Pajączki na nogach

Kategoria: Naczynka

Pajączki na nogach
Spis treści

    Pajączki na nogach – objawy

    Pajączki na nogach to nie tylko problem estetyczny, ale często zapowiedź czegoś większego. Pojawiające się fioletowe lub czerwone naczynka na nogach mogą dotyczyć każdego z nas. W tym wpisie ustalimy co robić, żeby pajączki na nogach to nie był Twój problem.

    Przede wszystkim, pajączki na nogach to potoczna nazwa na uszkodzone naczynka krwionośne. Rolą takich naczynek jest transport krwi z i do komórek. Ich naturalnym zachowaniem jest kurczenie się i rozszerzanie na różne okazje. Problem pojawia się, gdy ten proces jest zaburzony.

    Jeżeli widzisz u siebie pajączki na nogach to dlatego, że naczynka rozszerzyły się i nie potrafiły się skurczyć. To dlatego, że ich ścianki nie były na tyle mocne, żeby się zwęzić. Głębokość położenia naczynek także ma  znaczenie. Im płycej są położone – tym większa szansa, że ich wygląd będzie przebijał się na zewnątrz.

    No dobrze – wiemy już, że pajączki na nogach to uszkodzone naczynka. Mam jeszcze dwie ważne informacje, które rozwiniemy później:

    1. Jeżeli naczynko nie funkcjonuje prawidło to bez skrupułów je usuwamy. Mamy inne – dobre – i to wystarczy 🙂
    2. Pajączki na nogach mogą (ale nie muszą) być powiązane z chorobami żył – żylakami

    Ustalmy zatem jakie są przyczyny tego problemu.

    Pajączki na nogach i popękane naczynka – przyczyny

    Przyczyny dlaczego masz pajączki na nogach to nie jest taka oczywista sprawa. Jednym słowem mogę powiedzieć, że problem jest wtedy, gdy funkcjonowanie układu krwionośnego jest zaburzone. Ale niewiele Ci to daje, prawda?

    Przede wszystkim, pajączki na nogach pojawiają się tam, gdzie z jakiś powodów kondycja naczynek krwionośnych pogarsza się. Ich ścianki stają się słabsze, jest problem z ponownym kurczeniem się. Te rzeczy mają swoje przyczyny w m.in.:

    • Zaburzeniach układu żylnego (nadciśnienie żylne), które prowadzi do żylaków
    • Płci (kobiety przez hormony mają większe szanse na pajączki na nogach)
    • Regularnym obciążeniu nóg (np. praca stojąca)
    • Wieku (im ktoś starszy, tym większa szansa na pajączki)
    • Przyjmowane leki (np. antykoncepcja)
    • Dieta i nadwaga
    • Ciąża
    • Predyspozycje genetyczne

    Jak widzicie, przyczyn dlaczego możemy mieć pajączki na nogach jest całe mnóstwo. Szukając przyczyn najważniejsze, co warto zrobić to wykluczyć, że pajączki nie zwiastują żylaków. W tym celu zachęcam żeby udać się do swojego lekarza prowadzącego lub do lekarza medycyny estetycznej. To dlatego, że żylaki to nie tylko problem estetyczny i najlepiej leczyć go już od chwili powstania.

    Ale wróćmy do pajączków na nogach. Żeby zapobiegać ich powstawaniu warto pamiętać o kilu rzeczach:

    1. Warto wzbogacić swoją dietę w kwasy Omega 3, lub je suplementować
    2. Jeżeli przyczyną pajączków jest waga – jej obniżenie poprawi sytuację
    3. W miarę możliwości postaraj się zmniejszyć obciążenie nóg i zmieniać pozycję podczas siedzenia

    Niestety, o ile taka profilaktyka nie zaszkodzi, to często jest niewystarczająca żeby powstrzymać ten problem. Szczególnie jeśli masz predyspozycje do powstawania pajączków (np. kobieta, 40+, ciąża, uwarunkowania genetyczne). Porozmawiajmy więc jak zredukować pajączki na nogach.

    Pajączki naczyniowe – zabiegi na pękające naczynka

    Udając się do lekarza, żeby zredukować popękane naczynka, prawdopodobnie dostaniesz lek lub maść, ma za zadanie wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Będą to preparaty zapewniające lepsze krążenie krwi i mające w składzie np.:

    • heparynę
    • escynę
    • diosminę
    • rutynę
    • hesperydynę

    Przedstawię teraz metody leczenia teleangiektazji (tak się mówi na popękane naczynka w branży 😀 ). W gabinetach medycyny estetycznej (w którym pracuję) stosujemy także zabiegi laserowe żeby usunąć pajączki na nogach. Polecam tą metodę w sytuacji, gdy nie ma żylaków. Zaletą laserów jest to, że nie są bolesne, a okres rekonwalescencji po zabiegu jest super krótki. To wygodny, skuteczny i bezpieczny zabieg, który daje solidne efekty.

    Lasery frakcyjne (bo o nich mowa) potrafią wniknąć głęboko w skórę bez żadnych nacięć czy nakłuć. Wiązka lasera dociera do naczynka krwionośnego i reaguje z czerwonymi krwinkami. To powoduje gwałtowne podwyższenie temperatury w tym miejscu i „zaspawanie’ naczynka. Dzięki temu krew w naczyniu nie będzie już przepływać. Pajączek na nogach wchłonie się po ok. 2 tygodniach i nie będzie po nim śladu.

    Dla pełnego efektu zabiegi laserowe często powtarzamy np. 2 lub 3 razy. Dzięki temu udaje się zamknąć wszystkie uszkodzone naczynka na danym obszarze. Czy laserowe zamykanie naczynek to jedyna metoda? Nie!

    Jeśli chodzi o pajączki na nogach, to popularną metodą jest skleroterapia. Takiego zabiegu NIE znajdziecie w gabinetach medycyny estetycznej, bo jest ona dość inwazyjna. Polega na nakłuciu się do naczynka i wprowadzeniu tam preparatu. Reakcja chemiczna tego preparatu powoduje zamknięcie naczynka.

    Podsumowując, jeżeli pajączki na nogach pojawiają się u Ciebie to warto zacząć działać. W gabinetach medycyny estetycznej pękające naczynka to popularny problem, który daje się wyleczyć przy pomocy laserów medycznych. Dla nas pajączki naczynkowe to codzienność, dla Ciebie – wcale być nie musi 🙂 .

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    27.04.2021 Karolina

    Jak zawsze super, polecam :)

    30.05.2021 ER

    Zabieg wykonany niemal bezbolesnie, Pani doktor wszystko szczegółowo wyjaśniła, wizyta przebiegała w bardzo sympatycznej i miłej atmosferze. Zdecydowanie polecam:)

    07.03.2021 Barbara

    Profesjonalne podejście do klienta,pełen profesjonalizm a do tego przeurocza osoba,polecam.

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".