Usuwanie znamion

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Usuwanie znamion
Spis treści

  Usuwanie znamion – dla kogo?

  Usuwanie znamion to potrzebne działanie kiedy mierzymy się z pieprzykami na skórze. Niestety, nie jest ono dostępne dla wszystkich. I nie chodzi o to, że zabieg jest drogi lub trudny, wręcz przeciwnie 🙂 .

  Usuwanie podejrzanych znamion jest potrzebne wtedy, gdy na skórze pojawiają się nieestetyczne zmiany. Jednak nie chodzi tylko o ładny wygląd. Wraz z pojawiającymi się znamionami na skórze, rośnie ryzyko że któreś z nich są szczególne groźne. Dlatego, w takiej sytuacji lepiej podjąć działanie niż stać w bezruchu.

  Przede wszystkim, usuwanie znamion to nie jest coś, co można zrobić w domu. To chyba oczywiste. Co więcej, o usunięciu pieprzyka nie powinieneś decydować sam. Można jednak ustalić które znamiona są szczególnie ryzykowne i mogą prowadzić do chorób i nowotworów skóry. Jeśli masz znamiona zwróć uwagę na:

  • Kształt – im bardziej nieregularny i niesymetryczny, tym ryzyko większe
  • Rozmiar – większe zmiany będą problematyczne w usunięciu i bardziej ryzykowne
  • Krawędzie – jeśli są ostro zakończone i nie są gładkie, to gorzej
  • Zmiany – jeśli znamię rośnie lub zmienia się w czasie, to może być niebezpieczne

  Od razu spójrzmy na tą samą sprawę z drugiej strony i obalmy kilka stereotypów. Oto rzeczy, na które NIE mają większego znaczenia dla oceny charakteru zmiany:

  • Kolor – znamiona mogą być brązowe, czarne, czerwone, a nawet niebieskie. Niewiele zmienia to dla obrazu sytuacji
  • Wypukłość – jeśli Twój pieprzyk jest wypukły, to wcale nie znaczy, że jest groźniejszy

  Mimo tego co napisałam, ocena sytuacji zanim zrobimy usuwanie znamion to nie jest coś, co da się zrobić samemu. Potrzeba do tego dermatologa, który wykona badanie – dermatoskopię i oceni charakter zmian. Na tej podstawie wyda decyzję czy usuwanie znamion jest dla Ciebie.

  Znamiona barwnikowe – dlaczego usuwanie jest potrzebne?

  Są trzy przyczyny, dlaczego na Twoim ciele pojawiły się znamiona barwnikowe:

  • Znamiona wrodzone – czyli takie, które masz od urodzenia. Jeżeli w ich kształcie czy kolorze nic się nie zmieniło, to prawdopodobnie nie stanowią one większego zagrożenia
  • Znamiona spowodowane chorobami – jeśli w trakcie choroby powstały zmiany na skórze, to z pewnością wiesz, że pierwszy krok to opanowanie tej choroby. W drugiej kolejności można rozważać usuwanie znamion.
  • Znamiona powstałe pod wpływem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób, jak wzbogacić swoją skórę o pieprzyki 🙂 . Szczególnie, że w Polsce niewiele mówi się o ochronie przeciwsłonecznej. Na wakacjach w sierpniu – jak najbardziej. Ale to nie wystarczy. Żeby dobrze dbać o skórę powinno się stosować kremy z fitrem UV codziennie, niezależnie od pogody czy pory roku.

  Jednak kremy z filtrem UV nie pomogą za wiele na znamiona, które już powstały. Dlatego, posmaruj się profilaktycznie kremem i czytaj dalej ten wpis 🙂

  Chirurgiczne usuwanie znamion a zabiegi laserowe

  Jeśli rozważać wycinanie pieprzyka – to bardzo dobrze. Zapytaj najpierw dermatologa, czy to znamię może zostać poddane egzekucji 😉 . Jeśli odpowiedział „tak” to zadaj drugie pytanie, czyli: czy można zastąpić wycinanie pieprzyka zabiegiem laserowym?

  Laser frakcyjny to dużo lepsza alternatywa niż wycinanie pieprzyka chirurgicznie. To dlatego, że nie powoduje blizn, nie ma potrzeby zakładania szwów, skalpela ani krwi. Sam zabieg jest szybszy, a Pacjent łatwiej dochodzi do siebie. Laser ujednolica stopniowo stan komórek barwnikowych skóry, a proces gojenia jest szybszy. Czy jest haczyk? Oczywiście, że tak! 🙂 . Nie każde wycinanie pieprzyka da się zastąpić tym zabiegiem. Czasami usunięcie znamienia bez badania histopatologiczne nie jest możliwe. Na przykład wtedy, gdy jest zbyt duże lub ryzykowne.

  W bardziej skomplikowanych sytuacjach, kiedy metoda laserowa się nie nadaje, wycinanie pieprzyka odbywa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Lekarz, używając skalpela, przeprowadza usuwanie znamion. Poza uszkodzoną skórą wycina także niewielki (1-2mm) margines, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się zmiany. Po takim zabiegu, wycinek często trafia do badania histopatologicznego, żeby potwierdzić czym dokładnie jest ta zmiana. Pacjentowi zostają założone szwy i udaje się do domu na rekonwalescencję.

  Podsumowując, usuwanie znamion i wycinanie pieprzyka to dość skomplikowana sprawa. Na jednym końcu jest wygodny zabieg laserowy. Na drugim – zabieg chirurgiczny z oddaniem tkanki do badania histopatologicznego.

  Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi znasz już priorytety i to, co powinieneś zrobić przy usuwaniu znamion. Po pierwsze – krem z filtrem UV w ramach profilaktyki, po drugie – dermatolog. I po trzecie – zabieg laserowy kiedy to możliwe 🙂 . Powodzenia!

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  29.05.2021 Karolina

  Już jakiś czas temu zaufałam Pani Doktor i regularnie oddaje się w jej ręce. Polecam wszystkim którym zalezy na naturalnym wyglądzie,fachowej poradzie i świetnej atmosferze w gabinecie.

  11.04.2021 Anna

  "Witam.
  Z wizyty u Pani Doktor jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor przemiła i przesympatyczna. Cierpliwie odpowiadała na moje pytania i wątpliwości. Swoim stoickim spokojem rozwiała wszelkie moje obawy. Spokojnie wytłumaczyła na czym będzie polegał zabieg, jakie są zalecenia i czego mogę się spodziewać po zabiegu. Z efektów jestem bardzo zadowolona. Była to moja pierwsza wizyta ale z pewnością nie ostatnia."

  11.09.2021 Manu

  Great professional and treatment resulted exactly as expected. During consultation she detailed all steps and how progression would look over time. We had a follow up session free of charge to make sur I was satisfied with results and to any fixes if necessary
  On a more human aspect, she is kind and friendly, making the whole visit a pleasure moment

  Dołącz do mojego WYZWANIA!

  "5 Dni Do Lepszej Skóry"

  Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".