Pulsujący ból głowy – co to takiego?
Pulsujący ból głowy miałam kilka razy w życiu. Był on bardzo silny, a dodatkowo czułam się, jak gdyby bolało mnie w rytmie jakiejś piosenki, której nie słyszałam. Taki pulsujący ból głowy potrafi skutecznie „wyłączyć” Cię z jakiejkolwiek aktywności. Może on potrwać do końca dnia lub nawet dłużej. A co gorsza – jest duża szansa, że wróci.
Nie ma reguły jak przebiega taki atak. Bardzo często chodzi o pulsujący ból z tyłu głowy, któremu towarzyszą nudności i wymioty. Może to być migrena, o której chciałabym głównie opowiedzieć w tym wpisie.
Zanim jednak o migrenie, to dodam, że jest wiele czynników, które mogą sprzyjać pulsującemu bólowi głowy. Choroby, urazy, schorzenia, stres, dieta, używki, odwodnienie, zmęczenie – to tylko kilka z nich. Dlatego praktycznie niemożliwe jest zdiagnozowanie kogoś przez Internet. Jeśli pulsujący ból głowy pojawił się u Ciebie niedawno, to zdecydowanie warto udać się do lekarza. Szczególnie wtedy, gdy dostrzegasz jeszcze inne syptomy, które pojawiły się w tym samym momencie, co bóle.
Często pulsujący ból głowy może być wywołany przez dwa rodzaje bólów głowy:
- Migreny (więcej info poniżej)
- Klasterowy ból głowy – jest on często mylony z bólem migrenowym. Dotyczy on jednak innego obszaru. Nie są znane jego przyczyny. To bardzo silny ból, który objawia się pulsowaniem z tyłu głowy. Rozpoznasz go też wpływem na spojówki. Mogą pojawić się łzawienia z oka, przekrwione oczy czy nawet opadnięcie powieki.
W tym wpisie chciałabym kontynuować wątek migren, ponieważ pulsujący ból z tyłu głowy to bardzo często właśnie migrena. Ponadto, migreny leczę w gabinecie medycyny estetycznej i chętnie Wam o tym opowiem 🙂 .
Pulsujący ból głowy przyczyny bólu głowy
Jakie są przyczyny bólu głowy? Jeśli pulsujący ból głowy jest spowodowany migreną, to muszę Was zmartwić. Nie ma jednej ustalonej przyczyny, dlaczego się tak dzieje. Mówi się, że wpływ na migreny mają takie rzeczy jak:
- Stres
- Obciążenie fizyczne i psychiczne organizmu
- Skutek uboczny urazów głowy
- Zmiany pogody czy stylu życia
- Dieta
- Zmiany hormonalne, ciąża
- Jaskrawe światło
- Alkohol i używki
Przyczyn migren jest wiele. Tak samo wiele jest przyczyn objawów. Należy do nich właśnie pulsujący ból głowy w okolicach skroni, często z jednej strony. Dodatkowo wymioty, nudności, światłowstręt. W ok. 20% przypadków migrena jest poprzedzona tzw. Aurą, która powoduje u chorych m.in. zaburzenia w widzeniu.
Czy w powyższych przyczynach i objawach odnajdujesz SIEBIE? Jeśli tak, to możliwe, że cierpisz na migreny. Żeby być pewnym, warto udać się do lekarza neurologa. Przy okazji wykluczysz inne możliwości – co jest bardzo ważne.
W gabinecie medycyny estetycznej migreny i dyskomfort związany z pulsującym bólem głowy możesz… wyleczyć! Zaskoczony? 🙂
Napięciowe bóle głowy – leczenie
Pulsujący ból głowy to nie jest nic przyjemnego. Nigdy nie wiesz kiedy pojawi się znowu. A co, gdybym Ci powiedziała, że może nie pojawić się już NIGDY?
Zabieg z toksyną botulinową (botoksem) jest niezwykle skuteczny w leczeniu migren i na napięciowe bóle głowy. Toksyna osłabia sygnały, które nerwy wysyłają do mięśni. Dzięki temu mięśnie nie napinają się tak mocno. Ale co ma do tego wszystkiego pulsujący ból głowy?
To, że często migreny są wzmacniane przez napięcia wokół głowy. Dlatego podanie botoksu igłą w okolice tj. skronie, czoło, tył głowy czy kark skutecznie zmniejszają te napięcia. A kiedy nie ma napięć, to nie ma problemu! W rezultacie ból tego typu jest albo istotnie zmniejszony, albo w ogóle usunięty.
Botoks w leczeniu migren to nie jest sprawa nowa. Ten zabieg działa na rynku już od kilkunastu lat. Nie jest on jednak bardzo popularny w Polsce. Najwidoczniej jesteśmy z natury twardzielami i czasami godzimy się z pulsującymi bólami głowy 😉 . Jeśli jednak TY się z nimi nie godzisz, to zdecydowanie warto rozważyć taki zabieg. Trwa on tylko kilkanaście minut, a spokój masz na kilka miesięcy. Dlatego, jeśli tylko kwalifikujesz się żeby usunąć napięciowy ból głowy, to gorąco go polecam!