Zgrzytanie zębami w nocy

Kategoria: Bruksizm

Spis treści

  Zgrzytanie zębami w nocy objawy

  Zgrzytanie zębami w nocy to problem, który może rzutować na nasze zdrowie. Z pozoru wydaje się drobnostką. Jednak jeżeli nie jest leczony to może powodować takie problemy jak:

  • Nawracające bóle głowy
  • Szumy uszne
  • Zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego
  • Ścieranie się zębów
  • Wygląd „kwadratowej twarzy” przez mocno rozwinięty mięsień żwacz
  • Bóle karku i szyi
  • Dyskomfort i odczuwanie napięcia szczęki
  • Uszkodzenia zębów

  I to wszystko, przez niewinne objawy zgrzytania zębów! Cóż, nie jest ono wcale takie niewinne. W trakcie tej czynności człowiek potrafi ścisnąć zęby nawet kilka razy mocniej niż przy jedzeniu czegoś twardego. Nie pozostaje to bez konsekwencji na nasz stan zdrowia, a także jakość życia. Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wiele bólów głowy może być właśnie powiązane ze zgrzytaniem zębami!

  A dlaczego zgrzytanie zębami W NOCY jest takie podchwytliwe? Bo śpimy 🙂 . O ile ktoś inny (np. partner, partnerka) nie zwróci nam na to uwagi, to możemy dosłownie przespać cały ten problem. Pewnego dnia obudzimy się i nasz stan zdrowia będzie daleki od dobrego… Dodatkowo, w dzień możemy się kontrolować. Chociażby stres (który jest główną przyczyną), możemy ukryć i opanować w ciągu dnia. W nocy natomiast nie mamy nad sobą takiej kontroli i ten problem może się uwidocznić.

  Ponadto, zgrzytanie zębami w nocy może przełożyć się także na wygląd. Kwadratowa szczęka, gdzie żuchwa jest bardzo mocno zarysowana, może być nawet pożądana przez mężczyzn. U kobiet jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Silne mięśnie żuchwy nadadzą twarzy twardego i męskiego charakteru. Mało która kobieta chciałaby takich cech przy swoim wyglądzie 🙂 .

  Ze zgrzytaniem zębami w nocy jest tak, że wielu moich Pacjentów nie dostrzega tego problemu, jeśli go im nie wskażę. To dlatego, że bardzo trudno jest samemu ocenić kiedy takie zaciskanie szczęk stanowi problem, a kiedy jest jeszcze w normie. Kiedy Pacjenci przychodzą do mnie na wizytę (np. na usuwanie zmarszczek), to z reguły mimochodem badam aktywność tego mięśnia. Dzięki temu udaje się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Czyli: pozbywamy się zmarszczek ORAZ zgrzytania zębami w nocy 😉 .

  Zgrzytanie zębami w nocy przyczyny

  Co jest przyczyną zgrzytania zębami w nocy? Ludzie zgrzytają zębami z powodu nadaktywnosci mięśnia żwacza. To mięsień, który odpowiada za zaciskanie szczęk. Dlatego tak naprawdę musimy ustalić co sprawia, że ten mięsień u jednych jest taki silny, a u innych nie. Tak więc główne przyczyny bruksizmu to:

  • Stres i wysiłek – naturalnym odruchem w sytuacji zagrożenia czy wysiłku jest zaciskanie zębów. Jeżeli w naszym życiu mamy wiele takich sytuacji, to mięsień żwacz robi się silniejszy
  • Predyspozycje genetyczne – część z nas ma od urodzenia mocniejszy ten mięsień. Dzięki temu znacznie łatwiej jest o zgrzytanie zębami w nocy
  • Złe dopasowanie plomb
  • Wady zgryzu
  • Niedopasowane protezy zębowe

  Gdyby wykluczyć problemy stomatologiczne (z których łatwo zdać sobie sprawę) to zostaje nam stres i genetyka. To rzeczy, z którymi wygrać nawet ciężej niż z nieprawidłowymi plombami 🙂 .

  Dlatego, jeśli zgrzytanie zębami u Ciebie ma przyczyny gdzie indziej niż w stomatologii, to jesteś zdany wyłącznie na siebie. A może jednak nie? Oczywiście, że nie! 🙂 Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna!

