Zgrzytanie zębami w nocy

Kategoria: Bruksizm

Spis treści

    Zgrzytanie zębami w nocy objawy

    Zgrzytanie zębami w nocy to problem, który może rzutować na nasze zdrowie. Z pozoru wydaje się drobnostką. Jednak jeżeli nie jest leczony to może powodować takie problemy jak:

    • Nawracające bóle głowy
    • Szumy uszne
    • Zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego
    • Ścieranie się zębów
    • Wygląd „kwadratowej twarzy” przez mocno rozwinięty mięsień żwacz
    • Bóle karku i szyi
    • Dyskomfort i odczuwanie napięcia szczęki
    • Uszkodzenia zębów

    I to wszystko, przez niewinne objawy zgrzytania zębów! Cóż, nie jest ono wcale takie niewinne. W trakcie tej czynności człowiek potrafi ścisnąć zęby nawet kilka razy mocniej niż przy jedzeniu czegoś twardego. Nie pozostaje to bez konsekwencji na nasz stan zdrowia, a także jakość życia. Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wiele bólów głowy może być właśnie powiązane ze zgrzytaniem zębami!

    A dlaczego zgrzytanie zębami W NOCY jest takie podchwytliwe? Bo śpimy 🙂 . O ile ktoś inny (np. partner, partnerka) nie zwróci nam na to uwagi, to możemy dosłownie przespać cały ten problem. Pewnego dnia obudzimy się i nasz stan zdrowia będzie daleki od dobrego… Dodatkowo, w dzień możemy się kontrolować. Chociażby stres (który jest główną przyczyną), możemy ukryć i opanować w ciągu dnia. W nocy natomiast nie mamy nad sobą takiej kontroli i ten problem może się uwidocznić.

    Ponadto, zgrzytanie zębami w nocy może przełożyć się także na wygląd. Kwadratowa szczęka, gdzie żuchwa jest bardzo mocno zarysowana, może być nawet pożądana przez mężczyzn. U kobiet jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Silne mięśnie żuchwy nadadzą twarzy twardego i męskiego charakteru. Mało która kobieta chciałaby takich cech przy swoim wyglądzie 🙂 .

    Ze zgrzytaniem zębami w nocy jest tak, że wielu moich Pacjentów nie dostrzega tego problemu, jeśli go im nie wskażę. To dlatego, że bardzo trudno jest samemu ocenić kiedy takie zaciskanie szczęk stanowi problem, a kiedy jest jeszcze w normie. Kiedy Pacjenci przychodzą do mnie na wizytę (np. na usuwanie zmarszczek), to z reguły mimochodem badam aktywność tego mięśnia. Dzięki temu udaje się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Czyli: pozbywamy się zmarszczek ORAZ zgrzytania zębami w nocy 😉 .

    Zgrzytanie zębami w nocy przyczyny

    Co jest przyczyną zgrzytania zębami w nocy? Ludzie zgrzytają zębami z powodu nadaktywnosci mięśnia żwacza. To mięsień, który odpowiada za zaciskanie szczęk. Dlatego tak naprawdę musimy ustalić co sprawia, że ten mięsień u jednych jest taki silny, a u innych nie. Tak więc główne przyczyny bruksizmu to:

    • Stres i wysiłek – naturalnym odruchem w sytuacji zagrożenia czy wysiłku jest zaciskanie zębów. Jeżeli w naszym życiu mamy wiele takich sytuacji, to mięsień żwacz robi się silniejszy
    • Predyspozycje genetyczne – część z nas ma od urodzenia mocniejszy ten mięsień. Dzięki temu znacznie łatwiej jest o zgrzytanie zębami w nocy
    • Złe dopasowanie plomb
    • Wady zgryzu
    • Niedopasowane protezy zębowe

    Gdyby wykluczyć problemy stomatologiczne (z których łatwo zdać sobie sprawę) to zostaje nam stres i genetyka. To rzeczy, z którymi wygrać nawet ciężej niż z nieprawidłowymi plombami 🙂 .

    Dlatego, jeśli zgrzytanie zębami u Ciebie ma przyczyny gdzie indziej niż w stomatologii, to jesteś zdany wyłącznie na siebie. A może jednak nie? Oczywiście, że nie! 🙂 Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna!

    Jak leczyć zgrzytanie zębami w nocy

    Na zgrzytanie zebami w nocy są sposoby. A właściwie sposób. Chodzi o wstrzyknięcie toksyny botulinowej! To ten sam preparat, który jest używany do zmarszczek. Jednak jego wspaniałe właściwości zdecydowanie nie kończą się na zmarszczkach na czole 🙂 .

    Botoks działa w ten sposób, że osłabia połączenie nerwowo-mięśniowe. To znaczy, że do Twojego mięśnia żwacza nie będzie docierał tak silny impuls, a mięsień nie będzie napinał się na 100% swoich możliwości. Leczenie zgrzytania zębami daje następujące rezultaty:

    • Osłabienie działania mięśnia żwacza
    • Zmniejszenie siły uścisku szczęk
    • Ograniczenie bólów głowy, szumów usznych i ścierania się zębów
    • Mniejsze zgrzytanie zebami w nocy i ze stresu
    • Większy komfort życia 🙂

    Taki zabieg da rezultaty na min. 3-5 miesięcy. Później, jeśli zechcesz, będzie można go ponowić. Przy okazji, dzięki ograniczeniu zgrzytania zebami na kilka miesięcy jest szansa, że oduczysz się niezdrowych nawyków. Właśnie zgrzytanie zebami w nocy jest takim nawykiem. Kiedy uścisk będzie mniejszy przez dłuższy czas, to dużo łatwiej jest się pozbyć tego nawyku.

    Podsumowując, nieleczone zgrzytanie zębami to same problemy. Ale możesz to łatwo naprawić! Zrobisz to przy pomocy botoksu dosłownie w kilka minut. Przy okazji, ochronisz swoje zdrowie i poprawisz komfort życia. Czego chcieć więcej? 🙂

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    29.05.2021 Klaudia

    Bardzo miła, kompetentna, dokładna i empatyczna Pani Doktor. Zabieg niemal bezbolesny, efekty widoczne natychmiast po wyjściu z gabinetu. Gdybym wiedziała , że tak to będzie wyglądało już wieki temu bym się zdecydowała!! Polecam każdej Pani, która chce poczuć się piękna;)

    29.05.2021 Karolina

    Już jakiś czas temu zaufałam Pani Doktor i regularnie oddaje się w jej ręce. Polecam wszystkim którym zalezy na naturalnym wyglądzie,fachowej poradzie i świetnej atmosferze w gabinecie.

    16.09.2021 Barbara

    Bardzo polecam Panią Doktor. Pełny profesjonalizm i fantastyczna atmosfera, która budzi zaufanie. Dzięki precyzyjnym informacjom do zabiegu podchodzi się bez obaw. Efekt był naprawdę rewelacyjny!

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".