Pieprzyki na ciele – kiedy usuwać znamiona barwnikowe?
Pieprzyki na ciele to z jednej strony rzecz normalna. Z drugiej strony, jest tak normalna jak śnieg w kwietniu: niby może się zdarzyć, ale coś jest nie tak 🙂 . Chcę przez to powiedzieć, że każdy z nas ma pieprzyki, ale każdy nowy powinniśmy traktować bardzo na serio.
To dlatego, że jest wiele sytuacji, kiedy nowa zmiana na skórze może zwiastować coś niedobrego. Na przykład choroby skóry albo nowotwory (czerniaka). Oczywiście tego nie chcemy. Czy jednak trzeba z każdego małego pieprzyka robić aferę i biegać do dermatologa?
Z każdego – nie. Z nowego – tak. Chodzi o to, że nowe zmiany na skórze, w szczególności takie, które zmieniają kształt, powinny być pod szczególną obserwacją. Jeśli miałeś pieprzyk od zawsze to prawdopodobnie Ci nie zagraża. Bo gdyby tak było, to to „zawsze” już dawno by się skończyło 😉 .
Twoja skóra jednak pracuje cały czas. Codziennie jest narażona na nowe pieprzyki na ciele. Dlatego też pojawianie się nowych pieprzyków może nie oznaczać nic, a może oznaczać bardzo wiele.
To dermatolog decyduje, czy pieprzyki na ciele powinno się usunąć. Nie każdy zdrowy pieprzyk powinno się usuwać. Z drugiej strony – nie każdy chory pieprzyk powinno się usuwać. Skomplikowane, prawda? 🙂 Jednak argument, żeby usunąć pieprzyki na ciele ze względów estetycznych jest moim zdaniem wystarczający, żeby działać!
Te najbardziej ryzykowne pieprzyki na ciele to takie, które są:
- Nowe
- Rosną lub zmieniają swój kształt
- Są niesymetryczne, nieregularne
- Mają ostro zakończone krawędzie
- bolą, pieką, szczypią, coś się z nich sączy, jest wysypka
Wszystkie pieprzyki i cały obszar ciała powinniśmy zbadać. W 9/10 przypadków dermatolog powie, że wszystko jest OK. Ale uwierz mi – nie chcesz być tym ostatnim przypadkiem…
Nowe pieprzyki na ciele – winne promieniowanie słoneczne
Jak powstają pieprzyki na ciele? Nowe pieprzyki na ciele możesz mieć zasadniczo z trzech przyczyn:
- Promieniowanie słoneczne UV
- Choroby skóry
- Znamię wrodzone, które masz od urodzenia
Cóż, jeśli mówimy o zmianach wrodzonych, to nowe pieprzyki na ciele nie są już takie nowe, prawda? 🙂 Więc na potrzeby tej dyskusji możemy je ominąć. Choroby skóry to druga, dość mało popularna przyczyna. Jest kilka chorób, które mogą wpływać na pojawianie się zmian na skórze. Powiem tak – jeśli je masz, to wiesz, że nowe pieprzyki na ciele powstały właśnie z tego powodu.
Dlatego skupię się tutaj na najbardziej popularnej przyczynie – nadmierną ekspozycją na słońce i promieniowaniem UV. To właśnie tego powinniśmy wystrzegać się najbardziej, jeśli chcemy, żeby nowe pieprzyki na ciele to NIE był nasz problem.
Promieniowanie UV jest na tyle podchwytliwe, że działa na nas… cały czas. A nam wydaje się, że tylko w lipcu, kiedy akurat jesteśmy na wakacjach w Chorwacji 🙂 . Chcę przez to powiedzieć, że my – Polacy, zbyt pobłażliwie podchodzimy do tematu kremów z filtrem. Oczywiście Słońca nie jest u nas tak dużo jak na południu, ale promieniowanie cały czas jest obecne. Co więcej, przebija się ono przez chmury czy szyby w samochodach i także nam szkodzi. Szczególnie osobom o jasnej karnacji. Dlatego też warto codziennie, niezależnie od pory roku stosować kremy z filtrem. Dzięki temu zmniejszy się szansa na nowe pieprzyki na ciele.
Podejrzewam jednak, że czytasz ten wpis NIE po to, żeby dowiedzieć się o profilaktyce, ale o tym co można zrobić, gdy pieprzyki już są. Odpowiedź jest prosta – usunąć albo nie 😀 . Wszystko tłumaczę dalej.
Czerwone pieprzyki na ciele – jak usuwać zmiany?
Od razu wyprostuję jedną rzecz. Często jestem pytana czy czerwone pieprzyki na ciele są gorsze niż takie „zwykłe”, ciemne. Odpowiedź brzmi – nie. Jeśli tylko kolor był od zawsze taki sam, to czerwone pieprzyki są traktowane w dokładnie takich samych kategoriach, jak opisywałam powyżej.
Załóżmy jednak na potrzeby dyskusji, że masz czerwone pieprzyki na ciele. Oczywiście w takiej sytuacji udajesz się do dermatologa, żeby zbadać tą zmianę. To jedyny słuszny kierunek w tej sytuacji. Lekarz prawdopodobnie zasugeruje przeprowadzenie badania histopatologicznego. Dermatolog decyduje, czy taka zmiana jest groźna i czy można/powinno się ją usunąć. Dermatolog także może zasugerować metodę. Takie badanie histopatologiczne dużo powie, ale nie zawsze będzie w 100% rozstrzygające. W tej dyskusji z dermatologiem WARTO dopytać o zabiegi laserowe.
Laserowe usuwanie pieprzyków to metoda skuteczna i bardzo wygodna dla Pacjenta. To dlatego, że laser działa szybko, nie powoduje blizn, mało boli i jest bezpieczny. Z mojego punktu widzenia, jako lekarza medycyny estetycznej, temat braku blizn jest szczególnie atrakcyjny 🙂 . Niestety, laserów nie możemy zastosować w KAŻDEJ sytuacji. Ale zdecydowanie warto dopytać dermatologa, czy przy Twoich czerwonych pieprzykach na ciele jest taka opcja.
Drugą metodą jest zabieg chirurgiczny. Tutaj już mamy zabieg w znieczuleniu miejscowym, skalpel, szwy, krew i trochę bólu. Czas dojścia do siebie jest również dłuższy niż w przypadku lasera. Czy to znaczy, że ta metoda jest gorsza? Niekoniecznie. W przypadku większych zmian skórnych lub określonego rodzaju to jedyna dostępna opcja. Jeśli więc dermatolog jasno powie, że zabieg chirurgiczny to jedyna możliwość, to go posłuchajcie. Inaczej – wybierzcie laser 🙂
Podsumowując, chciałabym żebyście z tego wpisu zapamiętali dwa słowa kluczowe – DERMATOLOG oraz KREM Z FILTREM UV. Powodzenia i niech pieprzyki na ciele Was się nie trzymają!