Rozstępy

Kategoria: Rozstępy

Spis treści

  Co to są rozstępy

  Co to są rozstępy? Jednym słowem – rozstępy to blizny na skórze, które wyglądają jak grube nitki. Jest ich z reguły kilka na raz, ułożonych równolegle względem siebie. Rozstępy wyglądają bardzo nieestetycznie, tworząc zabliźnione wzorki na różnych częściach Twojego ciała, na przykład: biodrach, wewnętrznej stronie ud, plecach, brzuchu czy wewnętrznej stronie ramion.

  Zawsze zależy nam, żeby nasza skóra była jednorodna i gładka. Rozstępy jednak wyglądają jak wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry. Niestety, kiedy rozstępy pojawią się na naszych ciałach, to sprawa jest trudniejsza niż myślisz. Przede wszystkim, jak wspomniałam w pierwszym zdaniu, rozstępy to BLIZNY. Dlatego jeśli szukasz magicznej maści za 9zł z apteki licząc, że rozstępy znikną, to cóż… powodzenia 🙁 . Domowe metody na rozstępy nie są tak skuteczne jak byś chciał i nie dadzą poważnych efektów.

  Wyróżniamy dwa rodzaje rozstępów:

  • Rozstępy zapalne – wtedy, gdy są jeszcze świeże, czerwone i swędzą (pierwsze kilka miesięcy)
  • Rozstępy zanikowe – zmiany starsze, jasnego bladego koloru, z fakturą odczuwalną pod palcami.

  Ten problem estetyczny może dotyczyć każdego z nas. Dlatego warto rozeznać się nie tylko co to są rozstępy, ale jakie są przyczyny w powstawaniu rozstępów i jak powinno się je usuwać.

  Przyczyny powstawania rozstępów – od czego są rozstępy?

  Jakie są przyczyny powstawania rozstępów? Ogólnie mówiąc – powstawanie rozstępów dzieje się od zmian, które dzieją się na naszej skórze. Już wyjaśniam.

  Wyobraź sobie… ciasto na pizzę. Takie ciasto jest dość elastyczne – daje się wałkować i ugniatać. Można mocno zmienić jego kształt, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli za mocno je rozciągniesz – to się przerwie. Dokładnie tak samo jest z Twoją skórą.

  Jak powstają rozstępy? Skóra na ciele ma JAKIEŚ właściwości rozciągające. Dlatego się nie przerywa kiedy podnosisz ręce 😀 . Za elastyczność skóry odpowiadają zasadniczo dwie rzeczy: nawilżenie (suche ciasto też łatwiej się przerwie), oraz kolagen (specjalny składnik w skórze, który odżywia ją i regeneruje). Jeśli brakuje którejś z tych dwóch rzeczy – to jest pierwsza przyczyna do rozstępów.

  Druga sprawa to elastyczność skóry. Śmiałam się, że kiedy podnosisz rękę to, skóra się nie przerywa. Jednak rozstępy powstają w bardzo PODOBNY sposób.

  Bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów są gwałtowne zmiany sylwetki u Pacjenta. Dlatego, do przyczyn powstawania rozstępów należą:

  • Ciąża
  • Szybki przyrost masy ciała
  • Szybki przyrost masy mięśniowej (treningi)
  • Wzrost w okresie dojrzewania
  • Czynniki genetyczne
  • Niektóre choroby i zaburzenia hormonalne (np. choroba Cushinga)

  Gdyby podsumować od czego są rozstępy, to chodzi o nadmierne rozciąganie skóry. Dodatkowo rozstępy pojawiają się szybciej, gdy skóra jest nieodżywiona, za słabo odżywiona i następuje utrata elastyczności skóry. Nie można jednak powiedzieć, że działa to w drugą stronę. Sucha skóra NIE jest przyczyną rozstępów. Jeśli Twoja sylwetka nie zmieni się, a skóra będzie sucha jak pieprz, to rozstępy się nie pojawią 😉 .

  Czyli, kiedy np. nabierasz mięśni i stajesz się większy, to zdarza się, że skóra rozciąga się zbyt szybko i zbyt mocno. Wtedy pojawiają się mikropęknięcia, które zabliźniają się przez proces leczenia. Na co dzień nie odczuwasz bardzo dyskomfortu z tego powodu (poza niewielkim swędzeniem, ale też nie zawsze). Dlatego często jesteś postawiony przed faktem dokonanym. Przeglądasz się w lutrze i rozstępy już tu są…

  Warto jednak myśleć jak ograniczyć powstawanie rozstępów w przyszłości. Czyli po pierwsze– nawilżaj skórę. Po drugie, jeśli to możliwe to nie zmieniaj swojej sylwetki zbyt szybko.

  Skoro mamy już omówione powstawanie rozstępów, to ustalmy jak powinno wyglądać skuteczne usuwanie rozstępów z Twojej skóry.

