Pieprzyki na twarzy – czy jest się czym martwić?
Pieprzyki na twarzy to najbardziej uciążliwy rodzaj znamion na skórze. To dlatego, że nie tylko wpływają na nasze zdrowie (ryzyko chorób – o tym później), ale rzutują na wyglądzie naszej twarzy. Ciemna kropka i zmiana na skórze to ostatnie, na czym nam zależy kiedy chcemy wyglądać ładnie.
Dzisiaj ustalimy czy usunięcie pieprzyka z twarzy to dobry pomysł. Będziemy brać pod uwagę nie tylko wygląd, ale przede wszystkim – Twoje zdrowie.
Przede wszystkim, pieprzyki na twarzy to nie jest błahostka. Szczególnie jeśli pojawiły się one niedawno. W nagłówku tego akapitu pytałam „czy jest się czym martwić”. Odpowiadam: martwić może nie, ale zdecydowanie jest o czym myśleć!
Najlepiej jak potraktujesz pieprzyki na twarzy jak… ból zęba. Czy gdyby bolał Cię ząb, to odkładałbyś wizytę u lekarza na później? Oczywiście, że nie. Dokładnie do tego samego zachęcam jeśli chodzi o usunięcie pieprzyka z twarzy.
Stop. Za wcześnie mi jednak mówić o usunięciu. Po pierwsze, należy umówić wizytę u dermatologa. Ten specjalista będzie mógł ustalić, czy zmiana która się u Ciebie pojawiła jest groźna. Za pomocą specjalnego badania – dermatoskopii – uda się z jakąś pewnością powiedzieć co to za zmiana. Z pewnością dermatolog określi także co z pieprzykami na twarzy należy zrobić.
Podczas badania, dermatolog analizując pieprzyki na twarzy będzie zwracał uwagę na:
- Rozmiar (im większy tym gorzej)
- Kształt (im bardziej regularny tym lepiej)
- Krawędzie (im bardziej ostre tym gorzej)
- Zmianę w czasie (jeśli rośnie/zmienia kształt to źle)
- Inne (np. kolor, miejsce występowania, pieczenie czy swędzenie)
Zmiennych jest tak wiele, że w warunkach domowych nie da się ustalić czy zmiana jest poważna, czy nie. W większości przypadków na wizycie okaże się, że to nic poważnego. Jednak jest to zdecydowanie rzecz, której nie warto zaniedbać. Możesz bowiem należeć do tych wyjątków, gdzie zmiana faktycznie jest poważna.
Dermatolog zaleci także czy warto usuwać pieprzyki na twarzy, czy nie. O metodach opowiadam w dalszej części artykułu.
Pieprzyki na twarzy – oznaka nowotworu złośliwego skóry?
Zanim powiemy sobie jakie są metody na pieprzyki na twarzy, to ustalmy przyczyny ich powstawania. Zasadniczo są 3 możliwości jak mogłeś zdobyć pieprzyki:
- Były u Ciebie od urodzenia – a jeśli są cały czas takie same, to prawdopodobnie nie masz się czym martwić
- Powstały w wyniku chorób, które już masz – ponieważ z pewnością są też poważniejsze objawy, to zdajesz sobie sprawę, że to jest przyczyna u Ciebie
- Stworzyły się przez promieniowanie UV – najpopularniejsza przyczyna
Jak widzisz, najpopularniejszą przyczyną dlaczego mamy pieprzyki na twarzy jest promieniowanie słoneczne. Na polskich szerokościach geograficznych dość łatwo jest zaniedbać swoją sytuację jeśli chodzi o fotoprotekcję. Nie nakładasz kremu na twarz kiedy są chmury? Albo w jesień i zimę? Albo nawet w lato?
Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to na pewno masz pole do poprawy. Najprościej jest kupić sobie codzienny krem do twarzy, który ma już w sobie filtry UVA i UVB. Dzięki temu mamy pewność, że o tym nie zapomnimy.
Kremy z filtrem uchronią Cię jedynie przed powstawaniem NOWYCH pieprzyków. Jeśli rozważasz usunięcie pieprzyka z twarzy, to prawdopodobnie bardziej interesują Cię dostępne metody. Czytaj dalej 😉 .
Podłoże genetyczne także odgrywa sporą rolę w całej sytuacji. Niektórzy wychodząc na słońce bez ochrony pieprzyków nie będą nabywać, a inni wręcz przeciwnie. Nie ryzykuj jednak żeby dowiedzieć się do której grupy TY należysz 😉 . Pieprzyki na twarzy niekoniecznie jednak muszą być oznaką nowotworu skóry. Na szczęście! Warto jednak to sprawdzić. Jak? Czytaj dalej.
Usuwanie pieprzyków z twarzy
Są dwie najpopularniejsze metody jak możemy zrobić usunięcie pieprzyka z twarzy:
- Metoda chirurgiczna. Polega ona na wycięciu skalpelem widocznej zmiany na twarzy. Chirurg usuwa nie tylko sam pieprzyk, ale także niewielką ilość zdrowej tkanki naokoło (1-2mm). To dlatego, żeby zmiana nie rozrastała się. Po zabiegu zakładane są szwy i po ok. kilkunastu dniach Pacjent dochodzi o siebie. W międzyczasie wycięta tkanka po usunięciu pieprzyka może być zabrana do badania. Podczas badania histopatologicznego okaże się na 100% co to za rodzaj pieprzyka.
- Metoda laserowa. W przeciwieństwie do poprzedniej, tutaj nie mamy skalpela, szwów, ani ryzyka blizn. Fajnie? No pewnie, że fajnie 🙂 . Dzięki temu zabieg jest szybszy, mniej bolesny, a Pacjent szybciej dochodzi do siebie. Nie zawsze ta metoda daje się zastosować – to jej największa wada. Warto jednak dopytać dermatologa czy Twoje pieprzyki na twarzy kwalifikują się do tego zabiegu.
Podsumowując, z Twojej perspektywy warto zrobić 3 rzeczy. Jeśli masz pieprzyki na twarzy to:
- Skonsultuj się z dermatologiem
- Zapytaj lekarza o zabiegi laserowe i usunięcie pieprzyków
- Zawsze stosuj kremy z filtrem UV