej od razu kwalifikujemy zmiany określając te, które wymagają leczenia. To „wygodny” wyjątek od reguły, kiedy większość zmian (np. pieprzyki, znamiona) musi być przebadana przez dermatologa.

    Naczyniak limfatyczny to zmiana, która nie jest niebezpieczna – no chyba, że dla Twojego wyglądu 😉 . Naczyniaki mogą pojawić się w różnym wieku, także wśród dzieci i niemowląt. Jeśli ten problem pojawia się w bardzo młodym wieku, to jest duże prawdopodobieństwo, że zniknie samodzielnie. W przypadku dorosłych nie ma już takiego luksusu 🙂 .

    Objawy naczyniaki mają najczęściej tylko wizualne. To znaczy, że stanowią problem estetyczny, ale nie wymagają leczenia. W większości naczyniaki można spotkać w okolicach głowy, także na twarzy. Standardowo osiągają kilka milimetrów średnicy – czyli nie są bardzo duże. Oczywiście są przypadki naczyniaków dużo, dużo większych.

    Przy leczeniu naczyniaków udaj się do lekarza medycyny estetycznej (w połączeniu z zabiegiem), lub do lekarza rodzinnego albo dermatologa.

    Naczyniaki powierzchowne przyczyny

    Ponieważ naczyniak należy do grupy zmian nowotworowych o łagodnym przebiegu, to przyczyna ich powstawania to mutacja genetyczna.

    Rodzaje naczyniaków możemy grupować na różne sposoby. Najczęściej wyróżniamy:

    • Naczyniaki pierwotne i nabyte – czyli takie, które mamy od urodzenia i takie, które pojawiają się na naszej skórze już później
    • Naczyniak jamisty – naczyniak jamisty jest większy w rozmiarze, co może z tego powodu doprowadzić do pewnych komplikacji jeśli nie są leczone
    • Naczyniak rubinowy – najczęściej pojawiające się u dorosłych, mają mocno czerwony kolor (stąd nazwa)
    • Naczyniak płaski – czyli najbardziej standardowe w wyglądzie, niewypukłe, w kształcie plamy
    • Naczyniak gwiaździsty – dotyczy kobiet i dzieci, a omija mężczyzn. Naczyniak gwiaździsty jest potocznie nazywany „pajączkiem”

    Jak widzisz, rodzajów naczyniaków jest kilka, ale po rozpoznaniu przez lekarza medycyny estetycznej większość z nich możemy usunąć podczas zabiegu. Jakie są metody leczenia naczyniaków?

    Naczyniak jamisty usuwanie laserem

    Jak zdradziłam w tytule tego akapitu, naczyniak może zostać potraktowany laserem. A konkretnie – laserem frakcyjnym nieablacyjnym. Z nazwy tego urządzenia wynika to, w jaki sposób działa.

    Jak wygląda leczenie naczyniaków powierzchownych laserem? Laser nieablacyjny ma za zadanie wniknąć głęboko w skórę, bez usuwania naskórka. Zależy nam, żeby przy pomocy strumienia lasera wpłynąć na stan naczyniaka. Ponieważ naczyniak to zmiana na… naczynku, to żeby go usunąć wykorzystujemy podobną logikę jak np. przy zamykaniu naczynek u osoby z rumieniem. Czyli:

    Strumień lasera dociera głęboko w skórę do chorego miejsca (naczynka). Ponieważ zostały dobrane specjalne parametry (długość fali) to laser pracuje na zadanej głębokości – odpowiedniej żeby dostać się do zmiany. Docierając tam, od razu reaguje z wodą w naczynku, błyskawicznie ją odparowując. To powoduje szereg procesów w organizmie, prowadzących do zaniku naczynka.

    Kiedy naczynko przestaje być „karmione” przepływającą przez niego krwią, to problem zostaje rozwiązany. Oczywiście nie od razu. Po pierwsze, dla skutecznej terapii trzeba wykonać kilka takich zabiegów laserowych. Po drugie, kiedy naczynko zostaje zamknięte to musimy poczekać kilkanaście dni, aż organizm je wchłonie.

    Naczyniaki narządów wewnętrznych i naczyniaki wątroby

    Naczyniaki narządów wewnętrznych to temat zupełnie oddzielny od tego, co poruszałam w tym wpisie. To już nie problem estetyczny, ale typowo zdrowotny. Mimo, że sposób jego powstawania jest podobny do tego, co opisywałam tutaj. Kiedy pojawi się naczyniak narządów wewnętrznych to konsekwencje i leczenie są zupełnie inne niż te opisane tutaj. W takich przypadkach zgłoś się do chirurga naczyniowego.

    Naczyniak – podsumowanie

    Podsumowując, naczyniak to problem, który wygląda groźniej niż jest w rzeczywistości. O ile z reguły nie zagraża naszemu zdrowiu, to zdecydowanie zagraża pięknemu wyglądowi 🙂 . Dlatego warto umówić się na konsultację z medycyny estetycznej i sprawdzić jak laser działa na Twoim ciele. Buziaki!

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    13.07.2021 Izabela

    Pani doktor zna się doskonale na tym co robi . Cierpliwie wszystko wyjaśnia i co ważne doradza czy to co chce zrobić pacjent ma rację bytu i jaki może przynieść efekt. Jestem bardzo zadowolona przebiegiem wizyty

    31.01.2022 Anna

    Pani doktor Monika jest osobą niezwykle profesjonalną, ale i ciepłą! Cechuje ją indywidualne podejście do pacjenta, ogrom wiedzy i chęć pomocy innym. Pani doktor na konsultacji zawsze wyczerpująco wyjaśni przebieg i rezultat zabiegu, a dzięki swojemu miłemu usposobieniu sprawia, że pacjent przestaje bać się nawet najgrubszej igły :) z całego serca i szczerze polecam! Najbardziej profesjonalna lekarka, z jaką miałam do czynienia :)

    24.01.2022 Sylwia

    Doktor Monika jest wspaniałym lekarzem, ciepłą i miłą osobą. Cechuje ją pasja do wykonywanej pracy, wiedza i doświadczenie. Przed zabiegiem opowiedziała mi o wszystkich przeciwwskazaniach i zaleceniach po zabiegowych. Piękny gabinet oraz plus za parking i świetny kontakt.

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".