  Laserowe usuwanie rozstępów – popraw kondycję skóry i usuń rozstępy

  Usuwanie rozstępów metodą domową NIE ZADZIAŁA. Mówiłam to na początku wpisu i powtarzam to teraz 🙂 . To dlatego, że blizny to ciężki orzech do zgryzienia. Z pewnością różne maści, które sprzedawane są na rozstępy potrafią delikatnie poprawić koloryt skóry, ale na poważne zmiany nic nie zrobią. Jak w takim razie pozbyć się rozstępów?

  W tym celu powinniśmy potraktować rozstępy jak BLIZNY. Takie same jak po skaleczeniach, czy zabiegach chirurgicznych. Na pytanie „jak pozbyć się rozstępów” odpowiadam: lasery medyczne, osocze bogatopłytkowe i kolagen.

  Laser to skuteczna i bezpieczna metoda redukcji rozstępów. Poza tym, że działa, to nie wymaga nakłuć 😉 . Lasery frakcyjne są skuteczne na blizny, ponieważ strumień lasera wnika głęboko w skórę. W mojej codziennej pracy lasery są preferowaną metodą w usuwaniu rozstępów.

  Podczas zabiegu taki laser tworzy wiele mikrouszkodzeń. Uszkodzone komórki są zastępowane przez nowe, co jest bardzo wskazane żeby wesprzeć proces gojenia się. Dzięki temu następuje przebudowa włókien kolagenowych. Świeże komórki mają lepszy potencjał biologiczny i powodują, że chora skóra w obszarze rozstępów nabiera nowej jakości. Laser nie wymaga długiej rekonwalescencji. Lasery wspierają więc produkcję kolagenu i nowych włókien kolagenowych, a to bardzo ważne dla gojenia się blizn.

  Osocze bogatopłytkowe to metoda, która polega na pobraniu od Pacjenta niewielkiej ilości krwi, odfiltrowaniu z niej osocza i podania w leczony obszar rozstępów. Takie osocze ma wiele bogatych w wartości odżywcze składników. Dzięki podaniu go w skórę, lokalnie poprawia ona swój stan i jakość, wzmagając procesy regeneracyjne. Przy okazji, już same nakłucia mechaniczne stymulują krążenie krwi. Dlatego obserwujemy gojenie się blizn po osoczu – w tym rozstępów. Synteza kolagenu przy okazji tego zabiegu uchroni przy powstawaniu rozstępów w przyszłości.

  Jeśli zastanawiasz się jeszcze co zrobić na usuwanie rozstępów, to trzecim zabiegiem jest kolagen. Jak wspominałam wcześniej, kolagen jest niezwykle ważny, żeby skóra była elastyczna i goiła się w różnych sytuacjach. Dlatego w gabinetach medycyny estetycznej podajemy taki kolagen igłą prosto w blizny. Dzięki temu jest on w wystarczającej ilości tam gdzie jest potrzebny. Dlatego Pacjent może pozbyć się rozstępów lub ograniczyć ich widoczność dużo łatwiej i szybciej.

  Ostatnia wiadomość jest taka, że te sposoby na usuwanie rozstępów można ŁĄCZYĆ. Aby jak najlepiej pozbyć się rozstępów można połączyć lasery, osocze i kolagen. Każda metoda stymuluje skórę nieco inaczej i każda wspiera syntezę kolagenu. Dlatego połączenie to nie będzie dla skóry zbyt dużo, wręcz przeciwnie.

  Usuwanie rozstępów – podsumowanie

  Podsumowując – jak pozbyć się rozstępów – to nie jest łatwe pytanie. Ale jedno jest pewne: usuwanie rozstępów jest warte zachodu. Nie tylko poprawimy jakość naszej skóry, ale także jakość naszego życia!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  05.05.2021 Magdalena

  Polecam!!! Pelen profesjonalizm, bardzo miła atmosfera. Pani Monika udzieliła odpowiedzi na wszystkie moje pytania, dokładnie wyjaśniła przebieg zabiegu. Na pewno skorzystam ponownie ;)

  18.09.2021 Bartek

  Zawsze bardzo profesjonalnie i w miłej atmosferze.

  26.09.2021 Agnieszka

  To była moja pierwsza wizyta u lekarza medycyny estetycznej i pierwsza styczność z botoksem. Planowałam zrobić botoks lwiej zmarszczki. Pani doktor wszystko wyjaśniła. Odpowiadała na moje dodatkowe pytania cierpliwie i z uśmiechem. Ostatecznie miałam robiony botoks lwiej zmarszczki + czoło. Warto rozumieć, że czasem zabieg na całe czoło ma sens, żeby efekt był lepszy. Doktor Monika mi to logicznie wyjaśniła :). Sam zabieg przebiegł bardzo sprawnie. Pierwsze efekty zaczęły się pojawiać od 3 dnia po zabiegu. Dla osób, które rozważają botoks, polecam Dr Monikę!

  Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".