Usuwanie pieprzyków

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Usuwanie pieprzyków
Spis treści

  Usuwanie pieprzyków laserem – czy polecam tą metodę?

  Są przynajmniej dwa powody, dla których usuwanie pieprzyków to dobry pomysł. Po pierwsze dlatego, że niekorzystnie wpływają na atrakcyjny wygląd. Po drugie (nawet ważniejsze!), usuwanie pieprzyków przeprowadza się często z powodów zdrowotnych.

  Dokładnie tak, jak mówiły nam nasze Mamy, posiadanie pieprzyków to nie jest dobry znak. Takie zmiany (znamiona) na skórze są wynikiem redystrybucji barwnika – melatoniny i skoncentrowania jej na jednym obszarze. Stąd właśnie ich kolor.

  Do powstawania pieprzyków mogą przyczynić się trzy rzeczy:

  • Narażenie skóry na promieniowanie słoneczne UV (najczęstsza przyczyna)
  • Pieprzyki mamy od urodzenia (znamiona wrodzone)
  • Zmiany na skórze powstały w wyniku chorób, które już przeszliśmy

  Narażenie skóry na promieniowanie UV, bez ochrony kremami, to najpopularniejsza przyczyna. Takie działanie może nas doprowadzić do problemów ze skórą, a nawet nowotworów. Dlatego zawsze powtarzam, żeby codziennie i niezależnie od pory roku stosować fotoprotekcję.

  Nie masz jeszcze żadnych pieprzyków? To super, stosuj kremy z filtrem UV. Masz już pieprzyki, które wymagają sprawdzenia? OK, stosuj kremy z filtrem UV, żeby nie było ich więcej 🙂 .

  Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że każdy pieprzyk jest taki sam. Jest dokładnie odwrotnie. Mimo, że zmiany wydają się być takie same, to dopiero w wyniku badania dochodzi do rozpoznania, co to jest za zmiana. Nie sposób stwierdzić tego w domowych warunkach, a już na pewno nie samodzielnie, czytając artykuły w Internecie… 🙂 .

  Usuwanie pieprzykow – kiedy i dla kogo

  Nie każdy pieprzyk da się usunąć. Co więcej, nie każdy pieprzyk usunąć się powinno. Decyzja o tym (na szczęście) nie należy do nas. Każdą zmianę na skórze powinno pokazać się lekarzowi dermatologowi. Wykona on specjalne badanie – dermatoskopię – po to, żeby sprawdzić co to za zmiana. Na tej podstawie, na pieprzyk zostanie wydany wyrok 🙂 .

  Sprawa usuwania pieprzykow jednak nie jest taka oczywista. Jeśli zmiana nie stwarza zagrożenia, to można ją usunąć (jak? o tym poniżej). Jeśli jednak zmiana stwarza zagrożenie (np. nowotworem) to trzeba ją usunąć… albo nie. Dlatego, w każdym przypadku należy zastosować się do wytycznych dermatologa. Usuwanie niektórych pieprzyków rodzi większe ryzyko niż pozostawienie ich samemu sobie. Inne zaś lepiej usunąć jak najszybciej, nie zostawiając im pola do rozwoju.

  Dermatolog będzie zwracał uwagę na takie rzeczy jak: kształt, kolor, regularność zmiany, krawędzie czy to jak pieprzyki zmieniają się w czasie. Tutaj mam dla Was ciekawostkę: niekoniecznie wypukłe pieprzyki to te, które są groźniejsze. Domyślacie się jednak pewnie, żeby pod żadnym pozorem wypukłych pieprzyków nie usuwać samodzielnie. Na pewno to wiecie, ale wolałam się upewnić 🙂 .

  Podsumowując, schemat postępowania jest następujący – najpierw dermatolog i plan leczenia, a później usuwanie. A jak wygląda usuwanie pieprzyków w gabinecie?

