Usuwanie pieprzyków

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Usuwanie pieprzyków
Spis treści

  Usuwanie pieprzyków laserem – czy polecam tą metodę?

  Są przynajmniej dwa powody, dla których usuwanie pieprzyków to dobry pomysł. Po pierwsze dlatego, że niekorzystnie wpływają na atrakcyjny wygląd. Po drugie (nawet ważniejsze!), usuwanie pieprzyków przeprowadza się często z powodów zdrowotnych.

  Dokładnie tak, jak mówiły nam nasze Mamy, posiadanie pieprzyków to nie jest dobry znak. Takie zmiany (znamiona) na skórze są wynikiem redystrybucji barwnika – melatoniny i skoncentrowania jej na jednym obszarze. Stąd właśnie ich kolor.

  Do powstawania pieprzyków mogą przyczynić się trzy rzeczy:

  • Narażenie skóry na promieniowanie słoneczne UV (najczęstsza przyczyna)
  • Pieprzyki mamy od urodzenia (znamiona wrodzone)
  • Zmiany na skórze powstały w wyniku chorób, które już przeszliśmy

  Narażenie skóry na promieniowanie UV, bez ochrony kremami, to najpopularniejsza przyczyna. Takie działanie może nas doprowadzić do problemów ze skórą, a nawet nowotworów. Dlatego zawsze powtarzam, żeby codziennie i niezależnie od pory roku stosować fotoprotekcję.

  Nie masz jeszcze żadnych pieprzyków? To super, stosuj kremy z filtrem UV. Masz już pieprzyki, które wymagają sprawdzenia? OK, stosuj kremy z filtrem UV, żeby nie było ich więcej 🙂 .

  Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że każdy pieprzyk jest taki sam. Jest dokładnie odwrotnie. Mimo, że zmiany wydają się być takie same, to dopiero w wyniku badania dochodzi do rozpoznania, co to jest za zmiana. Nie sposób stwierdzić tego w domowych warunkach, a już na pewno nie samodzielnie, czytając artykuły w Internecie… 🙂 .

  Usuwanie pieprzykow – kiedy i dla kogo

  Nie każdy pieprzyk da się usunąć. Co więcej, nie każdy pieprzyk usunąć się powinno. Decyzja o tym (na szczęście) nie należy do nas. Każdą zmianę na skórze powinno pokazać się lekarzowi dermatologowi. Wykona on specjalne badanie – dermatoskopię – po to, żeby sprawdzić co to za zmiana. Na tej podstawie, na pieprzyk zostanie wydany wyrok 🙂 .

  Sprawa usuwania pieprzykow jednak nie jest taka oczywista. Jeśli zmiana nie stwarza zagrożenia, to można ją usunąć (jak? o tym poniżej). Jeśli jednak zmiana stwarza zagrożenie (np. nowotworem) to trzeba ją usunąć… albo nie. Dlatego, w każdym przypadku należy zastosować się do wytycznych dermatologa. Usuwanie niektórych pieprzyków rodzi większe ryzyko niż pozostawienie ich samemu sobie. Inne zaś lepiej usunąć jak najszybciej, nie zostawiając im pola do rozwoju.

  Dermatolog będzie zwracał uwagę na takie rzeczy jak: kształt, kolor, regularność zmiany, krawędzie czy to jak pieprzyki zmieniają się w czasie. Tutaj mam dla Was ciekawostkę: niekoniecznie wypukłe pieprzyki to te, które są groźniejsze. Domyślacie się jednak pewnie, żeby pod żadnym pozorem wypukłych pieprzyków nie usuwać samodzielnie. Na pewno to wiecie, ale wolałam się upewnić 🙂 .

  Podsumowując, schemat postępowania jest następujący – najpierw dermatolog i plan leczenia, a później usuwanie. A jak wygląda usuwanie pieprzyków w gabinecie?

  Laserowe usuwanie znamion vs. metoda chirurgiczna

  O tym jak powinno wyglądać usuwanie pieprzyków, również powinien zdecydować dermatolog. Zasadniczo są dwie metody na taki zabieg:

  • Chirurgiczne usuwanie pieprzyków
  • Laserowe usuwanie pieprzyków

  Ta pierwsza metoda wymaga lekarza, skalpela, szwów, a proces gojenia jest stosunkowo długi. Czasem jest jednak niezastąpiona (ze względu np. na charakter zmiany). Podczas zabiegu lekarz chirurgicznie wycina taką zmianę na skórze, po czym zakłada szwy, żeby wszystko się zagoiło. Plusem jest wysoka skuteczność tej metody. W badaniu histopatologicznym po zabiegu można dowiedzieć się o złośliwości pieprzyka. Minus to możliwe do powstania blizny oraz szwy i nacinanie.

  Laserowe usuwanie pieprzyków wygląda zupełnie inaczej. Nie ma szwów, skalpeli – jest jednak lekarz 🙂 . Do tego zabiegu używamy laserów frakcyjnych. Usunięcie znamienia laserem polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki lasera w leczoną okolicę. Odpowiednio dobrane parametry urządzenia usuwają zmianę, pozostawiając jedynie niewielki strupek. Od razu po zabiegu Pacjent może wrócić do codziennych czynności. Nie ma krwi, a dyskomfort podczas zabiegu jest minimalny. Laser może także dotrzeć w takie okolice, które trudno jest wyleczyć metodą chirurgiczną. Ma jednak swoje wady. Przede wszystkim nie nadaje się do usunięcia każdej zmiany. Dlatego tą metodę warto stosować tylko wtedy, jeśli została ona zakwalifikowana przez lekarza.

  Podsumowując, usuwanie pieprzyków to rzecz, z którą powinniśmy oddać się w ręce lekarza. I to w każdym przypadku, kiedy zauważymy nową zmianę u siebie. Nie ma bowiem po co ponosić niepotrzebnego ryzyka. Buziaki!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  29.05.2021 Deni

  very nice, friendly and English speaking doctor:) She listened to me carefully and explained and answered all my questions. I really appreciated her honest behavior, plus she is very natural doctor which made me trust her more. I will definitely choose her for other treatments too.

  22.05.2021 BG

  Cieszę się że trafiłam do DoktorMoniki :)
  Cierpliwość, zaangażowanie i pewna ręka przy wykonywanym zabiegu sprawiły ze czekam z niecierpliwością na drugi zabieg mimo ze nie należy do przyjemnych
  Po pierwszej wizycie jestem bardzo zadowolona.

  21.05.2021 Iza

  Pani Monika to miła i bardzo profesjonalna osoba. Która zna się na fachu i robi to rzetelnie i bardzo dokładnie. Jestem bardzo zadowolona z efektu, tak jak i moja mama, która już była drugi raz :) nie mogę doczekać się następnej wizyty.

  Sprawdź moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".