Usuwanie tatuażu

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Usuwanie tatuażu
Spis treści

    Usuwanie tatuażu – czy to ma sens?

    Wielu z nas żałuje, że zrobiło sobie tatuaż. Albo, że zrobiło sobie TAKI tatuaż. Niezależnie jaki jest powód żeby się go pozbyć, usuwanie tatuażu powinno być zrobione dobrze. Inaczej możemy sobie przysporzyć więcej problemów niż nam się wydaje.

    Usuwanie tatuażu jest dużo trudniejsze niż jego zrobienie. W wielu przypadkach to jednak jedyna opcja, żeby przywrócić korzystny wygląd w leczonej okolicy. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy usuwanie tatuażu ma sens – a przynajmniej nie od razu.

    Dlatego przygotowałam wpis, w którym wyjaśniam najważniejsze informacje odnośnie usunięcia tatuażu. Szeroko omówię też laserowe usuwanie tatuaży. Po przeczytaniu sam podejmiesz decyzję czy to kierunek dla Ciebie 🙂 Zaczynajmy!

    Przede wszystkim, będziemy rozmawiać o tatuażach klasycznych. Jeśli zrobiłeś sobie tatuaż z henny lub biotatuaż to takie znikną same i nie ma potrzeby wykonywania zabiegów estetycznych.

    Tatuaż polega na podaniu barwnika w skórę. OGROMNE znaczenie dla terapii usuwania tatuażu ma to:

    • Jakiej jakości preparat został użyty
    • Jak duży jest obszar leczenia i jakie jest pokrycie
    • Czy tatuaż był wykonywany przez profesjonalistę

    Już tłumaczę. Różne preparaty różnie reagują podczas zabiegu. Te gęstsze (częściej spotykane w profesjonalnych studiach) trudniej jest usunąć. Domyślasz się także, że przy tatuażu o ciemnym barwniku, całkowicie kryjącym skórę, będzie dużo trudniej pracować niż przy niewielkim wzorku. Ostatnia rzecz to KTO wykonywał tatuaż. Niekiedy podczas jego robienia mogą powstać niewielkie blizny, które nie będą widoczne na początku, ale kiedy zrobisz usuwanie tatuażu – już tak.

    Wszystkie te rzeczy lekarz powinien przeanalizować w gabinecie i ustalić z Pacjentem jakiego efektu można oczekiwać.

    Laserowe usuwanie tatuaży vs. inne metody

    SPOILER ALERT: Nie zawsze tatuaż może być usunięty na 100%. Dlaczego?

    Ustalmy najpierw na czym polega zrobienie tatuażu. W skórę podawany jest pigment, który od tworzy stan zapalny w organizmie. To… dobrze, ponieważ wokół cząsteczek pigmentu tworzą się tkanki, które je otaczają. Dzięki temu pigment nie rozpuszcza się w skórze i tatuaż zostaje z nami na stałe.

    Gdyby nie otoczenie cząsteczek pigmentu tkankami, to zostałyby one pochłonięte przez tzw. makrofagi, czyli cząsteczki żerne organizmu. Tymczasem, dla makrofagów takie cząsteczki są za duże.

    Dlatego właśnie tak skuteczne są zabiegi laserowe na usuwanie tatuażu. Rozbijają one cząsteczki pigmentu na mniejsze. Dzięki temu organizm może je wchłonąć. Ale o tym za chwilę 😉 .

    Odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie czy tatuaż może być usunięty na 100%. Są 3 rodzaje zabiegów usuwających tatuaż, z których szczególnie polecam jeden:

    1. Metoda chirurgiczna – plusem jest to, że można usunąć niewielki tatuaż od razu tą metodą. DUŻYM minusem jest to, że mocno ingeruje się w skórę, powstają nacięcia i blizny. Czyli z deszczu pod rynnę…
    2. Metoda IPL – czyli usuwanie tatuażu specjalnym światłem. Tutaj także jest ryzyko powstania blizn lub przebarwień.
    3. Laserowe usuwanie tatuażu – właśnie te polecam, bo nie powodują ryzyka blizn. Jednak mają też swoje wady.

    Przejdźmy zatem do szerszego omówienia metody laserowej.

    Koszty zabiegu laserowego usuwania tatuażu

    Laserowe usuwanie tatuażu to koszt kilkuset złotych. Zależy to od kliniki, miasta, a przede wszystkim powierzchni, którą leczymy. Nie znaczy to, że usunięcie tatuażu kosztuje kilkaset złotych, oj nie… 🙂 . To dlatego, że laserem musimy działać kilkukrotnie dla osiągnięcia dobrego efektu. Ile dokładnie? To zależy od rzeczy, o których wspominałam powyżej. Przyjęłabym, że trzy zabiegi to absolutne minimum.

    Ogromnie zaletą, którą daje laserowe usuwanie tatuażu jest to, że nie zostawiają blizn. To dlatego, że odpowiednio ustawiona wiązka lasera dociera tylko tam, gdzie chcemy. W tym przypadku – do pigmentu w skórze. Pomija jednak inne warstwy, nie uszkadzając ich.

    Taki laser ma jednak również swoje wady. Wspomniałam już o konieczności zrobienia serii zabiegów. Kolejny istotny minus jest taki, że laser nie usunie wszystkich kolorów. Z jakimi jest problem?

    • Żółty
    • Pomarańczowy
    • Biały
    • Zielony

    Usuwając laserowo tatuaż, który miałby w sobie te kolory, urządzenie usunie wszystkie inne, zostawiając te cztery wymienione. Na szczęście nie są to najpopularniejsze kolory przy tatuażach 🙂 .

    Podsumowując, laserowe usuwanie tatuażu jest złożonym problemem. Niech to Cię jednak nie powstrzymuje przed podjęciem właściwej dla siebie decyzji. Jeżeli czujesz, że bez tatuażu będzie Ci lepiej – to na pewno warto spróbować. Najlepiej zacząć od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, z którym omówicie najlepszą metodę na usuwanie tatuaży w Twoim konkretnym przypadku.

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    08.09.2021 Bartosz

    Pełen profesjonalizm - szybko, sprawnie, a przede wszystkim wszystko wyjaśnione. Pani dr daje szereg możliwości do wyboru i przede wszystkim ustawiona jest na dialog z pacjentem. Polecam.

    22.10.2021 Ewa

    Doktor Monika podchodzi do swojego pacjenta w sposób bardzo profesjonalny, wykazuje przy tym wielką empatię i zrozumienie. Wiem, że zostanę z nią na bardzo długo. Do takiego specjalisty chcę wracać!

    13.01.2022 Katarzyna

    Byłam pierwszy na wizycie u p. dr Moniki i była to też moja pierwsza wizyta z zakresu med.estetycznej. Gabinet jest przepięknie urządzony a p. Doktor przemiła, pełna profesjonalizmu, z chęcią i cierpliwością odpowiadała na każde pytanie. Mimo,że wizyta była przewidziana na 30 minut, byłam prawie godzinę. W "rękach" p.doktor można poczuć spokój i zaufanie. Jeśli kiedyś decyduję się jeszcze na kolejny zabieg,to na pewno u p. Doktor Naprawdę bardzo polecam, to miejsce!!!!

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".