Leczenie trądziku na czole
Trądzik na czole to odmiana trądziku pospolitego. Charakteryzuje się tym, że występuje… na czole 😉 . Na czole pojawiają się objawy takie jak: wypryski, zmiany skórne, krostki, intensywny łojotok, stan zapalny na skórze twarzy.
Od razu wspomnę, że jest to problem, który najczęściej dotyczy osób w wieku dojrzewania, ALE dotyka również dorosłych. Trądzik na czole należy do kategorii chorób przewlekłych. To znaczy, że jego leczenie trwa długo i nie ustępuje od razu, np. pod wpływem leku.
Są trzy odmiany trądziku, które mogą pojawić się w okolicy czoła. Czyli:
- Odmiana krostkowa – najpopularniejsza, wiążę się z postawaniem czerwonych krost na czole, które prowadzą do stanu zapalnego i blizn
- Odmiana grudkowo-krostkowa – gdy poza krostkami pojawiają się także wypełnione łojem pagórki na czole.
- Odmiana zaskórnikowa – gdy przy łojotoku pojawiają się niewielkie ciemne kropki na czole
Oczywiście te objawy mogą pojawiać się na raz, na zmianę i w każdej innej możliwej kombinacji. Dobra wiadomość jest taka, że w tym wpisie postaram się Wam opisać jak skutecznie rozwiązać ten problem.
Trądzik na czole przyczyny
Przyczyna trądziku na czole leży po stronie hormonów, za którymi stoi nieprawidłowa praca gruczołów łojowych.
Gdyby porównać nasz organizm do systemu operacyjnego w komputerze, to hormony byłyby jak sterowniki. To one regulują pracę różnych elementów naszego organizmu. W przypadku omawianego problemu chodzi właśnie o pracę gruczołów łojowych na czole, wywołaną przez zmiany hormonalne. Czyli, jeżeli dochodzi do nadprodukcji łoju, to na czole zachodzi szereg niekorzystnych zmian, czyli:
- Ułatwienia w powstawaniu stanów zapalnych
- Stworzenia środowiska korzystnego dla rozwoju bakterii
- Powstawaniu grudek i czopów, w których znajduje się wyprodukowany łój
- Problemów z mieszkami włosowymi
Kolejna zła wiadomość jest taka, że trądzik na czole można odziedziczyć. Jest spore ryzyko, że jeśli Twoi rodzice mieli ten problem, to Ty także będziesz go mieć. A być może już masz – skoro czytasz ten wpis.
Poza powyżej opisanymi przyczynami, trądzik na brodzie może być mniej lub bardziej aktywny. Jeżeli masz problemy w codziennej pielęgnacji twarzy (nieodpowiednie kosmetyki, higiena), złą dietą, dużym stresem w życiu, to jest duża szansa na wzmocnienie objawów. Dlatego, poza usunięciem przyczyn, warto też usprawnić te wymienione rzeczy.
A skoro o przyczynach mowa to zdecydowanie warto udać się na oględziny do dermatologa. Ten lekarz oceni stopień zaawansowania choroby i zaproponuje terapię leczenia, do której warto się stosować w 100%. Dodatkowo polecam zabiegi medycyny estetycznej, które znacznie pomogą w dojściu skóry do siebie. Jakie to zabiegi? Czytaj dalej!
Jak pozbyć się trądziku na czole
Jak pozbyć się trądziku z czoła? Bardzo prosto. Ale nie łatwo 🙂 . Zasadniczo są dwa zabiegi medycyny estetycznej, którymi warto się zainteresować. Są to peelingi laserowe oraz usuwane trądziku przy pomocy laserów nieablacyjnych.
Peelingi laserowe należą do tych najskuteczniejszych i przynoszących największe korzyści na trądzik na czole. To dlatego, że są inwazyjne – działają zarówno na naskórek, a także na głębokie warstwy skóry. W swoim działaniu usuwają naskórek i skłaniają skórę do jego produkcji. Po drugie, działając na głębszych warstwach, regulują pracę gruczołów łojowych, stymulują skórę do gojenia stanów zapalnych i ograniczają łojotok. Dlatego zdecydowanie warto zainteresować się tymi zabiegami.
Lasery nieablacyjne także wnikają głęboko w skórę, ale nie mają właściwości usuwających naskórek. To dobrze o tyle, że okres rekonwalescencji po laserze jest krótszy. Lasery nieablacyjne działają tak, że impulsem bardzo gwałtownie usuwają wodę z tkanek, na które wpływają. To daje efekt tzw. waporyzacji, przez co okoliczne komórki w skórze… niszczą się. Takie działanie uruchamia szereg procesów gojących w skórze. Dzięki temu, niejako „pośrednio” trądzik na czole jest leczony. Zmniejsza się skala wyprysków i grudek, skóra normalizuje się, łój nie wydziela się tak mocno.
Rodzaj zabiegu zależy od zaawansowania problemu u Pacjenta. Podczas konsultacji z medycyny estetycznej lekarz ustala najlepszą ścieżkę leczenia, uwzględniając terapię realizowaną z dermatologiem.
Wnioski z tego wpisu są dwa. Trądzik na czole leczyć WARTO. I to jak najszybciej. Warto także połączyć siły i zrobić wszystko, żeby ten problem zniknął tak szybko jak się pojawił. Powodzenia!