Rozstępy na piersiach w ciąży i nie tylko
Na piersiach rozstępy pojawiają się najczęściej w ciąży, ale nie tylko. To blizny w kształcie prostych warkoczy, które biegną równolegle na skórze. W zależności od czasu, odkąd się pojawiły, rozstępy na piersiach mogą być czerwone lub o bladym, jasnym kolorze.
Pewnie zgodzisz się, że to problem, który bardzo negatywnie wpływa na wygląd. Dlatego warto jest ustalić, jak można go wyleczyć. Ale najpierw – powiedzmy sobie CZYM tak naprawdę są rozstępy.
Rozstępy to nic innego jak blizny. W zależności od tego, kiedy powstały mogą być czerwone (świeże) lub jasne (starsze). Kiedy rozstępy na piersiach są jeszcze świeże, to możesz odczuwać dyskomfort w postaci pieczenia i swędzenia – to gojąca się skóra.
Rozstępy na piersiach powstają wtedy, gdy ta okolica u Ciebie się zmienia. Najczęściej ten problem dotyka kobiet w ciąży, kiedy piersi robią się większe. Z punktu widzenia skóry nie ma jednak znaczenia co spowodowało zmianę w rozmiarze piersi – może to być także szybkie przybieranie na wadze.
Twoja skóra ma właściwości rozciągliwe – to prawda – ale tylko do pewnego stopnia. Dlatego jeśli zmiany w sylwetce przebiegają w rozsądnym tempie, to problem się nie pojawi. Jednak w wyjątkowych sytuacjach tempo zmian jest zbyt duże dla skóry – i tak na przykład pojawiają się rozstępy na piersiach w ciąży.
Ustalmy teraz jakie są przyczyny tego problemu.
Przyczyny w powstawaniu rozstępów na piersiach
Jak wygląda powstawanie rozstępów? Główną przyczyną dlaczego masz rozstępy na piersiach jest to, że Twoje ciało gwałtownie się zmieniło. Druga przyczyna to uwarunkowania genetyczne. Jeśli ten problem dotyczył także np. Twojej mamy lub babci, to jest duża szansa, że obejmie także Ciebie…
Wbrew informacjom, które możesz znaleźć w Internecie, niedobór witamin czy wysuszona skóra to NIE SĄ przyczyny dlaczego masz rozstępy na piersiach. Przynajmniej nie bezpośrednie. To prawda, że im bardziej nawilżona i odżywiona skóra, tym jest bardziej rozciągliwa. Jednak jeżeli nie ma zmian w sylwetce, to np. brak witamin sam z siebie nie spowoduje tego problemu.
Podczas gdy Twoje piersi rosną, skóra rozciąga się. Jeśli jest to zbyt szybkie, to powstają niewielkie blizny. Nie zauważysz tego od razu, pewne najszybciej poczujesz nieprzyjemne swędzenie. Trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy – rozstępy to blizny. Co z tego wynika?
Przede wszystkim to, że kiedy rozstępy pojawiają się u Ciebie, to maści i domowe sposoby możesz odłożyć na bok. Maści mogą tylko pomóc wyrównać koloryt skóry w tych okolicach, ale na pewno nie usuną blizn. Tym bardziej lepsza dieta czy spożywanie witamin. Do leczenia blizn trzeba podejść na poważnie.
Usuwanie rozstępów na piersiach – czy krem wystarczy?
Mam nadzieję, że już nie zadajesz sobie pytania jaki krem na rozstępy na piersiach jest najlepszy :). Zadaj sobie lepiej pytanie – jakie zabiegi są najlepsze? I na to pytanie ja znam odpowiedzi.
Otóż, są zasadniczo trzy sposoby na ten problem. Dwie szczególnie polecam na rozstępy na piersiach. To dlatego, że jest ona odpowiednia dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.
Osocze bogatopłytkowe, bo o nim mowa, to doskonały sposób w takiej sytuacji. To dlatego, że podajemy w skórę tylko preparat od Pacjenta – nic więcej. Dlatego zabieg jest odpowiedni dla alergików, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Sam zabieg polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi od Pacjenta. Następnie odwirowujemy ją w specjalnej wirówce, żeby uzyskać osocze. Ten preparat jest bogaty w tzw. czynniki wzrostu, które podane w blizny redukują je w leczonym obszarze.
Druga opcja, która też jest odpowiednia dla kobiet w ciąży i w trakcie kp to laserowe usuwanie rozstępów. Taki laser frakcyjny ma za zadanie delikatnie… uszkodzić skórę w okolicy blizn na piersiach. Takie mikrouszkodzenia powodują, że skóra przebudowuje się, a stare komórki są zastępowane przez nowe. To dobrze, ponieważ nowe komórki są lepsze i bardziej odżywione. Kiedy więc pojawi się ich więcej w obszarze blizn, to potencjał naprawczy tej okolicy jest dużo większy. Efekt? Redukcja rozstępów na piersiach!
Trzecim sposobem jest kolagen. Jak wspominałam na początku tego wpisu, włókna kolagenowe to coś, co naturalnie występuje w skórze. Odpowiada ona za to, że skóra jest jędrna, zdrowa i młoda. Kolagen jest szczególnie potrzebny w sytuacji leczenia blizn. Dlatego kiedy pojawiają się rozstępy na piersiach, to w gabinecie estetycznym podajemy taki kolagen prosto w skórę. Dzięki temu ma ona dokładnie to, czego potrzebuje żeby się sama wyleczyła – preparat wspiera procesy regeneracyjne. Z zabiegiem z kolagenem trzeba jednak poczekać – nie można wykonywać go w ciąży ani w trakcie karmienia.
Ostatnia wiadomość dla Was jest taka, że osocze i lasery możemy łączyć. Dlatego jeśli potrzebujesz najskuteczniejszej metody żeby usunąć rozstępy na piersiach to taka terapia będzie dobrym kierunkiem. Widzisz też, że w przypadku rozstępów lepiej nie czekać z leczeniem tego problemu. Nawet jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią – warto zająć się rozstępami. Medycyna estetyczna chętnie przyjmuje także kobiety w ciąży 😉 . Im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na długotrwały sukces!