Trądzik

Kategoria: Trądzik

Trądzik
Spis treści

    Trądzik – objawy trądziku

    Trądzik to choroba przewlekła. Objawy trądziku to stany zapalne skóry twarzy, a także szyi i pleców. Trądzik wygląda niekorzystnie – na twarzy pojawiają się zmiany skórne, grudki, krosty, zaskórniki, torbiele ropne. Przy trądziku zmiany mają czerwony kolor. Jednym słowem – ciężka sprawa.

    Niestety, ta choroba wiele komplikuje w dążeniu do korzystnego i zdrowego wyglądu. Trądzik przyciąga uwagę odbiorcy np. podczas rozmowy. To wstydliwy problem, który może prowadzić do obniżenia pewności siebie czy wpływu na samopoczucie psychiczne.

    W zależności od Twojego stanu zdrowia, diety i stresu, trądzik może się nasilać i osłabiać. Dlatego tak ciężko jest walczyć z tą chorobą. Bowiem nie od razu wiemy, czy nasza terapia działa, czy jest to regres spowodowany czymś innym.

    Na szczęście, w obecnych czasach nie jesteśmy przy leczeniu trądziku pozostawieni sami sobie. Na rynku jest obecnie cała masa możliwości dla pacjentów. Czasami potrafi to przyprawić o zawrót głowy. Dlatego w tym wpisie chciałabym uporządkować tą wiedzę i wymienić rzeczy, które zrobić WARTO.

    Trzeba także wspomnieć, że trądzik to problem dermatologiczny. W zależności od stadium zaawansowania choroby leczenie trądziku powinno wyglądać inaczej. Na pewno nie warto rezygnować z regularnych wizyt u dermatologa, który wesprze leczenie w gabinecie medycyny estetycznej lekami i maściami. W tym wpisie skupię się jednak na zabiegach estetycznych i kosmetologicznych.

    Warto także rozróżnić czy trądzik, z którym się mierzymy jest świeży (aktywny), czy raczej Twoim problemem są blizny potrądzikowe. Wtedy sposób postępowania jest inny, a blizny potrądzikowe traktujemy jak… blizny 😉 Więcej na ten temat przeczytasz w dedykowanym wpisie – skorzystaj z wyszukiwarki problemów na stronie głównej.

    Trądzik przyczyny i rodzaje

    Przyczyn trądziku możemy doszukiwać się głównie w zmianach hormonalnych. Jeżeli mamy jakieś zaburzenia hormonalne, to wpływa to na wydzielanie łoju i zbyt dużą aktywność gruczołów łojowych. Nieprawidłowa praca tych gruczołów powoduje, że na naszych twarzach pojawia się trądzik.

    To nieprawda, że trądzik to choroba wyłącznie nastolatków. Może on pojawić się w późniejszym wieku (u dorosłych), a także przed okresem dojrzewania. Przyczyny nasilania się i osłabiania trądziku wynikają przede wszystkim ze stylu życia. Nieprawidłowa dieta, brak snu, stres i obciążenie wpływa na hormony, a to wpływa na trądzik. Dlatego, jeśli chcesz zmniejszyć objawy, to warto dbać o jakość życia.

    Przyczyny trądziku mamy już omówione. Dlatego teraz dwa słowa o jego rodzajach:

    • Trądzik młodzieńczy (pospolity) – omawiany w tym wpisie
    • Trądzik różowaty – charakteryzuje się czerwonymi „rumieniami”. Omawiam go w innym wpisie
    • Trądzik niemowlęcy – który z pewnością Ciebie nie dotyczy 😉

    Jak widzisz, występowanie trądziku nie jest ograniczone wiekiem – każdy może mieć cerę trądzikową.

    Jak postępować w leczeniu trądziku?

    Są cztery kroki, które powinieneś wykonać, żeby leczenie trądziku było skuteczne. To proste, ale nie łatwe. Po kolei:

    1. Udaj się do lekarza dermatologa. Zbadaj skórę, określ plan leczenia i weź recepty na leki. Dowiedz się jakie kosmetyki powinieneś stosować (tutaj też chętnie pomogę w swoim gabinecie) i co łagodzi stany zapalne
    2. Kup leki, które przepisał Ci dermatolog i zacznij je stosować
    3. Stosuj zabiegi medycyny estetycznej i kosmetyczne – to pomoże w szybszym uporaniu się z chorobą (priorytet postaw na zbiegi oczyszczania skóry)
    4. Nastaw się na MARATON, a nie na sprint – trądziku nie wyleczysz w kilka dni. Będziesz miał szczęście, jeśli potrwa to kilka miesięcy. Może to potrwać nawet lata.

