Nadpotliwość objawy
Nadpotliwość to dość wstydliwy problem estetyczny. Wstydliwy, ponieważ nikt nie chce, żeby inni widzieli, że się pocimy. W naszej kulturze pocenie się wskazuje na stres, problemy z kondycją, zmęczenie oraz problemy z higieną. W żadnym z tych przypadków nie musi to być prawda – ale takie skojarzenia po prostu wchodzą do głowy.
Nadpotliwość jest nie tylko przypadłością estetyczną, ale także zdrowotną. Może to być objaw poważniejszej choroby i to też musimy mieć na uwadze. Dlatego w tym wpisie chciałbym powiedzieć Wam wszystko na ten temat. Objawy, przyczyny i leczenie – całość w jednym miejscu 🙂 . Zaczynajmy!
Nadpotliwość ma dość oczywiste objawy – pocisz się wtedy, kiedy nie trzeba. A co to dokładnie znaczy? Wyobraź sobie chłodny dzień, kiedy nie jesteś specjalnie grubo ubrany. Siedzisz. Nic się nie dzieje. A Twoje stopy pocą się tak, że na podłodze zostawiasz w skarpetkach plamy.
To wcale nie jest niecodzienny scenariusz. Pocenie się to nic złego, jeśli jest uzasadnione np. temperaturą czy wysiłkiem fizycznym. Jednak w sytuacji kiedy pocenie się nie jest potrzebne, to sprawia Tobie tylko niepotrzebny problem.
Nadmierne wydzielanie potu przyczyny
Omawiając przyczyny nadpotliwości od razu podzielmy je na dwie grupy – przyczyny pierwotne oraz nabyte. Zacznijmy od przyczyn pierwotnych, które są proste w interpretacji. Chodzi o to, że nadpotliwość mogłeś po prostu… odziedziczyć. Jeśli myślisz sobie, że lepiej byłoby odziedziczyć spadek po dalekim krewnym niż spocone dłonie – to pewnie masz rację 🙂 .
Nadpotliwość pierwotną łatwo rozpoznać. W skrócie – członkowie Twojej rodziny też mają taki problem, a Ty masz tak od dziecka. Jeśli nie pojawiają się jakiekolwiek inne (nowe) objawy, to prawdopodobnie masz swoją przyczynę.
Przyczyny nabyte są nieco trudniejsze w interpretacji. To dlatego, że jest całkiem dużo możliwości. Nadpotliwość może wynikać z:
- Nieprawidłowej diety
- Stresu
- Otyłości
- Zmian hormonalnych (dojrzewanie, przekwitanie)
- Nadczynności tarczycy
- Nowotworów
- Skutków ubocznych przyjmowanych leków
- Chorób
Jak widzicie, ciężko na tej podstawie ustalić, że nadpotliwość u Ciebie jest spowodowana czymś konkretnym. Jeśli jednak dostrzegasz u siebie inne objawy, które niedawno pojawiły się u Ciebie to KONIECZNIE udaj się najpierw do lekarza w celu zbadania sprawy. Może (i prawdopodobnie będzie) to błahostka, jednak takich rzeczy naprawdę nie warto lekceważyć.
Ogólną przyczyną nadpotliwości jest nadmierna aktywność gruczołów potowych. Szczęśliwie się składa, że w gabinetach medycyny estetycznej wiemy jak te gruczoły potowe… uspokoić 🙂 .
Leczenie nadpotliwości botoksem
Zabiegiem medycyny estetycznej, który stosujemy na nadpotliwość jest botoks. Leczenie nadpotliwości, która polega na podaniu przez lekarza igłą preparatu w miejsca, gdzie zbyt mocno się pocisz. Mogą to być dłonie, pachy, plecy, stopy, pachwiny czy inny obszar, który w szczególności sprawia u Ciebie problem. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych (kilkadziesiąt nakłuć igłą), ale ma DWIE ogromne zalety.
Po pierwsze, efekty są PEWNE. To znaczy, że niezależnie w jakiej sytuacji się znajdujesz możesz liczyć na to, że botoks Cię nie zawiedzie 🙂 .
Po drugie, efekty trwają DŁUGO. To znaczy, że po zabiegu z botoksem możesz na 6-9 miesięcy zapomnieć o problemie. Na tak długi czas toksyna botulinowa blokuje pracę gruczołów potowych. W praktyce wygląda to tak, że większość moich Pacjentów w gabinecie w Krakowie przychodzi na ten zabieg raz w roku – w sezonie najwyższej temperatury otoczenia. Takie podejście z reguły wystarcza na to, żeby przez całą wiosnę, lato i jesień czuć się w 100% komfortowo.
Podsumowując, nadpotliwość należy do grupy problemów FAJNYCH. Wiecie dlaczego? Bo mocno doskwiera Pacjentom, ale leczenie nadpotliwości jest stosunkowo łatwe dla lekarza medycyny estetycznej. Bardzo lubię takie problemy, a Pacjenci bardzo lubią takie proste rozwiązania. Polecam i zapraszam 🙂 .