  Laserowe usuwanie znamion vs. metoda chirurgiczna

  O tym jak powinno wyglądać usuwanie pieprzyków, również powinien zdecydować dermatolog. Zasadniczo są dwie metody na taki zabieg:

  • Chirurgiczne usuwanie pieprzyków
  • Laserowe usuwanie pieprzyków

  Ta pierwsza metoda wymaga lekarza, skalpela, szwów, a proces gojenia jest stosunkowo długi. Czasem jest jednak niezastąpiona (ze względu np. na charakter zmiany). Podczas zabiegu lekarz chirurgicznie wycina taką zmianę na skórze, po czym zakłada szwy, żeby wszystko się zagoiło. Plusem jest wysoka skuteczność tej metody. W badaniu histopatologicznym po zabiegu można dowiedzieć się o złośliwości pieprzyka. Minus to możliwe do powstania blizny oraz szwy i nacinanie.

  Laserowe usuwanie pieprzyków wygląda zupełnie inaczej. Nie ma szwów, skalpeli – jest jednak lekarz 🙂 . Do tego zabiegu używamy laserów frakcyjnych. Usunięcie znamienia laserem polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki lasera w leczoną okolicę. Odpowiednio dobrane parametry urządzenia usuwają zmianę, pozostawiając jedynie niewielki strupek. Od razu po zabiegu Pacjent może wrócić do codziennych czynności. Nie ma krwi, a dyskomfort podczas zabiegu jest minimalny. Laser może także dotrzeć w takie okolice, które trudno jest wyleczyć metodą chirurgiczną. Ma jednak swoje wady. Przede wszystkim nie nadaje się do usunięcia każdej zmiany. Dlatego tą metodę warto stosować tylko wtedy, jeśli została ona zakwalifikowana przez lekarza.

  Podsumowując, usuwanie pieprzyków to rzecz, z którą powinniśmy oddać się w ręce lekarza. I to w każdym przypadku, kiedy zauważymy nową zmianę u siebie. Nie ma bowiem po co ponosić niepotrzebnego ryzyka. Buziaki!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  01.10.2021 Katalin

  Pani Doktor Monika to bardzo sympatyczna, dokładna i kompetentna osoba. Wszytko zostało dokładnie wytłumaczone i przeprowadzone. Serdecznie polecam!

  23.01.2022 Joanna

  Dzień dobry.Chcialabym podzielić się swoją opinią na temat Pani Dr.Zabieg dotyczył modelowania ust kwasem hialuronowym. Nie będę się tu rozpisywała na temat tego ,iż gabinet przepiękny,że Pani Monika bardzo miła,że wszystko dokładnie tłumaczy itp.bo to wszystko prawda i większość opinii na tym się opiera.Chcialabym napisać coś więcej:ten lekarz ,ta osoba,ta kobieta to anioł spełniający marzenia.Ja byłam dość trudnym pacjentem O bardzo bardzo niskim progu bólu.A tu proszę...bol 2na5 czyli tak jak Pani Dr opisuje na swojej stronie
  Jej profesjonalizm ,doświadczenie, spokój, precyzja,poczucie smaku i doświadczona ręka wpływają na fakt,iż te zabiegi nie bolą aż tak jak nam się wydaje że będzie bolało przychodząc do gabinetu.Zachęcam do obejrzenia strony Pani Dr ,jej filmów,podcastow I innych postów,opisuje w nich każdy zabieg który wykonuje bardzo dokładnie .Niewiem co ta kobieta ma w rękach Ale po zabiegu spodziewałam się siniakow,krwiakow ,obrzęków w okolicy ust A tymczasem mam całe dwa malusieńkie krwiaczki.Usta przepiękne!!Dlatego na początku napisalam że byłam na zabiegu modelowania A nie powiekszania:)Na koniec już tylko napiszę ,że Pani Dr otacza po zabiegu pacjenta pełna opieką .Jest cały czas z nią kontakt zarówno pod telefonem jak i meilem.Odpowiada na problem czy niejasności swojego pacjenta w przeciągu 10minut.Niesamowita kobieta.Napewno wrócę i to nie raz!!!!!

  11.09.2021 Manu

  Great professional and treatment resulted exactly as expected. During consultation she detailed all steps and how progression would look over time. We had a follow up session free of charge to make sur I was satisfied with results and to any fixes if necessary
  On a more human aspect, she is kind and friendly, making the whole visit a pleasure moment

  Dołącz do mojego WYZWANIA!

  "5 Dni Do Lepszej Skóry"

  Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".