Trądzik hormonalny

Kategoria: Trądzik

Trądzik hormonalny
Spis treści

  Trądzik hormonalny – objawy trądziku hormonalnego

  Trądzik hormonalny różni się od tego, który znajduje się na skórze nastolatków. To odmiana trądziku pospolitego, jednak dotyczy kobiet w wieku ok. 25-35 roku życia. W tym wpisie chciałabym odpowiedzieć na pytanie jak wyleczyć trądzik hormonalny.

  Wyobraź sobie, że Twoja skóra to naczynie z wodą, które stoi na stole. Kiedy w Twoim organizmie wszystko jest w porządku, to tafla wody w naczyniu jest nieruszona. A Twoja skóra – gładka i piękna.

  Niestety, organizm ludzki rzadko kiedy jest w równowadze. Trądzik hormonalny to (nie) szczęśliwy przykład tego problemu. Trądzik hormonalny dotyczy głównie kobiet. Jest związany ze zbyt dużym wydzielaniem męskich hormonów – androgenów.

  Jeżeli zostanie zaburzona równowaga w produkcji hormonów, to tak jakby ktoś potrząsnął tym stołem z przykładu. Tafla wody wzburza się, a na skórze pojawia się trądzik hormonalny.

  Szukając przyczyny trądziku hormonalnego nie sposób nie wspomnieć o rzeczach, które ułatwiają jego powstawanie. Mogą to być m.in. stres, nieprawidłowa dieta, czy uwarunkowania genetycznie. Po raz kolejny potwierdza się więc zasada, że dobra jakość życia oznacza mniej problemów – tych ze zdrowiem i z wyglądem.

  Jak leczyć trądzik hormonalny po 30

  Jak wspomniałam wcześniej, trądzik hormonalny dotyczy głównie dorosłych kobiet. Trądzik hormonalny pojawia się po 30 -stce. Objawy trądziku hormonalnego (trądziku wieku dorosłego) to m.in.:

  • Pojawiające się dużych rozmiarów zmiany na twarzy, szyi, plecach (trądzik hormonalny androgenowy)
  • Krosty na brodzie, nosie i policzkach, które pieką i swędzą (trądzik hormonalny estrogenowy)

  Mówiąc wprost, jeżeli jesteś kobietą, spełniasz kryteria wiekowe 25-35 i masz całość lub część z powyższych objawów – bardzo prawdopodobne, że to ten problem.

  W takiej sytuacji koniecznie udaj się do swojego lekarza prowadzącego (rodzinnego), a następnie do endokrynologa. Ten specjalista zbada Twój poziom hormonów i określi dokładnie czym jest spowodowany trądzik hormonalny. Zostanie Ci zaproponowane leczenie – kremy, maści, leki itp.

  Z walką z objawami, czyli grudkami i krostami, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które omawiam poniżej. Jak nic innego pomogą one przy trądziku hormonalnym i zniwelują zmiany skórne na Twojej skórze.

  Trądzik hormonalny dieta

  Jeżeli myślisz, że dieta pomoże na trądzik hormonalny to jednocześnie masz rację i się mylisz. Sprawa jest prosta – dobra dieta pomoże w opanowaniu problemu, ale nie usunie trądziku z Twojej twarzy. Jak w przypadku każdej przypadłości związanej ze skórą zdecydowanie warto zadbać o dobrą dietę. Ograniczy to skalę występowania problemu, choć trądzik hormonalny nadal będzie występował. Jak w takim razie LECZYĆ trądzik hormonalny?

  Po pierwsze – terapia od endokrynologa lub lekarza dermatologa. To bardzo ważne, żeby sumiennie stosować się do zaleceń lekarza. Po drugie – prawidłowa pielęgnacja skóry. Powinna ona przebiegać tak jak dla cery z „typowym trądzikiem”. Czyli – regularne peelingi, dobre kosmetyki do cery trądzikowej, regularna higiena.

  Po trzecie – zabiegi medycyny estetycznej. W przypadku Trądziku hormonalnego w gabinetach estetycznych stosujemy lasery frakcyjne. To specjalne urządzenia, których światło wnika głęboko w skórę Pacjenta. Lasery frakcyjne działają tak, że wnikając w skórę eliminują wodę z tkanek, lokalnie niszcząc okoliczne komórki. Dzięki temu, skóra rozpoczyna szereg mechanizmów odpowiedzialnych za leczenie i gojenie. To z kolei powoduje, że zmiany takie jak trądzik hormonalny maleją – ponieważ skóra jest stymulowana, żeby je wyleczyć.

  Lasery frakcyjne dzielimy na ablacyjne i nieablacyjne. Te pierwsze podczas działania usuwają naskórek – co jest korzyścią dla Pacjentów z cerą trądzikową. Lasery nieablacyjne działają wyłącznie głęboko w skórze. W zależności od zmian na skórze Pacjenta, w gabinetach dobiera się najlepszą metodę leczenia laserowego. Dlatego jeśli cierpisz na trądzik hormonalny to zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej.

  Podsumowując, w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: podatki i to, że trądzik hormonalny nie zniknie sam 😉 . Dlatego działaj w imię dobrej skóry!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  08.07.2021 Agnieszka

  Bardzo polecam Panią dr. Monikę. Obserwowałam ją na Instagramie i w końcu zdecydowałam się na zabieg z botoksem. Było dokładnie tak jak oczekiwałam: konkretnie, rzeczowo i bardzo sympatycznie. Za trzy tygodnie mam wizytę kontrolną, a to bardzo duży plus, bo można sprawdzić efekt zabiegu. Znalazłam już swojego lekarza i wiem, że będę wracać.

  24.05.2021 Honorata

  Doktor Monika najlepsza! Super dobrane zabiegi, efekt swiezy i naturalny, idealne wyczucie i troska o to, aby nic nie bylo przesadzone.100% zaangazowania, podczas kazdej wizyty czuje, ze jestem w rekach profesjonalisty. Efekt wspanialy, skora promienna, nawilzona - szczerze polecam!

  16.06.2021 Marcin

  Polecam

  Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".