Znamiona

Kategoria: Tatuaże i znamiona

Znamiona
Spis treści

    Znamiona barwnikowe – opis problemu

    Znamiona barwnikowe na skórze mogą przyjmować różne kształty i formy. Ponieważ każdy z nas jest inny, to analiza znamion nie jest wcale taka oczywista. Najczęściej szukamy informacji na ten temat, ponieważ albo znamiona przeszkadzają nam wizualnie, albo obawiamy się o nowotwór skóry.

    Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć więcej na ten temat, żebyście wiedzieli co robić, gdy znajdziecie znamiona u siebie.

    Przede wszystkim, znamiona barwnikowe (pieprzyki) to zmiany na skórze, które powodują koncentrację barwnika (melaniny) w jednym miejscu. Im tego barwnika zbierze się więcej w jednym miejscu, tym pieprzyk staje się ciemniejszy.

    Znamiona barwnikowe mogą, ale nie muszą zwiastować poważniejsze problemy. Mogą być:

    • płaskie lub wypukłe
    • symetryczne lub niesymetryczne
    • jaśniejsze lub ciemniejsze
    • z równymi lub mające nieregularne brzegi (znamiona dysplastyczne)
    • z wysypką lub bez itp.

    Wariantów jest bardzo wiele. Szukając informacji na ten temat na pewno natkniesz się na terminy takie jak znamię Spitz, znamię Clarka, znamię błękitne, znamię Suttona, znamię Spitz czy znamię Beckera. Niezależnie jak jak się nazywają i jak wyglądają, mogą powstawać z wcale nie tak wielu przyczyn.

    Znamiona atypowe i znamiona wrodzone – przyczyny

    Jakie są przyczyny powstawania znamion barwnikowych? Znamiona barwnikowe mogą powstawać od chorób czy być z nami od urodzenia i być widoczne już w okresie wczesnego dzieciństwa (znamiona wrodzone). Jednak nie jest to najpopularniejsza droga, skąd je mamy. Prawda jest taka, że większość tego typu zmian na skórze NIE JEST znamieniem wrodzonym. Za to powstaje z powodu narażenia skóry na promieniowanie UV (znamiona atypowe, znamiona nabyte).

    Promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo szkodliwe dla skóry z kilku powodów

    1. Działa na nas cały czas, nie tylko na plaży w wakacje
    2. Promieniowanie dociera przez chmury, szybę w mieszkaniu czy w aucie, a także w grudniu – o czym niewiele osób w Polsce wie
    3. Z reguły ludzie nie stosują kremów z filtrem słonecznym wystarczająco często lub nie używają odpowiednio mocnej protekcji

    Dlatego – niezależnie czy macie znamiona, czy nie – zachęcam Was żebyście CODZIENNIE stosowali krem z filtrem UVA + UVB. Nie tylko ochronicie się przed chorobami skóry, a także będziecie starzeć się wolniej. Problem ten często dotyczy osób o jasnej karnacji.

    W niektórych przypadkach znamię barwnikowe może oznaczać złośliwy nowotwór skóry i dawać objawy czerniaka. Nie da się jednak powiedzieć samodzielnie czy to akurat Twój problem (oby nie). Ba, nawet lekarz dermatolog często nie jest w stanie tego określić bez odpowiednich badań.

    Dlatego pierwszym krokiem, kiedy zauważysz na Twojej skórze znamiona, powinno być udanie się do dermatologa na badanie. Lekarz prawdopodobnie podczas wizyty wykona dermatoskopię, czyli badanie polegające na ustaleniu charakteru zmian. Na tej podstawie będziecie mogli zaplanować leczenie i sposoby na usunięcie znamion.

    Drugim badaniem, które może zostać wykonane jest badanie histopatologiczne. Z reguły wykonuje się je po chirurgicznym usunięciu znamion barwnikowych, o którym opowiadam poniżej.

    Znamiona – jak je usunąć

    Zasadniczo są dwie metody jak możesz usunąć znamiona w gabinecie dermatologicznym. Zawsze to dermatolog powinien określić, która metoda jest najlepsza. Zależy to od charakteru zmiany, gdzie ona się znajduje, jak duża jest itp.

    Znamię barwnikowe być usunięte na dwa sposoby:

    1. Zabieg chirurgiczny – lekarz wycina skalpelem znamię barwnikowe, zostawiając 1-2mm marginesu wycinając także fragment niezajętej tkanki. Dzięki temu jest pewność, że znamię nie będzie się rozrastać. Taki zabieg niesie za sobą ryzyko powstawania blizn i jest wymagane założenie szwów. Jego plusem jest to, że wycięte znamię można zabrać do badania histopatologicznego i sprawdzić na 100% czy jest złośliwe, czy nie.
    2. Zabieg laserowy – jego główną zaletą jest dostępność tam, gdzie skalpel nie dosięgnie, a także mniejsza inwazyjność. Usuwanie znamion laserem nie tworzy nowych blizn, nie wymaga szwów, a czas powrotu Pacjenta do pełnej sprawności jest znacznie krótszy. Niestety, nie każde znamię nadaje się do takiego zabiegu.

    Podsumowując, zależy mi żebyś z tego wpisu zapamiętał dwie rzeczy:

    1. Chroń skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
    2. Jeżeli masz znamię barwnikowe – zbadaj je u dermatologa

    Mam nadzieję, że wiesz już teraz więcej o tym problemie 🙂 Buziaki!

    Zarezerwuj konsultację
    Opinie pacjentów
    08.01.2022 Agata

    Polecam Panią Monikę za jej pełen profesjonalizm, wiedzę i ogromne serce, zabieg przeprowadzony bezboleśnie z super efektem!! Jak dla mnie Pani Monika najlepsza!! Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia ponownie. Pozdrawiam

    16.06.2021 Marcin

    Polecam

    17.12.2021 KZ

    Dziekuje za wizyte. Wszystko dokladnie zostalo wyjasnione, Pani doktor jest bardzo mila, dba o dobro pacjenta, slucha, doradza i dobiera metode leczenia dopasowana do konkretnej osoby. Plusem jest tez to Pani doktor preferuje naturalne efekty a nie przesadzone! Ja oceniam 10/10 i polecam wszystkim tym, ktorzy chcieliby cos zrobic dla siebie ale nie do konca jeszcze wiedza z jakich zabiegow skorzystac.

    Dołącz do mojego WYZWANIA!

    "5 Dni Do Lepszej Skóry"

    Otrzymuj wskazówki jak poprawić wygląd w domu. Codziennie przekażę Ci cenne porady co zrobić, żeby wyglądać lepiej BEZ zabiegów!

      Dziękuję.

      Poradnik jest już na Twoim mailu. Jeśli nie ma go w "odebrane", sprawdź foldery "SPAM" i "oferty".