Zaciskanie zębów na tle nerwowym

Kategoria: Bruksizm

Spis treści

  Zaciskanie zębów na tle nerwowym czy to groźne?

  Zaciskanie zębów na tle nerwowym to problem, z którego nie każdy potencjalny Pacjent zdaje sobie sprawę. Z doświadczenia wiem, że najczęściej z problemem zaciskania zębów do gabinetu trafiamy najczęściej przez partnera lub partnerkę. To właśnie bliska osoba zauważa u nas taki odruch, a często nawet go słyszy.

  Niezależnie czy do gabinetu przyszliśmy sami, czy z czyjąś pomocą, zasikanie zębów nie powinno być ignorowane. To dlatego, że może mieć za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych i estetycznych. I tak, odpowiadając na pytanie z góry strony – zaciskanie zębów JEST groźne.

  Zaciskanie zębów na tle nerwowym

  Zaciskanie zębów na tle nerwowym powoduje ból i ma konsekwencje zdrowotne

  Jak wspomniałam, objawy tego problemu są zarówno zdrowotne jak i estetyczne. Należą do nich:

  • Zaciskanie szczęk na tle nerwowym 🙂
  • Zgrzytanie zębami
  • Szumy uszne
  • Częste bóle głowy
  • Dolegliwości bólowe w stawach skroniowo żuchwowych
  • Ból szczęki i bóle w obrębie jamy ustnej

  Często Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że mają problem z zaciskaniem zębów. Dlatego moim zdaniem, kiedy pojawiasz się w gabinecie medycyny estetycznej z dowolną sprawą, to warto zapytać lekarza czy cierpisz na bruksizm.

  Zaciskanie zębów na tle nerwowym, kiedy nie jest leczone i się pogłębia, może prowadzić do niemiłych konsekwencji. Czyli:

  • Wyglądu „kwadratowej szczęki”, poprzez nadmiernie rozwinięty mięsień żwacz
  • Ścierania się zębów
  • Powtarzalnych bólów głowy
  • Zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego
  • Dyskomfortu
  • Poważnych uszkodzeń zębów
  • Nawracających bólów w obrębie stawów skroniowo żuchwowych

  Dlatego, zaciskanie zębów na tle nerwowym zdecydowanie warto leczyć. Jak? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

  Zaciskanie zębów na tle nerwowym przyczyny

  Trochę zdradziłam w tytule jaka jest główna przyczyna zaciskania zębów. Chodzi o tło nerwowe i stres. Właśnie z tego powodu, często takim odruchem radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Problem też jest dość popularny wśród osób ćwiczących na siłowni. Wtedy właśnie potrzeba dużo wysiłku fizycznego w krótkiej chwili – a my zaciskamy zęby żeby podołać wyzwaniu. Można powiedzieć, że poza bicepsem na siłowni ćwiczymy przypadkowo mięśnie szczęki 😉 .

  Z resztą nie bez powodu powstał zwrot, że kiedy się mocno staramy to „zaciskamy zęby”, prawda? 🙂

  Kolejną przyczyną tego problemu mogą być uwarunkowania genetyczne. Niektórzy z nas mają od urodzenia predyspozycję do tego, żeby mięsień żwacz był rozbudowany. W takiej sytuacji niewiele potrzeba, żeby rozwinąć u siebie bruksizm.

  Niezależnie jaka jest przyczyna, to warto zająć się tym problemem. Jeśli do jego powstania przyczynił się stres – to oczywiście warto spróbować zmienić styl życia. W gabinetach medycyny estetycznej mamy także sposoby jak załagodzić zaciskanie szczęki na tle nerwowym.

  Jak wygrać z zaciskaniem zębów?

  Podstawowym sposobem na leczenie zaciskania zębów jest zabieg z botoksem. Toksyna botulinowa (bo o niej mowa) powoduje osłabienia przekazywania impulsów między nerwami i mięśniami. Dlatego lekarz w gabinecie podaje ten preparat właśnie w mięsień żwacz.

  Dobierając odpowiednią ilość, Pacjent odpuszcza zaciskanie zębów na tle nerwowym, a w konsekwencji – zgrzytanie nimi. Oczywiście nie prowadzi to żadnych innych konsekwencji. Można jeść dokładnie w taki sam sposób – uspokajam 🙂 . Efekt tego zabiegu będzie utrzymywał się od 3 do 5 miesięcy, a później wróci się do stanu wyjściowego. Zabieg więc możesz ponowić, ale wcale nie musisz. Choć z doświadczenia wiem, że osoby które zauważają korzyści z rozwikłania tego problemu, z reguły taki zabieg ponawiają 🙂

  Zobacz zabieg leczenia zaciskania zębów na tle nerwowym

  Cały zabieg prosto z mojego gabinetu możesz zobaczyć na tym filmiku na YouTube:

  Zaciskanie zębów w nocy

  Najpopularniejsze jest zaciskanie zębów w nocy. To dlatego, że o ile stres i nerwy możemy próbować kontrolować w ciągu dnia, to w nocy wszystkie hamulce puszczają.

  To właśnie w nocy i podczas snu najwięcej Pacjentów zaczyna mieć te problemy na tle nerwowym. Często jest to na tyle głośne, że budzimy partnera lub partnerkę. Najgorsze, że wstając rano jesteśmy cali obolali i zupełnie NIE gotowi na nowy dzień.

   

  Na zaciskanie zębów w nocy, poza omawianym w tym artykule botoksem, można rozważyć szynę relaksacyjną, która po indywidualnym dobraniu także pomoże rozluźnić szczękę.

