Usuwanie znamion

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Usuwanie znamion
Spis treści

    Usuwanie znamion – dla kogo?

    Usuwanie znamion to potrzebne działanie kiedy mierzymy się z pieprzykami na skórze. Niestety, nie jest ono dostępne dla wszystkich. I nie chodzi o to, że zabieg jest drogi lub trudny, wręcz przeciwnie 🙂 .

    Usuwanie podejrzanych znamion jest potrzebne wtedy, gdy na skórze pojawiają się nieestetyczne zmiany. Jednak nie chodzi tylko o ładny wygląd. Wraz z pojawiającymi się znamionami na skórze, rośnie ryzyko że któreś z nich są szczególne groźne. Dlatego, w takiej sytuacji lepiej podjąć działanie niż stać w bezruchu.

    Przede wszystkim, usuwanie znamion to nie jest coś, co można zrobić w domu. To chyba oczywiste. Co więcej, o usunięciu pieprzyka nie powinieneś decydować sam. Można jednak ustalić które znamiona są szczególnie ryzykowne i mogą prowadzić do chorób i nowotworów skóry. Jeśli masz znamiona zwróć uwagę na:

    • Kształt – im bardziej nieregularny i niesymetryczny, tym ryzyko większe
    • Rozmiar – większe zmiany będą problematyczne w usunięciu i bardziej ryzykowne
    • Krawędzie – jeśli są ostro zakończone i nie są gładkie, to gorzej
    • Zmiany – jeśli znamię rośnie lub zmienia się w czasie, to może być niebezpieczne

    Od razu spójrzmy na tą samą sprawę z drugiej strony i obalmy kilka stereotypów. Oto rzeczy, na które NIE mają większego znaczenia dla oceny charakteru zmiany:

    • Kolor – znamiona mogą być brązowe, czarne, czerwone, a nawet niebieskie. Niewiele zmienia to dla obrazu sytuacji
    • Wypukłość – jeśli Twój pieprzyk jest wypukły, to wcale nie znaczy, że jest groźniejszy

    Mimo tego co napisałam, ocena sytuacji zanim zrobimy usuwanie znamion to nie jest coś, co da się zrobić samemu. Potrzeba do tego dermatologa, który wykona badanie – dermatoskopię i oceni charakter zmian. Na tej podstawie wyda decyzję czy usuwanie znamion jest dla Ciebie.

    Znamiona barwnikowe – dlaczego usuwanie jest potrzebne?

    Są trzy przyczyny, dlaczego na Twoim ciele pojawiły się znamiona barwnikowe:

    • Znamiona wrodzone – czyli takie, które masz od urodzenia. Jeżeli w ich kształcie czy kolorze nic się nie zmieniło, to prawdopodobnie nie stanowią one większego zagrożenia
    • Znamiona spowodowane chorobami – jeśli w trakcie choroby powstały zmiany na skórze, to z pewnością wiesz, że pierwszy krok to opanowanie tej choroby. W drugiej kolejności można rozważać usuwanie znamion.
    • Znamiona powstałe pod wpływem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób, jak wzbogacić swoją skórę o pieprzyki 🙂 . Szczególnie, że w Polsce niewiele mówi się o ochronie przeciwsłonecznej. Na wakacjach w sierpniu – jak najbardziej. Ale to nie wystarczy. Żeby dobrze dbać o skórę powinno się stosować kremy z fitrem UV codziennie, niezależnie od pogody czy pory roku.

    Jednak kremy z filtrem UV nie pomogą za wiele na znamiona, które już powstały. Dlatego, posmaruj się profilaktycznie kremem i czytaj dalej ten wpis 🙂

    Chirurgiczne usuwanie znamion a zabiegi laserowe

    Jeśli rozważać wycinanie pieprzyka – to bardzo dobrze. Zapytaj najpierw dermatologa, czy to znamię może zostać poddane egzekucji 😉 . Jeśli odpowiedział „tak” to zadaj drugie pytanie, czyli: czy można zastąpić wycinanie pieprzyka zabiegiem laserowym?

    Laser frakcyjny to dużo lepsza alternatywa niż wycinanie pieprzyka chirurgicznie. To dlatego, że nie powoduje blizn, nie ma potrzeby zakładania szwów, skalpela ani krwi. Sam zabieg jest szybszy, a Pacjent łatwiej dochodzi do siebie. Laser ujednolica stopniowo stan komórek barwnikowych skóry, a proces gojenia jest szybszy. Czy jest haczyk? Oczywiście, że tak! 🙂 . Nie każde wycinanie pieprzyka da się zastąpić tym zabiegiem. Czasami usunięcie znamienia bez badania histopatologiczne nie jest możliwe. Na przykład wtedy, gdy jest zbyt duże lub ryzykowne.

    W bardziej skomplikowanych sytuacjach, kiedy metoda laserowa się nie nadaje, wycinanie pieprzyka odbywa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Lekarz, używając skalpela, przeprowadza usuwanie znamion. Poza uszkodzoną skórą wycina także niewielki (1-2mm) margines, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się zmiany. Po takim zabiegu, wycinek często trafia do badania histopatologicznego, żeby potwierdzić czym dokładnie jest ta zmiana. Pacjentowi zostają założone szwy i udaje się do domu na rekonwalescencję.

    Podsumowując, usuwanie znamion i wycinanie pieprzyka to dość skomplikowana sprawa. Na jednym końcu jest wygodny zabieg laserowy. Na drugim – zabieg chirurgiczny z oddaniem tkanki do badania histopatologicznego.

    Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi znasz już priorytety i to, co powinieneś zrobić przy usuwaniu znamion. Po pierwsze – krem z filtrem UV w ramach profilaktyki, po drugie – dermatolog. I po trzecie – zabieg laserowy kiedy to możliwe 🙂 . Powodzenia!

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    09.06.2021 Natalia

    Serdecznie polecam doktor Monike :)

    21.04.2021 Paulina

    To była moja pierwsza wizyta u Pani doktor,na którą zdecydowałam po przeczytaniu opinii na ZnanyLekarz.Wizyta przebiegla w miłej atmosferze.Pani doktor Monika to osoba bardzo kompetentna,cierpliwe doradza jaki zabieg można wykonać,przy czym absolutnie nie namawia .Wizyta bardzo profesjonalna i wspaniale podejście do pacjenta.Pani doktor to życzliwa,uśmiechnięta osoba ,a do tego cudowny personel i piękne miejsce.Nie zawiodłam się i napewno wrócę:)Bardzo polecam

    31.03.2021 Agnieszka

    Co tu dużo pisać ?. Żadne pytanie nie zostaje bez odpowiedzi. Wszystko klarownie wyjaśnione. Efekty super. Zawsze czuje się zaopiekowana i jeśli ktoś chce się zdecydować na jakiś zabieg, czy to poprawiający urodę czy leczniczy (bruksizm) to będę polecać i głośno wołać: idź do doktor Moniki!!! ???

    Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

    "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

    Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

    Dziękuję.

    Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".