Pieprzyki wypukłe – czy są gorsze niż zwykłe?
Pieprzyki wypukłe, kiedy pojawią się na naszej skórze, to wzbudzają wiele strachu. Od razu uspokajam. To, że są wypukłe, nie znaczy wcale że są gorsze niż „zwykłe” znamiona barwnikowe. Jednak, jeśli zauważyłeś taką zmianę u siebie, to powyższa informacja wcale nie zwalnia Cię od działania. Wręcz przeciwnie!
To dlatego, że pieprzyki wypukłe są trochę trudniejsze w tym, żeby ich nie naruszyć. Ponieważ odstają od skóry, to łatwo się urazić. Na przykład, pieprzyki wypukłe w okolicach szyi i kołnierza gwarantują, że będziemy o nie zahaczać np. koszulą z kołnierzykiem…
Sama wypukłość zmiany nie wskazuje jednoznacznie, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Pieprzyki wypukłe mogą dotyczyć takich zmian jak:
- Znamię Clarka – brązowy, lekko odstający pieprzyk, który osiąga do 1cm średnicy. Występuje głównie na rękach, nogach i tułowiu
- Znamię błękitne – przeważnie płaskie, niekiedy wypukłe, za to zawsze koloru niebieskiego
- Znamię Mieschera – pojawia się głównie na twarzy i szyi, okrągłe i gładkie, może być owłosione
- Spitz – pieprzyk koloru różowego, który występuje głównie u młodych osób u jasnej karnacji
Jest szansa, że Twoje wypukłe pieprzyki nie dają się sklasyfikować do powyższych. To dlatego, że opcji jest bardzo, bardzo wiele. Niestety, przez Internet nie da się ustalić jaki to pieprzyk. A przede wszystkim – nie da się ustalić, czy jego istnienie jest dla Ciebie zagrożeniem.
Pieprzyki wypukłe – co robić?
Jeśli znalazłeś u siebie wypukłe pieprzyki, to serdecznie proszę Cię o jedno – nie ignoruj tego tematu. To trochę tak, jak gdyby słyszeć dziwne skrzypienie podczas hamowania auta, ale nic z tym nie zrobić. Jest duża szansa, że z czasem doprowadzi to do poważnych problemów. Tak samo jest ze zmianami na skórze.
Dlatego, przedstawiam Ci plan do wykonania, aby mieć pewność że pieprzyki wypukłe Ci nie zagrażają:
- Znajdź pieprzyk wypukły na swoim ciele – podejrzewam, że to już zrobiłeś 😛
- Udaj się do dermatologa
- Dermatolog obejrzy zmianę i wykona badanie – dermatoskopię
- Wspólnie ustalicie plan leczenia. Usuwamy/nie usuwamy. Zagraża/nie zagraża
- Jeśli od dermatologa będzie zielone światło – usuwaj. Jeśli nie, polub swój pieprzyk 🙂
To tylko pięć kroków, które kiedyś mogą uratować Ci życie. Serio. PRAWDOPODOBNIE wraz z nowym pieprzykiem na Twoim ciele nic się nie zdarzy. Ale czy serio warto ryzykować?
Kiedy u dermatologa okaże się, że pieprzyki wypukłe u Ciebie daje się usunąć, to pozostaje tylko wybrać metodę zabiegu.
Wypukłe pieprzyki – jak je usunąć?
Są dwie najpopularniejsze metody jak możemy usunąć zmiany barwnikowe (pieprzyki):
- Metoda chirurgiczna – wycięcie zmiany wraz z niewielkim (ok. 1mm) zapasem zdrowej tkanki. Po zabiegu zakładane są szwy. Pacjent powraca do pełni zdrowia kiedy rana zagoi się. Czas dojścia do siebie po zabiegu uzależniony jest od charakteru i wielkości zmiany. Zalety: skuteczna metoda, odpowiednia dla większości przypadków i zmian. Wady: długi czas rekonwalescencji, ból, możliwość powstania blizn
- Metoda laserowa – wiązka lasera frakcyjnego jest kierowana na zmianę i „wypala” ją. Zalety: niewielki dyskomfort przy zabiegu, brak szwów, krótki czas dojścia do siebie, brak ryzyka blizn. Wady: nie daje się zastosować w każdym przypadku.
Podsumowując, o ostatecznej metodzie usunięcie pieprzyków wypukłych powinien zadecydować dermatolog. Ze swojej strony, tam gdzie to możliwe, polecam zabiegi laserowe. Nie tylko są mniej bolesne, ale także nie generują niepotrzebnego ryzyka powstawania blizn. Z całego serca polecam także nie ignorować tego tematu, jeśli wypukłe pieprzyki powstały na Twoim ciele. Buziaki!
Oceń: Pieprzyki wypukłe