Pieprzyki

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Pieprzyki
Spis treści

    Pieprzyki – czy warto je usuwać?

    Pieprzyki to potoczna nazwa na niepokojące zmiany skórne, tzw. znamiona barwnikowe. Prawie każdy z nas ma na ciele mniejsze lub większe zmiany tego typu. Mają one różne kolory, kształty i mogą znajdować się wszędzie na ciele. Są dwie rzeczy, które najczęściej wzbudzają zamieszanie jeśli chodzi o pieprzyki:

    1. Czy zmiana jest na tyle poważna, że może prowadzić do nowotworu?
    2. Pieprzyk jest bardzo widoczny i chcę się go pozbyć żeby wyglądać lepiej. Jak to zrobić?

    Na oba te pytania postaram się odpowiedzieć dla Was w tym wpisie.

    Jak powstają pieprzyki? Główną przyczyną powstawania pieprzyków jest promieniowanie UV. To ono wyrządza najwięcej szkody dla naszej skóry i działa cały czas – nie tylko wtedy, gdy pomyślimy żeby nałożyć krem z filtrem. Dlatego tak często powtarzam, żeby ZAWSZE stosować kremy z filtrem UVA i UVB, niezależnie od pogody czy pory roku.

    Pozostałe przyczyny dlaczego mamy pieprzyki to:

    • Wrodzone wady skóry (mamy tak od urodzenia)
    • Infekcje, choroby

    Pieprzyki wypukłe, rodzaje pieprzyków

    Pieprzyki mogą mieć różne rodzaje i postacie. Wyróżniamy zmiany:

    • Pospolite – czyli okrągły i gładki pieprzyk, gdzie skóra w jednym punkcie jest ciemniejsza
    • Mieschera – wypukły pieprzyk w okolicach twarzy
    • Meyersona – pieprzyk otoczony swędzącą czerwoną wysypką
    • Suttona – zmiana jest otoczona białą skórą bez pigmentu
    • Dysplastyczne – krawędzie znamienia nie jest symetryczne, ma nieregularności

    Żeby ustalić, czy pieprzyki, które są u Ciebie dają ryzyko nowotworu powinieneś udać się do dermatologa. Lekarz oceni zmianę i prawdopodobnie wykona dermatoskopię. Taki zabieg pozwoli ocenić czy zmiana niesie za sobą ryzyko nowotworu – czerniaka. Podczas oceny zmiany, dermatolog będzie zwracał uwagę na asymetrię pieprzyka, kolor, brzegi, średnicę i rozwój zmiany na skórze.

    Na tej podstawie podjęte zostaną odpowiednie kroki, żeby takie zmiany zredukować.

    Znamiona barwnikowe – jak wygląda usuwanie znamion barwnikowych?

    Kiedy już z dermatologiem zostanie ustalone, czy zmiana może zostać usunięta należy jeszcze wybrać metodę. Z tym również pomoże lekarz, wybierając spośród dwóch opcji:

    1. Chirurgiczne usunięcie zmiany – kiedy przy pomocy skalpela usuwa się znamię oraz niewielką część skóry naokoło. Kiedy już uszkodzona tkanka zostanie wycięta, to powinna ona zostać przebadana pod kątem nowotworu złośliwego skóry (podczas badania histopatologicznego). Badanie histopatologiczne na 100% wyjaśni co to były za pieprzyki i czy dają one jakieś ryzyko chorób w przyszłości. Dlatego jeśli usuwanie pieprzyków i wykonanie badania histopatolocznego są zalecane przez lekarza w Twoim przypadku – zastosuj się do jego zaleceń 🙂 .
    2. Laserowe usunięcie pieprzyków – dość często usunięcie pieprzyków może być również zrobione bez użycia skalpela. Zaleta tej metody to dotarcie do trudniejszych miejsc, brak ryzyka powstania blizn oraz krótki okres rekonwalescencji po zabiegu. Niestety, laser nie da się zastosować do wszystkich znamion barwnikowych.

    Poza wizytą u dermatologa, Ty sam możesz wiele zrobić dla tego, żeby ochronić swoją skórę przed pojawianiem się nowych pieprzyków. Pamiętaj o tych wskazówkach w ramach profilaktyki:

    • Codziennie stosuj kremy z filtrem UVA + UVB, niezależnie od pogody czy pory roku
    • Nie chodź do solarium
    • Jeżeli masz pieprzyki – obserwuj czy nie pojawia się ich więcej i czy nie rosną (rób zdjęcia)
    • Nie usuwaj pieprzyków samodzielnie – to szybka metoda, żeby zrobić sobie problemy

    Podsumowując, jak widzisz o pieprzykach można powiedzieć wiele. Najważniejsze jest to, że znamiona barwnikowe to problemy, które powinieneś konsultować z lekarzem. Tak samo gdy zależy Ci na wyglądzie, jak i na zdrowiu.

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    14.08.2021 Agnieszka

    Jestem bardzo zadowolona z wizyty , Pani dr odpowiedziało wyczerpująco na wszystkie moje pytania i pomogła dobrać zabiegi odpowiednie dla skory mojej twarzy .
    Napewno nie będzie to moja ostatnia wizyta .

    05.02.2021 MK

    Polecam Panią Doktor, to już kolejna moja wizyta, tym razem zdecydowałam się na ostrzykiwanie ust. Jestem bardzo zadowolona z przebiegu zabiegu i efektu finalnego. Polecam!

    28.12.2021 Aleksandra

    Serdecznie polecam Panią Monikę. Do Pani doktor trafiłam jakiś czas temu za sprawą opinii na Znanym Lekarzu, będąc nie w pełni zadowolona z wizyt w innym miejscu. Pomijając efekty zabiegowe, które w końcu są super, to p.doktor jest osobą, ktora wszystko wytłumaczy, doradzi. W tym miejscu czuję się zaopiekowana, nie mam wątpliwości i mam nadzieję, że już na lata zostanę stałą pacjentką :)

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".