Szum w uszach

Spis treści

  Szum uszny objawy

  Szum w uszach to niezwykle uciążliwa przypadłość. Wyobraź sobie, że stoisz na środku skrzyżowania i słyszysz natarczywe dźwięki ulicy. A teraz wyobraź sobie, że takie uczucie zdenerwowania i napięcia, w połączeniu z szumem i chaosem słyszysz w swojej głowie. 24 godziny na dobę. Codziennie. Brzmi przerażająco?

  Wiele osób cierpi zmaga się z szumami usznymi. Ważna informacja jest taka, że bardzo rzadko przyczyną szumów usznych są dźwięki, które do nas docierają. Problem jest z reguły zdecydowanie bardziej skomplikowany – i często określany jako subiektywne szumy uszne.

  Podobno najgorszą metodą tortury jest umieścić człowieka nieruchomo nad miejscem, skąd co chwila kapie kropla wody. Oczywiście na początku ani to nie boli, ani nie sprawia problemu. Jednak z czasem, po którymś razie, wrażenie jest nie do wytrzymania. Dokładnie tak samo działa doświadczanie szumów usznych, które utrzymują się w głowie przez długi czas.

  Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałabym pomówić o tym jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak ją opanować. SPOILER: swoje trzy grosze ma w tym medycyna estetyczna, którą zajmuję się na co dzień. Ciekawi? Zaczynajmy!

  Szum w uszach przyczyny

  Jest wiele powodów dlaczego możesz doświadczać szumów usznych. Z reguły jest stowarzyszony z przypadłościami, które dają inne objawy. Dlatego dokładając szum do innych objawów, które mamy, powinniśmy z pomocą lekarza ustalić co go powoduje. Przyczyny związane z szumami usznymi to m.in.:

  • Nadciśnienie – kiedy to wzrost ciśnienia krwi powoduje pulsacyjny dyskomfort, ból z tyłu głowy i właśnie wrażenie szumów usznych
  • Hałas i problemy ze słuchem – spędzanie dużo czasów w głośnym otoczeniu (np. plac budowy, koncerty), co może prowadzić do uszkodzenia słuchu
  • Stres
  • Miażdżyca
  • Niektóre leki
  • Problemy z tarczycą (nadczynność tarczycy)
  • Bruksizm
  • Zapalenia ucha i ucha środkowego
  • Urazy mechaniczne głowy
  • Choroby, np. guzy

  Przyczyn oczywiście jest bardzo wiele. W każdym przypadku warto udać się do lekarza na konsultację – szczególnie jeśli dostrzegasz u siebie inne objawy, mogące zawęzić możliwe opcje. Szumów usznych na pewno nie warto ingnorować.

  Jednak w tym wpisie chciałabym opisać często spotykany powód szumów usznych, z którego niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Chodzi o bruksizm, czyli zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami.

  Bruksizm to przypadłość która ma w objawach między innymi wrażenie szumów usznych. Poza tym: mocne ściskanie szczęk na tle nerwowym, ból głowy, ból mięśnia żwacza (tego przy szczęce), zmęczenie i dyskomfort, piski w uszach.

  Wszystko to przez nadaktywność mięśnia żwacza. Ten mięsień pracuje zbyt mocno i tworzy napięcia w obrębie głowy. Ma to szerokie konsekwencje i sprawa, że komfort naszego życia drastycznie maleje.

  Bruksizm wykryje u Ciebie lekarz medycyny estetycznej. Jeśli często zaciskasz zęby (w nocy lub ze stresu), masz kwadratową szczękę, problem szumów usznych i/lub boli Cię regularnie głowa – to być może cierpisz na bruksizm! Co można zrobić w tej sytuacji?

  Szumy uszne – leczenie szumów usznych

  Jeśli szum w uszach jest u Ciebie spowodowany zaciskaniem szczęk, to rozwiązanie jest jedno – botoks. Toksyna botulinowa działa tak, że osłabia impulsy nerwowe trafiające do mięśni. W przypadku tego problemu chodzi o jeden konkretny, czyli mięsień żwacz (ten przy szczęce). Jeśli osłabimy pracę tego mięśnia to możemy się spodziewać:

  • Zmniejszenia sumów usznych – naturalnie 🙂
  • Mniejszego napięcia w okolicy głowy
  • Redukcji bólów głowy (jeśli takie się pojawiały)
  • Zmniejszenia bólów karku i szyi
  • Większego komfortu życia

  O takie rzeczy naprawdę warto walczyć. Sam zabieg z botoksem trwa bardzo krótko (kilka minut), przynosząc efekty na długi czas (do 5 miesięcy). Oczywiście Twoja szczęka będzie pracować normalnie, np. przy jedzeniu. Nie będzie jednak dochodziło do takich niszczących szczękościsków.

  Dlatego, jeśli znajdujesz powiązanie szumów usznych z konkretną przyczyną, to nie wahaj się umówić spotkania z lekarzem medycyny estetycznej w Twoim mieście 🙂 . Z szumami usznymi wcale nie trzeba żyć. Buziaki!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  06.04.2021 Alicja

  "Jestem zadowolona z wizyty u Pani Moniki. Byłam pierwszy raz, ale już wiem, że będę korzystać z jej usług. Pani doktor jest osobą bardzo miłą i dokładnie udziela informacji na temat zabiegu. Doradza również w wyborze zabiegów i odpowiada na pytania dotyczące innych zabiegów.
  Pani Monika wie, co jest dobre dla pacjenta i w jakim stopniu i można jej pod tym względem zaufać. Z wykonanego zabiegu jestem bardzo zadowolona, od razu po jego wykonaniu widać pierwsze efekty. Sam zabieg został wykonany profesjonalnie i wiedziałam, co w danym momencie pani doktor będzie robić. Polecam serdecznie każdemu wizytę u Pani Moniki."

  24.05.2021 Małgorzata K.

  Doktor Monika najlepsza! Super dobrane zabiegi, efekt swiezy i naturalny, idealne wyczucie i troska o to, aby nic nie bylo przesadzone.100% zaangazowania, podczas kazdej wizyty czuje, ze jestem w rekach profesjonalisty. Efekt wspanialy, skora promienna, nawilzona - szczerze polecam!

  09.06.2021 Agata

  Gorąco polecam tego lekarza! Pełen profesjonalizm!

  Dołącz do mojego WYZWANIA!

  "5 Dni Do Lepszej Skóry"

  Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".