  • Zadbaj o wygląd w domu wprowadź zmiany, które pomogą Ci wyglądać lepiej

  • Świadomie wybieraj zabiegi upewnij się co warto, a czego nie warto robić

  • Osiągnij najlepsze efekty dowiedz się, co naprawdę ma znaczenie

  KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ TUTAJ

  Zaciskanie zębów w dzień

  Zaciskanie zębów w dzień jest trochę mniej popularne. Albo, mówiąc dokładniej – mniej zauważalne. Wielu Pacjentów, u których występuje zaciskanie zębów na tle nerwowym, udaje się kontrolować ten odruch w ciągu dnia.

  Ale przecież właśnie w dzień tego stresu jest najwięcej! Zarówno psychicznie (praca, korki, rodzina), jak i fizycznie (np. siłownia).

   

  Dlatego jeśli zaciskanie zębów na tle nerwowym w ciągu dnia dotyczy Ciebie, to możesz DZIAŁAĆ! Oto, co warto zrobić:

  1. Zdaj sobie sprawę, że zaciskasz zęby
  2. Od razu rozluźnij szczękę, otwórz szeroko buzię żeby rozciągnąć mięsień
  3. Mocno wymasuj sobie mięśnie w okolicach stawu skroniowo żuchwowego

   

  Tak samo jak wyrobiłeś sobie nawyk taki jak zaciskanie zębów w dzień, tak samo możesz wyrobić sobie nawyk ich masowania i „odpuszczania” tego napięcia. Nie od razu, ale z czasem da to efekty.

  Szczególnie jeśli to zaciskanie zębów na tle nerwowym połączysz z innymi rzeczami, jak np. botoksem na bruksizm czy szyną relaksacyjną.

   

  Zaciskanie zębów, a bóle głowy

  Zaciskanie zębów na tle nerwowym może przyczyniać się do częstych bólów głowy. Ma to nawet swoją specjalną nazwę – napięciowe bóle głowy – które powstają właśnie z powodu nadmiernego napięcia mięśni.

   

  W przypadku zaciskania zębów to napięcie zaczyna się obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, ale przy dużym stresie może dotyczyć także mięśni karku, szyi i mięśni na głowie. Takie połączenie może prowadzić do regularnych bólów głowy i migren.

   

  Czy zęby mogą boleć na tle nerwowym?

  Poza bólem szczęki i głowy, na tle nerwowym mogą boleć zęby. Chodzi o to, że przez długi czas w ciągu dnia działa na nie nacisk, co może przenosić się do nerwów, powodując ból i dyskomfort.

   

  Jeśli zaciskanie zębów na tle nerwowym trwa dostatecznie długo, to możliwe jest także ścieranie się zębów i przewlekły ból. To kolejny argument, żeby poradzić sobie z tym problemem jak najszybciej.

   

  Do jakiego lekarza z bruksizmem?

  Jeśli chcesz wyleczyć bruksizm i zaciskanie zębów na tle nerwowym to Twój problem, to możesz udać się do:

  1. Lekarza medycyny estetycznej, np. do mnie 😉
  2. Lekarza dentysty

   

  Do lekarza dentysty warto udać się szczególnie wtedy, gdy masz problemy ze zgryzem i zębami. Co prawda mówimy w tym artykule o zaciskaniu zębów na tle nerwowym, ale może ono być łatwo „wzmocnione” przez krzywy zgryz i inne problemy stomatologiczne.

   

  Nie każdy lekarz medycyny estetycznej, ale też nie każdy stomatolog leczy zaciskanie zębów na tle nerwowym. Dlatego przed wizytą warto upewnić się, że dany specjalista wykonuje botoks na bruksizm.

  Podsumowanie

  Podsumowując, na zaciskanie zębów na tle nerwowym jest metoda. Znajdziesz ją w gabinecie medycyny estetycznej. Dlatego warto skontaktować się z lekarzem w Twoim mieście i umówić się na konsultację w tej sprawie. Powodzenia!

  Psst! Jeśli podobał Ci się ten wpis, to polub moją stronę na Facebooku oraz obserwuj konto na Instagramie aby być na bieżąco <3

  5
  Oceń ten artykuł

  Oceń: Zaciskanie zębów na tle nerwowym

  Oceń

  Zarezerwuj konsultację
  Opinie pacjentów
  02.02.2022 Lu Lu

  Jestem bardzo zadowolona z wizyt u Pani Moniki. Po trudnych przejściach w innych gabinetach tutaj można znaleźć naprawdę fachową pomoc. Pani Doktor jest bardzo dokładna i wszystko sprawdza zanim wypuści pacjenta. Zabieg wykonuje tak, aby efekt był jak najbardziej estetyczny i naturalny, potrafi doradzić. Na pewno jeszcze wrócę :)

  28.07.2021 Kasia

  Bardzo miłe i, co najważniejsze, skuteczne wizyty. Pani Doktor podchodzi indywidualnie i potrafi świetnie doradzić. Polecam!

  24.05.2021 Małgorzata K.

  Doktor Monika najlepsza! Super dobrane zabiegi, efekt swiezy i naturalny, idealne wyczucie i troska o to, aby nic nie bylo przesadzone.100% zaangazowania, podczas kazdej wizyty czuje, ze jestem w rekach profesjonalisty. Efekt wspanialy, skora promienna, nawilzona - szczerze polecam!

  Kup moją książkę i wyglądaj lepiej!

  "W drodze do młodego wyglądu. Porady Doktor Moniki"

  Zadbaj o wygląd z pomocą profesjonalisty

  Dziękuję.

  Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".