Starzenie się skóry

Spis treści

  Starzenie się skóry – to coś więcej niż drobne zmarszczki

  Starzenie się skóry zaczyna się szybciej niż myślisz. W medycynie estetycznej przyjmujemy, że starzenie się skóry rozpoczyna się od około 25 roku życia. To właśnie wtedy nasza skóra przestaje produkować kolagen oraz zaczynają się robić pierwsze zmarszczki.

  Tak naprawdę nie da się wskazać konkretnego wieku. Dlatego około 30stki (i później) coraz bardziej nasz wygląd różni się od naszego PESELu 😉 To znaczy, że na przykład mają 40 lat możemy wyglądać na 30, a możemy wyglądać na 50…

  Proces starzenia się jest pojęciem bardzo szerokim. Dotyczy każdego, jednak stosunkowo niewiele osób NAPRAWDĘ coś z tym robi. Czy starzenie skóry można zatrzymać? Niestety nie. Czy można je ograniczyć? Absolutnie tak!

  Tak właściwie cała medycyna estetyczna rozwinęła się właśnie wokół starzenia się skóry. Oczywiście w swoim gabinecie leczę blizny, skaleczenia, nadpotliwość czy migreny. Jednak to właśnie starzenie się skóry jest problemem, z którym wraz z moimi Pacjentami mierzymy się najczęściej.

  Dlatego w tym wpisie chciałabym dać Ci ogólne rozeznanie w zakresie tego, jak zareagować na starzenie skóry. Niezależnie czy czytając ten artykuł masz 20 czy 65 lat, chciałabym żebyś zapamiętała dwie rzeczy:

  1. Po pierwsze, starzenie się skóry to proces, który można znacznie spowolnić. Właśnie taka profilaktyka przynosi najlepsze efekty w długim terminie.
  2. Po drugie, starzenie się skóry to coś, na co medycyna estetyczna ma niejedną odpowiedź. Nie bój się więc z niej skorzystać, a przynajmniej rozpoznać jakie masz możliwości.

  Starzenie się skóry – przyczyny

  Jak wspomniałam wcześniej, starzenie się skóry prędzej czy później dotknie każdego z nas. Nie chcę tutaj recytować nudnych formułek wprost z książek do medycyny, bo niewiele z tego wyniesiesz. Formalnie starzenie się skóry przebiega na poziomie komórkowym. Wraz z upływem czasu skóra produkuje coraz mniej składników odżywczych. Należy do nich ten najważniejszy – kolagen – który daje skórze jędrność i efekt sprężystości skóry.

  Kiedy składników odżywczych zaczyna brakować, to w Twojej skórze zachodzi szereg procesów, które prowadzą do pogorszenia wyglądu. Na przykład, tworzą się plamy na skórze, przebarwienia, skóra staje się gorszej jakości.

  Dodatkowo dochodzą do tego ubytki tkanki podskórnej. Tkanka podskórna stanowi „rusztowanie” dla Twojej skóry. Jeżeli zaczyna jej brakować (np. w obrębie policzków) to skóra opada i tworzą się zmarszczki. Na przykład zmarszczki nosowo wargowe.

  Dużą rolę przyśpieszającą proces starzenia mają czynniki zewnętrzne. Chodzi przede wszystkim o promieniowane UVA, które działa na naszą skórę codziennie, przez cały rok. Przyśpiesza ono objawy starzenia na naszej skórze. Przez działanie promieniami UV mogą powstawać też plamy pigmentacyjne, co ma ogromne znaczenie na wizualne tempo starzenia się.

  Na to czy opisany proces będzie się dział czy nie, my nie mamy wpływu. Tam, gdzie możemy zadziałać to TEMPO, w jakim te zmiany zachodzą. Cała medycyna estetyczna kręci się wokół starzenia się skóry, dlatego na ten problem mogę Wam naprawdę wiele zaoferować

  Starzenie skóry jak zatrzymać proces starzenia?

  Celowo nazwałam tą część wpisu: „Starzenie się skóry jak zapobiegać”. To dlatego, że zapobieganie starzeniu się jest dużo lepsze i bardziej skuteczne niż walka ze skutkami, czyli zmarszczkami.

