Trądzik pospolity i objawy trądziku
Trądzik pospolity to najczęściej występująca odmiana trądziku. Czy więc jest on taki „zwykły”? Niekoniecznie, bo od przypadku do przypadku może się bardzo mocno różnić.
Trądzik pospolity to choroba skóry, która powoduje nieestetyczne zmiany na skórze. Krosty, wypryski, łojotok, torbiele ropne, stany zapalne skóry – to najpopularniejsze objawy tej choroby. Trądzik jest chorobą przewlekłą – to znaczy, że trwa długo i nie da się wyleczyć go w kilka dni. Zdecydowanie najczęściej występuje na twarzy, choć można także znaleźć go na szyi czy plecach.
Ponieważ trądzik pospolity i jego wyleczenie trwa miesiące (jeśli nie lata), to do problemu potrzebujemy podejść strategicznie. Objawy trądziku już znasz, więc teraz ustalmy U KOGO możemy spotkać tą chorobę.
Jak pewnie się domyślacie, na trądzik chorują najczęściej osoby w wieku dojrzewania, choć dotyka on także dorosłych. Szczególnie częstą grupą Pacjentów są osoby w wieku nastoletnim. Co ciekawe, najczęściej do mojego gabinetu z trądzikiem zwracają się już osoby nieco starsze, w wieku 20+. Pewnie wtedy zdają sobie sprawę, że zły stan skóry niekorzystnie wpływa na jakość życia…
Według statystyk, z roku na rok średni wiek wśród osób cierpiących na trądzik pospolity rośnie. Prawdopodobnie jest to związane z przyczynami, które omawiam poniżej.
Trądzik pospolity przyczyny
Główną przyczyną dlaczego masz trądzik pospolity jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych. Twoja skóra ma takie gruczoły, które odpowiadają za produkcję łoju. Taki łój jest potrzebny żeby zabijać bakterie i żeby Twoja skóra miała dodatkową warstwę zabezpieczenia. Problem pojawia się wtedy, gdy tego łoju jest zbyt dużo. Taka sytuacja powoduje stworzenie warunków korzystnych dla powstawania stanów zapalnych skóry i powstawania objawów, takich jak krosty czy inne zmiany.
Tak więc, przyczyny trądziku pospolitego to m.in.:
- Zmiany hormonalne wpływające na prace gruczołów łojowych (dlatego chorują głównie nastolatkowie)
- Skłonności genetyczne (nadmierna produkcja łoju, którą odziedziczyłeś po rodzicach)
- Nieprawidłowa pielęgnacja skóry
- Źle dobrane kosmetyki i stosowane leki
- Styl życia (dieta, sen, obciążenie organizmu)
Tak naprawdę, trądzik pospolity może mieć wiele, wiele przyczyn. Dlatego pomocne w ich zlikwidowaniu będzie udanie się do lekarza dermatologa, który pomoże Ci ustalić plan leczenia. Leki, maści i pielęgnacja zaproponowana przez dermatologa może być wsparta skutecznymi zabiegami medycyny estetycznej, o których wspominam poniżej.
Tak więc, pierwszym krokiem dla Ciebie, żeby wyleczyć trądzik pospolity jest udanie się do dermatologa. Warto jednak na tym nie poprzestać.
Kroki w leczeniu trądziku pospolitego
Jak wygląda leczenie trądziku pospolitego? Mam dla Ciebie BRUTALNĄ prawdę – trądzik pospolity nie zniknie sam z siebie. Do tego, nie zniknie tak szybko jak się pojawił. I jeszcze jedno: domowe sposoby nie działają.
Brzmi strasznie? Już tłumaczę. Trądzik pospolity, jak wspominałam, jest chorobą przewlekłą. Będzie trwał w czasie czy tego chcesz, czy nie. Niestety, zmiany, które powoduje na skórze to prawdziwe spustoszenie. Dlatego jeśli ten problem nie jest leczony, to jest coraz gorzej i gorzej. W skrajnych przypadkach, jeśli pojawią się blizny potrądzikowe, to będziesz musiał leczyć nie tylko trądzik, ale także blizny.
Dlatego, jeśli trafiłeś na ten artykuł szukając domowego sposobu na leczenie trądziku pospolitego, który szybko i tanio rozwiąże ten problem – to nie tędy droga.
Kiedy już to mamy ustalone, to na kroki w leczeniu trądziku pospolitego będzie składać się:
- Terapia ustalona z dermatologiem. Będzie ona obejmować leczenie miejscowe z preparatami zawierającymi np. kwas azelainowy, kortykosterydy, rezorcynę, ichtiol, różne antybiotyki, hormony, retinoidy, kwas azelainowy itp. Takich preparatów nie należy stosować na własną rękę, ponieważ problem trądziku jest bardziej skomplikowany niż się wydaje (różne stadia, powody, obszary występowania itp.). Leki i preparaty hormonalne usprawnią pracę gruczołów łojowych, ale samo to NIE wystarczy.
- Prawidłowa pielęgnacja skóry – obejmująca to co należy robić (np. właściwe kosmetyki, higiena) i tego, czego robić NIE NALEŻY (np. mechaniczne usuwanie zmian, drapanie itp.)
- Zabiegi medycyny estetycznej – które poprawiają jakość skóry i tworzą środowisko odpowiednie, żeby trądziku pospolitego było jak najmniej
- Odpowiedni styl życia – obejmujący zdrową dietę, sen, niewielki poziom stresu
Lasery w medycynie estetycznej są skutecznym sposobem na leczenie trądziku pospolitego. Możemy wykorzystać je do dwóch rzeczy.
Peelingi laserowe (laser ablacyjny)– to skuteczny i bezpieczny zabieg, który ma za zadanie wyrównać gospodarkę w Twojej skórze twarzy. Dzięki usuwaniu starego naskórka stabilizujemy sytuację, która dzieje się w Twojej skórze. To szczególnie ważne gdy masz trądzik pospolity, bo na co dzień dochodzi tam do wielu nieprawidłowych reakcji. Usunięcie naskórka ograniczy wydzielanie łoju, poprawi pracę gruczołów łojowych, wyrówna koloryt skóry i stworzy warunki do tego, żeby trądzik się nie rozwijał.
Lasery frakcyjne nieablacyjne – podczas zabiegu strumień lasera wnika głęboko w skórę. Ten promień jest tak ustawiony, żeby odparował wodę z tkanek i spowodował mikrouszkodzenia skóry w tym miejscu (leczenie miejscowe). Właśnie to powoduje, że skóra jest „motywowana” do rozpoczęcia procesu leczenia. Kiedy to się dzieje, to organizm dąży do ustabilizowania sytuacji i przywrócenia regularnego stanu. A ponieważ procesy te zachodzą w obszarze trądziku pospolitego, to także te zmiany są redukowane. Fajnie, prawda? 😉 . Laser pomaga też wyleczyć przebarwienia pozapalne, występujące przy ciężkich postaciach trądziku.
Zabiegi dla regulacji gruczołów łojowych – podsumowanie
W leczeniu trądziku pospolitego warto jest ustalić CO leczymy. Czasami zdarza się, że Pacjent odwiedza mnie na leczenie trądziku, podczas gdy chodzi o blizny potrądzikowe. A wtedy proces leczenia jest inny niż w przypadku świeżego trądziku. W zależności od przebiegu trądziku ostateczna kombinacja „leki + pielęgnacja + zabiegi” powinna być specjalnie dobrana dla Towjej sytuacji. Dlatego warto spotkać się w ramach konsultacji z medycyny estetycznej gdy tylko zauważycie u siebie objawy trądziku. Serdecznie zapraszam!