Rozstępy w ciąży – czy jesteś na nie skazana?
Rozstępy w ciąży to coś, na co było skazanych większość naszych mam i babć. W obecnych czasach rozstępów w ciąży nie musisz traktować jako coś pewnego, o ile tylko zastosujesz się do wskazówek z tego wpisu.
W ciąży rozstępy pojawiają się najczęściej w kilku „strategicznych” miejscach, takich jak brzuch, uda, pośladki czy piersi. Wyglądają one nieestetycznie – to podłużne blizny, które na ciele są ułożone jak równoległe kreski. W zależności od tego kiedy powstały, mogą mieć czerwony lub blady kolor. Świeże rozstępy w ciąży swędzą, mogą piec i dają uczucie dyskomfortu. Dyskomfort jest także psychiczny – ponieważ z tym wszystkim, co się u nas dzieje, nie chcemy dokładać sobie jeszcze gorszego wyglądu.
Absolutnie nie jest pewne, że takie rozstępy pojawią się u Ciebie. Jednak żeby zapobiec ich powstawaniu (lub powstawaniu nowych), powinnaś stosować się do dwóch zasad w ramach profilaktyki:
- Nawilżaj skórę – stosuj dobre kosmetyki, które sprawią, że skóra będzie zawsze nawilżona i odżywiona. To także poprawi elastyczność skóry.
- Jedz zdrowo – pij dużo wody i spożywaj dużo warzyw, które mają potrzebne witaminy
Tylko tyle i aż tyle możesz zrobić, żeby w ciąży ograniczyć rozstępy. Natomiast jeżeli te mimo wszystko się pojawią, to cóż – wspólnie sobie z nimi jakoś poradzimy 😉 . W tym wpisie opowiem Ci kiedy powstają rozstępy i jak zadbać o kondycję skóry w okresie ciąży.
Ciąża rozstępy – co je powoduje?
Rozstępy i ciąża z reguły idą ze sobą w parze. To dlatego, że w tym szczególnym okresie ciało kobiety mocno się zmienia. Nabieramy kilogramów na całym ciele, a brzuch szczególnie powiększa się. To właśnie zmiany w rozmiarze różnych części naszego ciała powodują powstawanie rozstępów.
Twoja skóra może się rozciągać tylko do pewnego stopnia. Jeżeli nosisz w sobie małego człowieka, który szybko rośnie, to np. skóra na brzuchu nie jest tak szybko w stanie się do tego dostosować. Rozciągając się, nie daje rady i pęka. Włókna kolagenowe, które normalnie dbają o jakość skóry nie są w stanie nadążyć za zmianami.
Rozstępy w ciąży, z którymi się mierzysz, to nic innego jak blizny. Tak, powstały one w specyficzny sposób, ale z punktu widzenia analizy skóry w tych okolicach, są identyczne jak np. blizny po skaleczeniach.
Dlatego, jeśli już rozstępy w ciąży się pojawią, to NIE LICZ na to, że zlikwidujesz je dobrą dietą, piciem wody, czy maściami na blizny. O ile zawsze jest jakieś pole do poprawy jakości skóry, to blizna sama z siebie nie zniknie – nawet kiedy będziesz już długo po porodzie. Dlatego nie jest to tak oczywiste jak skutecznie zapobiec ich powstawaniu.
Natomiast, skuteczną metodą przy radzeniu sobie z rozstępami w ciąży są zabiegi medycyny estetycznej. Pewnie Cię to zdziwi, ale zaproponuję Ci dwa z nich, które można (i warto!) wykonać, kiedy jesteś jeszcze w ciąży lub karmisz piersią! To popularny mit, że z takimi zabiegami trzeba poczekać, podczas gdy jest dokładnie odwrotnie. Im wcześniej zaczniesz leczyć rozstępy w ciąży, tym większa szansa na gładką skórę bez blizn.
W ciąży rozstępy można usunąć – bezpieczne zabiegi
Medycyna estetyczna ma dwa rodzaje zabiegów, które pomogą zredukować rozstępy w ciąży. Dodam od razu, że bardzo dobrym pomysłem jest połączenie obu z nich. Dodam też, że to dobre zabiegi także na leczenie blizn po cesarskim cięciu.
Pierwszym zabiegiem są lasery frakcyjne. Takie lasery są bardzo specjalne, bowiem ich światło może dotrzeć dużo głębiej niż sięga ludzki wzrok 😉 . Zadaniem takiego lasera jest spowodowanie lokalnego uszkodzenia niektórych komórek. To po to, żeby stare zamieniło się na nowe. Świeże komórki skóry mają dużo lepszy potencjał odżywczy, przez co zależy Ci, żeby takich zdrowych komórek było jak najwięcej w obszarze blizny. Dzięki temu gojenie rozstępów w ciąży przebiega dużo szybciej. Blizny wygładzają się, kolor skóry staje się bardziej jednorodny. Jednym słowem – rozstępy po ciąży znikają.
Zabiegiem numer 2 jest osocze bogatopłytkowe. Ten zabieg także można wykonać w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Osocze to składnik Twojej krwi, które pozyskujemy w gabinecie medycyny estetycznej podczas zabiegu. Takie osocze ma specjalne właściwości (jest bogato-płytkowe), dlatego podane w rozstępy w ciąży lokalnie mocno odżywia skórę w tym miejscu. To skutkuje lepszym gojeniem się ran i doskonałymi rezultatami w leczeniu tego problemu.
Podsumowując, mając rozstępy w ciąży nie musisz czekać kilka lat, aż Twoje dziecko pójdzie do szkoły zanim zajmiesz się sobą 😉 . Są zabiegi, które są bezpieczne i skuteczne i na takie zapraszam do gabinetów medycyny estetycznej.