  Dlatego, do gabinetu medycyny estetycznej warto udać się jak najwcześniej. Kiedy dokładnie? Pewnie macie w głowie inną liczbę niż ja, więc trzymajcie się mocno 🙂 . Otóż, na swoim blogu piszę, że warto pierwszy raz przyjść do gabinetu już około 20 roku życia. Dlaczego tak WCZEŚNIE?

  Po pierwsze dlatego, że wiek to tylko liczba. Starzenie się skóry nie przebiega liniowo i może zacząć się wcześniej lub później. Po drugie dlatego, że medycyna estetyczna to nie tylko wypełnianie zmarszczek i powiększanie ust. To także zabiegi z pogranicza kosmetologii, takie jak mezoterapia czy osocze bogatopłytkowe. Zabiegi tego typu nie wpływają na Twoje rysy twarzy, a pomagają nawilżyć skórę w jej głębokich warstwach.

  Starzenie się skóry, to jednak problem, który najczęściej zauważamy nieco później niż wtedy, gdy stuknie nam 20stka. Z tego powodu często stosujemy inne metody w kierunku dbania o młody i zdrowy wygląd.

  Na przykład botoks, który nadal jest zabiegiem profilaktycznym. Dzięki tej substancji możemy spowolnić starzenie się skóry i powstawanie nowych zmarszczek mimicznych, a także nieco wygładzić delikatne zmarszczki, które już powstały.

  Inną opcją (w zależności od leczonego obszaru) jest użycie kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia, czyli wypełniaczy. Te preparaty pomagają uzupełnić utraconą tkankę podskórną i wypełnić zmarszczki, które już powstały. Ponadto stymulują skórę do produkcji kolagenu. Dlatego z zastosowaniem tych preparatów starzenie się skóry przebiega znacznie wolniej.

  Bardzo ciekawym zabiegiem hamującym starzenie się skóry jest kwas polimlekowy. Jest on w pewnym sensie podobny do dwóch powyższych preparatów. Czyli, jego głównym celem jest stymulacja skóry żeby naturalnie produkowała kolagen. Zawarte substancje „zmuszają” skórę twarzy, żeby stała się bardziej aktywna w tym zakresie. Nie ma tutaj wypełnienia zmarszczek, a na efekty produkcji kolagenu trzeba poczekać minimum kilka tygodni. Jednak rezultaty po zabiegu mogą utrzymywać się nawet dwa lata, czyli bardzo długo. Decyzję który preparat wybrać (kwas hialuronowy, polimlekowy czy hydroksyapatyt) najlepiej zostawić lekarzowi medycyny estetycznej na wizycie 🙂 . Dzięki temu zostanie użyta najlepsza metoda, dostosowana do Twojej, konkretnej sytuacji.

  Kolejną (i na dzisiaj ostatnią) grupą zabiegów medycyny estetycznej są lasery. To (paradoksalnie) najbardziej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. To dlatego, że mogą wpłynąć na starzenie się skóry i na jej warstwy bardzo głęboko. Odpowiednio ustawiona wiązka lasera stymuluje skórę, leczy blizny, przebarwienia i plamy, a także odżywia skórę.

  Podsumowując, starzenie się skóry to temat bardzo szeroki. Jeżeli jesteś zainteresowany jak spowolnić procesy starzenia w Twoim przypadku, jest tylko jedna opcja. Zdecydowanie zachęcam do tego, żeby udać się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej. Wtedy będziecie mogli porozmawiać na temat starzenia się skóry w twoim (konkretnym) przypadku. Dostaniesz bezcenną wiedzę jak dbać o skórę i spowolnić starzenie się. I tego z całego serca Ci życzę! 🙂

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  22.05.2021 Renata

  Kolejna udana wizyta, która spełniła moje oczekiwania.

  24.01.2022 Sylwia

  Doktor Monika jest wspaniałym lekarzem, ciepłą i miłą osobą. Cechuje ją pasja do wykonywanej pracy, wiedza i doświadczenie. Przed zabiegiem opowiedziała mi o wszystkich przeciwwskazaniach i zaleceniach po zabiegowych. Piękny gabinet oraz plus za parking i świetny kontakt.

  27.09.2021 Agata

  Doktor Monika to ciepła osoba z dobrym podejściem do pacjenta, Zabieg usuwania lwiej zmarszczki i zmarszczek poprzecznych czoła bezbolesny, a efekt niesamowity. Polecam z całego serca.

  Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".