  Jak leczyć zgrzytanie zębami w nocy

  Na zgrzytanie zebami w nocy są sposoby. A właściwie sposób. Chodzi o wstrzyknięcie toksyny botulinowej! To ten sam preparat, który jest używany do zmarszczek. Jednak jego wspaniałe właściwości zdecydowanie nie kończą się na zmarszczkach na czole 🙂 .

  Botoks działa w ten sposób, że osłabia połączenie nerwowo-mięśniowe. To znaczy, że do Twojego mięśnia żwacza nie będzie docierał tak silny impuls, a mięsień nie będzie napinał się na 100% swoich możliwości. Leczenie zgrzytania zębami daje następujące rezultaty:

  • Osłabienie działania mięśnia żwacza
  • Zmniejszenie siły uścisku szczęk
  • Ograniczenie bólów głowy, szumów usznych i ścierania się zębów
  • Mniejsze zgrzytanie zebami w nocy i ze stresu
  • Większy komfort życia 🙂

  Taki zabieg da rezultaty na min. 3-5 miesięcy. Później, jeśli zechcesz, będzie można go ponowić. Przy okazji, dzięki ograniczeniu zgrzytania zebami na kilka miesięcy jest szansa, że oduczysz się niezdrowych nawyków. Właśnie zgrzytanie zebami w nocy jest takim nawykiem. Kiedy uścisk będzie mniejszy przez dłuższy czas, to dużo łatwiej jest się pozbyć tego nawyku.

  Podsumowując, nieleczone zgrzytanie zębami to same problemy. Ale możesz to łatwo naprawić! Zrobisz to przy pomocy botoksu dosłownie w kilka minut. Przy okazji, ochronisz swoje zdrowie i poprawisz komfort życia. Czego chcieć więcej? 🙂

  Zarezerwuj konsultację

  Opinie pacjentów

  23.01.2022 Joanna

  Dzień dobry.Chcialabym podzielić się swoją opinią na temat Pani Dr.Zabieg dotyczył modelowania ust kwasem hialuronowym. Nie będę się tu rozpisywała na temat tego ,iż gabinet przepiękny,że Pani Monika bardzo miła,że wszystko dokładnie tłumaczy itp.bo to wszystko prawda i większość opinii na tym się opiera.Chcialabym napisać coś więcej:ten lekarz ,ta osoba,ta kobieta to anioł spełniający marzenia.Ja byłam dość trudnym pacjentem O bardzo bardzo niskim progu bólu.A tu proszę...bol 2na5 czyli tak jak Pani Dr opisuje na swojej stronie
  Jej profesjonalizm ,doświadczenie, spokój, precyzja,poczucie smaku i doświadczona ręka wpływają na fakt,iż te zabiegi nie bolą aż tak jak nam się wydaje że będzie bolało przychodząc do gabinetu.Zachęcam do obejrzenia strony Pani Dr ,jej filmów,podcastow I innych postów,opisuje w nich każdy zabieg który wykonuje bardzo dokładnie .Niewiem co ta kobieta ma w rękach Ale po zabiegu spodziewałam się siniakow,krwiakow ,obrzęków w okolicy ust A tymczasem mam całe dwa malusieńkie krwiaczki.Usta przepiękne!!Dlatego na początku napisalam że byłam na zabiegu modelowania A nie powiekszania:)Na koniec już tylko napiszę ,że Pani Dr otacza po zabiegu pacjenta pełna opieką .Jest cały czas z nią kontakt zarówno pod telefonem jak i meilem.Odpowiada na problem czy niejasności swojego pacjenta w przeciągu 10minut.Niesamowita kobieta.Napewno wrócę i to nie raz!!!!!

  09.07.2021 Monika

  Jestem po drugiej wizycie u Pani dr Moniki, czuję się bardzo zaopiekowana, widzę duże zmiany w wyglądzie po zabiegu wykonanym na pierwszej wizycie ( botoks), zaplanowane przez Panią Doktor leczenie jest skuteczne, po zabiegu nie odczuwałam żadnych dolegliwości bólowych, polecam serdecznie

  30.05.2021 ER

  Zabieg wykonany niemal bezbolesnie, Pani doktor wszystko szczegółowo wyjaśniła, wizyta przebiegała w bardzo sympatycznej i miłej atmosferze. Zdecydowanie polecam:)

  Pobierz darmowy poradnik

  12 kroków do młodego wyglądu

  Proste wskazówki jak w domowych warunkach zadbać o młodość

   Dziękuję.

   Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".