    Jeśli chodzi o zabiegi estetyczne, to na świeży trądzik dedykowane są specjalne lasery. Laseroterapia to skuteczna i bezpieczna dziedzina medycyny estetycznej. Wykorzystujemy tutaj wiązki lasera, które mogą różnorodnie działać na skórę. Są dwa rodzaje zabiegów laserowych, które warto stosować na trądzik:

    • Peeling laserowy – podczas zabiegu laser jest ustawiony tak, żeby złuszczać naskórek. Takie działanie wpływa korzystnie na skórę twarzy. Reguluje to i normuje jej stan. Sprawia także, że skóra musi zacząć działać żeby wyprodukować nowy naskórek. Przez to trądzik jest mniej widoczny, a skóra w lepszej kondycji. Dzięki temu jest mniejsza szansa na rozwój choroby.
    • Lasery nieablacyjne – zabieg polega na lokalnym… zniszczeniu komórek w głębokich warstwach skóry. Jest to bezpiecznie, ponieważ laser działa w lokalny i kontrolowany sposób. Wiązka lasera dociera do wody w głębszych warstwach skóry i błyskawicznie ją odparowuje. Przy okazji niszczy komórki w okolicy. Właśnie to niszczenie powoduje, że skóra jest stymulowana do gojenia się. Stany zapalne zmniejszają się, a trądzik staje się mniej uciążliwy.

    To, który zabieg laserowy na trądzik wybrać zależy od stopnia zaawansowania problemu i potrzeby w danym momencie. Jeśli chodzi o peelingi, to można rozważać także peelingi przy użyciu kwasów (peelingi kosmetyczne). Zabiegi laserowe przynoszą jednak w mojej opinii największą skuteczność.

    Podsumowując, sposoby na trądzik są, ale nie domowe i niekoniecznie tak łatwe jak myślałeś na początku. Jeśli masz objawy trądzikowe to nie czekaj i zgłoś się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej.

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    02.01.2022 Maciej

    Pani Doktor jest bardzo sympatyczna, troskliwa i dokladna. Polecam również ze sprawami medycznymi, nie tylko estetycznymi. Duży plus za miejsce, punktulanosc i dobry system przypomnień o wizycie. Pozdrawiam serdecznie :)

    23.01.2022 Joanna

    Dzień dobry.Chcialabym podzielić się swoją opinią na temat Pani Dr.Zabieg dotyczył modelowania ust kwasem hialuronowym. Nie będę się tu rozpisywała na temat tego ,iż gabinet przepiękny,że Pani Monika bardzo miła,że wszystko dokładnie tłumaczy itp.bo to wszystko prawda i większość opinii na tym się opiera.Chcialabym napisać coś więcej:ten lekarz ,ta osoba,ta kobieta to anioł spełniający marzenia.Ja byłam dość trudnym pacjentem O bardzo bardzo niskim progu bólu.A tu proszę...bol 2na5 czyli tak jak Pani Dr opisuje na swojej stronie
    Jej profesjonalizm ,doświadczenie, spokój, precyzja,poczucie smaku i doświadczona ręka wpływają na fakt,iż te zabiegi nie bolą aż tak jak nam się wydaje że będzie bolało przychodząc do gabinetu.Zachęcam do obejrzenia strony Pani Dr ,jej filmów,podcastow I innych postów,opisuje w nich każdy zabieg który wykonuje bardzo dokładnie .Niewiem co ta kobieta ma w rękach Ale po zabiegu spodziewałam się siniakow,krwiakow ,obrzęków w okolicy ust A tymczasem mam całe dwa malusieńkie krwiaczki.Usta przepiękne!!Dlatego na początku napisalam że byłam na zabiegu modelowania A nie powiekszania:)Na koniec już tylko napiszę ,że Pani Dr otacza po zabiegu pacjenta pełna opieką .Jest cały czas z nią kontakt zarówno pod telefonem jak i meilem.Odpowiada na problem czy niejasności swojego pacjenta w przeciągu 10minut.Niesamowita kobieta.Napewno wrócę i to nie raz!!!!!

    21.05.2021 Gosia

    Bardzo polecam! Pani doktor wszystko wytłumaczyła, była bardzo miła i pomocna, a przy tym konkretna, natomiast sam zabieg trwał moment i był mało bolesny, teraz czekamy na efekty ;)

    Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

    "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

    Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

    Dziękuję.

    Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".