Pękające naczynka na rękach i ciele
Doskwierają Ci popękane naczynka? Dobrze trafiłeś. W tym wpisie chcę przedstawić najważniejsze informacje na temat przyczyn, profilaktyki i rozwiązań na ten problem estetyczny.
Napisałam „problem estetyczny” ponieważ pękające naczynka na rękach i ciele to coś, co bardzo wpływa na naszą atrakcyjność. Z reguły dążymy do tego, aby skóra była gładka i miała jednolity koloryt. Niestety, pękające naczynka skutecznie to utrudniają.
Pękające naczynka porównałabym do… rzeki. Rzeka ma swoje koryto, którym płynie sobie przez lata. W pewnym momencie, z jakiegoś powodu, zmienia się trasa, którą płynie woda i stare koryto nie jest już używane. Przynajmniej tak pamiętam z geografii 😉 .
Podobnie jest z systemem naczyń krwionośnych w organizmie. Kiedy jakieś naczynko nie funkcjonuje dobrze, to system znajduje inne dojście żeby odżywić tkanki. Pojawia się krążenie oboczne, przez które krew dociera do przeznaczonego miejsca. Pozostawione, pękające naczynko, jest już nieużywane.
Ze względu na swoje uszkodzenia, pękające naczynka na rękach i ciele mogą być widoczne. Wtedy właśnie pojawia się problem estetyczny. Pękające naczynka możemy podzielić na:
- Pierwotne – czyli takie, które mamy od urodzenia (choroby i wady)
- Wtórne – czyli takie, które nabyliśmy w ciągu naszego życia (zdecydowanie popularniejsze)
Pękające naczynia krwionośne mogą mieć też różne kształty (np. pajączki, guzki, linie). Ważniejsze jest jednak to, co powoduje ten problem.
Pękające naczynka na rękach i ciele – przyczyny
Pękające naczynka na rękach i ciele mogą mieć wiele przyczyn. Najpopularniejsze to:
- Nieprawidłowe funkcjonujący układ krwionośny („ogólna przyczyna”)
- Choroby (nadciśnienie, cukrzyca)
- Wiek (im ktoś starszy, tym szansa na pękające naczynka jest większa)
- Skłonności genetyczne (np. cera naczynkowa)
- Zmiany hormonalne (np. ciąża, menopauza)
- Dieta
- Styl życia
- Płeć (kobietom łatwiej o pękające naczynka)
Jak widzicie – możliwości jest całe mnóstwo. Wszystkie te rzeczy mogą prowadzić do czegoś, co ogólnie możemy nazwać nieprawidłowo funkcjonującym układem krwionośnym. Mam tutaj na myśli naczynia krwionośne, które nie potrafią skurczyć się do poprzedniego poziomu. To właśnie one stają się widoczne i one stanowią dla nas problem.
Na szczęście, tych popsutych naczynek nie musimy ratować. Dla korzystnego wyglądu, warto je jednak zredukować. Do tego właśnie przydaje się medycyna estetyczna!
Popękane naczynka krwionośne – zabieg laserowy
Są dwie rzeczy, które możesz zrobić, żeby pękające naczynka na rękach i ciele przestały dotyczyć Ciebie. Są to:
- Profilaktyka – sprawdź, które przyczyny spowodowały ten problem u Ciebie w pierwszej kolejności. Zmień je i spraw, żeby żadne nowe „złe” naczynia krwionośne nie pojawiały się na Twoim ciele.
- Zamknięcie pękniętych naczynek – zwróć się do swojego lekarza medycyny estetycznej, żeby usunąć zmiany spowodowane już uszkodzonymi naczynkami.
Jeśli chodzi o profilaktykę to zwróć uwagę w pierwszej kolejności na te rzeczy, które możesz zmienić. O ile na wiek czy menopauzę nie masz wpływu, to na styl życia i dietę już tak. Warto zadbać o to, żeby nie zignorować tych małych sygnałów jak pękające naczynka na rękach i ciele. To pierwsze znaki, że układ krwionośny może potrzebować od Ciebie czegoś więcej, niż dawałeś do tej pory.
Po drugie – zabiegi laserowe. To bezpieczna i skuteczna metoda, żeby pozbyć się już pękniętych naczynek. Światło lasera jest w stanie dotrzeć do samego naczynka bez igieł ani skalpela. Wyłapuje ono czerwone ciałka krwi, które szybko i mocno podgrzewa. Dzięki temu naczynko zamyka się. Po kilkunastu dniach obumiera i jest wchłonięte przez organizm. Jednym słowem – wchłonięte naczynka krwionośne oznaczają brak problemów 🙂 .
Podsumowując, z właściwym podejściem popękane naczynka na rękach i ciele to nie jest wyrok. Warto uporać się z tymi, które już się pojawiły (lasery). Warto także dbać o swój układ krwionośny, stosując wskazówki profilaktyczne, o których mówiłam. Dzięki temu nie dopuścimy do pękania naczynek. Wszystko w Waszych rękach, powodzenia! 🙂 .