Punkty rubinowe

Kategoria: Naczynka

Punkty rubinowe
Spis treści

    Punkty rubinowe co to takiego?

    Punkty rubinowe to zmiany na skórze, które rozmiarem i kształtem przypominają pieprzyki. Są jednak innego koloru, bardziej jaskrawego i czerwonego. Nie są one duże rozmiarowo (kilka milimetrów wielkości), ale może być ich sporo na jednym obszarze (np. twarzy czy szyi). Powstaje wtedy tzw. Wysyp punktów rubinowych. Mogą także występować na ramionach i tułowiu.

    Punkty rubinowe to problem, który dotyka osób dorosłych, najczęściej występują między 30 a 60 rokiem życia. Ich inna nazwa – naczyniaki STARCZE – dość brutalnie o tym przypomina 😉 . Jeśli jesteś kobietą o jasnej karnacji, to masz największe szanse, że takie zmiany na skórze pojawią się u Ciebie. Mężczyźni oraz osoby o ciemnej karnacji są według badań zdecydowanie mniej narażeni.

    Mam dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że naczyniaki rubinowe nie noszą znamion nowotworowych. Czyli innymi słowy, nie zagrażają Twojemu zdrowiu. Gorsza wiadomość jest taka, że punkty rubinowe nie znikną same. Powiem więcej. Jeśli masz tendencje do powstawania takich zmian na swojej skórze, to im będziesz starszy, tym może być ich więcej.

    Ale nie martw się! W przeciwieństwie np. do leczenia pieprzyków, naczyniaki rubinowe łatwiej sklasyfikować jako niegroźne i od razu przystąpić do leczenia. Medycyna estetyczna zna bardzo skuteczne rozwiązania na ten problem, które przedstawię w dalszej części tego wpisu. Piszę „problem”, ponieważ mimo tego, że punkty rubinowe nie zagrażają dobremu zdrowiu, to dobremu wyglądowi jak najbardziej TAK.

    Ustalmy jednak najpierw jakie są przyczyny powstawania tych zmian.

    Punkty rubinowe przyczyny

    Wyobraź sobie, że Twoja sieć naczyń krwionośnych przypomina złożoną pajęczynę. Pełno tutaj nici i różnych ścieżek. W naszym ciele naczynka krwionośne rozciągają się (dosłownie) kilometrami.

    Nie wszystkie te naczynka funkcjonują prawidłowo. Powiem więcej – jeśli pojawiają się naczyniaki rubinowe, to jest to właśnie oznaka, że działają ŹLE. Pojedyncze naczynka, które znajdują się blisko powierzchni, mogą rozszerzać się. To szczególnie prawdopodobne, kiedy ich ścianki słabną z wiekiem (czyli ulegają tzw. proliferacji). Kiedy już takie płytkie naczynka się rozszerzą, to w obrębie zmiany powstaje widoczne na skórze zgrubienie. I to właśnie, moi drodzy, są zmiany rubinowe.

    No dobrze – ale co powoduje, że te naczynka przestają działać dobrze? Przyczyny są następujące:

    • Wiek – z upływem lat naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne i nie kurczą się tak, jak powinny
    • Podłoże genetyczne – to powód dlaczego jedni mają punkty rubinowe, a inni nie.
    • Hormony
    • Stres i przemęczenie
    • Choroby
    • Nieprawidłowa dieta
    • Ekspozycja na promieniowanie UV
    • Używki

    Przyczyn może być wiele. Jednak to ogólna tendencja skóry do powstawania tego typu zmian (czynniki genetyczne) powoduje, że np. dieta czy stres wzmagają ten problem. Inaczej mówiąc, jest dużo ludzi żyjących w stresie, u których nie pojawiają się zmiany rubinowe 🙂 .

    Naczyniaki starcze – jak usunąć naczyniaki rubinowe?

    Jak już wspominałam, naczyniak rubinowy nie jest groźny dla zdrowia. Co więcej, określenie czy to właśnie to jest dość proste i nie wymaga skomplikowanych badań. Dość proste… dla lekarza! Dlatego z taką zmianą zdecydowanie warto udać się do lekarza medycyny estetycznej, dermatologa lub lekarza rodzinnego. Zdrowie jest najważniejsze i warto upewnić się, że jest to „tylko” punkt rubinowy. Jeśli tylko to możliwe, lekarz zaproponuje ich usunięcie.

    Aspekt estetyczny jest także bardzo ważny. Punkty rubinowe wyglądają źle. Dlatego warto je usunąć dla utrzymania korzystnego wyglądu. W tym właśnie skutecznie pomaga medycyna estetyczna. Mówiąc konkretniej – punkty rubinowe można usunąć używając lasera frakcyjnego.

    Największą zaletą takiego lasera jest to, że… działa 🙂 Poza tym, nie wymaga igieł, skalpela, nacinania i nie powoduje blizn. Zabieg jest mało inwazyjny, a Pacjent może od razu wrócić do normalnego życia. Wada? Zabiegi należy wykonać w serii. Rzadko kiedy jedno spotkanie w gabinecie medycyny estetycznej wystarczy, żeby punktów rubinowych pozbyć się w całości.

    Laser medyczny działa w bardzo ciekawy sposób. Strumień lasera wnika w skórę, nie uszkadzając jej. Dociera do punktów rubinowych, które znajdują się w skórze i tam dopiero zaczyna się zabawa 🙂 . Wiązka lasera reaguje z tą zmianą i miejscowo odparowuje z niej wodę. To prowadzi do tzw. zamknięcia naczynka, czyli przerwania dla niego dostępu krwi. Takie odizolowane naczynko z czasem nie ma się czym karmić. W związku z tym obumiera i jest samoczynnie wchłaniane przez organizm.

    Efekt? Brak punktów rubinowych, gładka skóra i żadnych widocznych zmian, które wpływają na nasz wygląd 🙂 . Jak widzisz, poradzenie sobie z punktami wcale nie musi być tak trudne, jak wydawało się na początku. Dlatego WARTO skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej na ten problem.

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    13.01.2022 Katarzyna

    Byłam pierwszy na wizycie u p. dr Moniki i była to też moja pierwsza wizyta z zakresu med.estetycznej. Gabinet jest przepięknie urządzony a p. Doktor przemiła, pełna profesjonalizmu, z chęcią i cierpliwością odpowiadała na każde pytanie. Mimo,że wizyta była przewidziana na 30 minut, byłam prawie godzinę. W "rękach" p.doktor można poczuć spokój i zaufanie. Jeśli kiedyś decyduję się jeszcze na kolejny zabieg,to na pewno u p. Doktor Naprawdę bardzo polecam, to miejsce!!!!

    18.10.2021 Anna

    Bardzo dziękuję Pani Moniko za profesjonalną pomoc i sympatyczne spotkania :) do zobaczenia

    12.11.2021 Alicja

    Dziękuję Pani Doktor za wizytę w wyjątkowo przyjemnej, przemiłej i przyjaznej atmosferze. Bardzo pozytywne doświadczenie, a efekty niesamowicie zadowalające. Do zobaczenia w nowym gabinecie:)

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".