Trądzik

Kategoria: Trądzik

Trądzik
Spis treści

    Trądzik – objawy trądziku

    Trądzik to choroba przewlekła. Objawy trądziku to stany zapalne skóry twarzy, a także szyi i pleców. Trądzik wygląda niekorzystnie – na twarzy pojawiają się zmiany skórne, grudki, krosty, zaskórniki, torbiele ropne. Przy trądziku zmiany mają czerwony kolor. Jednym słowem – ciężka sprawa.

    Niestety, ta choroba wiele komplikuje w dążeniu do korzystnego i zdrowego wyglądu. Trądzik przyciąga uwagę odbiorcy np. podczas rozmowy. To wstydliwy problem, który może prowadzić do obniżenia pewności siebie czy wpływu na samopoczucie psychiczne.

    W zależności od Twojego stanu zdrowia, diety i stresu, trądzik może się nasilać i osłabiać. Dlatego tak ciężko jest walczyć z tą chorobą. Bowiem nie od razu wiemy, czy nasza terapia działa, czy jest to regres spowodowany czymś innym.

    Na szczęście, w obecnych czasach nie jesteśmy przy leczeniu trądziku pozostawieni sami sobie. Na rynku jest obecnie cała masa możliwości dla pacjentów. Czasami potrafi to przyprawić o zawrót głowy. Dlatego w tym wpisie chciałabym uporządkować tą wiedzę i wymienić rzeczy, które zrobić WARTO.

    Trzeba także wspomnieć, że trądzik to problem dermatologiczny. W zależności od stadium zaawansowania choroby leczenie trądziku powinno wyglądać inaczej. Na pewno nie warto rezygnować z regularnych wizyt u dermatologa, który wesprze leczenie w gabinecie medycyny estetycznej lekami i maściami. W tym wpisie skupię się jednak na zabiegach estetycznych i kosmetologicznych.

    Warto także rozróżnić czy trądzik, z którym się mierzymy jest świeży (aktywny), czy raczej Twoim problemem są blizny potrądzikowe. Wtedy sposób postępowania jest inny, a blizny potrądzikowe traktujemy jak… blizny 😉 Więcej na ten temat przeczytasz w dedykowanym wpisie – skorzystaj z wyszukiwarki problemów na stronie głównej.

    Trądzik przyczyny i rodzaje

    Przyczyn trądziku możemy doszukiwać się głównie w zmianach hormonalnych. Jeżeli mamy jakieś zaburzenia hormonalne, to wpływa to na wydzielanie łoju i zbyt dużą aktywność gruczołów łojowych. Nieprawidłowa praca tych gruczołów powoduje, że na naszych twarzach pojawia się trądzik.

    To nieprawda, że trądzik to choroba wyłącznie nastolatków. Może on pojawić się w późniejszym wieku (u dorosłych), a także przed okresem dojrzewania. Przyczyny nasilania się i osłabiania trądziku wynikają przede wszystkim ze stylu życia. Nieprawidłowa dieta, brak snu, stres i obciążenie wpływa na hormony, a to wpływa na trądzik. Dlatego, jeśli chcesz zmniejszyć objawy, to warto dbać o jakość życia.

    Przyczyny trądziku mamy już omówione. Dlatego teraz dwa słowa o jego rodzajach:

    • Trądzik młodzieńczy (pospolity) – omawiany w tym wpisie
    • Trądzik różowaty – charakteryzuje się czerwonymi „rumieniami”. Omawiam go w innym wpisie
    • Trądzik niemowlęcy – który z pewnością Ciebie nie dotyczy 😉

    Jak widzisz, występowanie trądziku nie jest ograniczone wiekiem – każdy może mieć cerę trądzikową.

    Jak postępować w leczeniu trądziku?

    Są cztery kroki, które powinieneś wykonać, żeby leczenie trądziku było skuteczne. To proste, ale nie łatwe. Po kolei:

    1. Udaj się do lekarza dermatologa. Zbadaj skórę, określ plan leczenia i weź recepty na leki. Dowiedz się jakie kosmetyki powinieneś stosować (tutaj też chętnie pomogę w swoim gabinecie) i co łagodzi stany zapalne
    2. Kup leki, które przepisał Ci dermatolog i zacznij je stosować
    3. Stosuj zabiegi medycyny estetycznej i kosmetyczne – to pomoże w szybszym uporaniu się z chorobą (priorytet postaw na zbiegi oczyszczania skóry)
    4. Nastaw się na MARATON, a nie na sprint – trądziku nie wyleczysz w kilka dni. Będziesz miał szczęście, jeśli potrwa to kilka miesięcy. Może to potrwać nawet lata.

    Jeśli chodzi o zabiegi estetyczne, to na świeży trądzik dedykowane są specjalne lasery. Laseroterapia to skuteczna i bezpieczna dziedzina medycyny estetycznej. Wykorzystujemy tutaj wiązki lasera, które mogą różnorodnie działać na skórę. Są dwa rodzaje zabiegów laserowych, które warto stosować na trądzik:

    • Peeling laserowy – podczas zabiegu laser jest ustawiony tak, żeby złuszczać naskórek. Takie działanie wpływa korzystnie na skórę twarzy. Reguluje to i normuje jej stan. Sprawia także, że skóra musi zacząć działać żeby wyprodukować nowy naskórek. Przez to trądzik jest mniej widoczny, a skóra w lepszej kondycji. Dzięki temu jest mniejsza szansa na rozwój choroby.
    • Lasery nieablacyjne – zabieg polega na lokalnym… zniszczeniu komórek w głębokich warstwach skóry. Jest to bezpiecznie, ponieważ laser działa w lokalny i kontrolowany sposób. Wiązka lasera dociera do wody w głębszych warstwach skóry i błyskawicznie ją odparowuje. Przy okazji niszczy komórki w okolicy. Właśnie to niszczenie powoduje, że skóra jest stymulowana do gojenia się. Stany zapalne zmniejszają się, a trądzik staje się mniej uciążliwy.

    To, który zabieg laserowy na trądzik wybrać zależy od stopnia zaawansowania problemu i potrzeby w danym momencie. Jeśli chodzi o peelingi, to można rozważać także peelingi przy użyciu kwasów (peelingi kosmetyczne). Zabiegi laserowe przynoszą jednak w mojej opinii największą skuteczność.

    Podsumowując, sposoby na trądzik są, ale nie domowe i niekoniecznie tak łatwe jak myślałeś na początku. Jeśli masz objawy trądzikowe to nie czekaj i zgłoś się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej.

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    02.01.2022 Maciej

    Pani Doktor jest bardzo sympatyczna, troskliwa i dokladna. Polecam również ze sprawami medycznymi, nie tylko estetycznymi. Duży plus za miejsce, punktulanosc i dobry system przypomnień o wizycie. Pozdrawiam serdecznie :)

    27.04.2021 Karolina

    Jak zawsze super, polecam :)

    24.05.2021 Małgorzata K.

    Doktor Monika najlepsza! Super dobrane zabiegi, efekt swiezy i naturalny, idealne wyczucie i troska o to, aby nic nie bylo przesadzone.100% zaangazowania, podczas kazdej wizyty czuje, ze jestem w rekach profesjonalisty. Efekt wspanialy, skora promienna, nawilzona - szczerze polecam!

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".